Orange OpenLRS - mały teścik

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Orange OpenLRS - mały teścik

Post autor: marceli »

Jak wszyscy wiecie, hobbyking wprowadził do oferty moduły chyba zgodne z openLRS (oraz niestety naszym krajowym eleres), są to
odbiornik za 19,99$
nadajnik w obudowie modułu JR za 29,99$

Sprzęt zamówiłem od razu jak tylko się w hobbykingu pojawił, wczoraj zawitał do mnie listonosz z paczką, postaram się opublikować tu swoje wrażenia na ten temat.

Od razu chciałbym zaznaczyć, że jestem totalnym laikiem w temacie elektroniki, jak również szanuję dorobek naszych forumowych kolegów tworzących oprogramowanie i te wszystkie niesamowite projekty, dlatego też informacje publikowane przeze mnie w tym temacie będą tylko moimi subiektywnymi opiniami, z publikacji których nie otrzymuję żadnych profitów.

Jestem legalnym posiadaczem hardware oraz software eleres, umowa licencyjna zawarta w momencie zakupu całości umożliwiała (a na pewno nie zabraniała) zastosowanie w/w software również na platformach sprzetowych nie pochodzących z firmy cyberdrone (własne płytki).

Jedyne, co zamierzam zrobić w ramach testów to próba wgrania fw od eleres do modułów orange, a następnie wgranie fw openLRS do tych modułów oraz do modułów eleres.
Wgranie fw openLRS będzie sposobem na praktyczne przetestowanie zasięgów i stabilności obu produktów, choć podejrzewam że bedą działały tak samo, w końcu to płytka z tym samym procesorem oraz tym samym modułem radiowym, więc dlaczego miałyby się czymś poza ceną i miejscem produkcji różnić??

Zacznijmy od początku, czyli co tak naprawde dostajemy.
Moduł nadajnika zapakowany jest w fajne pudełko modułu JR, dobrze pasuje do gniazda aparatury TGY 9X, z tyłu wyprowadzone sa diody oraz przycisk. Jedyna wada to gniazdo wymagające "kolanka" lub zginanej anteny.

Obrazek

Dodatkowym plusem jest fakt, że od razu dostajemy antenki na 433mhz, co ciekawe wyglądem i rozmiarami nie różnią się od bacików na 2,4Ghz, co oznacza że pewnie bedą słabe.

Po otworzeniu pudelka modułu widzimy płytkę z wlutowanym od razu buzerem, wyglądem różni się ona od eleres, ma tak samo wyprowadzone piny do kabla ftdi oraz do programatora (złącze ISP)

Obrazek

oraz widok od drugiej strony

Obrazek

Jakość wykonania ocenić mogę na dobry+, choć płytka miejscami upaćkana jest czymś nie wiem czy to pasta do lutowania czy brudne łapy żółtka.

Teraz odbiornik.
Na pierwszy rzut oka wygląda nieźle, ma fajną naklejke i też dostajemy antenkę. Piny niestety są pionowe, w przeciwieństwie do eleres, więc łatwo będą się zaginały/wyłamywaly. Na plus tak samo jak w nadajniku jest wyprowadzenie złącz ISP (do programatora) jako piny, więc przeprogramowanie takich płytek to bułka z masłem.

Obrazek

oraz widok z drugiej strony

Obrazek

Na zdjęciach tego nie widać, ale płytka odbiornika zrobiona jest jakoś dziwnie, cała upaćkana w czymś, jakość wykonania zdecydowanie na plus dla eleres.

Do wgrania bootloader (fastboot) użyłem programatora kupione w avt za całe 67PLN
stk500 v2
dzięki takiemu urządzonku przeprogramowałem już kilkanaście regulatorów, zmieniałem fusebity w autopilocie zbiga i w osd, wgrywałem inne firmare do trackera, gorąco polecam zakup do urządzeń z procesorami atmela :)

Wracając do wgrywania bootloadera, aby to zrobić użyłem następujących poleceń (nie pytajcie mnie co one dokładnie znaczą, bo nie wiem), ustawiających fusebity i wgrywających to co trzeba:

Kod: Zaznacz cały

avrdude -p m328p -c stk500 -P com3 -b 115200 -U lfuse:w:0xF7:m -U hfuse:w:0xDC:m efuse:w:0x05:m

Kod: Zaznacz cały

avrdude -p m328p -c stk500 -P com3 -b 115200 -U flash:w:"bootload_M328@16MHz.hex":i -U lock:w:0x0f:m -y -v
Program avrdude ściągnął się kiedyś wraz z software do wgrywania firmware simonK do regulatorów, powyższe polecenia pochodza z pliku bat, który opublikował Mifau.

Sam proces wgrywania zajmuje może 30 sekund.
Dzisiaj bedę walczył dalej.
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

Coś mi tu nie pasuje - albo jestem niewidomy albo na płytce nie widzę kwarcu do atmegi... zatem używany jest wewnętrzny 8mhz (odpowiednie ustawienia fusebitow)? Jeśli mam rację, to użyłeś złych poleceń avrdude i wrzuciłes zły bootloader.
Coś mało też jest kondensatorów - tak na oko, to ten LRS będzie gorzej działać niż mifau'owy.

Co do antenek, to jakieś musieli dać;) to po prostu drut, tylko że w plastiku. Mam takie same (do testów eLeReSa tylko), kupiłem w maritexie za 5zl/szt, przy okazji kupowania rfm22b.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

Kwarc chyba jest pod antenką - X1. A tych kondensatorów to jakieś minimum jest, ale ja bym dał więcej.
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Kris_po »

wydaje mi się że jest kwarc, zaraz nad atmegą pod oznaczeniem X1, schowany pod przewodem antenowym więc nie powinno być problemu
Artu

Post autor: Artu »

Miałem zamiar użytkować tego Orange LRS, ale... jak widzę jakość wykonania (szczególnie RX-a) to już się wyleczyłem z tego zamiaru :-P
Potwierdza się, że tanie nie jest powiązane z dobre :-)
EDIT: Jak dojdzie do mnie, to od razu wyląduje na giełdzie :mrgreen:
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

oceniasz coś na podstawie zdjęcia ??, jesteś FACHOWIEC :-P
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Artu pisze:Miałem zamiar użytkować tego Orange LRS, ale... jak widzę jakość wykonania (szczególnie RX-a) to już się wyleczyłem z tego zamiaru :-P
Potwierdza się, że tanie nie jest powiązane z dobre :-)
EDIT: Jak dojdzie do mnie, to od razu wyląduje na giełdzie :mrgreen:
Artu jak puścisz po kosztach to nawet nie wystawiaj w giełdzie tylko od razu smaruj numer konta na PW.
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 13:42 przez Szymon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

Madfly pisze:Kwarc chyba jest pod antenką - X1. A tych kondensatorów to jakieś minimum jest, ale ja bym dał więcej.
faktycznie, nie zauważyłem tego x1 - ach, te miniaturowe kwarce..:P

Artu, ja tam nie widzę kiepskiego wykonania - takie samo jak każdy sprzęt z chin. Apke 9X otwierales? wygląda gorzej niż ten orangeLRS moim zdaniem, a "wszyscy" na niej laty i powierzamy tym chinskim potencjetrom życie naszych modeli.
Zresztą, jakość nie lepsza niż mojego DIY eLeReSa, z cyberdronowych PCB - malutkie te rezystory są tam i ciężko się lutuje:P
Ostatnio zmieniony piątek 28 gru 2012, 12:37 przez MatManiak, łącznie zmieniany 1 raz.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Panowie, to ma działać a nie wyglądać ;)

Ciekawa sprawa z tym rezonatorem, oczywiście najpierw zapisałem sobie to co umiałem z układów do pliku, więc mam nadzieję że jest droga powrotna.
Ja tymczasem wracam do czytania o avrdude, jego parametrach i ogólnie o rezonatorach w atmelach, może lajkonik jestem ale inteligentny, więc czegoś się mam zamiar nauczyć w trakcie przygody z orange lrs.

Ciąg dalszy zmagań z tematem dziś wieczorem.
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Z tego zapisywania z układu do pliku to może byc różnie - może się zgrało soft a może śmieci ;-) Mi od jakiegos czasu chodzi po głowie potestowanie innego softu niz eleresowy - cos ktos pisał ,ze rozdzielczość sterowania jest na openLRS mniejsza ale dzięki temu zasięg rośnie ? Szkoda Marceli ,że już "rozprogramowałeś" oryginała bo ciekawy by był test w tych samych warunkach i czasie wyszło działanie i odległości eleresa VS openLRS z HK na takich samych antenach.
Krzysiek
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

marceli pisze:Panowie, to ma działać a nie wyglądać ;)

Ciekawa sprawa z tym rezonatorem, oczywiście najpierw zapisałem sobie to co umiałem z układów do pliku, więc mam nadzieję że jest droga powrotna.
Ja tymczasem wracam do czytania o avrdude, jego parametrach i ogólnie o rezonatorach w atmelach, może lajkonik jestem ale inteligentny, więc czegoś się mam zamiar nauczyć w trakcie przygody z orange lrs.

Ciąg dalszy zmagań z tematem dziś wieczorem.
Nie nie, kwarc jest ok, ja po prostu go nie zauważyłem.
Oczywiście, powrót do wersji stockowej jest jak najbardziej możliwy.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Chińczycy sa przeważnie tak mili, że bez problemu udostępniają swoje firmware w różnych wersjach.
Nie miałem problemu z uzyskaniem starszych wersji fw do frsky, gdy nie działał odpowiednio z moją futabka, czas odpowiedzi na moją prośbę był rzędu dzień dwa,
więc jak mi nie uda się spowrotem wgrać sosu z orange to napisze w poszukiwaniu producenta...

Ciekawsze będzie wgranie tego sosu do eleresa, czy zadziała itp.
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

marceli pisze:Chińczycy sa przeważnie tak mili, że bez problemu udostępniają swoje firmware w różnych wersjach.
Nie miałem problemu z uzyskaniem starszych wersji fw do frsky, gdy nie działał odpowiednio z moją futabka, czas odpowiedzi na moją prośbę był rzędu dzień dwa,
więc jak mi nie uda się spowrotem wgrać sosu z orange to napisze w poszukiwaniu producenta...

Ciekawsze będzie wgranie tego sosu do eleresa, czy zadziała itp.
Wgrany soft w tych orangeLRS to openLRS ( http://code.google.com/p/openlrs/ ), a bootloader to arduinowy (http://code.google.com/p/optiboot/).

Co do eLeReSa, to zadziała - eLeReS i openLRS są zgodne ze sobą hardware'owo, więc jak ten chiński orange jest zgodny z openLRS (bo przecież używa tego samego kodu), to jest też zgodny z eLeReSem.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

A ja jestem ciekaw testów tego czegoś bo sam miałem zamiar toto kupić tylko, że Marceli wszystkie wykupił ledwo się pojawiły :) Idzie do mnie RL ale do latania blisko byłby to zestaw w sam raz.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Ponieważ po ostatnim krecie złamałem filtr low pass, a bez niego FrSky jest mocno zakłócany przez nadajnik video, szukam alternatywnego zestawu RC RX/TX.
I tu ptytanie czy 433Mhz przez coś na pokładzie może być zakłócany?
(kamerka płytkowa?)
ODPOWIEDZ