Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Tu umawiamy się na spotkania a potem opisujemy jak było ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: krall »

Czołem Piloci

W tym roku mam pomysł na rozegranie zawodów nieco innych niż dotychczas, zgodnie zresztą z tradycją żeby się nie powtarzać ;-)
FNR - czyli Fpv Navigation Race. Nie ukrywam, że pomysł wzorowany na ANR (Air Navigation Race) - stosunkowo młoda dyscyplina w sporcie lotniczym.
Na początek jakie będę wymagania w stosunku do startujących:
- 1 team to 2 osoby: pilot samolotu FPV i nawigator
- model dowolny - byle skrzydlaty wyposażony w eleresa z telemetrią zawierającą sygnał GPS (w formacie eleres)

Na czym miałyby polegać zawody:
Bezpośrednio przed lotami zawodnicy otrzymują mapki jak ta poniżej z wyrysowaną trasą (przykład)
kon-trasa1 copy2.jpg
kon-trasa1 copy2.jpg (61.27 KiB) Przejrzano 6251 razy
Mapka zawiera ścieżkę po której należy lecieć wraz z zaznaczonym korytarzem w którym należy się zmieścić
Trasę należy przelecieć w jak najkrótszym czasie mieszcząc sie w zadanym korytarzu. Każdy wylot z korytarza oznacza punkty karne (konkretnie liczone za sekundy poza korytarzem)
Na koniec lądowanie na celność.
2 osoby - czyli pilot w gogglach/monitorze i nawigator przy monitorze (patrzy na to gdzie leci pilot i na mapę - odpowiednio korygując tor lotu)
Oczywiście nie można używać zobrazowania pozycji modelu na mapie.

Organizatorzy podłączają swój tablet z TrackMyRC pod TXa eleresa pilota i ściągamy plik logu lotu każdego teamu
Następnie analizujemy log + lądowanie i obliczamy wynik lotu każdego teamu.
Tu natenczas jest duża niewiadoma: JAK? Ale to już zadanie dla zdolnych programistów, których wśród nas niemało. Wstępnie Leszek Gojniczak powiedział, że temat do ogarnięcia ale jak ktoś innych chętny się wykazać to proszę o zgłaszanie swojego akcesu.

Myślę, że zawody ambitne ale chyba nietrudne do oblatania.

Czekam na Wasze uwagi i deklarację uczestnictwa.
Sami rozumiecie, że nie ma sensu angażować się w przygotowania i robić zawodów jak zgłoszą się 3 teamy z czego 1 nie dojedzie na Zlot.
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: Ben »

Już jakiś czas temu zgłaszałem taką konkurencję, odbiło się bez echa :-/ Jestem za a nawet przeciw a najlepiej przyłączę się do głosu ... YES !!! ;-) ;-) ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: zbipok »

Wersja uproszczona to lot na zaliczenie punktów kontrolnych, obojętnie w jakiej kolejności.
Zaliczenie punktu to znalezienie się w odległości nie większej niż 100m .
Położenie punktów byłoby znane wcześniej co pozwoliłoby na zapoznanie się z terenem.
Log z lotu potwierdzałby zaliczenie punktów kontrolnych i czas.
Jednocześnie mogłoby startować więcej zawodników z nawigatorami.
Zbyszek
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: marbalon »

Ja tu widzę cięcie etatów - 3-ci z teamu co to piwo wypijał już zbędny niby?! ;-)

A tak na poważnie to bardzo fajny pomysł. Myślę że uproszczenie Zbyszka bardzo akceptowalne. Latanie korytarzem może i dla prawdziwych pilotów jak najbardziej normalne, ale taki zwyczajny pilot FPV to raczej lata sobie od punktu do punktu. Coś charakterystycznego by się poszukało w terenie i było by też fajnie.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: Piotrowy »

marbalon pisze:Ja tu widzę cięcie etatów - 3-ci z teamu co to piwo wypijał już zbędny niby?!
O to to to, bo mnie normalnie od razu po starcie suche gardło się robi :-P

Może wcześniej dla wszystkich jakaś traskę treningową przygotować :roll: Taka sama dla wszystkich ekip, co by poćwiczyć. Mniej akcji ratunkowo poszukiwawczych by było podczas zawodów :lol:
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: cobra »

Konkurencja mi się podoba!
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: Ben »

Pozwolę sobie zacytować sam siebie :-D
"

Re: Zlot pilotów i modelarzy FPV - Konarzyny 2018

Postautor: Ben » 18 mar 2018, o 17:18
Bardzo chętnie wziął bym udział w konkursie lotu na orientację (coś na wzór z prawdziwego szybownictwa). Każdy uczestniki konkurencji dostawał by mapkę (wydruk Google Maps) z zaznaczonymi punktami do „zaliczenia”, na mapce jakieś kierunki azymutu i … tu pozostawiam dowolność organizatorom. Punkty to mogą to być porozmieszczane jakieś malowane znaki, charakterystyczne budynki kępy drzew, stawy/sadzawki, skrzyżowania i … ;-) Promień lotu tak ok 2km, maksymalna ilość modeli w powietrzu - 2,3, z odstępem startu ~ 15-20min. Każdy lot powinien być monitorowany przez minimum jednego obserwatora z możliwością nagrywania lotu. Pilot jak i obserwator lub obserwatorzy powinni mieć kontakt głosowy (np. słowny komentarz ZALICZONY!!!) Punktowania – zaliczenie punktu „obleciane”, „przeleciane nad punktem” tu trochę dyskusyjne bo nie każdy ma pan-tilta pochylanego w elewatorze – ja np. takiego obecnie nie mam, więc sprawa deczko dyskusyjna. Ostateczna punktacja:
- czas przelotu
- zaliczone punkty orientacyjne
- lądowanie w określonym obszarze ... i tu można rozgraniczyć:
1. lądowanie tradycyjne – odchodzimy od monitora lub zdejmujemy gogle i podchodzimy do miejsca lądowania
2. lądowanie z podglądem FPV

Co do nagród hmm... mi by wystarczył wydrukowany dyplom z podpisami uczestników tej zabawy ;-)
Ale jak By_Cy_Co ... chętnie dodam do nagród kilka zeta ;-) "

Oczywiście jest to nadal tylko propozycja.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Mogway
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 16 sie 2012, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: Mogway »

Konkurencja jest OK ale preferuje ona typ samolotu ( szybszy samolot ma duzo wieksze szanse). Może konkurencje które nie preferują typu samolotu.
Przykładowo :
- zrzut czegoś do celu
- lądowanie w osi i w punkt ( z bocznym wiatrem np.)
- przelot teamu w jakiejś formacji nad wyznaczonym miejscem prze np. 300m
- najniższy przelot samolotem przez bramki (dwa patyki z paskami krepiny co np 40 cm i kto sciagnie najnizszy pasek)

itp.

PS. oczywiście w każdej z konkurencji trzeba dodać coś z piwem ;)
MTD, Eleres, AP Pitlab
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Zawody FNR - Konarzyny 2020 - dyskusja

Post autor: krall »

#Mogway:
Ad
1. czy model szybki - no nie wiem? - to może kwestia ułożenia trasy - nie musi być długa a bardziej techniczna - znaczy te punkty/korytarz trudne do znalezienia/utrzymania
2. zrzut - wymagałby dodatkowej instalacji w modelu - u wszystkich = komplikacje
3. Lądowanie na celność ma być punktowane (i tu co ew. zyskałby szybki model wcześniej to tu może stracić - bo jednak szybkim trudniej)
4. team - to wymaga działań grupowych, podobnych modeli, może jakiegoś treningu - dodatkowe komplikacje
5. niski przelot = większe ryzyko kolizji z ziemią - nie wszyscy lubią takie zabawy - no i to wymaga dodatkowych prac przygotowawczych i sędziowskich

To moje takie drobne uwagi

Co do konkurencji z piwem - to jako drugie zawody oprócz tych proponowanych nawigacyjnych, można powtórzyć te z 2019 (znam takich co się na to mocno nastawiali). Może jakoś je tam modyfikując?

Pamiętajcie - cokolwiek byśmy nie wymyślili to ma być przystępne (wymagające min. zaangażowania) - zarówno dla uczestników jak i organizatorów.
W ub r. - w Sztafecie - mogło wziąć udział dużo więcej zawodników (pilotów) a mimo wszystko wielu obawiało sie czy dadzą radę i że to czy tamto....
Tymczasem FUN ma być dla wszystkich! :-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
ODPOWIEDZ