Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Fic
Posty: 214
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 17:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Fic »

Gdzie to wyprzedawali?
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Marciniasty »

Na stronie TBS

Porobiłem pierwsze pomiary i nasuwają się ciekawe wnioski ,a mianowicie to że te mikrusy bez radiatorów trzymają parametry puki się nie nagrzeją . Potem w takim 5.8GHz 600mW moc potrafi spadać do 350mW . Jak ogarnę to w jakieś tabelki to zapodam co pomierzyłem .
Awatar użytkownika
meny
Posty: 80
Rejestracja: piątek 10 lut 2012, 14:40
Lokalizacja: Kępno

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: meny »

Marciniasty pisze:Na stronie TBS

Porobiłem pierwsze pomiary i nasuwają się ciekawe wnioski ,a mianowicie to że te mikrusy bez radiatorów trzymają parametry puki się nie nagrzeją . Potem w takim 5.8GHz 600mW moc potrafi spadać do 350mW . Jak ogarnę to w jakieś tabelki to zapodam co pomierzyłem .
Ja przy mikrusach zawsze stosuję radiator, ciekaw jestem jak wyjdą wyniki :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Rurek »

Fajnie też jakby ten mierniczek będąc np na Kaszubach wpadł w ręce... KKacpr'a :-) który by zweryfikował ten miernik ze sprzętem zawodowym za setki kilozłotych....
Mielibyśmy jasność jak dokładne są pomiary tym kieszonkowym sprzętem.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: dubik3e »

meny pisze:ze pomiary i nasuwają się ciekawe wnioski ,a mianowicie to że te mikrusy bez radiatorów trzymają parametry puki się nie nagrzeją . Potem w takim 5.8GHz 600mW moc potrafi spadać do 350mW . Jak ogarnę to w jakieś tabelki

Mam 3 mikro 5.8ghz 600mw. Bezpośrednio po włączeniu jest 600-550mw zależnie od kanałów. Dalej spadek około 5mw na 1 sekundę do wartości 280-360mw zależnie od kanału. Radiator nic nie daje. Moc spada od samego początku, kiedy nadajnik nie zdarzył się jeszcze nagrzać. Mały radiator jak na kości pamięci karty grafiki, plus nawiew nie wnosi ewidentnych/widzialnych korzyści.
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Marciniasty »

Rurek pisze:Fajnie też jakby ten mierniczek będąc np na Kaszubach wpadł w ręce... KKacpr'a :-) który by zweryfikował ten miernik ze sprzętem zawodowym za setki kilozłotych....
Mielibyśmy jasność jak dokładne są pomiary tym kieszonkowym sprzętem.

Myślę że jak by był dokładny tak do +/- 30~50mW to na nasze zastosowania w zupełności wystarcza . Z tego co po internetach wypisują to wynika że ustrojstwo jest dosc wiarygodne porównując z tym co piszą producenci na nadajnikach a tym co wychodzi z pomiarów .
Krystek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 09 lut 2010, 17:24
Lokalizacja: Racibórz

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Krystek »

Co do tych pomiarów to nie byłbym taki pewien że moc nadajnika spada wraz nagrzewaniem się.Samo urządzenie pomiarowe też musi tą moc gdzieś oddać i pod wpływem nagrzewania się niektórych elementów w urządzeniu pomiarowym te błędy mogą z tego wynikać,ale to jest tylko taka moja sugestia.Zrobię jakiś miernik natężenia pola elektromagnetycznego gdzie wyniki nie pozostawią złudzeń czy ta moc spada.Z resztą można to sprawdzić również,włączając nadajnik i ustawiając odbiornik na pograniczu sygnału obserować jakość obrazu.
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Marciniasty »

Moc jest w głównej mierze oddawana na tłumiku 30db który ma spory radiator i ledwo co sie nagrzewa (ok 10st C więcej po 20min pomiarów ) . Test robiłem również na wygrzanym nadajniku z anteną i potem podłaczony "zimny" miernik . Wyniki zbliżone więc raczej nie wina miernika .
Awatar użytkownika
meny
Posty: 80
Rejestracja: piątek 10 lut 2012, 14:40
Lokalizacja: Kępno

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: meny »

dubik3e pisze:
meny pisze:ze pomiary i nasuwają się ciekawe wnioski ,a mianowicie to że te mikrusy bez radiatorów trzymają parametry puki się nie nagrzeją . Potem w takim 5.8GHz 600mW moc potrafi spadać do 350mW . Jak ogarnę to w jakieś tabelki

Mam 3 mikro 5.8ghz 600mw. Bezpośrednio po włączeniu jest 600-550mw zależnie od kanałów. Dalej spadek około 5mw na 1 sekundę do wartości 280-360mw zależnie od kanału. Radiator nic nie daje. Moc spada od samego początku, kiedy nadajnik nie zdarzył się jeszcze nagrzać. Mały radiator jak na kości pamięci karty grafiki, plus nawiew nie wnosi ewidentnych/widzialnych korzyści.

Dużo osób mierzy a nikt nie pokazuje wyników :) fajnie by było jak by każdy kto ma miernik zrobił jakieś zestawienie tego co posiada w swoim garażu i dał jakieś tabelki z mocą względem częstotliwości.
Jeśli chodzi o radiator to wygląda na to że ma on tylko moc ochrony nadajnika przed przegrzaniem i uszkodzeniem.
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: kamilborkowski »

Dzisiaj dostałem power meter od Rybskiego. Niestety wyjeżdżam na Święta, ale w poniedziałek albo wtorek pomierzę moja nadajniki i założę wątek do tego.
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: waszka »

...kiedys byly juz robione pomiary tym RC Power Meter do porownania w tym wątku: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=308829
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Marciniasty »

Dziś zmierzyłem 2 nadajniczki :

Lowmate 1.2ghz TM 120500-LM
Moc na kanałach :
1: 548mW
2: 576mW
3: 606mW
4: 560mW
5: 600mW
6: 575mW

Drugi to Boscam BOS600 i tu pewna ciekawostka bo moc na wszystkich kanałach taka sama czyli 260mW spadajaca do 180mW po nagrzaniu się . Po rozebraniu nadajnika patrząc po scalakach powinien mieć niby te 600mW bo na wyjściu jest końcówka mocy +28dBm co daje 630mW . W okolicy kolega ma drugą sztukę to przy okzaji jakiegoś spotkania postaram się zmierzyć dla porównania . Może ja mam felerna sztukę . Na RCG chwalą nadajniczek .
Ostatnio zmieniony sobota 26 gru 2015, 23:52 przez Marciniasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Rybskee »

Waszka co do eLeResow to u Soqa tez wychodziło 75~77mW zamiast 100mW a miernik wątpię by fałszowal skoro w RL-u jak i VTXach wychodziło podobnie co deklarował producent.

Wysłane z mojego Galaxy S5
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: RW »

Marciniasty, a moc LM jest stabilna w czasie?
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Rzeczywista moc nadajników RC - Immersion RC Power Meter

Post autor: Marciniasty »

LM piekł się przez 10mini ani drgneło wiec wychodz że dobry nadajniczek.
Mam jeszcze foxa800 i racewooda 500mw . zobaczymy jak z nimi .


Edit:

Ofiarą mierniczka padło Frsky DJT :

Wynik :45mW
ODPOWIEDZ