Polskie Forum FPV
https://rc-fpv.pl/

Sony QX100
https://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=12&t=39767
Strona 1 z 1

Autor:  Lotnik54 [ czwartek 16 lut 2017, 12:07 ]
Tytuł:  Sony QX100

Mam pytanie czy któryś z kolegów używa tego aparatu bądź z tej serii czyli QX10 lub QX30 do robienia zdjęć z powietrza. Byłbym wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem a szczególnie uruchomieniem migawki oraz podglądem na żywo.

Autor:  kuczy [ czwartek 16 lut 2017, 12:16 ]
Tytuł:  Re: Sony QX100

oj.... - w szukajce byś znalazł mój temat :) :)

viewtopic.php?f=41&t=38725

Sony QX-10.
Zakupiłem, zapoznałem się z API Sony do tych aparatów - połączyłem się modułem WiFi zamontowanym na kopterze z kamerą i wyzwalałem zdjęcia. - bardzo ładne zdjęcia wyszły mi dwa, niestety podgląd z ziemi nie jest prosty - kamera wysyła pliki jpg poprzez wifi - nie znalazłem prostego sposobu zamiany plików na sygnał Video.
a mówiąc wprost - miałem nadzieję, na o wiele lepszą jakość, QX-10 bardzo kompresuje video, zdjęcia są znośne, ale też nie zachwyciły mnie na tyle, aby pracować nad gimbalem (miałem już w sketchupie coś nabazgrane) tylko po to aby strzelać fotki "na ślepo".

Zamówiłem teraz inną kamerkę GoPro-podobną bez rybiego oka i porównam.

Autor:  Lotnik54 [ czwartek 16 lut 2017, 13:53 ]
Tytuł:  Re: Sony QX100

Dzięki poczytałem. W sumie kupiłem qx100 bo zdjęcia robione gopro mi się nie podobają a cena jaką zapłaciłem za soniaka jest niewielka w stosunku do jakości zdjęć które wykonuje. W sumie podgląd zrobię na 5,8 ghz z kamerki płytkowej. Najbardziej chodzi mi albo na pstryknięciu z ziemi bądź na uruchomieniu zdjęć co np 2 sekundy. W najgorszym wypadku użyję serwa.
Na jaką odległość możesz uruchomić migawkę przez wifi i czy można tam zaprogramować samoczynne powtórki ?.
Pozdrawiam i będę śledził Twój temat.

Autor:  kuczy [ czwartek 16 lut 2017, 15:50 ]
Tytuł:  Re: Sony QX100

Lotnik54 pisze:
Na jaką odległość możesz uruchomić migawkę przez wifi i czy można tam zaprogramować samoczynne powtórki ?.
Pozdrawiam i będę śledził Twój temat.


Moduł WiFi jest na kopterze, więc problemu z "zasięgiem" nie ma.
Program jaki napisałem do tego modułu łączy się z wifi i robi fotki cyklicznie - Sony jest dość powolny - więc wychodzi co kilka sekund.
W planach miałem odczyt stanu PWM z odbiornika i wtedy uruchamianie funkcji zdjęcia / filmu w zależności od poziomu wypełnienia impulsu.
Jeśli chcesz to udostępnię Ci kod - te moduliki programowałem i pisałem w Arduino, więc nie jest to jakaś wielka filozofia.

po tych moich testach stwierdziłem, że szkoda zachodu i zamówiłem Gitup Git2P - niby jest już na WER Warszawa - ma ciekawe opcje, bo i podgląd i RAW i starowanie z odbiornika - kwestia porównania jakości z Sony.

więc tak - co do sony:

Migawka miała być wyzwalana przez aparaturę sterującą dronem.
Sony ma WiFi więc częstotliwość 2,4GHz, która też jest najczęściej częstotliwością sterowania - może być tu problem zakłóceń - mi to zadziałało, ale pewnie radio ma więcej "roboty" żeby odróżnić swój wygnał od zakłócacza - modułu WiFi oraz Kamery która też promieniuje.
Podgląd z dodatkowej kamerki - też o tym myślałem - kwestia, że większość kamerek ma szeroki kąt bo lepiej się lata - więcej widać - a przydał by się kąt podobny do aparatu Sony - żebyś widział chociaż mniej więcej co fotografujesz (można sobie na monitorze narysować kwadrat który będzie odpowiadał mniej więcej temu co widzi sony - dzięki czemu będzie łatwiej latać fpv a też będziesz miał jako taką kontrolę nad tym do fotografujesz).

Ogólnie sama kamera ma "zasięg" ok 20m - łącząc się przez typową komórkę - próbowałem na początku sterować komórką z ziemi - nie da się - zrywa. Jedyne co dobre:
- możesz na ziemi uruchomić nagrywanie filmu
- kopter leci, nic nie widzisz, ale nagrywa cały czas
- po wylądowaniu znów się łączysz z Sony i zatrzymujesz nagrywanie :)

- tak zrobiłem pierwszy test :D
Ogólnie jakbyś miał jakieś zdjęcia z QX100 to bym poprosił (najlepiej bez obróbki - nie muszą być z drona) - w celu porównania jakosci - QX-100 jest podobno o wiele lepsze.

Autor:  Lotnik54 [ czwartek 16 lut 2017, 16:10 ]
Tytuł:  Re: Sony QX100

Super, że chociaż nie będzie problemu ze zdjęciami co kika sekund. W sumie to mnie najbardziej bolało. Jeżeli możesz to bardzo bym prosił o te moduły. Zdjęcia z qx100 oczywiście Ci wyślę mailem zwrotnym. Mój mail leszek.lubanski małpa pro.onet.pl
Będę Cię oczywiście prosił o podanie procedury zainstalowania tych modułów w pamięci modułu wifi.
Pozdrawiam

Edit:
Dzięki modułowi WiFi i programowi jaki napisał i udostępnił mi Kuczy aparat robi automatycznie zdjęcia co ok. 2s
Jako, że pogoda na razie pod zdechłym Azorkiem to z próbą wykonania zdjęć musze poczekać. Ale mam wielka nadzieję, że będą co najmniej o klasę lepsze niż te ze sportowych kamerek które co prawda mają niezłe 16M matryce ale ich obiektywy są jednak kiepskiej jakości.
A tu duża i dobra matryca, przynajmniej 4 razy większa od tych w kamerkach i dobry jasny obiektyw który robi naprawdę ostre zdjęcia już przy F2,8. No i ta cena niższa nawet od Chińskich kamerek.

Autor:  Roger [ środa 29 sie 2018, 08:15 ]
Tytuł:  Re: Sony QX100

Hej, jak macie jakieś fotki z tych aparatów to podzielcie się na forum :)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/