EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: pawelsky »

KrisM pisze:Ale na DJI nie zrobisz lotow na 6 i wiecej kilometrow :)
Zrobisz: https://www.youtube.com/watch?v=LzJsMJAz4H4
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Verid pisze: -linki analogowe zrywają stopniowo, cyfrowe ciach i nie ma.
...
A skoro możemy latać tylko blisko to i wielkie moce i przenikalności przestają pomału mieć znaczenie a pojawia się temat komfortu.
Ciezko sie z Toba nie zgodzic :) Choc co ciekawe temat kompfortu byl zawsze, a w podstawą byly analogi. Moze dlatego ze 5 lat temu cyfrowe fpv raczkowalo i do niczego sie nie nadawalo.
* DJI wszedl teraz z produktem ktory sam "tanczy i spiewa" i to na konkurencyjnym poziomie do analogow.
* EZ-Wifibroadcast nie ma szeroko zakrojonej akcji marketingowej z jednej strony a z drugiej oprocz tego ze jest "plug and play" nie jest automatycznie ustawialnym i trzeba wiedziec "ktora galeczka i gdzie sobie pokrecic" zeby jeszcze poprawic wizje - DJI robi to za uzytkownika. Mysle ze gdyby w EZ-W byl choc jakis "potencjometr" czy preferowan jest : jakosc, czy male opoznienie, czy plynna transmisja , to podnioslo by znaczaco konkurencyjnosc.

Z tym "cyfrowym ciach" masz racje (nawet nazywa sie to 'Cliff Effect' :)) , wystepuje szczegolnie przy stalych ustawieniach. Ale zmniajac dynamicznie ustawienia transmisji mozna ten spadek troche zlagodnic lub bardziej 'zeschodkowac'.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

pawelsky pisze:
KrisM pisze:Ale na DJI nie zrobisz lotow na 6 i wiecej kilometrow :)
Zrobisz: https://www.youtube.com/watch?v=LzJsMJAz4H4
Masz racje, jednak zrobisz. Chyba troche mi wyszlo z tego stwierdzenie podobne do "W Lamborgini nie przewieziesz 500kg cegiel i wiecej"
Ostatnio zmieniony wtorek 04 sie 2020, 10:12 przez KrisM, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Verid »

Temat komfortu był zawsze, fakt, ale po prostu był on przykrywany przez inne priorytety. Wraz ze spadkiem ich "ważności" wzrosła "ważność" komfortu (jak nie mogę latać long range to przynajmniej fullHD)
Co do raczkowania to też nie do końca bo w czasach kiedy jedynym rozsądnym finansowo FC był Mikrokopter i jego klony (MKDU i Cyberdrones) a KapteinKuk dopiero eksperymentował z MultiWii to Mifau wspominał na forumie o projekcie przesyłania obrazu po wifi w trybie BURST (czy jakoś tak). Tyle że ten projekt został zlany z przyczyn wpomnianych w temacie analog vs digital. Dodatkowo dochodziła jeszcze cena bo zestaw analoga był tańszy niż komponenty do digitalu.
A DJI z EZ nie ma co porównywać bo jedno jest produktem a drugie projektem.
Ten wredny...
dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: dmz »

pma_ pisze:Niestety pawelsky ma rację, przy minimalnym opóźnieniu 110ms to copter będzie w drzewie :)
to autor napisał w pierwszym poście. nie chodzi o racing.
dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: dmz »

KrisM pisze:Z tym "cyfrowym ciach" masz racje (nawet nazywa sie to 'Cliff Effect' :)) , wystepuje szczegolnie przy stalych ustawieniach. Ale zmniajac dynamicznie ustawienia transmisji mozna ten spadek troche zlagodnic lub bardziej 'zeschodkowac'.
to jest otwarte oprogrmowanie i cyfrowy link w obie strony. Jak coś z tego kumasz, to sobie oprogramujesz wskaźnik zgubionych ramek czy innego zamulenia. I bedzie krzyczało że uwaga nadchodzi kaszana :D

Tak na marginesie że z analogami tez tak pięknie nie jest, że przez szum się coś tam zobaczy, bo jak ktoś ma tv z bluescreenem to kaszana (ofkors sie szuka tych co nie mają, ale to znów jakaś rzeźba)

Wszystko ma swoje zady i walety. przy tych cenach sprzętu można spokojnie zaryzykować.

Edit: ja zaryzykuję.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Tanner »

Mam i potwierdzam, że działa, chociaż w powietrze nigdy nie poleciało, ale to bez związku :) Trochę skomplikowałem budowę bo zamiast standardowej kamery podłączonej do piZero używałem konwertera z HDMI - aby podłączyć kamerę z gimbala.
Ale generalnie jeśli używamy rekomendowanego sprzętu to działa od kopa. Jest też możliwość sterowania przez ten link - gdyż transmituje mavlinka, wtedy można nie przechodzić na linka rc 433/866 ale nie próbowałem tej drogi, zamontowałem inny link RC. Wrzuciłem jakieś 2 lata temu trochę fotek ezwifi w moim temacie o X8.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: pawelsky »

dmz pisze:to jest otwarte oprogrmowanie i cyfrowy link w obie strony. Jak coś z tego kumasz, to sobie oprogramujesz wskaźnik zgubionych ramek czy innego zamulenia. I bedzie krzyczało że uwaga nadchodzi kaszana :D
Taaa, oczywiscie, podobnie jak kazdy sobie samodzielnie programuje w otwartym oprogramowaniu BF czy iNav. Zejdz na ziemie...
dmz pisze:Tak na marginesie że z analogami tez tak pięknie nie jest, że przez szum się coś tam zobaczy, bo jak ktoś ma tv z bluescreenem to kaszana (ofkors sie szuka tych co nie mają, ale to znów jakaś rzeźba)
Jak ktos uzywa TV z bluescreenem to sam jest sobei winien. To nie jest wada analoga, to jest wada uzytkownika...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Verid »

pawelsky pisze:To nie jest wada analoga, to jest wada uzytkownika...
...umarłem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ten wredny...
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Tanner - mogl bys podrzucic link do fotek i tego co zmontowales?
Mam pytanie co do tego adaptera kamerki Rpi na HDMI, jak oceniasz to rozwiazanie? duzo mozna dzieki temu zyskac ?

pawelsky - Wady EZ-W (i podchodnych ) są niekwestionowane. Warto je jasno nakreslic co wydaje mi sie nastapilo we wczesniejszych postach.

Tu bardziej chodzi o to by tym, ktorzy nie wiedzieli o takim systemie ( a jest ich sporo) lub nie wiedzieli jak i czy to ugryzc (tych tez jest sporo), ulatwic temat i dac rzetelny obraz wad i zalet.
Kazdy podejmie decyzje, czy dla jego zastosowania, bedzie to atrakcyjna alternatywa dla posiadanego analoga czy nie.

Na obecna chwile, na temat tego rozwiazania, jest duza niewiedza w spolecznosci rc-fpv
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Verid »

KrisM - twój podpis co do lokalizacji jest prawidłowy? Chyba będę musiał się pofatygować przy okazji w twój kierunek obczaić to cudo.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: pawelsky »

KrisM pisze:Na obecna chwile, na temat tego rozwiazania, jest duza niewiedza w spolecznosci rc-fpv
No co do tego nie nie ma watpliwosci. Ale patrzac jakie wielu ma problemy z ogarnieciem podstaw konfiguracji np. w BF do ktorego sa setki tutoriali, nie dziwie sie ze EZWB nie jest popularny...
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Tanner »

KrisM, http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=41404&start=60 - tutaj mniej więcej w połowie strony są fotki. Taki adapter pozwala na użycie kamery z wyjściem HDMI - bezlusterkowca czy czegoś innego nagrywającego wideo, zamiast kamerki FPV. U mnie miało służyć właśnie do kamery na gimbalu.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Verid - tak lokalizacja poprawna :-) a dokladniej blisko Lotniska modelarskiego chwarzno-wiczlino
Tak wiec serdecznie zapraszam ! :-)


Tanner - Wooow podpisuje sie pod komentarzami co niektorych Co za maszyna !!! :shock: , gdybym niewidzial zdjec na forum, zastanawial bym sie "jaka firma zbudowala tego drona".
Szkoda ze ten zestaw EZ-W nie polecial jeszcze, bo to bardzo profesjonalana robota. Masz w planach wzniesc w powietrze ta transmisje obrazu?

dmz - Wskaznik zgubionych ramek jeste na bierzaco wyswietlany obok bierzacej sily sygnalu danej karty. Zastanawia mnie bardziej czy dalo by zmieniac parametry jak bitrate karty wifi + parametry kodowania obrazu w locie, nawet przez wartosci jednego z kanalow RC (przekazane do EZ-W przez mavlink). Ale zeby to sprawdzic potrzebny byl by jakis linuxowy kozak ktory wkopal by sie dostatecznie gleboko w temat.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: Tanner »

Dzięki! Trochę offtop, ale przez permanentny brak czasu, będzie już ponad rok jak cały sprzęt leży w kartonach. Ale tak, myślałem aby odpalić ezwifi na mniejszej maszynie, już ze zwykłą kamerką raspberry jako fpv bo szkoda aby leżało. Tak więc plany są, może uda się usiąść do tego tej zimy, nie odpuszczam tematu. Aż się boje ile pozmieniało się w ezwifi przez ten czas :mrgreen:
ODPOWIEDZ