Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
szeri88
Posty: 203
Rejestracja: czwartek 23 sty 2014, 20:49
Lokalizacja: Koszalin

Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: szeri88 »

Wybieram się na wakacje do Grecji i chciałbym ponagrywać nieco zarówno z drona jak i z ziemi. Na razie kupiłem kamerkę DJI Osmo Pocket i uzupełnieniem zestawu ma być Mavic AIR, którego jeszcze nie kupiłem gdyż liczę, że do czasu wyjazdu może stanieje albo wyjdzie AIR 2 ;-) .

Chciałbym się dowiedzieć na jakich ustawieniach najlepiej nagrywać.

1. Poczytałem trochę o filtrach szarych i takie też zakupiłem do Osmo Pocket (4, 8, 16, 32). Tu rodzi się pierwsze pytanie, otóż rozumiem, że filtr należy tak dobrać aby przy nagrywaniu np. w 30 klatkach na sekundę czas otwarcia wynosił około 1/60 sekundy przy zachowaniu odpowiedniej ekspozycji. Czy lepiej wtedy nagrywać na ustawieniach manualnych z "zablokowaną" wartością czasu otwarcia migawki (np. na tą 1/60 sekundy)? Wiadomo, że trzeba uważać, żeby nie zmieniać kadru na jaśniejsze czy ciemniejsze obiekty. Czy może lepiej zostawić ustawienia automatyczne bo przecież i tak wartość czasu otwarcia migawki będzie oscylowała w granicach tej zamierzonej a przynajmniej ekspozycja będzie prawidłowa? A może zablokować czas otwarcia migawki i ustawić tylko automatyczne ISO?

2. Docelowo zadowolę się formatem Full HD i prędkością 30 klatek na sekundę. Czy lepiej nagrywać też na takich ustawieniach czy np. 4K? Wtedy można coś wykadrować, dodać efekt zoomu bez utraty jakości. Czy jest sens? Materiał będzie obrabiany w Adobe Premiere Pro oraz Adobe After Effects.

3. Ustawianie balansu bieli. Czy lepiej ustawić AUTO czy MANUAL na określoną temperaturę (np. w słoneczny dzień 5500K)?
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: Wania »

Najlepszy efekt masz na manualnuch ustawieniach...
Najlepszy efekt jaki Ty osiagniesz sadzac po pytaniach, bedzie na automacie wspomaganym filtrem ND
Awatar użytkownika
szeri88
Posty: 203
Rejestracja: czwartek 23 sty 2014, 20:49
Lokalizacja: Koszalin

Re: Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: szeri88 »

Wania pisze:Najlepszy efekt masz na manualnuch ustawieniach...
Najlepszy efekt jaki Ty osiagniesz sadzac po pytaniach, bedzie na automacie wspomaganym filtrem ND
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Dużo się z niej dowiedziałem.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: Verid »

Ad.1 filrtów nie używam. Jestem zadowolony z tego co dostaję bezpośrednio z MA. Dla mnie jakość jest wystarczająca bez dodatków
Ad.2 możesz tak zrobić tylko sprawdź czy twój komp dźwignie 4K żebyś nie wtopił jak ja. Kupiłem nową kamerę na wakacyjny wyjazd, ustawiłem 4K i po powrocie do domu dostałem blue screen'a przy próbie odtworzenia.
Ad.3 zdecydowanie polecam dobór balansu do filmowanej sceny. Automatyka MA czasem się gubi co daje kolorystycznie nieciekawe efekty. Nawet jeżeli ci się zapomni i np. w pochmurny dzień polecisz z ustawieniami na słoneczny to łatwiej to skorygować w postprocesie niż klip w którym balans bieli pływa od sasa do lasa.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: hornet2 »

ISO bym zostawił na 100 . Im niższe tym lepiej . Balans bieli ustawić manualnie w zależności od pogody . Przesłonę w zależności jakiego użyjesz filtra . Tutaj masz przykładowo mój film - filtr ND 8 , balans bieli manual pogodny dzień , ISO 100 , przesłona 1/240s . Te prześwietlenia obrazu to jak próbowałem zejść z przesłoną poniżej 1/240s . Największe prześwietlenie było pomiędzy 1/60 a 1/100s . Filmuję w jakości Full HD 60kl./sek . 4K nie mam na czym odtworzyć . Próbowałem obydwóch filtrów zarówno ND4 jak i ND8 . Teraz używam tylko filtra UV .

Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: IvanM »

hornet2 pisze:przesłona 1/240s . Te prześwietlenia obrazu to jak próbowałem zejść z przesłoną poniżej 1/240s .
To nie jest przesłona. Przesłona to w uproszczeniu wielkość otworu przez który przechodzi światło i stopień jej otwarcia/zamknięcia określany jest za pomocą liczby przysłony F. Tymczasem 1/240s jest długość czasu naświetlania = migawka.
szeri88 pisze:rozumiem, że filtr należy tak dobrać aby przy nagrywaniu np. w 30 klatkach na sekundę czas otwarcia wynosił około 1/60 sekundy przy zachowaniu odpowiedniej ekspozycji.
Należy/nie należy ... Osmo pocket nie ma mechanicznej zmiany przesłony, więc dobiera ekspozycje w słoneczny dzień tylko i wyłącznie skracaniem czasu naświetlania. Za krótka migawka przy filmie powoduje nienaturalny stroboskopowy efekt bo ruchome obiekty są rejestrowane przez 1/300 sekundy, ale wyświetlane przez 1/30 sekundy - tzn. są "zamrożone" w bezruchu na 10 razy dłuży czas jak w trakcie rejestracji.
Reguła 180 stopni - (czas migawki 2x ilość klatek na sekundę) wydłuża czas ekspozycji i rozmywa ruchome obiekty - co daje płynniejszy i przyjemniejszy obraz ruchu w odtwarzaniu.
Osmo Pocket jest rewelacyjny mały sprzęt - i jest bzdurą męczyć się przy urlopie walczeniem z manualnymi ustawieniami ekspozycji - bo rzadko kiedy uda zrobić coś lepiej jak zrobi to automat. Ustaw więc 1080/50P (to nie tylko standard europejski, lecz także większa płynność oraz łatwa możliwość zwolnienia prędkości obrazu na 50%). A w słoneczny dzień ND 16 oraz ND 32 pozwolą utrzymywać migawkę w rozsądnych wartościach.
Ważniejsze jest nie dać się złudzeniu, że Osmo jest do merdania kamerą - do robienia na siłę ruchu w kadrze. Gimbal eliminuje drgania kamery i świetnie zastąpi statyw. Ale nic nie poradzi na nierównomierne przemieszczanie go w przestrzeni. Już podskakiwanie z nim w trakcie normalnego chodzenia wygląda katastroficznie.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: hornet2 »

Problem pojawia się gdy zachodzi potrzeba filmowania pod słońce . W automatyce obraz robi się bardzo ciemny . W słoneczny dzień w kamerze mego koptera ( Q500 4K ) w automatyce z filtrem UV wartość ISO ustawia się na 150 , natomiast migawka na najniższą wartość 1/30s . Po założeniu filtra ND 8 wartość ISO wzrasta do 800 , natomiast migawka do 1/60s . W manualu tak jak pisałem wcześniej ISO ustawiłem jak najniższe czyli 100 i dobierałem wartość migawki ( widać na poprzednim filmie co się dzieje z obrazem ) . Przy filmowaniu 60kl./ sek powinna być ustawiona na 120 . Przy 120 obraz był za bardzo prześwietlony . Dopiero przy 240 był dobry . Zwiększając dalej wartość migawki obraz zaczynał robić się coraz ciemniejszy .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: IvanM »

Nie mieszaj. Osmo Pocket to nie Typhoon, UV filter nijak nie ma się do tematu i do niczego nie jest tutaj potrzebny.
ND - jest filtr neutralny/szary. Nic innego jak okulary słoneczne dla kamery. Założony na Osmo pozwoli wydłużyć czas migawki do bardziej przyjaznych wartości. Jeżeli nadejdzie potrzeba koniecznie skorygować automatykę - to wystarczy podnieść EV jako całkowitą ekspozycję. Powtórzę, że jest bez sensu kupić sobie coś tak malutkiego jak Osmo Pocket i potem na siłę walczyć z ustawieniami przy tak małym dotykowym wyświetlaczu, czy ciągle podpinać komórkę.
Awatar użytkownika
szeri88
Posty: 203
Rejestracja: czwartek 23 sty 2014, 20:49
Lokalizacja: Koszalin

Re: Na jakich ustawieniach najlepsze efekty?

Post autor: szeri88 »

Rzeczywiście zabawa w manualne ustawienia w Osmo Pocket nie jest zbyt wygodna. Myślałem jednak, że warto "pobawić się" w celu uzyskania jak najlepszej jakości materiału. Zastanawiam się jeszcze nad wyborem ilości klatek na sekundę. Ale czytając inny wątek na tym forum doszedłem do wniosku, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Filmy będę odtwarzał na komputerze z odświeżaniem 60 Hz także z taką też częstotliwością będę nagrywał. Dziękuję za dyskusję. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ