Programowanie aparatury Futaba T14SG

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Programowanie aparatury Futaba T14SG

Post autor: dubik3e »

Hej wszystkim,

Buduje sobie model ciężarówki RC i chciałbym skorzystać z mojej aparatury w celu sterowania tym modelem. Ciężarówka będzie posiadła HDS, czyli dźwig zamontowany na niej. Myślałem, aby przy pomocy najpierw jednego drążka/gimbala (np aile i elev), sterować jazdą do przodu/do tyłu oraz skręcać, a po przełączeniu jakiegoś przełącznika, ten sam drążek gimbal, oraz drugi drążek (thro, ruder), miałby sterować 4 funkcjami HDS'a, nie wpływając już na jazdę i skręcani.

Tłumacząc to jeszcze prościej. Mam drążek gazu, i on raz steruje serwem na pierwszym kanale, a następnie po zmianie pozycji jakiegoś przełącznika sterują drugim serwem na drugim kanale, tak aby pierwsze serowo już nie działało.

Oczywiście zamiast kombinować, mógłbym wykorzystać pozostałe potencjometry na aparaturze, do proporcjalnego sterowania dźwigiem, ale byłoby to znacznie mniej wygodne niż gimbalami i z mojego punktu widzenia bardziej narażone na przypadkowe ruszanie dźwigiem.

Kombinowałem z miksem, ale wtedy jak go załączę, to prócz kanału pierwszego działa też drugi. Jak dodałem D/R i tym samym przełącznikiem włączyłem miksa i D/R ,to wtedy udało mi się wyłączyć pierwszy kanał, ale i drugi nie działał też.

Korzystałem też z warunktów/conditions, ale tam poszczególne warunki wpływały tylko na wartości wcześniej ustawionych trymerów, a nie kanałów.

Dzięki z góry za pomoc.



https://photos.google.com/share/AF1QipO ... 1ONE93MlFR
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Programowanie aparatury Futaba T14SG

Post autor: pawelsky »

Probowales stworzyc dwa rozne modele i przelaczac sie miedzy nimi (nie jestem pewien czy w futabie mozna przypicac 2 modele do tego samego odbiornika).
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Programowanie aparatury Futaba T14SG

Post autor: dubik3e »

Dzięki za szybką odpowiedz.

Z tego co się orientuję to nie da rady dwa razy zbindować jednego odbiornika. Jak zbinduje go do pierwszego modelu, to po zbindowaniu do drugiego, rozbinduje się z pierwszym.

Ludzie co latają szybowcami, korzystają z faz lotu i coś mi się kojarzy, że na tym samym drążku raz jest jedna funkcja, a raz druga.

Czekam na jeszcze jakieś pomysły.



EDIT: Może jakieś sprytne użycie dwóch miksów na raz?

EDIT2: skorzystanie z modelu glidera, dodanie 2xail i 4x flap, przy pomocy dualrateow i condition, czyli warunków, idzie to zrobic. Niestety tylko na 3 kanały gimbal a nie 4.
ODPOWIEDZ