Budowa skrzydła FPV "long range"

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

pawelsky pisze:Nie bardzo wiem co rozumiesz przez "zablokowanie homepointa"...
Ustalić miejsca startu (domu).
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Ustalić miejsca startu (domu).
To sie rozumie sam o przez sie, bardziej chodzilo mi o to na jakiej podstawie to stwierdzasz...
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

Model który będzie leżał na otwartej przestrzeni i miał 8 czy 20 saelit, musi zostać przeniesiony/ruszony około 1metra aby złapał home point. W innym wypadku owy home Point się nie ustawi. Czasami wystarczy wziąć w rękę i odłożyć spowrotem na ziemie aby ustalić home Point. Zawsze w moim przypadku model leżał i mógł leżeć ponad 30 minut na ziemi, ale tylko i wyłącznie złapał/ustalił czy jak to wcześniej nazwałem "zablokował" home point gdy się go ruszyło i nie musiały być to 3m/s.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Model który będzie leżał na otwartej przestrzeni i miał 8 czy 20 saelit, musi zostać przeniesiony/ruszony około 1metra aby złapał home point. W innym wypadku owy home Point się nie ustawi. Czasami wystarczy wziąć w rękę i odłożyć spowrotem na ziemie aby ustalić home Point. Zawsze w moim przypadku model leżał i mógł leżeć ponad 30 minut na ziemi, ale tylko i wyłącznie złapał/ustalił czy jak to wcześniej nazwałem "zablokował" home point gdy się go ruszyło i nie musiały być to 3m/s.
Po czym poznajesz ze model "zablokowal" home point?
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Kkacper »

Zapisanie Home Point w inav następuje w momencie uzbrojenia silnika z przełącznika.
Jeśli masz ustawiony tryb automatycznego startu to silnik uruchamia się automatycznie (przy wyrzuceniu modelu) i wtedy jest zapisany jest Home Point.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

pawelsky pisze:Po czym poznajesz ze model "zablokowal" home point?
Po tym że na OSD pojawia się domek oraz gdy oddalam się od miejsca w którym się pojawił, na OSD nawiguje mnie do niego strzałka/kursor,
Kkacper pisze:Zapisanie Home Point w inav następuje w momencie uzbrojenia silnika z przełącznika.
Jeśli masz ustawiony tryb automatycznego startu to silnik uruchamia się automatycznie (przy wyrzuceniu modelu) i wtedy jest zapisany jest Home Point.
Nie mam ustawionego autostartu w moim modelu.

Od siebie dodam że w przypadku moich kopterów z GPS po osiągnięciu 5ciu satelit i uzbrojeniu pojawia się od razu home point na OSD i nie trzeba czekać na fix 3d.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Po tym że na OSD pojawia się domek oraz gdy oddalam się od miejsca w którym się pojawił, na OSD nawiguje mnie do niego strzałka/kursor,
No wiec to nie oznacza zapisania HP, a jedynie informuje o tym ze FC jest w stanie ustalic do niego kierunek. Mylisz pojecia.

Gdy jestes blisko HP masz domek, gdy sie oddalisz masz strzalke, gdy FC nie jest w stanie ustalic kierunku (nie masz kompasu i GPS sie nie porusza wiec nie zna COG) masz kreske. Zaden z tych symboli nie oznacza zapisania HP. HP jest zapamietywany niezaleznie.
Thomassino pisze:Od siebie dodam że w przypadku moich kopterów z GPS po osiągnięciu 5ciu satelit i uzbrojeniu pojawia się od razu home point na OSD i nie trzeba czekać na fix 3d.
Tak jak napisal kkacper HP jest zapisywany w momencie uzbrojenia (czy to recznego czy automatycznego) i nie ma znaczenia czy model sie porusza czy nie. Musisz jedynie uzyskac fixa PRZED uzbrojeniem.

Podlacz sobie konfiguratora wejdz w mission planner i zobaczysz kiedy pojawia sie homepoint i kiedy jest zapisywany. Jesli uzbroisz FC przed uzyskaniem fixa (i odpowiedniej liczby satelitow) HP sie nie pojawi. Jesli poczekasz na fixa i odpowiednia liczbe satelitow zobaczysz ze HP sie pojawia i "podaza" za modelem do momentu uzbrojenia, po uzbrojeniu zostaje zapisany i pozostaje niezmienny. Niezaleznie od tego czy ruszasz modelem czy nie.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

pawelsky, Widzisz starałem się to rozgryźć intuicyjnie i byłem święcie przekonany że wiem o cym piszę i że dokładnie jest to home position.

Czyli mam teraz rozumieć że gdy na OSD pojawia się informacja Waiting for GPS FIX (czy coś w tym stylu) to po zniknięciu tej informacji mam już fix-a tak? i nie jest on w żaden inny sposób wyświetlany na OSD? tylko na mission planner?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Czyli mam teraz rozumieć że gdy na OSD pojawia się informacja Waiting for GPS FIX (czy coś w tym stylu) to po zniknięciu tej informacji mam już fix-a tak? i nie jest on w żaden inny sposób wyświetlany na OSD? tylko na mission planner?
Mozesz uznac ze masz dobrego fixa po tym jak przestanie migac wskaznik liczby satelitow na OSD.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

To dobrze się składa bo dopiero wtedy jestem w stanie uzbroić model.

Dziękuję za wyjaśnienie :)

EDIT...

Chciał bym poruszyć raz jeszcze temat VTX.
Wolnymi chwilami zasiadam do CLI i próbuję na różne sposoby zmienić wartości mocy.
Wiem że kolega pawelsky pisał o "CLI -> vtxtables powerlabels" lecz żadna z tych komend nie działa.


Mam problem też w samej konfiguracji poziomu wartości mocy RSSI, maksymalną wartość którą ustawiłem (RSSI value) w CLI to 99% i tu jest ok(gdy aparatura jest przy odbiorniku).
Natomiast dolną pozycja/poziom to jakieś 20% gdzie aparatura krzyczy że sygnał został zgubiony, nie mogę tego przestawić (nie wiem jak) by zerwanie było przy wartości około1-5%
Sprawa nie dotyczy tylko jednego modelu ale w zasadzie każdego który posiadam, ocknąłem się z tym jak latałem tinyhwakiem na powietrzu i przy 34% RSSI się rozbroił/upadł po czym usłyszałem RX Loss.
Miałem pewność że mam jeszcze 30% zasięgu a tu proszę niespodzianka.

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi/rozwiązania.
ODPOWIEDZ