Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Czy ten opis był dla Ciebie przydatny?

TAK
52
95%
NIE
3
5%
 
Liczba głosów: 55

lekarz
Posty: 165
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2013, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lekarz »

lekarz pisze:Jesli zamierzasz latac daleko gdzie najczesciej latasz w linii prostej od siebie i wracasz w linii prostej to jesli anteny dasz na kadlubie to zawsze ktoras bedzie zaslonieta druga antena i moze byc problem..
Bardziej się boję o to że pod anteną odbiornika RC będą wsztstkie bebechy. Czy to nie wpłynie negatywnie na zasięg?

Jeszcze się zastanawiam czy zasilanie OrangeLRS z APM jest dobrym pomysłem? Niby maksymalna moc OrangeLRS to 1W. Choć pewnie dotyczy to tylko nadajnika.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

lekarz pisze:Jeszcze się zastanawiam czy zasilanie OrangeLRS z APM jest dobrym pomysłem? Niby maksymalna moc OrangeLRS to 1W. Choć pewnie dotyczy to tylko nadajnika.
Z tego co wiem to odbiorniki maja tylko 100mw no chyba ze z TX 1watt zrobisz sobie RX.
Ja jak skladalem wszystko to odrazu posluchalem/przeczytalem tu i tam i zasilam APM/gps/minimosd/odbiornik rc z zewnetrznego bec'a 3A poprzez gniazdo input APM...w przypadku zasilania przez PM napiecie trafia najpierw na diode zabezpieczajaca i bezpiecznik ktory niby ma miec 500mA czyli niewiele biorac pod uwage ze wszystkie w/w urzadzenia beda dzialac z tego PM, chyba ze ta dioda i bezpiecznik zasilaja tylko APM a reszta zasilania idzie "okrezna" droga do reszty urzadzen...no chyba ze Ja czegos nie doczytalem to niech ktos mnie sprostuje..
lekarz pisze:Bardziej się boję o to że pod anteną odbiornika RC będą wsztstkie bebechy. Czy to nie wpłynie negatywnie na zasięg?
Tu nie wiele pomoge bo sam jeszcze ciagle swiezaczek Jestem..a nie mam zadnego porownania.
U mnie antena 433mhz nigdy nie byla blizej niz 30cm od calej instalacji i problemu nie bylo..
Załączniki
POwerRails.jpg
POwerRails.jpg (32.93 KiB) Przejrzano 2919 razy
lekarz
Posty: 165
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2013, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lekarz »

OK. A jak poradzić sobie z kompasem. Jeden mam zewnętrzny (Powered by Ublox M8N) drugi w Ardupilocie. Kompas z autopilota w mission planerze działa cały czas. Próbuję przełączyć się na zewnętrzny zmieniając różne opcje w programie i nic. Tylko włączając kalibrację widzę, że zewnętrzny działa.
Kompas podłączam do gniazda I2C.
Jak korzystać z zewnętrznego kompasu?
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

W MP musisz ustawic "external compas" i reszte fajeczek jak na zdjeciu, w "full parameter list" tez musi byc zaznaczone ze "external compas" jest aktywny...
Do tego musiz zobaczyc czy w APM zaraz kolo gniazda GPS niema zworki...(tam masz trzy pary pinow..i na tej na dole zworki ma nie byc..

Ps.jak dodac wiecej niz jedno zdjecie??
b7c59e27c83564a97f1309810013ba6873b599a9 (1).jpeg
b7c59e27c83564a97f1309810013ba6873b599a9 (1).jpeg (266.68 KiB) Przejrzano 2751 razy
ef79d9de049888b061cdd4b3ed141f4aa23af2cb.png
ef79d9de049888b061cdd4b3ed141f4aa23af2cb.png (247.16 KiB) Przejrzano 2818 razy
Ostatnio zmieniony poniedziałek 14 gru 2020, 21:58 przez farmaceuta, łącznie zmieniany 1 raz.
lekarz
Posty: 165
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2013, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lekarz »

Czy to jest normalne, że kompas nagle zmienia wskazania jeśli zmienię położenie autopilota względem kompasu? Z czego to może wynikać?
farmaceuta pisze:Ps.jak dodac wiecej niz jedno zdjecie??
Przeglądaj --> dodaj plik
Przeglądaj --> dodaj plik
Przeglądaj --> dodaj plik
Przeglądaj --> dodaj plik
itd.

[MOD - a potem wybierasz z rozwijanej listy i klikasz "Wstaw w tekst". Inaczej widoczne będzie tylko jedno a reszta dopiero po kliknięciu pierwszego]
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9758
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: pawelsky »

lekarz pisze:Czy to jest normalne, że kompas nagle zmienia wskazania jeśli zmienię położenie autopilota względem kompasu?
Tak
lekarz
Posty: 165
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2013, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lekarz »

Czy można połączyć bez uszkodzenia czegokolwiek wyjściowy minus BEC-a z minusem odbiornika tak jak na załączonym rysunku ( odręcznie narysowane połączenie)?
Załączniki
fpv1.2a.png
fpv1.2a.png (445.34 KiB) Przejrzano 2476 razy
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Tak..w wiekszosci przypadkow to nawet musisz laczyc masy zeby rozne urzadzenia ze soba mogly normalnie pracowac.
Tylko pytanie dlaczego nie wezmiesz sobie masy z APM do odbiornika przes piny INPUT?
lekarz
Posty: 165
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2013, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lekarz »

Czyli z BEC-a wytarczy poprowadzić tylko (+)? Obecnie kamerkę będę zasilać z videoTX więc nie bierzemy jej pod uwagę.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Jezeli nie zasilasz APM z bec'a PM to mozesz sobie wpiac tego zewnetrznego bec'a na piny INPUT APM'a i tu juz normalnie odbiornik podepniesz przez wtyczke +/-/S i wszystko hula...oczywiscie zworka JP1 wyjeta.
Lub tak jak mowisz, czyli plus wystarczy bo mase masz na APM'ie od strony OUTPUT a masa wszedzie jest wspolna w APM'ie.
Chociaz i tak ciagniesz tego + to i mase mozesz tak dla pewnosci..

Edit: A no tak! musisz polaczyc mase APM'a z masa odbiornika z wyzej wymienionego powodu.
Gdyby bylo tak jak teraz to wszystko by sie wlaczalo ale z odbiornika jedynie piny sygnalowe byly by w APM i mogly by byc problemy.
lekarz
Posty: 165
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2013, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lekarz »

farmaceuta pisze:Z tego co wiem to odbiorniki maja tylko 100mw no chyba ze z TX 1watt zrobisz sobie RX.
Ja jak skladalem wszystko to odrazu posluchalem/przeczytalem tu i tam i zasilam APM/gps/minimosd/odbiornik rc z zewnetrznego bec'a 3A poprzez gniazdo input APM...w przypadku zasilania przez PM napiecie trafia najpierw na diode zabezpieczajaca i bezpiecznik ktory niby ma miec 500mA czyli niewiele biorac pod uwage ze wszystkie w/w urzadzenia beda dzialac z tego PM, chyba ze ta dioda i bezpiecznik zasilaja tylko APM a reszta zasilania idzie "okrezna" droga do reszty urzadzen...no chyba ze Ja czegos nie doczytalem to niech ktos mnie sprostuje..
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=38810
Mi akurat napisano :
maxiiii pisze:APM bierze 100mA. Jak PM będzie sprawny to nie masz się co martwić. Na wszystkie twoje elementy starczy mu prundu.
Zakładając, że APM bierze 100mA, GPS 100mA, OSD 100mA i RX 100mA to mam jeszcze w zapasie 100mA. Z tego co pamiętam GPS pobiera jednak nie 100mA, a 55mA natomiast OSD w połowie jest zasilany z VideoTX. Więc chyba powinno starczyć. Ale niestety nie wiem ile dokładnie pobiera każde z tych urządzeń więc mogę się mylić.
Kolejna sprawa od strony VideoTX na OSD podawane jest 5V, a powinno być 12V. Póki co robiłem testy bez kamerki i wszystko działa OK. Czy zostawić zasilanie 5V?
farmaceuta pisze:Edit: A no tak! musisz polaczyc mase APM'a z masa odbiornika z wyzej wymienionego powodu.
Gdyby bylo tak jak teraz to wszystko by sie wlaczalo ale z odbiornika jedynie piny sygnalowe byly by w APM i mogly by byc problemy.
Przecież na schemacie masa APM i odbiornika jest połączona.
farmaceuta pisze:Chociaz i tak ciagniesz tego + to i mase mozesz tak dla pewnosci..
Niekoniecznie. Jak za bardzo poplącze się przewody może wystąpić "petla masy".
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

lekarz pisze:Mi akurat napisano :
maxiiii pisze:
APM bierze 100mA. Jak PM będzie sprawny to nie masz się co martwić. Na wszystkie twoje elementy starczy mu prundu.
No i dobrze Ci napisano z tym ze PM ma pewnie z 1-2A wydajnosci a Ja mowiac o 500mA wspominalem o bezpieczniku w APM'ie. PM napewno sobie poradzi z zasileniem w/w urzadzen (ale juz w wielu watkach przyjal sie zwyczaj zeby z niego nie korzystac, byc moze dla tego ze byl kiepski niegdys)
lekarz pisze:Kolejna sprawa od strony VideoTX na OSD podawane jest 5V, a powinno być 12V. Póki co robiłem testy bez kamerki i wszystko działa OK. Czy zostawić zasilanie 5V?
5v podajesz tylko od strony telemetrii..oczywiscie zworki zasilania zalutowane. Chodzi o to ze czesc analogowa z 12v poprostu sie dosc ostro grzeje i najlepiej wlasnie z 5v zasilac calosc(a i kombinacji jest mniej z kablami).
Ja tak mam i jest ok..z gory wspomne ze gdybys mial dziwny problem znikajacego osd pod obciazeniem(silnikiem) to pomoc moze kondensator elektrolityczny przylutowany jak najblizej osd.
lekarz pisze:Przecież na schemacie masa APM i odbiornika jest połączona.
Szczerze...to Ja tego nie widze (bezposredniego polaczenia) tylko sygnaly...
lekarz pisze:Niekoniecznie. Jak za bardzo poplącze się przewody może wystąpić "petla masy".
Prawda jak najbardziej...tego edita dodalem bo przez chwile inaczej sobie wyobrazilem twoj schemat polaczenia...moj blad.
Powinna wystarczyc masa z APM'a i tyle.

Edit: A no juz widze ta mase APM-RC link.
Zmylily mnie pojedyncze linie( myslalem ze to tylko sygnal).
lekarz
Posty: 165
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2013, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lekarz »

farmaceuta pisze:No i dobrze Ci napisano z tym ze PM ma pewnie z 1-2A wydajnosci a Ja mowiac o 500mA wspominalem o bezpieczniku w APM'ie. PM napewno sobie poradzi z zasileniem w/w urzadzen (ale juz w wielu watkach przyjal sie zwyczaj zeby z niego nie korzystac, byc moze dla tego ze byl kiepski niegdys)
OK. Pytanie. Skoro zrezygnowałeś z PM to jak otrzymujesz informacje o stanie akumulatora (napięcie, natężenie)?
farmaceuta pisze:zczerze...to Ja tego nie widze (bezposredniego polaczenia) tylko sygnaly...

INPUTS są połaczone z odbiornikiem za pomocą niebieskich linii. W skład każdej niebieskiej linii wchodzi -/+/S.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

lekarz pisze:OK. Pytanie. Skoro zrezygnowałeś z PM to jak otrzymujesz informacje o stanie akumulatora (napięcie, natężenie)?
Nie zrezygnowalem, PM ma 6 kabli..wystarczy wypiac 2 kable +5v i reszte podpiac normalnie..wtedy nie masz zasilania APM'a, ale dalej masz kable do pomiaru V/A.
Ale skoro Ci chodzi normalnie to moze juz nie przerabiaj.
lekarz pisze:INPUTS są połaczone z odbiornikiem za pomocą niebieskich linii. W skład każdej niebieskiej linii wchodzi -/+/S.
Tak tak.. :-) juz sie zorientowalem.
lekarz
Posty: 165
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2013, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lekarz »

farmaceuta pisze:Nie zrezygnowalem, PM ma 6 kabli..wystarczy wypiac 2 kable +5v i reszte podpiac normalnie..wtedy nie masz zasilania APM'a, ale dalej masz kable do pomiaru V/A.
Ale skoro Ci chodzi normalnie to moze juz nie przerabiaj.
Jeszcze nie wiem czy mi będzie chodzić normalnie ponieważ do tej pory robiłem testy bez odbiornika i faktycznie było OK. Natomiast z odbiornikiem będzie większe obciążenie i boję się czy nie spalę tej diody.
Cały układ jest już zmontowany i czeka na test, który wstrzymuję bo zapaliłeś mi czerwoną lampkę w głowie swoimi postami:)
Jakbym się zdecydował jednak wypiąć kabelki z PM do które dokładnie?

Edit: Zrobiłem testy ww. układu (bez odręcznie rysowanej linii) i sterowanie w osiach X, Y kamerą działa:D Nic się nie spaliło:D
ODPOWIEDZ