Antena kierunkowa na modelu - tracker stacji bazowej

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

bpetera
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 10 paź 2013, 20:16
Lokalizacja: Łódź

Antena kierunkowa na modelu - tracker stacji bazowej

Post autor: bpetera »

Dzień dobry,

Zastanawiam się nad możliwością umieszczenia na modelu anteny kierunkowej (np. helicalnej) wraz z mechanizmem pan-tilt celem nadawania sygnału kierunkowo, w stronę stacji/pilota. Możliwe, że jest jakieś istotne ograniczenie techniczne, którego nie widzę, natomiast jako szanse dostrzegam:

:arrow: OSD z GPS posiada wszelkie informację, w którym kierunku względem modelu jest stacja bazowa, jeżeli jest to OSD z Autopilotem posiada również wyjścia PPM/S-BUS, którymi można by sterować serwami "trackera" - czyli potencjalne zasoby są (choćby na platformie Pitlab/Zbig)
:arrow: anteny kierunkowe wycelowane w siebie (tracker na ziemi, tracker w powietrzu) powinny mieć (chyba) doskonały wynik przesyłu
:arrow: antena helicalna stawia względnie mały opór powietrza, porównując choćby z klockiem GoPro - tutaj ograniczenia nie widzę, tym bardziej w większych modelach na dalekie zasięgi

Czy idea nie ma sensu czy po prostu to jeszcze przed nami :?:

Pozdrawiam,
Bartłomiej
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Antena kierunkowa na modelu - tracker stacji bazowej

Post autor: Verid »

bpetera pisze:Możliwe, że jest jakieś istotne ograniczenie techniczne,
Tak. Zawodność i waga. Jak ci padnie taki tracker w latadle to jesteś w czarnej wielebnej. Jak ci padnie tracker na ziemi to zawsze możesz go łapą obrócić. Druga rzecz - nie chcesz mieć w powietrzu żadnej dodatkowej masy. która ci nie zapewnia realnego zysku. Przykładowo - dokładając baterię możesz w pewnym stopniu wydłużyć czas lotu. Dokładając wspomniane GoPro zyskujesz ładne nagranie. A taki tracker? Co ci da? Na pewno skróci czas lotu bo masa i skomplikuje układ zwiększając jego awaryjność. Zasięg? Biorąc pod uwagę że za pomocą anteny kierunkowej na ziemi i zwykłego bata w latadle można zrobić dziesiątki km to sens takiego rozwiązania pojawia się prawdopodobnie gdzieś w okolicach lotów stratosferycznych. Wielu amatorów na takie latanie tu nie znajdziesz.
bpetera pisze:OSD z GPS posiada wszelkie informację, w którym kierunku względem modelu jest stacja bazowa
Nie zapomnij jeszcze o pochyleniu platformy w 3 osiach bo sam kierunek przy takiej przykładowej beczce to trochę mało. Oczywiście to trochę wyolbrzymienie z tą beczką ale jak chcesz korzystać z helikala który ma dość wąską wiązkę to nie jest to problem który chcesz pominąć bo samolot w chciał nie chciał jednak się kołysze przy wykonywaniu manewrów.
bpetera pisze:antena helicalna stawia względnie mały opór powietrza, porównując choćby z klockiem GoPro - tutaj ograniczenia nie widzę, tym bardziej w większych modelach na dalekie zasięgi
Jak chcesz już coś zestawiać to proponuję "jabłka z jabłkami" a nie z bananem. GoPro zakładasz dla obrazka, nie dla zasięgu. Inne kryteria. Jak ci "klockowatość" GoPro przeszkadza to nie wymieniasz jej na smuklejszą antenę tylko na Caddx Tarsier czy Runcam Split albo jakiegoś Mobiusa. Nieco gorszy obrazek ale redukcja masy i możliwość zabudowy diametralnie wyższa. A helikal ma zdecydowanie większe opory niż bat, Vee czy GP, tym bardziej na pantilcie trójosiowym.

Podsumowując:
bpetera pisze:Czy idea nie ma sensu czy po prostu to jeszcze przed nami
Przy odległościach na które da się latać samoróbką idea nie ma sensu. Jak mnie pamięć nie myli ktoś już to na RCGRoups wyczarował kilka lat temu jako proof of concept ale ochów, achów i powszechnej implementacji to się nie doczekało.
Ten wredny...
bpetera
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 10 paź 2013, 20:16
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena kierunkowa na modelu - tracker stacji bazowej

Post autor: bpetera »

Idea:
Ja wyobraziłem sobie tą ideę za zasadną na potrzeby polepszenia jakości samej transmisji na dalszych zasięgach - tym bardziej przy transmisji cyfrowej gdzie chcemy przerzucać większe ilości danych. Da się latać obecnie na dłuższe dystanse, ale czemu nie mieć lepszego odbioru. Bezpiecznie byłoby oczywiście posiadać drugi nadajnik z anteną dookólną, ale to już kosztowne prądowo..

Trzecia oś:
Dodatkowa oś trackera anteny nie wydaje mi się potrzebna - przecież antena helicalna może dokonywać obroty wokół własnej osi ("świdrować"), to nie jest kadr kamery. Oczywiście będą ograniczenia, ale kto lata poza zasięg wzroku ten chyba beczek nie robi :-P.

Masa:
Masa powinna być porównywalna do małej kamerki na 2 osiowym gimbalu (do 100g strzelam). Zakładając pewne opóźnienia w działaniu układu można wykonać niezbyt długą antenę helical'ną co poskutkuje niezbyt dużą masą samej anteny, za to z większą tolerancją pomyłki - choć kosztem mniejszego zysku (ale i tak większego niż antena dookólna).

Może pomysł przerasta efekt, ale jestem bardzo ciekaw jak dużo można by zyskać na jakości/zasięgu... jakby tu tylko ściągnąć uwagę naszych producentów OSD na ten temat... :roll:
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Antena kierunkowa na modelu - tracker stacji bazowej

Post autor: Verid »

Transmisja cyfrowa na chwilę obecną nie jest zbyt mocno spopularyzowana (jeszcze, jak mniemam) ale już teraz oferuje zasięgi rzędu kilometrów - mało? Co do bezpieczeństwa to bezpieczniej jest nie mieć dodatkowej masy i dodatkowego układu który może się spaździć. Dodatkowy nadajnik nie jest kosztowny prądowo tylko masowo bo nie musi (a właściwie to nawet nie powinien) cały czas pracować (może być załączany dodatkowym kanałem) i tak naprawdę nie jest potrzebny. Wystarczy przełącznik anten. Jak tracker stanie to przełączasz wyjście antenowe na bat.

Tak, z trzecią osią źle się wyraziłem - szło o to że samo info z GPS (pozycja i wysokość) to będzie mało. Musisz mieć jeszcze odczyt z żyroskopu/akcelerometru bo ok, wiesz że przy danej odległości i wysokości musisz pochylić antenę w dół o ileś stopni. To "ileś stopni" się zmieni jak skręcisz lotki do zwykłego skrętu. Poza tym - jak umieścisz tracker na grzbiecie to będzie kłopot z celowaniem jak będziesz w okolicach bazy (ostry kąt w dół). Jak umieścisz tracker na brzuchu to lądowanie tylko na zadbanym lotnisku i z wysokim podwoziem inaczej urwiesz na bank.

Co do masy to już pisałem wcześniej - nie chcesz żadnej dodatkowej z której niewiele co masz. Jeżeli lot na 50km można osiągnąć na analogu bez cudów to nie jestem pewnien czy ktokolwiek będzie dokładał taki wynalazek żeby "potencjalnie" (bo nie wiemy czy na pewno) zmniejszyć sobie zaszumienie. Poza tym, do lotów dalekozasięgowych używa się 1.2Ghz, nie 5.8 - antena na tą częstotliwość maleńka nie jest.
bpetera pisze:Może pomysł przerasta efekt, ale jestem bardzo ciekaw jak dużo można by zyskać na jakości/zasięgu.
Pomysł na pewno przerasta efekt - jest taka złota zasada odnośnie zajedwabistych pomysłów. Poszperaj w necie - jak jest rzeczywiście taki ekstra to ktoś już to zrobił a Chińczyk skopiował. Jak nic nie znajdziesz to znaczy że taki ekstra może nie być. Poza tym - wykazujesz podejście "ja mam pomysł, niech ktoś mi zrobi". To tak nie działa. Wymyśliłeś to zrób, zrealizuj, pokaż że warto to wtedy ktoś się pewnie tym zainteresuje. Btw - OSD ci do tego nie potrzebne ;-)
Ten wredny...
bpetera
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 10 paź 2013, 20:16
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena kierunkowa na modelu - tracker stacji bazowej

Post autor: bpetera »

Verid pisze:Poza tym - wykazujesz podejście "ja mam pomysł, niech ktoś mi zrobi". To tak nie działa. Wymyśliłeś to zrób, zrealizuj, pokaż że warto to wtedy ktoś się pewnie tym zainteresuje. Btw - OSD ci do tego nie potrzebne ;-)
Eh... no to mnie sprowokowałeś... mam więc czym się bawić w wakacje, arduino i sensory zapewne wystarczą na prototyp.
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Antena kierunkowa na modelu - tracker stacji bazowej

Post autor: saticzek »

No cóż na początek przy wykonaniu podstawowa komplikacja:
link tylko 5.8 GHz, inaczej anteny za duże.

model: typowy płatowiec .
Model względem bazy oddala się pułap ok 900m odległość 10km.
Traker anteny w modelu umieszczony na górze kadłuba w okolicy środka ciężkości przy oddalaniu się od bazy ogon modelu znajdzie się w wiązce sygnału video z modelu...
Jeśli będzie to latające skrzydło, to pracujący silnik przysłoni wiązkę sygnału.
Sprawdź czy wiązka kierunkowa się przebije. :lol:
W dronach wielowirnikowych to już całkiem nie ma szans. zmiana prędkości lub kierunku lotu powoduje dużą zmianę pochylenia anteny ( trzeba by to zrobić na gimbalu)

Wariant umieszczenia trackera na skrzydle:
Obracanie się anteny powoduje zmianę oporu indukowanego tej połówki skrzydła. Ciekawe czy tryb stabilizacji w AP sobie poradzi?

Wariant umieszczenia trackera pod kadłubem, rozwiązuje poprzednie problemy, ale stwarza konieczność mechanizmu chowania przed lądowaniem.
opcja z podwoziem: przenikanie pasma 5.8 GHz przez metalowe lub węglowe podwozie i koła.

W praktyce musisz zastosować pierścień ślizgowy i 2 warianty:
1. na kręcącym się elemencie nadajnik video, antena, kompas magnetyczny lub inne urządzenie do kontroli kierunku celowania anteny
2. pierścień ślizgowy w.cz. i nadajnik zamontowany statycznie, a na trakerze kompas magnetyczny i antena.

A na koniec najlepsze: Robiąc swój antenna tracker na kompasie Qmc 5883 musiałem go zamontować min 20 cm od silników. Przy pracy silników miałem ponad 20 stopni wahań odczytów.

Analizując powyższe wolę koniczynę 1.2 GHz niż kierunkową 5.8 GHz uzyskam większy zasięg transmisji obrazu.

Jeśli ta analiza jest błędna proszę o komentarz.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
ODPOWIEDZ