EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Waldek 1964 »

Tylko jaką antenę kierunkową wybrać z gotowych na 2312Mhz bo te co oglądam to raczej uniwersalne na całe pasmo, może to nie ma znaczenia ale w analogu robi robotę dopasowanie do częstotliwości. Jestem po pierwszych testach na kartach ALFA AWUS036NHA wszystko działa został test zasięgu ale to jeszcze potrwa.Pobawiłem się ustawieniami i powiem tak przy kamerce OV5647 Raspberry Pi szału nie ma spodziewałem się lepszego obrazu , może jakaś propozycja innej kamery.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Waldek 1964 pisze:Pobawiłem się ustawieniami i powiem tak przy kamerce OV5647 Raspberry Pi szału nie ma spodziewałem się lepszego obrazu , może jakaś propozycja innej kamery.
Filmik (dwie strony wczesniej) z testow pan-gimbal dla kamerki byl nagrany ..


tą kamerka
Obrazek


nie wiem czy Twoj obraz byl lepszy czy gorszy.

Sa tez opcje uzycia kamer na bazie np. IMX307 czy IMX327 te daje lepszy obraz. Ale tu dopiero sam bede zglebial temat.
Obslugiwane sa tez niektore kamery USB ( ale maja wieksze opoznienie) niz na tasmie CSI

Co do Anten to w u nas http://itelite.net/pl/ robi anteny kierunkowe na 2.3
Ostatnio zmieniony wtorek 25 maja 2021, 09:20 przez KrisM, łącznie zmieniany 4 razy.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Wczoraj jedna osoba z telegram 'Open.HD FPV' zrobila na EZWifiBroadcast dystans 70km

Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Waldek 1964 »

Witam ponownie entuzjastów OpenHD. Mam takie pytanie odnośnie ustawienia GROUND PI pliku settings-1 gdzie ustawiamy że mamy podłączone np. dwie karty wifi , a może wykrywa automatycznie. I czy ustawiając częstotliwość na sztywno np2312 wpisujemy ją tylko w FREQ=auto w ground i air czy jeszcze coś zmieniamy bo opis taki troszkę mizerny. Jak by ktoś miał chęć to proszę o wysłanie pliku settings-1 dla porównania ustawień w celach czysto naukowych.Chodzi o ustawienia wszystkich parametrów u kogoś kto to przetestował już w powietrzu i ma jakiś przyzwoity zasięg. Czy te baciki od kart są coś warte czy dać sobie spokój i szukać coś lepszego .
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Waldek 1964 pisze:Witam ponownie entuzjastów OpenHD. Mam takie pytanie odnośnie ustawienia GROUND PI pliku settings-1 gdzie ustawiamy że mamy podłączone np. dwie karty wifi , a może wykrywa automatycznie. I czy ustawiając częstotliwość na sztywno np2312 wpisujemy ją tylko w FREQ=auto w ground i air czy jeszcze coś zmieniamy bo opis taki troszkę mizerny. Jak by ktoś miał chęć to proszę o wysłanie pliku settings-1 dla porównania ustawień w celach czysto naukowych.Chodzi o ustawienia wszystkich parametrów u kogoś kto to przetestował już w powietrzu i ma jakiś przyzwoity zasięg. Czy te baciki od kart są coś warte czy dać sobie spokój i szukać coś lepszego .
Czesc Waldek

Dwie i wiecej kart wykrywana jest automatycznie.
Czestotliwosc wpisujemy tylko w FREQ=xxxx

Warto tez uzyc ENABLE_QOPENHD=Y zeby miec dostep do nowszego OSD gdzie wszystko wyklikac myszka,klawiatura czy touthpadem. Ten OSD to chyba glowna (i nie wiem czy nie jedyna) zaleta ponad EZWB 3.2.5

Co do 'bacikow 3dbi" to do testowania i ustawiania w domu sie nadaja, jak rowniez do polatania 300-400m od nogi. Do dalszych dystansow warto miec anteny 5dbi. Sam uzywam tych 5db ktore dostalem do kart. Ale warto je sobie jeszcze sprawdzic na VSWR na jaka czestotliwosc tak na prawde sa zestrojone
Dr_Ozda
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 30 mar 2017, 06:20
Lokalizacja: Bartoszyce/Warszawa

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Dr_Ozda »

Właśnie składam swój zestaw i może ktoś sprawdzał ile prądu potrzebne jest po stronie latającej jak i naziemnej? bec 5v 3A starczą? Bo tylko takie mam akurat pod ręką.
Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Waldek 1964 »

Mam 3A spokojnie starczają. Ale zastanawiam się nad liniowymi LM7805 zawsze to mniej zakłóceń ,ale radiator wielki.
Awatar użytkownika
marlabs
Posty: 47
Rejestracja: wtorek 24 lut 2015, 13:23
Lokalizacja: Kraków

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: marlabs »

3A wystarczy, przy czym jak radzi Wiki, albo trzeba podłączać bezpośrednio zasilanie do kart wifi, najlepiej z pomienięciem USB:

https://openhd.gitbook.io/open-hd/hardware/wiring

albo (co aktualnie testuje) podłączyć zasilanie w ten sposób:

https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... on/page140

(post 2088)

Odnośnie prądu, to zależy jakie masz karty. Ogólnie to muszę potestować, bo część rpi daje tyle prądu ile daje rade dać zasilacz:

https://www.raspberrypi.org/documentati ... /README.md

więc takie hacki nie powinny być w ogóle konieczne, aczkolwiek piszą że bezpieczniej jest je robić.
Ja w swoim testowym połączeniu mam zasilane GS i Air tak jak w tym poście z rcgroups, ale pogoda nie pozwalała jeszcze na jakieś większe testy, na razie z robiłem 3km na dookólnych dostarczanych z kartami (ALFA AWUS036ACH na GS i AC56 na air), ale wiało i podgląd wideo miałem taki że nic tam nie widziałem :)
Jak pogoda pozwoli to w ten weekend kolejne testy :) Może wrzucę tu jakieś wideo, żeby pokazać jak to wygląda.

Jutro pewnie porobię testy obciążenia kart i maksymalne prądy.
Rozglądam się też za panelowymi antenami i chyba kupię taką:

https://yagi.pl/antena-panelowa-gibeon-24dbi-hv-5-ghz

"jak szaleć to szaleć" :)
Dr_Ozda
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 30 mar 2017, 06:20
Lokalizacja: Bartoszyce/Warszawa

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Dr_Ozda »

W powietrzu rpi zero+karta 2,4ghz na AR9271. na Ziemi rpi 3b+ i dwa ar9271.
Zastanawiam się czy mogę pociągnąć zasilanie bezpośredni z mateka f405 który siedzi w skrzydle, w nim jest wbudowany bec 2A.
Jeszcze jedno pytanie. Rozumiem że telemetrię podpinam bezpośrednio z kontrolera lotu do rpi zero?
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Dr_Ozda pisze:.. ile prądu potrzebne jest po stronie latającej jak i naziemnej? bec 5v 3A starczą?
przez tego UBEC
Obrazek
na Air zestaw -> Rpi0 + cam rpi V2 + "blue stick" AR9721 pobiera razem 0.5A przy 12V . Ubec jest lekko cieply

Czy warto brac przetwonik liniowy dla redukcji zaklucen - uwazam ze nie (ja nie uzywam).
Air to jednostka ktora glownie nadaje , odbiera tylko RC oraz GPS, wiekszym problemem zaklucen jest sam nadawany sygnal wifi (czesto ~1W)
marlabs pisze:3A wystarczy, przy czym jak radzi Wiki, albo trzeba podłączać bezpośrednio zasilanie do kart wifi, najlepiej z pomienięciem USB:
Ja zarowno Air jak i GS zasilam wyzej wymienionym UBEC bezposrednio pod 5V na GPIO.
Na Air - wifi +-5V jest podlutowane pod te piny.
Na GS karty wifi sa zasilane bezposrednio z USB ( tylko odbieraja video)

Samo GS -> RPi 3B + 2 karty wifi + panel 15'' LCD, zasilam dwoma UBEC , na wszelki wypadek. Z tego co pamiemtam kiedys zemierzylem pobor 2.2A 5V. Uzyty jeden UBEC grzeje sie tak, ze bezposrednie przyklejone hot glue w koncu sie odkleja.
marlabs pisze: ale wiało i podgląd wideo miałem taki że nic tam nie widziałem :)

https://yagi.pl/antena-panelowa-gibeon-24dbi-hv-5-ghz
Ale jak nie widziales? :?:

Co do antenki to na 23dbi byl zrobiony ten rekord 70km :-)
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Dr_Ozda pisze:Zastanawiam się czy mogę pociągnąć zasilanie bezpośredni z mateka f405 który siedzi w skrzydle, w nim jest wbudowany bec 2A.
Jeszcze jedno pytanie. Rozumiem że telemetrię podpinam bezpośrednio z kontrolera lotu do rpi zero?
Wydaje sie ze f405 powinien pociagnac w teori. A f405 nie uzywasz tego przetwornika do zasilania serv?

Tak telemetrie podpinamy bezposrednio pod FC - TX => Rpi - RX , + ground. To komunikacja jednostronna jak na razie.
Pozoimy napiec sygnalu w obu sa zgodne z tego co pamietam TTL 3.3v. ( ArduPilot ma sygnal 5V )
Dr_Ozda
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 30 mar 2017, 06:20
Lokalizacja: Bartoszyce/Warszawa

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Dr_Ozda »

Niby pod serwa jest oddzielny bec 5A, pod elektronikę oddzielny 2A.

Udało mi się dorwać bec 5A to użyje go na ziemi.
W weekend założę całość na talona mini i zobaczę jaki będzie zasięg na oryginalnych antenkach.
Mam w tej chwili video analoga po 1,2ghz i nie wiem czy nie będzie mocnych zakłóceń od tego.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Dr_Ozda pisze:Niby pod serwa jest oddzielny bec 5A, pod elektronikę oddzielny 2A.
Mam w tej chwili video analoga po 1,2ghz i nie wiem czy nie będzie mocnych zakłóceń od tego.
Waze zebys tylko dopilnowal, by pierwsza harmoniczna 1.2 nie nakladala sie na czestotliwosc 2.4 ktora wybierzesz

Jak F405 ma oddzielna stabilizatory, to powinno zadzialac
Awatar użytkownika
marlabs
Posty: 47
Rejestracja: wtorek 24 lut 2015, 13:23
Lokalizacja: Kraków

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: marlabs »

Ale jak nie widziales? :?:
a bo słońce świeciło mi w ekran, mój mac w słońcu to tak średnio sobie radzi, używałem qopenhd , nie mogłem za bardzo zmienić kąta, w dodatku kamerka była w takim miejscu, że ziemi nie widziałem :D Wszystko zrobiłem źle, ale to dlatego że się śpieszyłem, teraz jestem lepiej przygotowany ;)

Co do antenki to na 23dbi byl zrobiony ten rekord 70km :-)
no właśnie, choć na tyle nie licze, ale żeby na kilkanaście km obraz był ładny to już będzie git :)

Ogólnie projekty fajne, teraz robie openhd, ale docelowo będzie pewnie Ruby tylko porobię trochę testów
Dr_Ozda
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 30 mar 2017, 06:20
Lokalizacja: Bartoszyce/Warszawa

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Dr_Ozda »

Przy podpinaniu zewnętrznego zasilania jak w linku z rcgroups na dole płytki lutujemy się pod punkt PP6 czy ten element obok oraz czy z takiego podpięcia sama płytka już ma zasilanie czy dodatkowo pod gpio się wpiąć?
ODPOWIEDZ