EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Verid »

KrisM pisze: a dokladniej blisko Lotniska modelarskiego chwarzno-wiczlino
Kurczę, jak ja dawno na Chwarznie nie byłem....trzeba będzie się zgadać.
Ten wredny...
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: df2 »

A wracając do tematu.

Wspomniany ez latał na prezentacji sam czy w towarzystwie? Jeśli to drugie, to jak gęste to towarzystwo było?

Jakiś filmik wschodniego sąsiada oglądałem gdzie bliskie 1.2 ubilo natychmiast eza.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

df2 pisze: Wspomniany ez latał na prezentacji sam czy w towarzystwie? Jeśli to drugie, to jak gęste to towarzystwo było?
Jakiś filmik wschodniego sąsiada oglądałem gdzie bliskie 1.2 ubilo natychmiast eza.
Dobra kwestia
Trzeba zauwazyc ze AirPi w dronie wylacznie nadaje, a to GroundPi odbiera, wiec jedyne zaklucenia obrazu jakie mozna spowodowac to latajac dronem z 1.2Ghz nad stacja bazowa ez.
specyfikacja kart z chipsetem atheros ar9271 pozwala pracowac na 2.3 do 2.7Ghz wiec mozna sie przesunac poza wifi.

Oczywiscie ze da sie zaklucic , np FrSky na 2.4 zaczyna zakluc GroundPi (nawet na 2.3Ghz) szczegolnie kiedy patrzymy w ekran i sterujemy radiem 2.4, 80cm od ez. Dlatego LRS na 433 rozwiazuje calkowicie problem, nawet w bliskosci anten.

Ciezko mi odpowiedziec co sie dzieje, jak pierwsza harmoniczna 1.2 jest dokladnie w czestotliwosc ez i jak ma sie to do odleglosci . Warto to sprawdzic i tu opisac :)
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: df2 »

KrisM pisze: Trzeba zauwazyc ze AirPi w dronie wylacznie nadaje, a to GroundPi odbiera,
Oj chyba niekoniecznie tak jest. Z tego co się już o ez i openhd doczytałem, to można przez to sterować RC.
KrisM pisze:wiec jedyne zaklucenia obrazu jakie mozna spowodowac to latajac dronem z 1.2Ghz nad stacja bazowa ez.
specyfikacja kart z chipsetem atheros ar9271 pozwala pracowac na 2.3 do 2.7Ghz wiec mozna sie przesunac poza wifi.
WiFi jest tu najmniejszym problemem. Dozwolone moce WiFi są niskie w porównaniu do innych linków video.
KrisM pisze: ze da sie zaklucic , np FrSky na 2.4 zaczyna zakluc GroundPi (nawet na 2.3Ghz) szczegolnie kiedy patrzymy w ekran i sterujemy radiem 2.4, 80cm od ez. Dlatego LRS na 433 rozwiazuje calkowicie problem, nawet w bliskosci anten.
Lrs 433 nie rozwiązuje problemu vtx, RC, latających wspólnie kolegów. A to mnie bardzo interesuje.
Co z tego, że polecę z ez szukać kolegi, ktory lata ze smażalnią 1.2 albo 5.8, jak nie będę mógł się zbliżyć? :/
Ciezko mi odpowiedziec co sie dzieje, jak pierwsza harmoniczna 1.2 jest dokladnie w czestotliwosc ez i jak ma sie to do odleglosci . Warto to sprawdzic i tu opisac :)
Właśnie. Teoretyczne wywody lubią się minąć z prawdą jak dochodzi do testu w terenie, bo zwykle nie są brane istotne czynniki pod uwagę.

Ktoś był na tej prezentacji i mógłby opisać jak to wyglądało?
Co było w powietrzu oprócz ez? Ewentualnie co jeszcze nadawało na ziemi?
Wszyscy siedzieli i oglądali ez i nikt nie latał?
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: misiekkk »

KrisM pisze:
df2 pisze: Wspomniany ez latał na prezentacji sam czy w towarzystwie? Jeśli to drugie, to jak gęste to towarzystwo było?
Jakiś filmik wschodniego sąsiada oglądałem gdzie bliskie 1.2 ubilo natychmiast eza.
Dobra kwestia
Trzeba zauwazyc ze AirPi w dronie wylacznie nadaje, a to GroundPi odbiera, wiec jedyne zaklucenia obrazu jakie mozna spowodowac to latajac dronem z 1.2Ghz nad stacja bazowa ez.
specyfikacja kart z chipsetem atheros ar9271 pozwala pracowac na 2.3 do 2.7Ghz wiec mozna sie przesunac poza wifi.

Oczywiscie ze da sie zaklucic , np FrSky na 2.4 zaczyna zakluc GroundPi (nawet na 2.3Ghz) szczegolnie kiedy patrzymy w ekran i sterujemy radiem 2.4, 80cm od ez. Dlatego LRS na 433 rozwiazuje calkowicie problem, nawet w bliskosci anten.

Ciezko mi odpowiedziec co sie dzieje, jak pierwsza harmoniczna 1.2 jest dokladnie w czestotliwosc ez i jak ma sie to do odleglosci . Warto to sprawdzic i tu opisac :)
Ja latałem kilka metrów od Ciebie an FrSky 2.4 i video na 5.8.
Miałeś jakieś zakłócenia?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: df2 »

misiekkk pisze:
Ja latałem kilka metrów od Ciebie an FrSky 2.4 i video na 5.8.
Miałeś jakieś zakłócenia?
Blisko, daleko od bazy? :)
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: misiekkk »

df2 pisze:
misiekkk pisze:
Ja latałem kilka metrów od Ciebie an FrSky 2.4 i video na 5.8.
Miałeś jakieś zakłócenia?
Blisko, daleko od bazy? :)
4-5m
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: df2 »

Napisz coś więcej.
Czyli mamy na razie :
0. Ez z nie wiemy na razie jakim rx i tx, i jakim RC.
1. FrSky 2.4 4-5m od bazy ez, w modelu video 5.8, nie wiemy jakiej mocy.

Nie wiemy czy ktoś jeszcze latał.
Nie wiemy jaka była separacja w/w modeli w powietrzu i ich odległości od bazy (znamy maksymalną odległość dla modelu z ez).

A myślę, że wszyscy chcielibyśmy się dowiedzieć jak najwięcej zanim sami zaczniemy kompletować sprzęt do własnych testów. :-)

Przegrzebałem szuflady; znalazłem 2 Pi zero, kamerę do zero, jakieś inne stare Pi (duże, chyba z 2011 roku), mam parę tplinkow 722 v1, ale gdzieś i wifistation się walają, tylko trzeba znaleźć.
Chyba brakuje mi tylko czegoś mocniejszego na bazę.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: misiekkk »

5.8 na 25mW, częstotliwość 5885MHz
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Nie będę opowiadał bajek o 'cudownym leku na raka' - bo miałem dwa momenty po parę minut, kiedy szarpało mi wizja, ewidentnie ktoś cos włączył.
Co ważne większość latania w sobotę odbywało się w czasie kiedy w tym samym momencie 4-7 maszyn latało na 1.2 i nie było problemu ani dla mnie, ani przeze mnie.
Sprawdzałem tablice częstotliwości (teraz żałuje, że nie również pod kątem ewentualnych harmonicznych do mnie). Poza tym mam wrażenie że niektórzy jak chcieli włączyć model i cos przy nim pomajstrować to nie wpisywała się na tablice, bo przecież nie latali ;)

misiekkk - potencjalnie ty mogłeś mi zakłócać, ale jeżeli to był 2.4 na 100mW to przy tej odległości (20m) problem powinien znikać. (kiedyś sam robiłem testy ze swoim frsky QX7 i odległość kilkunastu metrów rozwiązywała problem)
Z drugiej strony miałem wrazenie, ze co chwila bawiles się dronami w poblizu, a ja nie mialem zaklucen , wiec nie widzialem podstaw by krzyczec w Twoja strone jak cos siadło :-)

df2 - tak jest opcja bi-directional - nawet zalecana. Ja na chwile obecna wole mieć FPV z telemetria na ez-w osobno i osobno RC na QLRS (433) z telemetria jako osobna linie. Jeżeli wizja padnie, mam duży zapas RC żeby wrócić do domu bez obrazu, po mapie albo rth.
Wciąż jestem na etapie rozszerzana zasięgu ez-w, wiec stawianie na to wszystkiego to fpv+rc to jeszcze nieodpowiedni moment.
df2 pisze:Co z tego, że polecę z ez szukać kolegi, który lata ze smażalnią 1.2 albo 5.8, jak nie będę mógł się zbliżyć? :/
Będziesz mógł, bo ewentualny problem może robić model 1.2 vs stacja ez-w nie model 1.2 vs model ez-w
df2 pisze:Ktoś był na tej prezentacji i mógłby opisać jak to wyglądało?
Co było w powietrzu oprócz ez? Ewentualnie co jeszcze nadawało na ziemi?
Najlepiej niech się inni wypowiedzą.
Z mojego punktu wyglądało to tak, że co jakiś czas na chwile ktoś przychodził popatrzyć, pogadać i wracał latać swoim dalej, lub patrzyć jak inni latają.
Nie było uziemienia wszystkich na publiczna prezentacje dla uczestników zlotu.
Ostatnio zmieniony wtorek 11 sie 2020, 08:54 przez KrisM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: misiekkk »

Byłem u Ciebie kilka razy obejrzeć obraz i wyglądał bardzo ładnie - czysty, wyraźny i jak wiesz wpadło mi w oko OSD - bardzo czytelne ;-)
W sobotę wylatałem obok Ciebie kilkanaście pakietów na 2 różnych copterach - cały czas na FrSky i 5.8 25mW.
Okazało się, że moje video zakłócało retransmisję na 5860 bodajże ( dmz? Ty na mnie krzyczałeś? Byłeś dużo dalej niż KrisM )
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

df2 - Moj zestaw latal na 2312Mhz
GroundPi :
* RPi 3B+
* 2 x karty czulosc -90dBm (przy 11Mbps) z antenami 5dBm

AirPi :
* RPi Zero
* 1x karta 26.5dBm z antena 5dBm
* kamerka

Sama czesc nadawczo (QRLS) odbiorcza EZ-W wyglada tak
IMG_20200802_092013____.jpg
IMG_20200802_092013____.jpg (130.47 KiB) Przejrzano 3551 razy
Ostatnio zmieniony czwartek 06 sie 2020, 14:29 przez KrisM, łącznie zmieniany 1 raz.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

misiekkk pisze:Byłem u Ciebie kilka razy obejrzeć obraz i wyglądał bardzo ładnie - czysty, wyraźny i jak wiesz wpadło mi w oko OSD - bardzo czytelne ;-)
W sobotę wylatałem obok Ciebie kilkanaście pakietów na 2 różnych copterach - cały czas na FrSky i 5.8 25mW.
Okazało się, że moje video zakłócało retransmisję na 5860 bodajże ( dmz? Ty na mnie krzyczałeś? Byłeś dużo dalej niż KrisM )
To prawda OSD jest bardzo czytelny+ mozna prosto pisac wlasne wskazania (w C)
Jak wylatales kilkanascie pakietow to bym caly czas mial problemy - jasny wniosek ze te dwa momenty to nie mogles byc Ty :)

ale ciekawe kto - ktos mogl uzywac 1160 MHz, co jest daje harmoniczna 2320MHz (ja 2312MHz)
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: misiekkk »

Mam zdjęcie tablicy z piątku - jest trochę niewyraźne, ale chyba Pawlo używał 1160, Andrzej też 1160.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

misiekkk pisze:Mam zdjęcie tablicy z piątku - jest trochę niewyraźne, ale chyba Pawlo używał 1160, Andrzej też 1160.
Ooo Dzieki misiekkk za ta informacje :-D w takim razie to bardzo prawdopodobne ze to oni. Pozostaje ostatecznie sprawdzic z kims kto ma 1.2 na zywo i ostatecznie wyjasnic ten problem.

Mysle ze nastepnym oprocz czestotliwosci razem warto dopisywac moc nadajnika (powyzej 100mW) to pokaze czy moze byc problem czy nie
ODPOWIEDZ