Kamery i aparaty specyficzne

tu prezentujemy nasze prace

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Palpatine
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: Palpatine »

Cześć Wam,

Od pewnego czasu jak piłeczka pingpongowa w pustym kartonie obija mi się po głowie pomysł. Czy nawet kilka pomysłów. W rozpoczęciu planowania projektu przeszkadza mi jedna rzecz: brak wiedzy. Jest to brak wiedzy o sprzęcie fotograficznym. Mimo, że z aparatem nie rozstaję się od blisko 10 lat ilość nowych pozycji i rozwiązań jest tak szalenie duża, że zwyczajnie nie jestem w stanie ogarnąć wszystkiego. Sposób w jaki dotychczas korzystałem ze sprzętu fotograficznego determinował to, że moje zainteresowania ograniczały się do sprzętu "profesjonalnego" czyli pełna klatka i od święta apsc do zastosowań specjalnych. Nie wiem nic o rynku z niższych półek, a takiego właśnie sprzętu potrzebuje. Ze względu na pewne podobieństwa w wymaganiach jakie stawiam sobie ja i jakie wymusza kopter, pomyślałem sobie, że może będziecie wiedzieć na ten temat więcej niż ja.

Czego szukam:

1, Kamery bądź aparatu.
Co jest konieczne: Możliwość nagrywania filmów. Bardzo szeroki kąt widzenia i ogromna GO. Wysoka jakość obrazu: rozdzielczość liniowa i megapiksele. Możliwość ustawienia szybkości migawki

Co jest mile widziane: możliwość manualnego ustawienia ekspozycji: iso, nagrywanie w surowym formacie

Co jest absolutnie zbędne: wymienne obiektywy, dobra korekcja wad optycznych takich jak dystorsja czy winietowanie, autofokus, dobre zachowanie w słabych warunkach oświetleniowych

Podsumowując: kamera z małą matrycą i szerokim obiektywem o bardzo wysokiej ostrości i sporej ilości pikseli.

2, Aparatu fotograficznego:

Co jest konieczne: format RAW, topowa ostrość obrazu i jakość matrycy. Przyzwoita GO: chcę uniknąć FF i jakby się udało to i APSC. Pełna kontrola nad ustawieniami aparatu. Wymienne obiektywy stało ogniskowe: szeroki kąt do standardu.

Co jest mile widziane: "profesjonale gadżety" czyli np. wejście na odbiornik zdalnego wyzwalania czy gorąca stopka. Możliwie niska cena. Brak odszumiania rawów, tak wiem wiem... marzenia. Bajery takie jak bracketing.

Co jest zbędne: szybkość, dobra praca na wysokiej czułości matrycy, pancerne wykończenie.

Podsumowując: aparat fotograficzny który da maksymalną jakość obrazu przy fotografii w optymalnych warunkach oświetleniowych lub statywy przy sporej głębi ostrości.

Znacie takie bajery?
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: pma_ »

Albo duża GO co sugeruje małą matrycę albo super jakość co sugeruje matrycę co najmniej jak w olympusach.
Zobacz Sony Rx100 albo Rx1R (ten jest FF)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
domind
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 lis 2018, 15:28
Lokalizacja: Episkopi

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: domind »

Myślałem że chodzi Ci o małe kamerki, ale jak może być duży kompakt to zobacz LX7 i LX100.
Palpatine
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: Palpatine »

Dzięki za linki. Problem polega na kącie widzenia tych aparatów, poza FF bo na niego nawet nie patrzyłem. 85 stopni to trochę mało. W ostateczności dokupię do mojego FF 14 albo fisheya i będzie to samo... tylko że ważyło będzie tonę.

Opiszę logikę mojego pytania. Jakiś czas temu kupiłem kamerę sferyczną za 200 euro. Nie spodziewając się zbyt wiele zacząłem robić testy. Mając funkcję zapisywania zdjęć w formacie dng oraz manualną ekspozycję okazało się, że kamerka ma ogromny potencjał do zastosowania. Nie jest jednak pozbawiona mankamentów, to pewne. Pomyślałem sobie, że dla niektórych zastosowań wykorzystanie 360 stopni jest nieefektywne i wystarczyłoby mi 180 czy nawet trochę mniej. Obrabiałbym mniejszy obrazek mając taką samą ilość detali. No ale zamiast wyłączania jednego obiektywu w kamerze pomyślałem, że może ktoś wyprodukował coś podobnego tylko z lepszą jakością obrazu.

Dla porównania dwa zdjęcia z tej samej odległości: Mi sphere, czyli ten maluch 360 i 5D mk2. Zdjęcie wykonane z tej samej odległości. Oczywiście mi sphere ma szerszy kąt więc, żeby uzyskać podobne przybliżenie musiałem wyciąć więcej pikseli. Oczywiście, sphere jest na statywie z długą ekspozycją a 5d był z ręki na wysokim iso, ciachnięte od tak. Trzecie zdjęcie, to podobna ilość pikseli wycięta z matrycy 5d i Mi. NIE JEST ŹLE. I tak sobie pomyślałem... gdyby było tak odrobinę lepiej. Gdyby ten obiektyw rysował odrobinę ostrzej, może udałoby mi się oszukać system i nie dźwigać tego klocka ze sobą cały czas. Waga i wielkość jest jednak sporym ograniczeniem jeśli chodzi o zastosowania "specjalne".

Obrazek

Obrazek

Obrazek
domind
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 lis 2018, 15:28
Lokalizacja: Episkopi

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: domind »

Czyli kamerki sportowe typu GoPro powinny być Ok. Jak nie to przyjrzyj się bezlusterkowcom.
Palpatine
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: Palpatine »

No napisałem przecież że szukam czegoś o wyższej jakości niz go pro... No nic. W międzyczasie znalazłem chyba rozwiązanie. Jeżeli jest tutaj ktokolwiek kto ma jakieś doświadczenie to proszę o poradę.

Coś w ty stylu
https://www.dji.com/zenmuse-x5?site=brandsite&from=nav

z obiektywem Lawoa 7,5

albo

Samyang 7,5 fisheye

Nigdy nie korzystałem z tych DJIowych aparatów ale z opisu wynika że nie za duży, z pełną kontrolą nad ekspozycją oraz RAWem przy nagrywaniu filmu co też jest kuszące. Przy obiektywach które wybrałem, oczywiście jeżeli byłby kompatibilne wagowo, to pytanie to kogoś kto korzystał, przymknięcie przysłony do 5 albo cos około daje już fajną GO nawet przy większej matrycy.

Może inaczej powinienem zacząć temat. Niestety wtedy nie znałem tego modelu. A więc, czy znacie jakieś alternatywy dla DJI i ich aparatów? Mogą być za razem mniej "pro" jak i bardziej "pro"
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: IvanM »

Palpatine pisze:Jeżeli jest tutaj ktokolwiek kto ma jakieś doświadczenie to proszę o poradę.
Zenmuse X5 nie jest samodzielnym urządzeniem. To kamera razem z gimbalem podwieszana pod dron Inspire albo poprzez adapter na Osmo i obsługiwana poprzez aplikację DJI GO. Gimbal musi być wyważony, "kompaktybilne" są tylko zalecane obiektywy a ani Laowa ani Samyang do nich nie należą. Nagrywanie filmów w RAW (dla "zwykłego użytkownika" raczej przekleństwo) jest dostępne dopiero w X5R, który to nagrywa na SSD a kosztuje prawie dwa razy tyle, co X5.
Bezlusterkowce (nawet FF) są w porównaniu do takiego klocka jak 5D wręcz miniaturowe.
W odróżnieniu od zdjęć, są filmy nagrywane w standardowych formatach wielkości. Dla 4K wykorzystanych jest nie wiele więcej jak 8MPx. Duża ilość megapikseli dla filmu nie tylko co nie pomaga, lecz jest nawet przeszkodą.
Palpatine
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: Palpatine »

Super, dzięki. Tego waśnie się bałem, że te gramy zrobią różnicę. No cóż. Zawsze można taki aparat po prostu zdjąć z gimbała... o ile producent przewidzał? Przewidzał? Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to urządzenie samodzielne. Skoro znasz temat, może są podobne aparaty które mogę nabyć za ułamek kwoty i po prostu przetestować czy to będzie działało jak zakładam, zanim zainwestuję sporo pieniędzy. Ja też nie jestem zwykłym użytkownikiem więc mi też rzeczy zazwyczaj przeszkadzające nie przeszkadzają. Tak się zastanawiam jeszcze czy jakiś bezlusterkowiec z bardzo szybkim procesorem, po to aby zapisać te 10 rawów na sekundę w trybie ciągłym, nie sprawdziłby się nawet lepiej niż nagrywanie w RAW. Większa rozdzielczość a mniej niepotrzebnych klatek. Chyba się zagłębię w to mikro 4\3. Chyba że jest coś z mniejszą matrycą co pozwala na wymienne obiektywy?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 10 gru 2018, 21:13 przez Palpatine, łącznie zmieniany 1 raz.
piwko
Posty: 524
Rejestracja: piątek 18 lip 2014, 07:56

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: piwko »

Przestań cudakować z tymi Rawami, rozdzielczościami i nie wiadomo ile piksealmi... To i tak nie ma znaczenia. Ludzie twoją pracę i tak obejrzą na byle jakim srajfonie za 400 zł z Chin i ekranie 5-6 cali max w najlepszym przypadku. W dodatku jeśli to wrzucisz to na YT lub FB to i tak już oni ci jakość obetną jak trzeba :lol: A sam to co zrobisz może obejrzysz z raz albo dwa... i do folderu na leżakowanie. Oczywiście jeśli masz bardzo dobry sprzęt komputerowy żeby to zobaczyć. Za czym gonisz? Mieć coś lepszego niż sąsiad?
Możesz się unieść, ale taka jest prawda :-P
Palpatine
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: Palpatine »

piwko pisze:Przestań cudakować z tymi Rawami, rozdzielczościami i nie wiadomo ile piksealmi... To i tak nie ma znaczenia. Ludzie twoją pracę i tak obejrzą na byle jakim srajfonie za 400 zł z Chin i ekranie 5-6 cali max w najlepszym przypadku. W dodatku jeśli to wrzucisz to na YT lub FB to i tak już oni ci jakość obetną jak trzeba :lol: A sam to co zrobisz może obejrzysz z raz albo dwa... i do folderu na leżakowanie. Oczywiście jeśli masz bardzo dobry sprzęt komputerowy żeby to zobaczyć. Za czym gonisz? Mieć coś lepszego niż sąsiad?
Możesz się unieść, ale taka jest prawda :-P
Dziękuję! A już myślałem, że nic ciekawego mnie dzisiaj nie spotka. A jednak, pójdę spać w wyśmienitym humorze :mrgreen:

Nie wiem czy zadałeś sobie trud przeczytania tematu ale zasugerowałem w nim, że szukam sprzętu specyficznego do zastosowania równie specyficznego. No ale jak jestem pod ścianą to już wyjaśnię, żeby nie być posądzonym o chęć siedzenia wyżej od sąsiada. Swoją drogą już zapomniałem jak łatwo można być posądzonym o tak niskie pobudki. No dobrze. Chcę wykonać prototyp niby skanera ręcznego do triangulacji fotogrametrycznej jak i zwykłego SFM. Zastosowania dla SFM to tworzenie modeli miejsc w których liczy się szybkość rekonstrukcji takich jak ulice czy wnętrza budynków. Dla fotogrametrii myślę głównie o optymalizacji kosztów digitalizacji obrazów oraz pomników bez konieczności przenoszenia do studio fotograficznego. Dlatego napisałem o tym że szukam dwóch aparatów o podobnych aczkolwiek delikatnie różnych parametrach. YT ani facebook z tego co wiem nie obsługuje jeszcze plików .ply więc spokojnie, tam wrzucał nie będę. Za tym gonię. Twoje zdrówko, sączę właśnie Piwko.

ale w sumie skoro to i tak nie ma znaczenia... może faktycznie przestanę cudakować. Dzięki za pomoc, dało to do myslenia.
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: IvanM »

Palpatine pisze:Zawsze można taki aparat po prostu zdjąć z gimbała... o ile producent przewidzał?
Nie przewidział. Nie ma zasilania, nie ma sterowania.
DJI X5 to sprzęt (przynajmniej tak się wydaje) bazujący na technologii Panasonica GH5. Zatem masz alternatywę.
Palpatine pisze:Ja też nie jestem zwykłym użytkownikiem więc mi też rzeczy zazwyczaj przeszkadzające nie przeszkadzają.
Przeszkadza ci nawet ciężar 5D. ;-)
Palpatine
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: Palpatine »

A komu przeszkadza ciężar 5D? Do normalnego fotografowania mi bynajmniej nie. Do tego konkretnego celu już trochę tak bo trzeba trzymać inaczej i nie wykluczam montażu, a nawet zakładam, "fingflasha" ledowego czy nawet stabilizacji, stąd zainteresowanie tą kamerą. Zerknę. Dzięki zaoszczędziłeś trochę czasu
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: IvanM »

Palpatine pisze:Do tego konkretnego celu już trochę tak
Wielkość plików RAW i trudność ich obróbki przeszkadza każdemu, lecz tylko u nielicznych dokonujących agresywnej obróbki kolorystycznej czy skomplikowanych kompozycji, jest ten zachód kompensowany realnymi korzyściami.
Palpatine
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: Palpatine »

IvanM pisze:Wielkość plików RAW i trudność ich obróbki przeszkadza każdemu
To się dogadaliśmy... :D ja o fizycznej wadze mówiłem. Swoją drogą mam trop, tylko nie wiem gdzie to można jeszcze dorwać.

Sony ILCE-QX1 czy nawet bardziej olympus Air

Szukam czy ktoś kontynuował produkcję podobnych urządzeń. Jak nie to zostaje mi walna o używane ochłapy na ebayu...
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kamery i aparaty specyficzne

Post autor: IvanM »

Spory masz rozrzut tropów: na jednej stronie RAW wideo w DJI ze strumieniem 2Gigabity na sekundę ... na drugiej aparaty, które nie wynikają niczym innym jak faktem, że potrzeba do ich obsługi smartfona. Nagrywające wideo FullHD 30 kl. ze strumieniem 24Mbps przy ustawieniu "fine". :roll: 10 jpegów na sekundę - na jeden raz jednak maksymalnie 23 ( i to z gwiazdką i podpisem, że tylko w warunkach testowych Olympusa z ich kartą - w realu może to być mniej...)
ODPOWIEDZ