Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Michal1325
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Śląsk

Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: Michal1325 »

Cześć, wczoraj przyszedł mi mój Taranis X9 Lite, którego kupiłem na bangood. Niestety wysyłka baterii się opóźniła, przez co nie miałem jak uruchomić Taranisa. Miałem pod ręką koszyk na 4 baterie R6. Podłączyłem je do Taranisa krokodylkami. Uruchomił się, pokazał, że low baterry, chwilę posprawdzałem menu i go wyłączyłem. Za godzinę chciałem go włączyć jeszcze raz no i podczas uruchamiania tego programu Taranisa niestety odłączył mi się kabel od tego koszyka na baterie r6, którym zasilałem Taranisa. Od tamtego czasu Taranis ani drgnie. Przyszły mi już baterie 18650, naładowane, włożyłem, wciskam przycisk POWER i nic się nie dzieje. Poszperałem w necie i znalazłem ten poradnik: https://www.horusrc.com/en/blog/unbrick ... g-systems/
Musiałem wykorzystać metodę numer 3. Zrobiłem dokładnie tak jak w poradniku. Jak podłączę go do komputera to słyszę ciche "pyknięcie" w głośniku. Wgrałem mu najnowszy firmware, ale niestety nie uruchamia się. Nie mogę go włączyć w bootloader mode, nic. Czy jakaś dobra dusza poradzi mi jak go mogę naprawić ;(?
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: pma_ »

a jak uruchomisz bez karty sd?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Michal1325
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: Michal1325 »

pma_ pisze:a jak uruchomisz bez karty sd?
Uruchamiam bez karty SD, ten Taranis przyszedł bez karty
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: pawelsky »

Podejrzewam ze kabelek nie tylko odlaczyl sie ale przy okazji zrobil zwarcie upalajac regulator...

Pokaz pelen log z flashowania metoda #3.
Michal1325
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: Michal1325 »

pawelsky pisze:Podejrzewam ze kabelek nie tylko odlaczyl sie ale przy okazji zrobil zwarcie upalajac regulator...

Pokaz pelen log z flashowania metoda #3.
Masz na myśli ten log??

C:/Program Files (x86)/OpenTX/Companion 2.3/dfu-util.exe -a 0 --dfuse-address 0x08000000:524288 --device 0483:df11 -UC:/Users/micha/AppData/Local/Temp/14960-flash-check.bin
=================================================================================
dfu-util 0.7

Copyright 2005-2008 Weston Schmidt, Harald Welte and OpenMoko Inc.
Copyright 2010-2012 Tormod Volden and Stefan Schmidt
This program is Free Software and has ABSOLUTELY NO WARRANTY
Please report bugs to dfu-util@lists.gnumonks.org

Filter on vendor = 0x0483 product = 0xdf11
Opening DFU capable USB device... ID 0483:df11
Run-time device DFU version 011a
Found DFU: [0483:df11] devnum=0, cfg=1, intf=0, alt=0, name="@Internal Flash /0x08000000/04*016Kg,01*064Kg,07*128Kg"
Claiming USB DFU Interface...
Setting Alternate Setting #0 ...
Determining device status: state = dfuERROR, status = 10
dfuERROR, clearing status
Determining device status: state = dfuIDLE, status = 0
dfuIDLE, continuing
DFU mode device DFU version 011a
Device returned transfer size 2048
DfuSe interface name: "Internal Flash "
bytes_per_hash=2048
Starting upload: [###############################################################################################################################################################################################################################################################] finished!

=================================================================================
C:/Program Files (x86)/OpenTX/Companion 2.3/dfu-util.exe -a 0 --dfuse-address 0x08000000 --device 0483:df11 -DC:/Users/micha/Desktop/opentx-x9lite-en.bin
=================================================================================
dfu-util 0.7

Copyright 2005-2008 Weston Schmidt, Harald Welte and OpenMoko Inc.
Copyright 2010-2012 Tormod Volden and Stefan Schmidt
This program is Free Software and has ABSOLUTELY NO WARRANTY
Please report bugs to dfu-util@lists.gnumonks.org

Filter on vendor = 0x0483 product = 0xdf11
Opening DFU capable USB device... ID 0483:df11
Run-time device DFU version 011a
Found DFU: [0483:df11] devnum=0, cfg=1, intf=0, alt=0, name="@Internal Flash /0x08000000/04*016Kg,01*064Kg,07*128Kg"
Claiming USB DFU Interface...
Setting Alternate Setting #0 ...
Determining device status: state = dfuUPLOAD-IDLE, status = 0
aborting previous incomplete transfer
Determining device status: state = dfuIDLE, status = 0
dfuIDLE, continuing
DFU mode device DFU version 011a
Device returned transfer size 2048
DfuSe interface name: "Internal Flash "
Downloading to address = 0x08000000, size = 421920
...............................................................................................................................................................................................................
File downloaded successfully
No valid DFU suffix signature
Warning: File has no DFU suffix
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: pawelsky »

Wyglada dobrze. Procesor dziala. Jesli wyciagasz kabel USB z gniazda po zaflashowaniu i po probie wlaczenia nadal nie dziala to najprawdopodobniej uszkodziles regulator napiecia.

Obawiam sie ze bez rozbiorki sie nie obejdzie...

P.S. Tak juz zeby wykluczyc wszystkie ewentualnosci - wiesz ze zeby radio wlaczyc przycisk zasilania nalezy wcisnac i prytrzymac kilka sekund?
Michal1325
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: Michal1325 »

Tak, trzymam tej przycisk dosyć długo i nic się nie dzieje :( Echh, za głupotę trzeba płacić. Zastanawiam się czy odesłać to majfriendowi z bangood w ramach reklamacji i udawać głupka, że to już tak było jak otworzyłem paczkę, czy oddać to komuś do naprawy. Jeśli oddać do naprawy to komu, gdzie, ile to może kosztować?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: pawelsky »

Michal1325 pisze:Zastanawiam się czy odesłać to majfriendowi z bangood w ramach reklamacji i udawać głupka, że to już tak było jak otworzyłem paczkę
To by bylo oszustwo.
Michal1325 pisze:czy oddać to komuś do naprawy
To by bylo uczciwe.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: volender »

jeśli chodzi o naprawę, to proponuję, żebyś rozebrał aparaturę i sprawdził płytki pcb, czy nie widać ufajczonych elementów, zapewne 3 nóżkowych stabilizatorów.
Ew. możesz zrobić dobrej jakości zdjęcia i tu wstawić, może ktoś podpowie :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: pawelsky »

volender pisze:zapewne 3 nóżkowych stabilizatorów
W przypadku x9 lite to akurat 8-nozkowy (SO-8), tam jest przetwornica impulsowa.
Michal1325
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: Michal1325 »

volender pisze:jeśli chodzi o naprawę, to proponuję, żebyś rozebrał aparaturę i sprawdził płytki pcb, czy nie widać ufajczonych elementów, zapewne 3 nóżkowych stabilizatorów.
Ew. możesz zrobić dobrej jakości zdjęcia i tu wstawić, może ktoś podpowie :)
Racja, w linku wysyłam zdjęcia płytki PCB

https://mega.nz/folder/JZ9TSCiD#QZxrc7pM5MUiB8YbvFtOWg
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: pawelsky »

Nie widac jakichs oczywistych uszkodzen, ale nie wiadomo jak wygladaja sciezki na spodniej stronie, bo nie zalaczyles zdjec dolu.

Pytanie co to za drucik idacy od lewego jacka pod naklejke?
Michal1325
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: Michal1325 »

Zdjęcia od dołu nie zrobię bo musiałbym odkręcić płytkę, a nie wiem co tam jeszcze mogę schrzanić. Ten drucik jak słusznie zauważyłeś to prawdopodbnie oderwał się/ złamał jak próbowałem zasilić Taranisa moim druciarskim sposobem. Podzwoniłem po serwisach i za bardzo nikt nie chce się tego podjąć, bo brak części, bo zbyt drobna elektronika. Obiecujący był serwis 77hobby, ale jest przeznaczony tylko dla klientów. Jakiekolwiek serwisy elektroniczne nawet nie powiązane z modelarstwem też odmawiają naprawy. Ciężka sprawa, no ale za głupotę trzeba płacić.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: pawelsky »

Michal1325 pisze:Ten drucik jak słusznie zauważyłeś to prawdopodbnie oderwał się/ złamał jak próbowałem zasilić Taranisa moim druciarskim sposobem.
Uuu, panie, tos ty tam pewnie sobie niezlego bigosu narobil....
Michal1325 pisze:77hobby, ale jest przeznaczony tylko dla klientów
Odezwij sie do kolegi mak z forum (z 77hobby) moze zgodzi sie na odplatna naprawe.
Michal1325 pisze:Jakiekolwiek serwisy elektroniczne nawet nie powiązane z modelarstwem też odmawiają naprawy. Ciężka sprawa, no ale za głupotę trzeba płacić.
Biorac pod uwage ze proc dziala podstawowa diagnostyke zasilania to nawet porzadniejszym miernikiem da sie zrobic. Poszukaj kogos ze Slaska.

Problem moze byc tak banalny jak chociazby uszkodzony przycisk wlaczajacy...
Michal1325
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zepsułem nowego Taranisa X9 Lite.

Post autor: Michal1325 »

No i znalazłem rozwiązanie! Otóż z tego co rozumiem nie pomyliłem się ja tylko "fabryka". Pierwszy raz musiałem omyłkowo pomylić polaryzacje i podłączyć na odrwót minus do plusa i plus do minusa i o dziwo zadziałało. Rozebrałem jeszcze raz apkę, i podłączyłem zasilanie bezpośrednio do wtyczki- zadziałało. Załączam zdjęcia jak to wygląda ;D

https://mega.nz/folder/QV0UgDYa#3YyYHkvuijHElHlOOl-O6Q
ODPOWIEDZ