Skoczek U2.1 już w wersji U2.5

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Skoczek U2.1 już w wersji U2.5

Post autor: Rayford »

Kontynuacja postu TBS po mojemu "Skoczek" postanowiłem założyć nowy post ponieważ opisany model dość mocno zmienił swoją konstrukcyjnie ...

A więc główna zmiana jaka miałem zrobić to przesunięcie środka ciężkości i tak aby nie wysuwać mocno baterii do tyłu, musiałem ruszyć mocno konstrukcją żeby można było li-polek trzymać centralnie na półce... i tak ustalając ten ŚC ramiona tylne musiałem maksymalnie skrócić a przez to rozsunąć od siebie aby mogły zmieścić się śmigła ... były zapytania o możliwość założenia większych śmigieł niż 10" więc rozstawiłem jeszcze trochę silniki i można latać na śmigłach 11"

Przy okazji tych zmian postanowiłem podzielić konstrukcję na dwie części i połączyć je wibroizolatorami silikonowymi od naszego kolegi Adian Pierwsza część główna rama jest wykonana z laminatu G10 1.2mm i wszystkie pionowe elementy/wręgi z białego FR4 1.5mm pomalowanego na kolor czerwony, całość złożona na zatrzaski i sklejone cyjanoakrylowym klejem. Przemyślałem tak konstrukcje aby nie używać śrubek, w tej części, są tylko 4 śrubki M3 po jednej na każde ramie ... do głównej ramy są mocowane nóżki zapinane na zatrzask, montaż 4 nóg zajmuje minutkę. Ramiona mocowane jak wspomniałem wcześniej jedną śrubką, a końce są wsunięte w gniazdo odizolowane od ramy gumowymi oringami/przelotkami , rozwiązanie te rozładowuje pierwsze drgania pochodzące z silników/śmigieł ...

Druga część centralna/koszyk (kolor czerwony) jest konstrukcją w całości sklejoną, od góry jest zamknięta czarną klapka która jest zapinana na zatrzask, rozwiązanie to usprawnia szybki dostęp do wnętrza do elektroniki ... Od spodu są także dwie pokrywki pod którymi zamontowane są regle... w koszyku tym są przygotowane dwa miejsca koło siebie na dwie płytki np: IMU i OSD jest możliwość także zamocowania w wersji kanapkowej...

Od przodu przygotowane miejsce na kamerę GP oraz kamerę płytkową, opcjonalnie przygotowałem dodatkowo krzesełko pod GP z dodatkową izolacją drgań i przygotowałem miejsce do przykręcenia gimbala BLCD który jest teraz na topie ...

Cały ten koszyk na klamoty łącznie z kamerami jest odizolowany od ramy głównej amorkami silikonowymi w 6 punktach, na 4 stoi i na dwóch wisi co powoduje równoważenie się sił i zapobiega wypadnięciem gumek z gniazd ... i cała ta czerwona konstrukcja jest tak zaprojektowana aby można było z ramy głównej wyjąć i wygodnie majstrować przy elektronice, udogodnienie te jest zespolone 6 małymi śrubkami M2x6. Warunkiem wyjęcia koszyka z zwartością jest wykonanie połączeń kablowych silnik-regiel rozłącznych np: na wtyki bananowe...

I jeszcze kilka słów o maszcie na GPS i kompas, maszt jest osadzony w głównym CP w gumowych przelotkach, rozwiązanie te umożliwia składanie anteny poprzez wciśniecie jej do dołu ...

teraz trochę danych :
Konstrukcja liczy sobie 60 elementów nie licząc śrubek i elementów gumowych



Waga całego CP wraz z ramionami i nogami 345g
Całkowity ciężar z bateryjką 5000A 3S 1200g
Przy użyciu silników EMAX MT2213-935KV - 192W czas lotu na śmigłach 10x4,7 w zawisie, bezwietrzna pogoda

Li-pol 1100 3S 7min
Li-pol 2200 4S 15min
Li-pol 5000 3S 24min

Obrazek

Test najlepszego silnika bez śmigła w granicach 25 przy pozostałych w granicach 30

pilot@imu:# motortest1=20
Requested throttle value reached - starting main test...
ACC noisy: 31 GYRO noisy: 3
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 2
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 2
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1
ACC noisy: 25 GYRO noisy: 1





Dla skoczka Kolega Marbalon napisał specjalnie mikser o nazwie QUADU i jest już za implantowany w najnowszej wersji v44, oczywiście dobrze też lata się na mikserze QUADX

Model już został oblatany, spisuje się doskonale, wylatane jakieś 30 pakietów, do poczytania poprzedni post link na samej górze, oraz na stronie u kolegi Pirzol można poczytać TU

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Powstała nowa wersja Skoczka 2.5

Jest już sporo użytkowników skoczka i na podstawie sygnałów napływających od użytkowników, w skoczku wciąż są wprowadzane udoskonalenia... jedną bardziej widoczną zmiana jest zmiana przodu i samego mocowania pod gimbal. Dotychczas aby zainstalować gimbal trzeba było odciąć trwale krzesełko pod GP, teraz można zainstalować bez przeróbek gimbal, jest także możliwość montażu na sztywno GP...

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 28 kwie 2013, 13:00 przez Rayford, łącznie zmieniany 18 razy.
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

w skoczku 2.1 jest kilka pomysłów które pozwoliłem sobie zaadoptować do v2 Żufika
- podstawka na pakiet blokowana na zatrzask
- usztywnienie wzdłużnych wręg z siodełkiem na GoPro

jeszcze uważam że słupek na Magneto i GPS jest prosty i genialny zarazem :), sam kiedyś podobnie robiłem spinanie ramion podwozia do gimbala, że też nie wpadłem na podobną konstrukcję przy słupku ;)


dodaj jeszcze jakiś filmik z pokładu ale w trybie 720p 50fps

pzdr
Piotr
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Kris_po »

Rewelacja !
Ja też robiłem swój projekt ale daleko mi do twojej konstrukcji.
Czy ten słupek od gps/magneto nie będzie się obracał podczas lotu ?
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

Kris_po pisze:Rewelacja !
Ja też robiłem swój projekt ale daleko mi do twojej konstrukcji.
Czy ten słupek od gps/magneto nie będzie się obracał podczas lotu ?
to tylko kwestia dobrania otworu w laminacie i gumki przelotki do przewodów w taki sposób aby rurka wchodziła ciasno.

- mierzysz przepust gumowy z zewnatrz i wykonujesz w laminacie otwór pod niego tak o 0,5mm mniejszy,
- wciskasz przepust do tak wykonanego otworu
- nastepnie wciskasz rurkę

pzdr
P
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
Karol
Posty: 741
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 10:03
Lokalizacja: Warszawa - SK

Post autor: Karol »

Rayford, nie wiem, co bierzesz, ale odsyp trochę :mrgreen:
THE SKY IS NOT THE LIMIT ANYMORE...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Śliczne koroneczki choć szczerze bałbym się czymś takim latać - za mało nalotu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Karol pisze:Rayford, nie wiem, co bierzesz, ale odsyp trochę :mrgreen:
????????? aaa, pewnie chodziło ci o trzecią pozycję było wpisane 500 mA ... już poprawiłem ,chodziło o 5000mA 3C
Ostatnio zmieniony czwartek 28 lut 2013, 06:18 przez Rayford, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Verid pisze: za mało nalotu.
??????????
Awatar użytkownika
dalen
Posty: 45
Rejestracja: czwartek 24 lut 2011, 19:27
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: dalen »

Już przy samym projektowaniu widać ogrom włożonej pracy. Wielki szacun :-D
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Karol
Posty: 741
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 10:03
Lokalizacja: Warszawa - SK

Post autor: Karol »

Rayford pisze:
Verid pisze: za mało nalotu.
??????????
No Verid mówi, że ma za mało nalotu i bałby się popsuć :mrgreen:
A mnie chodziło o to, że super projekt i musisz mieć niezłe wizje na codzień :mrgreen:
THE SKY IS NOT THE LIMIT ANYMORE...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

O to właśnie chodziło. Szkoda by było grzmotnąć takie cacuszko a u mnie to więcej niż pewne.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
aidan
Posty: 552
Rejestracja: czwartek 29 wrz 2011, 20:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aidan »

Fajowskie cudeńko wyszło :)
Nie myślałeś może o rurkach 12mm ?
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Co do wytrzymałości to wbrew pozorom konstrukcja jest bardzo wytrzymała, dla tego że jest wszystko sklejone i ta delikatnota jest sprężysta ... miałem nim już sporo kretów i nic w nim mi jeszcze sie nie połamało jeśli chodzi o laminat... opisze dwa najcięższe przypadki :

Jak kopiłem sobie TG9 chciałem sobie wypróbować ją i tak sobie latając wiatr tak mi zniósł że nie mogłem nad nim zapanować, odleciał mi na 300 m i jedynie co mogłem zrobić zdjąłem gaz i zaraz stracił zasięg i spadł z 50 metrów, spadł na cztery łapy, i efektem spotkania z ziemią były wygięte wszystkie ramiona do dołu, bateria 5A wygięła się w banana, a poza tym nic się nie stało jeśli chodzi o CP...

Inny przypadek, latam sobie piękna pogoda i coś mu odpierdzieliło że na gazie z całym impetem przywalił w ziemie, przestał reagować na jakiekolwiek ruchy drągami ... w tym przypadku połamane wszystkie śmigła (GWS) przy samych piastach.... strasznie to wyglądało, ale poza śmigłami nic się nie stało ...

Miałem jeszcze kilka mniejszych kraks to kończyły sie tylko na złamanym śmigle ...

Pierwszym szczęśliwym posiadaczem skoczka jest kolega Marbalon, właśnie uzbraja go niezbędne gadżety, na pewno zda relacje z konstrukcji i oblotów ...

Co do rurek zamiast kwadratów oczywiście można założyć, ale kwadraty są mocniejsze od rurek, wiem z praktyki
Awatar użytkownika
andwal
Posty: 211
Rejestracja: wtorek 27 lis 2012, 13:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: andwal »

Świetnie to wygląda,
a najbardziej podoba mi się koncepcja mocowania modułu z FC do wibroizolatorów, no i ten czerwony kolor.
Super
Rayford pisze:Jak kopiłem sobie TG9 chciałem sobie wypróbować ją i tak sobie latając wiatr tak mi zniósł że nie mogłem nad nim zapanować, odleciał mi na 300 m i jedynie co mogłem zrobić zdjąłem gaz i zaraz stracił zasięg i spadł z 50 metrów
a failsafe nie zadziałał, pytam bo dziś testowałem failsafe na płytce Marbalona i 2 razy było w miarę Ok ale za 3 razem jak włączyłem do testu failsafe to spadał lotem nurkowym z wysokośći 50m i wbił się w, zamrożone na szczęście, jezioro.
Awatar użytkownika
andwal
Posty: 211
Rejestracja: wtorek 27 lis 2012, 13:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: andwal »

Ostatnio zmieniony sobota 02 mar 2013, 21:41 przez andwal, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ