OSD by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: arek2081 »

Ok, dziękuje.

Editi:Zbig a czy w takim wypaku mogę do złącza GPS na AP podpiąć eleresa tak żeby szła telemetria, potrzebny jest jakiś rezystorek czy można bezpośrednio
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
bpetera
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 10 paź 2013, 20:16
Lokalizacja: Łódź

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: bpetera »

Dzień dobry,

Podłączenie RSSI po IBUS/UART:
Jestem posiadaczem tego OSD (płytka 2.1), przeczytałem instrukcję, przeszukałem źródła, ale wciąż brakuje mi jednej informacji.
Mój odbiornik nie posiada bezpośredniego wyjścia (pinu) RSSI - obsługuje natomiast iBus/sBus/UART/PPM. Nie posiadam jeszcze modułu autopilota, więc nie mam "kanapki" z dostępnym wejściem sBus. Jednocześnie widzę, że w samym OSD udostępniony jest port UART oraz wejścia analogowe.

Czy bazując na tych zasobach jest droga by przekazać informację RSSI do OSD (bez rozbierania odbiornika / pobierania statusu z diody LED).
Jeżeli temat wymaga dalszego zgłębienia proszę o wskazówkę gdzie szukać i jaką drogą iść. Ewentualnie myślałem by przenieść to na jakieś urządzenie zewnętrzne - np. dekorder sBus-PWM z wyjściem RSSI (niestety nie znam takiego produktu).

Odbiornik to FlySky FTR10 (z zestawu aparatury Paladin PL18).

Wpływ silnika/regulatora na pracę OSD/Autopilota:
Dysponuję dość małą ilością miejsca w modelu - obecny rozkład powoduje, że OSD (w przyszłości też AP) jest 7cm od silnika i graniczy odległością 1cm od skraju płytki regulatora.

:arrow: Czy takie rozmieszczenie może wpłynąć negatywnie na pracę OSD/AP?
:arrow: Czy ewentualnie umieszczając je w pobliżu wspomnianego regulatora/silnika warto zastosować ekranowanie - np. przez przedzielenie regulatora i OSD/AP płytką oklejoną taśmą do ekranowania?
:arrow: Czy zastosowanie innych materiałów nieprzepuszczających fal elektromagnetycznych jest wskazane (jeżeli tak proszę o wskazówkę czego użyć)?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

arek2081 pisze:Ok, dziękuje.

Editi:Zbig a czy w takim wypaku mogę do złącza GPS na AP podpiąć eleresa tak żeby szła telemetria, potrzebny jest jakiś rezystorek czy można bezpośrednio
Możesz podpiąc tylko Tx z GPS-a do Rx eleres-a, może być bezposrednio.
bpetera pisze:Dzień dobry,

Podłączenie RSSI po IBUS/UART:
Jestem posiadaczem tego OSD (płytka 2.1), przeczytałem instrukcję, przeszukałem źródła, ale wciąż brakuje mi jednej informacji.
Mój odbiornik nie posiada bezpośredniego wyjścia (pinu) RSSI - obsługuje natomiast iBus/sBus/UART/PPM. Nie posiadam jeszcze modułu autopilota, więc nie mam "kanapki" z dostępnym wejściem sBus. Jednocześnie widzę, że w samym OSD udostępniony jest port UART oraz wejścia analogowe.

Czy bazując na tych zasobach jest droga by przekazać informację RSSI do OSD (bez rozbierania odbiornika / pobierania statusu z diody LED).
Jeżeli temat wymaga dalszego zgłębienia proszę o wskazówkę gdzie szukać i jaką drogą iść. Ewentualnie myślałem by przenieść to na jakieś urządzenie zewnętrzne - np. dekorder sBus-PWM z wyjściem RSSI (niestety nie znam takiego produktu).

Odbiornik to FlySky FTR10 (z zestawu aparatury Paladin PL18).

Wpływ silnika/regulatora na pracę OSD/Autopilota:
Dysponuję dość małą ilością miejsca w modelu - obecny rozkład powoduje, że OSD (w przyszłości też AP) jest 7cm od silnika i graniczy odległością 1cm od skraju płytki regulatora.

:arrow: Czy takie rozmieszczenie może wpłynąć negatywnie na pracę OSD/AP?
:arrow: Czy ewentualnie umieszczając je w pobliżu wspomnianego regulatora/silnika warto zastosować ekranowanie - np. przez przedzielenie regulatora i OSD/AP płytką oklejoną taśmą do ekranowania?
:arrow: Czy zastosowanie innych materiałów nieprzepuszczających fal elektromagnetycznych jest wskazane (jeżeli tak proszę o wskazówkę czego użyć)?

Pozdrawiam
Sam SBUS nie ma w sobie informacji RSSI, ale niektóre odbiorniki potrafią wysłać wartość RSSI jako stan jednego wybranego kanału RC, i to jest obslugiwane przez autopilota/OSD. Sprawdź w instrukcji swojego odbiornika czy ma taką funkcję.

Powinieneś ustawić w menu serwisowym źrodło kursu na GPS i nie będzie problemów, nic nie musisz ekranować.
Pamiętaj, że do zasilania autopilota/serw musisz mieć BEC impulsowy o sporej wydajności (min 3A), bo stabilizacja mocno "pracuje" serwami i zwykły BEC z regulatora obrotów może się przegrzać.
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: darek_op »

Co oznacza/sygnalizuje literka G na OSD. Wydaje mi się , że jej wcześniej nie miałem :shock:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (74.39 KiB) Przejrzano 5696 razy
Seba_K
Posty: 175
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Rusiec/Bełchatów

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Seba_K »

Jak płytka wykrywa drgania modelu powyżej jakieś wartości wtedy sygnalizowane jest to symbolem G potem 2G i 3G, reasumując coś Ci generuje drgania (śmigło, napęd)
PS. znalazłem w instrukcji autopilota https://www.pitlab.pl/osd/download/AP_KrokPoKroku.pdf strona 3
Turnigy 9x +eleres mod
SW 1900, Legwan
AP i OSD Zbig&Pitlab, KFC32 + OSD
Sony600tvl + Fox1500
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Nie, "G" w polu kursu to informacja, że źródłem informacji o kursie jest GPS. "M" oznacza że magnetometr"
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: saticzek »

Wibracje wyświetlane zaraz za nickiem użytkownika i wyglądają np tak: saticzek 2g! (z wykrzyknikiem)
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: darek_op »

Zbig pisze:Nie, "G" w polu kursu to informacja, że źródłem informacji o kursie jest GPS. "M" oznacza że magnetometr"

Dzięki za wyjaśnienie :-) to jakaś nowość, wcześniej tego nie było :shock:
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

System wciąż się rozwija.
Możesz włączyć/wyłączyć wyświetlanie tego znacznika w designerze layoutów, w polu kompasu opcja [x] show source
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Jest już dostępna wersja firmware 2.71e, a w niej z najważniejszych zmian dodano obsługę protokołu MSP/DJI.
Czyli do OSD mozna podłaczyć DJI HD system i w goglach DJI mieć informacje telemetryczne z systemu Pitlab.
Oczywiście tylko te, które są wspierane przez DJI, czyli:
-odległość
-kierunek nna bazę
-Koordynaty GSP, liczba satellitów
-tryb pracy Autopilota
-prędkość GPS,
-wysokość,
-kurs,
-pochylenie, przechył
-prędkość pionowa (ale DJI ma błąd i nie pokazuje ujemnych wartości :-( )
-napięcie baterii i zużyte mAh
-pobierany prąd
-RSSI
W goglach DJI położenie tych elementów odpowiada aktualnie wybranemu layoutowi w OSD.

Poniżej video instrukcja zrobiona przez Milana, który też testował to połączenie
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: arek2081 »

Panowie, przestał działać mi odometr, po locie cały czas jest ten sam dystans, jakiś pomysł jak to rozwiązać ?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

A jak zmieniasz wartość w FPV_managerze (OSD->setings) to OSD zapamiętuje nową wartość?
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: arek2081 »

Zbig pisze:A jak zmieniasz wartość w FPV_managerze (OSD->setings) to OSD zapamiętuje nową wartość?
Nie sprawdzalem, zobaczę.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
krzyniek
Posty: 6
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 12:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: krzyniek »

Zbig&Pitlab, czy dało by się dorobić do OSD nakładkę z namiastką celownika?. Może w połączeniu z "Buddy Flight" dało by się zrobić coś na wzór stacji r/lok. Może jako płatną nakładkę w sklepie!. Bawię się tak już drugi sezon, ale bez celownika, to tylko namiastka :)
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Pewnie by się dało, ale jesteś pierwszy (i jedyny), który cos takiego by chciał...
ODPOWIEDZ