Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Adrián »

Oczywiście 2. Jedna do nadajnika, druga do odbiornika. Tylko sprawdź złącza jakie masz, jakie ewentualnie będziesz miał w nowym nadajniku, jeśli kupisz.
Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Voltaire »

Witajcie,
jeżeli można podepnę się z kilkoma pytaniami w temacie, żeby nie mnożyć wątków:
- jak jednoznacznie stwierdzić, że mamy upaloną końcówkę mocy w nadajniku (załóżmy na 200mW)
- czy przy sprawnym nadajniku (200mW) w quadzie 250 powinny pojawiać się szumy już za 1-2 drzewami, gęstszymi krzakami
- jak duży wpływ na jakość nadajnika może mieć jego temperatura
- jak duży wpływ na link video może mieć bezpośrednie sąsiedztwo odbiornika RC

A teraz trochę o sytuacji: otóż testowałem ostatnio jakość anten z Actuna (kupiłem 2 Pagody) i po ich założeniu jakość linka wydawała się znacznie gorsza od tej którą miałem na chińskich 4-listnych Realacc. Częstotliwość oczywiście ustawiłem tak, żeby było SWR < 1.2
Zmieniłem z powrotem na tamte chińskie i było jeszcze gorzej. Odszedłem z quadem na jakieś 30m i po zakryciu anteny nadawczej ręką obraz jeszcze był, choć śnieżył, ale po zakryciu także anten w goglach był już kompletny brak sygnału.
W czasie samego latania nie miałem kraks aż tak mocnych, żeby uszkodzić samo połączenie antena-nadajnik, ale kiedyś miałem przypadek, że na 200mW kompletnie rozpadła mi się łączka RP-SMA 90° i antena odpadła (na jakieś 5 minut), przy czym po tamtej historii nie odnotowałem, żadnego pogorszenia jakości linka video.

Cała sytuacja dała mi do myślenia, jak mocny wpływ ma właśnie temperatura nadajnika, bo jednak upały są, a ja leciałem już chyba 5 pakiet pod rząd. Nadajnik to Eachine TX526 na 200mW
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

A wiec przyczyna problemów z zanikiem obrazu , o której pisałem została rozwiązana. Wszystko działa jak należy co nie oznacza że nie zainteresuje się tymi antenami Actuna Pagoda 2. Zrobiłem test naziemny:
- ustawiłem nadajnik i odbiornik tak jak poradził kolega Adrián (dzięki wielkie za pomoc i wszelkie rady) na najniższa możliwość częstotliwość (u mnie to 5705Mhz)
- zostawiłem nadajnik z kamerką w jednym miejscu na wysokości około 70cm i pobiegłem wzdłuż budynków gdzie jest pełno wi-fi (miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców) bez problemu przy mocy 200 mW osiągnąłem 200m bez szumów dalej nie szedłem bo uliczka mi się skończyła :P

Przy demontowaniu sprzętu znalazłem problem okazało się, że jest nim podłączenie fpv z Minim OSD. Przez to że ostatnio często montowałem i demontowałem OSD w celu konfiguracji (nowy nabytek) wtyczka na przewodzie video się poluźniła. Jak startowałem dronem to ruch gimbala, podmuch powietrza spod śmigieł i może wibracje powodował ruch przewody video i przestawał on łączyć (stąd brak obrazu, ale nadajnik i odbiornik się widziały więc obraz nie śnieżył tylko był czarny). Wziąłem lekko ścisnąłem wtyczkę od video kamerki tak, że teraz ciasno siedzi i wszystko powinno być oki.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Adrián »

Fajnie, że rozwiązałeś problem.
Ale jak będzie Ci zasięgu brakowało na tych antenach co masz, kup sobie te pagody 2 i będzie na pewno jeszcze lepiej.

Editt
Odnośnie spalonej końcówki mocy u kolegi, to jest dokładnie tak jak piszesz.
Może złe anteny, ze złymi złączami kupiłeś?
Chociaż, jak miałeś włączony nadajnik bez anteny, to padł nadajnik - końcówka mocy.

Na pagodach od actuna, powinieneś mieć lepszy zasięg, to nie ich wina.

Wszystkie przykłady które podałeś, odpowiedź jest twierdząca.
5.8 nie nadaje się do latania nisko, za drzewami itd

Jak masz mały nadajnik, to mógł się też przegrzać w te upały.

Im bliżej będziesz miał anteny, tym gorzej.
Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Voltaire »

Znalazłem przyczynę problemów o których pisałem: ułamana końcówka RP-SMA na końcu nadajnika (2 nóżki i środkowy pin)

Wymieniłem na inny nadajnik video 200mW, założyłem chińskie koniczynki i poszedłem zrobić test. Przeleciałem ponad 500m w otwartym polu, ale dość nisko. Obraz był jeszcze w miarę ok, ale jak obróciłem kopter w swoją stronę to znikł całkowicie. Antena wystawiona pionowo w górę, kopter w miarę poziomo. Co mogło pójść nie tak ?
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc i naprowadzenie na rozwiązanie problemów z FPV. Dzisiaj rano byłem przetestować wszystko po złożeniu od nowa (nowa płyta mocująca - antywibracyjna przerobione mocowanie gimbala i kontrolera storma32) i bez problemów przy wysokości 90m osiągnąłem 600m zero śnieżenia co mnie bardzo zdziwiło taranis QX7 "zaczął do mnie gadać" ze słaby zasięg. Natomiast FPV zero śnieżenia zakłóceń czy cokolwiek innego :P Będę musiał zamocować filtr bo obraz w okularach ma takie jak by "pływające" pasy od góry w dół. nie mam jeszcze DVR więc nie miałem jak nagrać (ale już jest w drodze w ciągu tygodnie powinno dojść :D
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Chestnut »

Tak sobie przeglądam temat, Kiu, w oczy rzuciło mi się że wspomniałeś o byłym poligonie- czym tam strzelali?

Swego czasu- ładnych parę lat temu natknąłem się w jakiejś gazetce technicznej- że miejsca gdzie strzelano "do ziemi" (moździerze, bombardowania, granaty itp.) są problematyczne dla radia na niskiej wysokości- "leje", dziury po wybuchach itd- nawet jeśli zasypane - to ich granice, kształtu pół-sferycznego i zbliżonego - ze ściankami wyściełanymi odłamkami z bomb/ granatów czy tego w co trafiły - nie raz metalowego - to takie jakby "ziemne" talerze antenowe - co to odbijają i zakrzywiają trafiające w nie fale radiowe. Nie wiem jak to się ma do 2.4-5.8 GHz, ale na MHz rzeczywiście zakłócało- latałem swego czasu nad byłym lotniskiem, podczas wojny niejednokrotnie bombardowanym- analiza terenu wykazała, że w miejscu gdzie większości z nas radio wariowało przy locie nisko nad ziemią (silne zakłócenia) - był zasypany spory lej po bombie.

Czy forumowi znawcy tematu radiowego mogą to jakoś skomentować?
nigdy nie drążyłem sprawy- po prostu latało się omijając nasz lokalny "trójkąt bermudzki" lotniska modelarskiego.
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: darekrc »

Mam pytanie a w zasadzie prośbę o pomoc w doborze anteny do nadajnika fpv (TX805) w quadrokopterze. Gogle z odbiornikiem to Eachine EV800D które posiadają już w zestawie anteny. Jedna to panelowa 16dbi a druga koniczynka RHCP 5dbi. No i teraz pytanie czy wystarczy że kupię antenę tylko do drona (RHCP) czy to trzeba kupować w parze (nadajnik/odbiornik). Chce kupić Pagode pro od Actuny - ona zadziała z tą anteną w goglach?? *;*
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Adrián »

Działać jakoś będzie działać, ale nawet nie wiesz, na jakie częstotliwości jest antena w goglach (zapewne jak wyszło), dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch pagod i Ideałem będzie wymiana panelowej w goglach na helical https://shop.prodrone.pl/pl/p/Antena-Pr ... 2C8dbi/161
Zwróć uwagę na polaryzacje i złącza.
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: darekrc »

Dzięki za szybką odpowiedź, tzn tam z goglami jest jakaś tabela częstotliwości więc to chyba własnie dotyczy anteny??? Wygląda to tak że podane mam kanały i grupy. i np. CH1 ma 5865 MHZ dla grupy A or FR1 a np CH2 dla tej samej grupy to 5845 MHZ. Ale nie wiem za bardzo co chodzi :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Verid »

darekrc pisze:chyba własnie dotyczy anteny?
Nie. Dotyczy odbiornika w goglach i kanałów na jakich jest w stanie pracować. Strojenie anteny to zupełnie insza inszość.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: darekrc »

i wsio jasne ;) thx!
sprinter89
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2017, 12:39
Lokalizacja: GWE

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: sprinter89 »

Witam, podepnę się pod temat. Posiadam drona Yuneec Q500 4K, chciałbym zwiększyć zasięg aparatury i przede wszystkim - sygnału wideo, transmitowanego do aparatury ST10+. Gotowe anteny panelowe od Itelite czy 4Hawks to jak dla mnie spore koszta (500-650zł). Czy może ktoś polecić mi anteny, które pomogą mi wzmocnić odbiór sygnału, aby był bardziej stabilny? Dodam, że latam rekreacyjnie VLOS, ale zdarza się, że w terenie zalesionym lub przy odległościach ok 300m, w zależności od kierunku lotu zrywa mi sygnał wideo, co wynika z budowy kamerki i umieszczenia w jej obudowie anteny nadawczej. Jak wspomniałem wcześniej, chciałbym poprawić odbiór sygnałów 5.8 i 2.4. Chciałbym wydać na to nie więcej niż 200zł.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: hornet2 »

sprinter89 pisze:Witam, podepnę się pod temat. Posiadam drona Yuneec Q500 4K, chciałbym zwiększyć zasięg aparatury i przede wszystkim - sygnału wideo, transmitowanego do aparatury ST10+. Gotowe anteny panelowe od Itelite czy 4Hawks to jak dla mnie spore koszta (500-650zł). Czy może ktoś polecić mi anteny, które pomogą mi wzmocnić odbiór sygnału, aby był bardziej stabilny? Dodam, że latam rekreacyjnie VLOS, ale zdarza się, że w terenie zalesionym lub przy odległościach ok 300m, w zależności od kierunku lotu zrywa mi sygnał wideo, co wynika z budowy kamerki i umieszczenia w jej obudowie anteny nadawczej. Jak wspomniałem wcześniej, chciałbym poprawić odbiór sygnałów 5.8 i 2.4. Chciałbym wydać na to nie więcej niż 200zł.

Na OLX znalazłem coś takiego https://www.olx.pl/oferta/antena-panelo ... b76a41dc81
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
LordOfTheDeath
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 19 cze 2018, 09:44
Lokalizacja: Ełk

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: LordOfTheDeath »

Podobna, a nawet ładniejsza bo w obudowie kosztuje poniżej 5$ na Ali. Sam kupowałem i działa bardzo ładnie. Jako ciekawostkę dodam, że wczoraj testowałem nadajnik z Pagodą 2 w połączeniu z batem w odbiorniku. Mimo 600mW obraz szumiał powyżej 50m, a powyżej 200-300 nie było go wcale. Dzisiaj, w tym samym miejscu, do odbiornika przykreciłem taniego chińskiego panela. Obraz nawet nie zaszumiał przy 500m.
ODPOWIEDZ