ATmega328PB, czyli 2 sprzetowe UARTy w tanim Arduino

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

ATmega328PB, czyli 2 sprzetowe UARTy w tanim Arduino

Post autor: pawelsky »

Dzieki prostemu zabiegowi male i tanie plytki Arduino oparte na mikrokontrolerach ATmega328P (Arduino Nano, Pro Mini, MinimOSD, itp.) zyskuja drugiego sprzetowego UARTa, uwalniajac od koniecznosci walki z SoftSerialem, jego ograniczeniami i niekompatybilnoscia z innymi bibliotekami.

Jedyne co trzeba zrobic to podmienic znajdujacy sie na plytkach mikrokontroler ATmega328P (z P na koncu)
328p.jpg
328p.jpg (363.66 KiB) Przejrzano 2115 razy
na kosztujacy ok. 6PLN ATmega328PB (z PB na koncu)
328pb.jpg
328pb.jpg (367.54 KiB) Przejrzano 2115 razy
Kontrolery te sa niemal pin-w-pin kompatybilne. Mowie niemal, gdyz dwa piny ktore w wersji P sa dodatkowymi GND (3) i VCC (6) w wersji PB sa pinami GPIO (odpowiednio PE0 i PE1). Nalezy pamietac aby na plytkach na ktorych te pady sa fizycznie polaczane z GND i VCC nie dolutowywac tych dwoch pinow do plytki i zostawic je "w powietrzu". Dolutowanie ich moze zakonczyc sie zwarciem gdy przypadkiem wspomniane piny zostana ustawione jako outputy. Mozna ew. dolutowac do nich kabelki i cieczyc sie dwoma dodatkowymi GPIO. Na plytce na zdjeciu wspomniane pady nie byly podlaczone do VCC i GND (stad wszystkie piny sa przylutowane), ale na starszych plytkach sa, wiec nalezy to sprawdzic przed lutowaniem.
floating_pins.jpg
floating_pins.jpg (373.63 KiB) Przejrzano 2115 razy
Aby w pelni cieszyc sie z dodatkowych mozliwosci naszych plytek w Arduino IDE trzeba jeszcze zainstalowac dodatek i wgrac bootloader

Dodatkowy UART (Serial1) bedzie dostepny na pinach MOSI (lub D11 w nomenklaturze Arduino) dla TX oraz MISO (lub D12 w nomenklaturze Arduino) dla RX

Mikrokontrolery w wersji "PB" sa wstecznie kompatybilne z mikrokontrolerami "P" wiec dotychczasowe programy czy biblioteki beda na nich dzialac.

Mikrokontrolery w wersji "PB" mozna dostac np. w TME, ale jesli ktos nie jest biegly w lutowaniu, wypalaniu bootloaderow itp. moze zakupic sobie gotowa plytke od Pololu (A-Star 328PB), badz zapolowac na Arduino Nano z 328PB na pokladzie na Aliexpress (choc tu trzeba uwazac zeby nie dostac zwyklego 328P, bo sprzedawcy nie zawsze precyzyjnie opisuja co sprzedaja).

Pelny wykaz roznic miedzy wersjami "P" i "PB" znajdziecie tutaj
http://ww1.microchip.com/downloads/en/A ... T15007.pdf

Kompletny datasheet tutaj
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 01906C.pdf
ODPOWIEDZ