Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

harcerz175
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 18 paź 2020, 19:06
Lokalizacja: rzeszów

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: harcerz175 »

Koledzy wgrałem taki wsad http://www.qlrs.000space.com/autopilot_APM28.param
z kompasem w apmie.
Jak rozkręciłem mam układ w środku.
Kalibruje sztuczny horyzont.
Kalibruje niby tak jak pisze, a mam po kalibracji do góry nogami
Z góry dziękuję za podpowiedź
SzymonDG
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 22 lis 2020, 17:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: SzymonDG »

Witam. Nie chce zakładać nowego tematu dlatego zapytam tutja. Czy jeśli podłącze pixhawka tak jak na załączonym schemacie to czy będzie działał sam gps? Narazie nie potrzebuje autopilota jako tako ale może kiedyś rozbuduje model dlatego odrazu chce zakupić pixhawk. Chciałbym poprostu w aplikacji towerbeta lub jakiejś innej widzieć odległość lódki od brzegu. Chciałbym też zastosować oddziele zasilanie lub ewentualnie wykorzystać akumulatory z łodzi tzn 2 x 6v. Czy ktoś wie jakie jest minimalne napięcie zasilania dla pixa? Czy jeśli zastosuje np. koszyk na baterie 9v podłączona przez power module to zadziała? Dziękuję za odpowiedź.
Załączniki
schemat.png
schemat.png (490.23 KiB) Przejrzano 2883 razy
Gruby
Posty: 4
Rejestracja: piątek 20 lis 2020, 16:37
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Gruby »

witam wszystkich
jestem slaby w tym temacie i potrzebuje pomocy
zgrałem wsad i wszystko zakończyło się sukcesem ale po podłączeniu apm pod silnik zgodnie z opisem nie działa nie wiem gdzie znaleźć mixy żeby je wyłączyć ale w teście aparatury wskaźniki pokazują ze działa
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Szymon. Sam GPS będzie działał prawidłowo. nie będzie problemu jeżeli będziesz to zasilał z akumulatora 12V.

Gruby. Miksy są w aparaturze. To tam mają być wyłączone. Oprócz miksów trzeba ustawić jeszcze inne kanały.
SzymonDG
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 22 lis 2020, 17:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: SzymonDG »

maxiiii pisze:Szymon. Sam GPS będzie działał prawidłowo. nie będzie problemu jeżeli będziesz to zasilał z akumulatora 12V.
Tak myślałem ale lepiej było spytać bardziej doświadczonych w temacie. Dzięki za odpowiedź.
Gruby
Posty: 4
Rejestracja: piątek 20 lis 2020, 16:37
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Gruby »

maxiiii pisze:

Gruby. Miksy są w aparaturze. To tam mają być wyłączone. Oprócz miksów trzeba ustawić jeszcze inne kanały.

no mixy w apce mam powyłączane tyle ze to co idzie przez apm silnik i ster nie działa a klapy działają bo sa podłączone bezpośrednio
Gruby
Posty: 4
Rejestracja: piątek 20 lis 2020, 16:37
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Gruby »

maxiiii, a co masz na myśli z tymi innymi kanałami
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

Witam ponownie. Po zakończeniu sezonu karpiowego temat ustawień APM wraca jak bumerang. Kilka wyjazdów i ciągłe korekcje Pid'ów ale idealnie nie jest. Wiem, że to kwestia indywidualna każdej łajby ale chciałem się dowiedzieć jakie są wasze ustawienia? Może ktoś wrzucić jakiś inny wsad dla porównania, bo już mi pomysłów brakuje i zaczynam się czepiać mojego kadłuba. Kolejnego problemu też nie rozwiązałem związanego z zapamiętywaniem punktów. Zawsze jest tak, żeby było dobrze to pierwszy WP muszę zapamiętywać 2 razy bo za pierwszym razem jest pomijany. Wie może ktoś dlaczego tak się dzieje? I ostatnie pytanie to czy u was też po dopłynięciu do ostatniego punktu APM wchodzi w stan "hold" czy może "manual"? Bo jeśli "hold" to wtedy już RTL nie działa. Może zmiana 3-ciego moda z pozycji 4 na 0 by pomogła? Za każdą sugestię byłbym wdzięczny. Mam nadzieję, że zakładając niebawem telemetrię nie pojawią się kolejne komplikacje :)
damix181
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 05 sty 2020, 14:02
Lokalizacja: Kalisz

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: damix181 »

Panowie nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Na 8 stronie Maxi piszę że jeśli jest łódka ze sterem to powinno się wyłączyć miksowanie w APMie nie chodziło czasami o miksowanie w pilocie? Jeśli nie to który parametr jest odpowiedzialny za wyłączanie miksowania w apmie. Posiadam łódkę ze sterem czytałem że należy szukać parametru elevon mixing, jednak w zakładce full parametr list nie mogę go znaleźć. Może on się jakoś inaczej nazywać? Być może szukam złego parametru.
Gruby
Posty: 4
Rejestracja: piątek 20 lis 2020, 16:37
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Gruby »

damix181 też mam z tym problem i maxiiii napisał ze musze powyłączać w apce mixy i tam mam powyłączane a dalej mixuje
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

SKID_STEER_OUT
Ten parametr należy ustawić na 0.
Miksy w aparaturze wyłączone.
Wyłącza się wtedy sterowanie dwoma silnikami. działa silnik i serwo.
Do ewentualnego ustawienia potrzebna jest jeszcze informacja czy regulator jest dwukierunkowy i na jakich drążkach ma być sterowanie. Gaz i serwo kierunku.
marek3232
Posty: 9
Rejestracja: piątek 10 lis 2017, 11:03

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: marek3232 »

Potrzebuję pomocy, walczę z kompasem od kilku dni, próbuje go skalibrować. Ustawiłem deklinacje, przechodzę do kalibracji, pojawia się okno z tymmi kolorowymi kreskami ale nie ma tych białych punktów. Nie można przeprowadzić kalibracji. Mam apm bez wewnętrznego kompasu. Już mi pomysłów brakuje [img][img][/img][/img]
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Deklinacja nie ma w tym przypadku znaczenia. Czy masz kompas ustawiony prawidłowo mechanicznie? Kręcisz samym kompasem czy nie tylko?
marek3232
Posty: 9
Rejestracja: piątek 10 lis 2017, 11:03

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: marek3232 »

Na aplikacji Mission Planer, jak się łączę to łapie 3D fix, pokazuje że złapał 8-12 satelit, klikam w kalibrację i nie ma tych białych kropek
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Rozumiem chociaż raczej nie.
Potrzebuję jeszcze wiedzieć co mają ze sobą wspólnego satelity GPS i pole magnetyczne ziemi. Wyjaśnimy kilka spraw i na pewno uda się coś zaradzić.
ODPOWIEDZ