Platforma FPV balia :)

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Platforma FPV balia :)

Post autor: pma_ »

W tamtym roku postanowiłem zbudować sobie samolot dwusilnikowy bez myślenia o fpv, wybór padł na projekt z rcgroups http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1124466.

Potem zamontowałem tam kamerkę i resztę gratów i to jest to na początek.

Lata powoli, jest przewidywalne, po zalaminowaniu spodu firanką z polimerem wiele wytrzymuje, do tego łatwo się go naprawia (lądowałem już na drzewach i był wbity pionowo w ziemię).

Silniki są stosunkowo słabe ale dają radę http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=8621, start z ręki bezproblemowy, z ziemi trochę gorzej bo nie robiłem podwozia :) ale ze skoszonej trawy startuje. Po wiatr daje się go zatrzymać w miejscu.

Na pakietach 3S/2200 lata 6 minuty (pakiety sa po przejściach w heli), z pakietem 4500 robi sie trochę ciężki ale daję radę.

Jeśli bym go robił na nowo to był dał jednak niższy kadłub, bo aż tyle miejsca to jednak w nim nie potrzeba.

Zdjęcia na ziemi przez zamontowaniem sprzętu, wieczorem reszta
Obrazek

Obrazek
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

świetna sprawa właśnie czegoś takiego szukałem w planach
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Parę zdjęć pokazujących ilość miejsca w modelu

Pakiety napędowy i zasilający wideo (to jest pod skrzydłem)

Obrazek

Miejsca z przodu kamera, nadajnik, nagrywarka płytkowa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I kamera z przodu

Obrazek
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Marciniasty »

O ile mnie wzrok nie myli to masz tam kamerkę z HK z najgorszym obiektywem świata , zmień obiektyw a będzie diametralna poprawa jakości .
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Bardzo dobry masz wzrok :) w planach mam wymianę obiektywu ale od razu z kamerka :)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Ilu procentowy jest twoj egzemplarz? Robiles go z depronu? Jak myslisz duzo by przerabiac wzmocnienia gdyby go zrobic z plyt epp powiedzmy 6mm?
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Nie wiem co myślisz pisząc o procentach :)

Jest zrobiony w całości z depronu 6mm (arbiton), kadłub na dole zalaminowany firanką + klej polimerowy i dużo wytrzymuje.
Skrzydło jest KFm2 (nie chciało mi się konkstrukcyjnego budować) wzrocnione rurą węglową.
Reszta standard czyli taśma pakowa.
Jeśli potrzebujesz jakieś zdjecia lub szczegóły to pytaj.
Mam zmiksowany kierunek z silnikami więc mogę wrzucić ustawienia mikserów dla DX7.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Ilu procentowy jest twoj egzemplarz? Robiles go z depronu? Jak myslisz duzo by przerabiac wzmocnienia gdyby go zrobic z plyt epp powiedzmy 6mm?
Artu

Post autor: Artu »

Marcel, Masz czkawkę :roll: :mrgreen:
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

To przez te weekendowe procenty. ;)
fanatyk
Posty: 26
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 17:22
Lokalizacja: Bydgoszcz/Cork

Post autor: fanatyk »

Przybywam z kosmosu. Chciałem sprawdzić, co to oznacza "niewydajny napęd" ;-)

Fajny model, ale dość grubo ciosany. Można by trochę dopracować aerodynamikę.

Widzę, że zrobiłeś duże lotki. Jak mocne turbulencje wprowadza ten próg na profilu? Ja w moim modelu zastosowałem 3-stopniowe schodki (wys. 6mm, KFm3 chyba) i mimo zwiększonych lotek, model traci sterowność przy relatywnie dużych prędkościach.

Jak sprawują się pakiety klasy B? Kiedyś kupiłem jeden do zasilania niskoprądowych urządzeń typu: odbiornik wideo. Warto na nich latać? Cenię swoje modele i nie chcę niepotrzebnie ryzykować.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

fanatyk pisze: Fajny model, ale dość grubo ciosany. Można by trochę dopracować aerodynamikę.

Widzę, że zrobiłeś duże lotki. Jak mocne turbulencje wprowadza ten próg na profilu? Ja w moim modelu zastosowałem 3-stopniowe schodki (wys. 6mm, KFm3 chyba) i mimo zwiększonych lotek, model traci sterowność przy relatywnie dużych prędkościach.

Jak sprawują się pakiety klasy B? Kiedyś kupiłem jeden do zasilania niskoprądowych urządzeń typu: odbiornik wideo. Warto na nich latać? Cenię swoje modele i nie chcę niepotrzebnie ryzykować.
Model nie był projektowany pod fpv, po prostu miałem więc go do tego celu zaadaptowałem :)

Lotki o tej wielkości były w planach, beczkę da się zrobić ale niezbyt szybką :)

Szybko nigdy tym nie latałem bo to nie jest model do tego i nie miałem nigdy problemu utraty sterowności (raz wpadł w korkociąg)

Co do pakietów B to do helika bym ich nie wsadził ale do samolotu zero problemu.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
kaczor
Posty: 157
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 20:17
Lokalizacja: jezierzany

balia

Post autor: kaczor »

ciosany falktycznie grubo, dobrze ze to pianka i siekiery nie trzeba bylo uzywac. Nie dziwie sie ze naped malo wydajny, przy takim ksztalcie anty aerodynamicznym :lol:
Ale skoro lata jakos i autorowi to odpowiada, to nie ma co za bardzo krytykowac. Jest jaki jest :shock:
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Platforma FPV balia :)

Post autor: Chestnut »

Hej, odgrzebię temat tego samolotu- jako że o niego opieram swoją konstrukcję ;-)
z założenia ma mieć fpv, na razie czeka na niego tx 5.8GHz z którego jestem zadowolony- a taką "krową" nie zamierzam latać na duże odległości, raczej pokręcić się wokół siebie ;-)
GPS, AP, w razie W, nie planuję ich używać- ale to jak z karabinem- lepiej mieć i nie potrzebować niż odwrotnie :-P
stabilne łącze z modelem realizowane za pomocą eLeReS'a- antena turnstile, jak i Eleres w skrzydle- i tu pierwsze zmiany- skrzydło "konstrukcyjne" ma profil płasko- wypukły, żeberka z pianki pod panele 6mm, na płaskim depronie 3mm, dźwigar główny- listwa sosnowa 20x5, dźwigar pomocniczy- balsa 10x5,
jestem na etapie układania kabli w skrzydłach- później całość pokryję depronem 3mm.-skrzydło dzielone na 3 części- płat lewy, płat prawy i centropłat- ten ostatni będzie na stałe zmontowany z kadłubem (do pierwszego poważnego kreta),
Lotki myślałem zwęzić i wydłużyć- ale tak żeby w sumie powierzchnia ich trochę wzrosła.

Obrazek
Obrazek

później zamierzam trzymać się projektu- i gondole silników (zawierające również regulatory i serwa lotek) poniżej płata,
natomiast kadłub troszkę odchudzę (też wydaje mi się niepotrzebnie "gruby")
silniki... hm, na rcgroups, i paru innych spotkałem się z dość szerokim spektrum silników jaki ten samolot obsługuje.. od malutkich do park-flyerów, po bestie które mogłyby złamać to skrzydło :mrgreen:
regulatory będą 30A, więc silniki w razie W można będzie podmienić.
baterie 2200mAh, może większe w zależności od silników i testów w praktyce :-)

edyta:
Te kolory :-D była opcja "wojskowe malowanie" (i by się zgubił w trawie" albo widoczny- i został żółty fluo ;-)
Obrazek

Edyta#2:
skrzydło jest już skręcone
nadal z możliwością rozkręcenia- ale sporo kabli do rozpięcia- ppm, rssi, pwm-y regli lotek i gimbala, zasilające do regli- a że zrezygnowałem z szerokich gniazd żeby skrzydła były "plug-n-fly" bo po co wprowadzać dodatkowy element który może się zepsuć- to trzeba to po kolei odpinać od FC.
zamiast tego do "demontażu na szybko" będę odkręcał cały płat od kadłuba. tam do rozpięcia tylko 1 zasilanie, 6pin wtyczka-z "pazurem" żeby pasowała tylko w 1 pozycji (4serwa) i 2kable video (OSD jest w centropłacie- kamera i nadajnik wideo- w kadłubie) może też nie najprostsze rozwiązanie- ale zredukowało czas transformacji transport-RTF z 30 minut do 5 minut.
jak opstrykam- wrzucę fotki ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Platforma FPV balia :)

Post autor: Chestnut »

zdjęć jak nie było tak nie ma- założyłem stare podwozie z innego modelu- pas nie przygotowany- więc oberwałem je przy pierwszym lądowaniu.
-więc jako że nim nie będę latał przy asfaltowym pasie- wywale podwozie, wzmocnię i okleję taśmą brzuszek i będzie lądował na brzuszku :-)
jak po oblocie-
na początku trochę chaosu- bo leciałem na "pass through" a że baterię dałem troszkę za bardzo do przodu- chciał pikować na dzieńdobry.
podtrymowałem, i później już leciał bardzo ładnie, choć muszę się nauczyć latać takim dużym, steruje się jednak inaczej niż małe profilowce 3D :-)
zacząłem właśnie doceniać co daje stabilizacja lotu w samolocie :-D inna sprawa że muszę trochę P obniżyć, bo przy nabieraniu prędkości trochę trzęsie - ale jestem zadowolony z całokształtu.

Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
ODPOWIEDZ