Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: Marcin »

Odkurzamy stary model.
Stary, bo mam go już z 4 lub 5 lat, latał niewiele, jakoś nigdy mnie bardzo nie ciągnęło, kupiłem, bo ładnie wyglądał.
Aż ostatnio, po tym jak się w fpv kopterami wkręciłem, ogarnąłem w miarę dobre gogle, anteny i nadajniki video oraz pojawił się Crossfire, postanowiłem posłać ją w powietrze jeszcze raz. Tym razem wyposażoną pod FPV.

Opterra jest w całości fabryczna, jeśli chodzi o elektronikę - serwa, silnik i regulator. Dostała nowe składane łopatki (oryginały się uszkodziły przy jakiejś robocie przy niej) i elektronikę FPV. W jej skład wchodzi TBS Unify Pro HV 32 z anteną TBS, Kamera Caddx, OSD z GPS Tarot oraz ostatnio zakupiony prosty autopilot z RTH firmy ZOHD. Zasilam wszystko z jednego pakietu 5000 3s Multistar lub 5600 3s Zippy. Odbiornik RC to Crossfire Nano RX wklejony w kabinkę, antena pionowo dla najlepszego zasięgu, sygnał po SBUS.

Lata fajnie, o ile nie ma większego wiatru, bo wtedy już się męczy - widać brak ogona klasycznego się mści. Starty z ręki były problematyczne na początku, ale teraz już jest prosto - autopilot ma funkcję startu - wyrzuca się model na pełnym gazie w funkcji RTH (co ciekawe gaz nie pracuje), gdy model osiągnie w locie prędkość kilku km/h to odpala się gaz, wyciąga go na 70m i zaczyna krążyć nad miejscem startu. Wtedy można spokojnie założyć gogle i lecieć. Lądowania podobnie - dolatuję do siebie, RTH, krążenie nad głową, zdejmuję gogle i ląduję klasycznie.

Na razie latam 'koło nogi', uczę się modelu, wyczuwam go - dziś zaliczyłem korek w goglach - fajne uczucie :) ale docelowo pewnie poleci trochę dalej. Muszę jeszcze tylko wymienić regulator pod 4s i spróbować takim zasilaniem ją napędzać - z tego, co czytałem, jest wtedy dużo lepiej.

No i iNav czeka w pudełku (Matek F722 WING) na przełożenie kiedyś do środka.
20200919_110748.jpg
20200919_110748.jpg (146.05 KiB) Przejrzano 3622 razy
20200919_110818.jpg
20200919_110818.jpg (74.5 KiB) Przejrzano 3622 razy
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: marimach77 »

Fajny model, łatwo go rozłożyć i spakować do przewożenia. Relatywnie dość miejsca w środku na FC i inne pierdoły. Również posiadam, ale z braku laku na razie leży w szafie. Jakiś czas temu trafił mi się dość duży kupon zniżkowy na niemieckim amazonie to skorzystałem z okazji jak tylko się pojawił na stanie w Horizon Hobby GmBH. Z tego co widziałem, ze dwa tygodnie temu znowu pojawił się na stocku, było 10 sztuk dostępnych, a dziś już została tylko jedna. Może w zimie się za niego zabiorę jak czas pozwoli. Moje treningowe S800 już powoli się rozlatuje, więc trzeba myśleć o przesiadce. Odbiornik ze stabilizacją Spektrum AR636B idzie na sprzedaż, nie będę go używać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: Marcin »

Ja się szykuję do oblotu na iNav - na autopilocie ZOHD latała poprawnie, ale chcę mieć wszystko w jednej płytce.
Może od razu wzmocnij ogon - jak widać u mnie przy 4 lądowaniu cała pianka się 'ewakuowała' i musiałem sklejać na CA plus kilka prętów węglowych dla wzmocnienia.
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: marimach77 »

Tak, o tym odpadającym ogonie to się już naczytałem i naoglądałem. Jak już się zabiorę za ten model to na 100% ogon będzie wzmocniony. Też myślałem o iNAV ale w szufladzie zalega mi PITLAB, więc na razie będzie ten FC. Zawsze potem można zmienić.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: Marcin »

Właśnie oglądam autopilota od Pitlaba (rozumiem, że to ten Zbig? ;) ) i ładna cena - myślę, że na razie iNav wystarczy, potem będę myślał nad zmianą, jeśli iNav nie będzie mi odpowiadał.
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: marimach77 »

Tak, ten od Zbiga. Mam już jedną kanapkę w innym modelu i bardzo mi się dobrze na tym lata. Cena? Fakt, nie ma co porównywać z chińczykami, ale od czasu do czasu trzeba wesprzeć polski biznes.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: Marcin »

Cena nie byłaby aż takim problemem, gdybym miał pewność, że to ogarnę. Trochę off topic, ale w porównaniu do iNav to jak to wygląda pod kątem funkcjonalności, łatwości obsługi itp? Zależy mi na pewnym RTH z ustalaniem odległości, wspomaganiu startu z ręki, dobrym OSD z podglądem zużycia pakietu w mAh i chyba tyle.
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: marimach77 »

Marcin pisze:Cena nie byłaby aż takim problemem, gdybym miał pewność, że to ogarnę. Trochę off topic, ale w porównaniu do iNav to jak to wygląda pod kątem funkcjonalności, łatwości obsługi itp? Zależy mi na pewnym RTH z ustalaniem odległości, wspomaganiu startu z ręki, dobrym OSD z podglądem zużycia pakietu w mAh i chyba tyle.
PITLABA można bez problemu ogarnąć, jak tak teraz patrzę na iNAV to (moje subiektywne odczucie) wydaje mi się, że PITLAB jest dużo łatwiejszy i prostrzy, poza tym masz bardzo dobre lokalne wsparcie techniczne. PITLAB ma to wszystko co napisałeś. Nie będę Ci tutaj zaśmiecał Twojego wątku, ale o tym wszystkim możesz poczytać w dedykowanym wątku tutaj na forum albo w dokumentacji. Wszystko jest bardzo dobrze rozpisane.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: Marcin »

OK, dzięki. Pewnie skończy się tym, że jak inav będzie tam dobrze latał to kupie kolejną platformę i tam coś innego wrzucę.
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eflite Opterra 2m pod fpv - moje boje

Post autor: marimach77 »

Co do Mateka, to jest F722-WPX z graficznym OSD FrSky i może kiedyś go wypróbuje.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ