FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

radeko
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 22 lut 2016, 03:08

FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Post autor: radeko »

Witam czy ktoś robił testy transmisji na FULL HD?
Aby transmitować FULL HD potrzebujemy zrobić połączenie WIFI ziemia samolot a obraz przesłać po sieci za pomocą protokołu RTSP

do tego potrzebujemy

1. kamera IP z kodekiem h264 , Kamerę FULL HD można kupić od około 200zł(musi być to mała kamera) , która daje już super obraz. aby zamontować na samolocie trzeba by taką kamerę rozmontować i oddzielić elektronikę i sam obiektyw.
http://ru.aliexpress.com/item/2-0-Megap ... 5324aba1b5
Obrazek
2. 2 moduły radiowe WIFI 5Ghz lub 2.4 Ghz
3. anteny
3. laptop z programem VLC lub komórka/tablet z aplikacją pozwalająca otwierać streamy RTSP.
5. Otwieramy VLC i dajemy "open network stream" i tam dajemy adres IP naszej kamery i już widzimy obraz z naszej kamery na żywo

Kamera IP streamuje w protokole RTSP który to otworzymy programem VLC na żywo.
opóźnienie VLC najlepiej ustawić na 200ms.
Mam znajomego dostawcę internetu i skonsultuje z nim jakie najlepsze nadajniki/anteny wybrac do takiego połączenia.
Muszę zakupić kamerę IP i sprawdzić ile będzie wynosić opóźnienie ale producent kamer np AXIS podaje ,że opóźnienie po stronie kamery jest 50ms dodając opóźnienie VLC wychodzi 250ms

Kolejny plus to używając serwera streamingu nasza transmisję na żywo może oglądać wiele osób w internecie na żywo :).

Możliwy jest streaming z kamer profesjonalnych np z GH4. ale do tego jest potrzebne takie pudełeczko TERADEK VIDIU
Obrazek

Ma wejście HDMI i wysyła nasz stream po sieci do VLC lub do serwera streamingu.
TUTAJ to samo ale wersja analogowa HD streamingu
Ostatnio zmieniony sobota 27 lut 2016, 09:08 przez radeko, łącznie zmieniany 1 raz.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Post autor: kuczy »

To ja mam jedno proste pytanie.
Dlaczego osoby latajace w fpv używają transmisji analogowej, najlepiej z kamerkami z matrycą CCD, i monitorami bez "bluescreena", tylko takimi, które "śnieżą" przy slabnącym odbieranym sygnale?

Raczej nie dlatego, że nikt do tej pory nie pomyślał o innej transmisji...
radeko
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 22 lut 2016, 03:08

Re: FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Post autor: radeko »

Dlatego ,że nie wiedzą co to transmisja cyfrowa :). Jeżeli opóźnienie jest tylko 250ms to nie ma sensu dalej używać transmisji PAL. chyba ,że opóźnienie jest 2-3 sekundy.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Post autor: matulekpl »

Pierwsze pytanie:
Jaki zasięg bedzie miała ta sieć wifi?
Drugie: jak duży musi byc ten element montowany w dronie/samolocie??


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Post autor: bartwaw »

Kolega teoretyk czy praktyk w podanych rozwiązaniach cyfrowych i analogowych ?
250ms do szybkiego latania to już całkiem sporo.
40 km/h to jakieś 11m/s, czyli 250 ms to niecałe 3m.

Od jakiegoś czasu zabieram się za takie rozwiązanie:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2454052
no ale permanentny brak czasu na to nie pozwala.
Do tego mam w planach zestaw anten na 2300MHz lub na 5000MHz i wrzucenie tego na tracker.
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Post autor: kuczy »

Bartw byl szybszy...

100 km/h to inaczej w zaokragleniu 28 m/s (27,77...).
250ms, czyli 7m

Wiec przy wyścigach popularnymi 250tkami widzisz na monitorze, że jestes pod jakąś przeszkodą, a twój quad już roztrzaskuje się o coś stojacego 7m dalej. Do rego dodaj cos, czego nie ominiesz czyli czas reakcji pilota i bezwładność maszyny.... pierwszego miejsca raczej nie zdobedziesz.
Twoja transmisja więc teoretycznie bedzie ok dla kopterow ktore lataja wolno w celu robienia zdjec i filmow fajnej okolicy, ale....

Analog ma tą ZALETĘ, że "śnieży" to nie kablówka, tylko lacze radiowe - pewnie widziales ile czasu trwa przywrocenie dobrego obrazu po zakloceniach w odbiorniku tv naziemnej tv cyfrowej - w "analogu" przy zakloceniach nadal widzisz obraz, tylko zasniezony, co nie przeszkadza w orientacji w terenie.
W tv masz anteny kierunkowe ustawione statycznie, przy lotach "stacja nadawcza" caly czas gdzies sie przemieszcza i zalozenie braku zaklocen na linku radiowym jest bledne.

Ostatnie - przy tych wszystkich wadach ile wiecej gram to bedzie wazylo?
d2f
Posty: 109
Rejestracja: czwartek 29 maja 2014, 20:07
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Post autor: d2f »

Z przeprowadzonych doświadczeń (ja) wynika, że te opóźnienie uniemożliwia sterowanie szybowcem.
Trzeba bardzo delikatnie przeprowadzać manewry z przewidywaniem.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Fpv i dlg.
bambamfcorp
Posty: 5
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 19:37
Lokalizacja: Zawadzkie / Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: FULL HD transmisja cyfrowa - poradnik

Post autor: bambamfcorp »

BARTWAW - dałeś rade wifi broadcast wykonać ?

fullhd po ip to jedynie do live streamów na billboardy, projektory do sal konferencyjnych,

analogowo tylko loty.
ODPOWIEDZ