Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a

Post autor: Ben »

Blisko rok temu kupiłem okazyjnie kontroler KF32F3, podłączyłem sprawdziłem że działa i odłożyłem na jakiś czas. Kupno było podyktowane chęcią zbudowania sobie jakiegoś kopterka. Latam przede wszystkim "parapetami" więc jakaś odskocznia by się przydała. Miałem już kiedyś styczność z wielo-wirnikowcem a było to w czasach kiedy nowością był kontroler MK. Zacząłem szukać w sieci jakiejś ciekawej ramy i tak mi wpadła w oko nietuzinkowa rama, a oto ona:
cicada.jpg
cicada.jpg (37.09 KiB) Przejrzano 8498 razy
Kupiłem ją, później był ECalc aby dobrać wyposażenie i tak stopniowo zacząłem dokupować wyposażenie:

- silniki EMAX MT 1806 2280KV
- regulatory EMAX BULLET SERIES 12A
- śmigła DIATONE 5x3
- ogniwa na pakiet 2S1P NCR18650GA
- GPS NEO-M8N z magnetometrem
- zaprojektowałem i zleciłem wycięcie gimbala w osi Y pod kamerkę RUNCAM na serwie EMAX ES08MDII.

CDN.
Ostatnio zmieniony środa 13 lis 2019, 15:13 przez Ben, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: cesarz150 »

Trzymam kciuki ;-)
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: Ben »

cesarz150 pisze:Trzymam kciuki ;-)
Dzięki, tylko trzymaj mocno bo, INAV nie jest zbyt przyjazny i szybko się zmienia :mrgreen:
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: cesarz150 »

Jestem spokojny, że sobie poradzisz a może ja cos na przyszłość skorzystam ;-)
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: Ben »

Powoli zacząłem konfigurację, dzięki pomocy Krzysztofa "krall" mam kilka screenów z jego ustawień które mi bardzo pomogły. Jeszcze raz dzięki Krzysztof :-)
Setup.jpg
Setup.jpg (204.13 KiB) Przejrzano 8427 razy
Niestety nie ma róży bez kolców i mam drobny kłopot a raczej nie wiadomą. Nie kalibrowałem jeszcze Compassu i Akccelometru, więc podoświetlenie na czerwono jest OK. Nie mogę namacać dlaczego podświetla mi się również Navigation is safe?

... powoli zaczynam "kumać" jak ustawić jednoosiowego gimbala z ręczną korektą oraz ustawienia trybów lotu.

Bedę wklejał screeny z ustawień, co by "było dla potomnych" ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: pawelsky »

Ben pisze:Nie mogę namacać dlaczego podświetla mi się również Navigation is safe?
Zapewne brak dobrego sygnalu GPS
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: Ben »

GPS łapie mi fiksa na parapecie okna po północnej stronie, ilość zlokalizowanych satelit waha się od 6 do 10/12. Problem teoretycznie zniknął jak wyłączyłem opcję Position Estimator, były ustawione bardzo małe wartości:
Position Estimator.jpg
Position Estimator.jpg (229.94 KiB) Przejrzano 8413 razy
Nasuwa się pytanko, jakie wartości powinny być wprowadzone?
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: pawelsky »

Ben pisze:GPS łapie mi fiksa na parapecie okna po północnej stronie
Testuj na otwartej przestrzeni, nie w pomieszczeniu
Ben pisze:ilość zlokalizowanych satelit waha się od 6 do 10/12
Liczba satelitow to nie wszystko, liczy sie jeszcze precyzja pozycjonowania (EPH/EPV)
Ben pisze:Problem teoretycznie zniknął jak wyłączyłem opcję Position Estimator
PE bym nie ruszal, a przynajmniej nie dopoki nie uzyskasz poprawnych danych z GPSa.
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: Ben »

Ok, dzięki za szybką odpowiedź. Postaram się w najbliższym czasie ponowić testy na otwartej przestrzeni ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Avatar
Posty: 127
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:46
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: Avatar »

Dopóki nie ma kalibracji MAG/ACC to będzie świeciło Navigation is safe. Do RTH używany jest również kompas, nie tylko GPS.
Aparatura: Taranis 9XD + pulpit
Modele: MPX Easy Glider 4; dronik 5" na ramie KHXC5 GEPRC
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: Ben »

No to mamy dwóch bardziej się znających niż ja i dwa zdania :mrgreen: Tak sobie myślę ... , mam zrobioną wstępną konfigurację, jutro/pojutrze dojdzie odbiornik do "stacji przemiennikowej". Zmontuję ramę oraz zrobię kalibrację MAG/ACC i zobaczymy. A ...tak gwoli ścisłości pytanko, jaka dokładność w ustawieniach modelu powinna być zachowana podczas kalibracji ACC (poziom/pion) oraz czy kalibrację MAG można zrobić w mieszkaniu czy lepiej na otwartej przestrzeni :?: Oczywiście kalibracja będzie włączana i zapisywana kombinacją drążków z aparatury.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: pawelsky »

Avatar pisze:Dopóki nie ma kalibracji MAG/ACC to będzie świeciło Navigation is safe. Do RTH używany jest również kompas, nie tylko GPS.
Nie jest to prawda - pre-arm check "Navigation is Safe" nie sprawdza kalibracji MAG/ACC, od tego sa osobne pre-arm checki (widoczne zreszta na screenshocie Bena).
Vide funkcja navigationIsBlockingArming
Ben pisze:jaka dokładność w ustawieniach modelu powinna być zachowana podczas kalibracji ACC (poziom/pion)
Rozsadna. Nie musisz koniecznie siedziec z poziomica
Ben pisze:MAG można zrobić w mieszkaniu czy lepiej na otwartej przestrzeni
Kalibracje MAG robisz przede wszystkim w miejscu gdzie zamierzasz latac, z dala od wszelakiego zelastwa. Mozesz sobie ja zrobic w domu dla sportu, ale powienienes powtorzyc w polu.
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: Ben »

I to jest konkretna odpowiedź, podziękował :-) Pogoda z lekka się poprawiła więc wyskoczę sobie w plener, aby sprawdzić czy Navigation is safe zaświeci się na zielono.

Byłem na pobliskiej łące, po ~ 3 min GPS złapał FIX'a było 8 satelit i za chwilę Navigation is safe zaświeciło na zielono :-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: Ben »

Trochę powalczyłem z konfiguracją, poniżej dotychczasowe efekty. Jeszcze nie wszystko wiem jak poustawiać ... cały czas się uczę na własnych błędach. Na tą chwilę nie jest źle i coraz bliżej finału. Liczę na pomoc bardziej doświadczonych i z góry za taką pomoc dziękuję. Kilka screenów:
Załączniki
Jak widać Navigation is safe zaświecił na zielono, w tym momencie GPS leżał na biurku stojącym blisko okna po północnej stronie i widział 9 satelit. Więc nie jest źle.
Jak widać Navigation is safe zaświecił na zielono, w tym momencie GPS leżał na biurku stojącym blisko okna po północnej stronie i widział 9 satelit. Więc nie jest źle.
Konfig_1.jpg (188.85 KiB) Przejrzano 8106 razy
Konfig_2.jpg
Konfig_2.jpg (209.78 KiB) Przejrzano 8106 razy
Konfig_3.jpg
Konfig_3.jpg (190.75 KiB) Przejrzano 8106 razy
Konfig_4.jpg
Konfig_4.jpg (225.23 KiB) Przejrzano 8106 razy
Konfig_5.jpg
Konfig_5.jpg (227.91 KiB) Przejrzano 8106 razy
Konfig_6.jpg
Konfig_6.jpg (177.97 KiB) Przejrzano 8106 razy
Konfig_7.jpg
Konfig_7.jpg (174.77 KiB) Przejrzano 8106 razy
pozdrawiam
Ben
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Cicada czyli 250mm wałęsacz Ben'a, KFC32F3_INAV

Post autor: df2 »

Ben pisze:Jeszcze nie wszystko wiem jak poustawiać ... cały czas się uczę na własnych błędach. Na tą chwilę nie jest źle i coraz bliżej finału.
A nie lepiej, zamiast uczyć się na własnych błędach, przeczytać instrukcje i zapoznać się z tutorialami?..
ODPOWIEDZ