HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: Zbig »

Nie próżnujemy i mamy do zaproponowania nową cegiełkę do systemu FPV - system sterowania dalekiego zasięgu o nazwie HERMES.
Najwyższy więc czas otworzyć nowy wątek na forum, aby podzielić się z Wami informacjami na temat systemu i odpowiedzieć na Wasze pytania.

System jest dostępny w sklepie Pitlab-a, a na jego stronach WWW znajdziecie również instrukcje i oprogramowanie.
Obrazek

Możecie zapytać po co kolejny system, skoro na świecie jest już tyle innych systemów.
Ano właśnie. U mnie na półce też leży kilka. Jeden, bo nie ma już do niego odbiorników, inny - bo nie był tak dobry jak się spodziewałem.
Z kolejnym mój kolega wciąż miał problemy w locie. A i mnie zamarzyło się latać nisko nad horyzontem i bez utraty zasięgu.

Tak wiec spróbowałem z systemem LoRa i po testach z dostępnym oprogramowaniem stwierdziłem, że to nie to i muszę spróbować swojego autorskiego oprogramowania.
Wyniki były na tyle obiecujące, że szybko przesiadłem się na własny system i dalej szlifowałem oprogramowanie.
Moi koledzy z lotniska zachęceni osiągami systemu również spróbowali i przesiedli się na HERMESA.
A teraz system dostępny jest dla wszystkich chętnych.
Tyle historii.

Projektując HERMES-a nie starałem się zadowolić wszystkich, jest to system o specyficznych właściwościach, gdzie celem nadrzędnym była stabilność i niezawodność sterowania modelem, na granicy zasięgu optycznego (horyzontu), w obecności przeszkód tłumiących sygnał, czy różnego rodzaju zakłóceń radiowych.

System modulacji LoRa pozwala na odbiór sygnałów nawet poniżej poziomu szumów i zakłóceń, oczywiście zawsze jest coś-za-coś i po prostu z modulacją LoRa nie da się sensownie przesłać dużej ilości danych, tak więc próżno w HERMESIE szukać telemetrii: całe pasmo jest przeznaczone na jednokierunkowe przesyłanie sterowania RC (jeśli system zdobędzie popularność i zaufanie użytkowników, przewiduję możliwość telemetrii ale już nie w trybie extra-long-range Lora, tylko dla "standardowej" modulacji GFSK i bardziej "typowych" zasięgów łączności).

HERMES obsługuje "natywnie" SBUS i CPPM (12 kanałów), bez żadnych dodatkowych konwerterów.
Można ustawić sposób reagowania na failsafe i sposób kodowania rssi/jakości łącza (PWM/kanał RC), a także wybrać częstotliwości pracy, jeśli ktoś posiada indywidualnie strojone anteny.
Podstawowe operacje: bindowanie oraz ustawianie failsafe wykonuje się za pomocą guzika w urządzeniu.
Bardziej zaawansowana konfiguracja jest możliwa za pomocą aplikacji na PC i (dodatkowego) konwertera USB/UART (lub bluetooth).
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: zbipok »

I ja przećwiczyłem kilka systemów, a najdłużej latałem na RMILECu.
Byłem z niego zadowolony, tylko minimalna moc to 1W i nie każdy mógł w najbliższej okolicy zamknąć lub otworzyć samochód z pilota ;).
Drugi problem to bindowanie nie wchodząc w szczegóły.
Próbowałem także LRSa i qczek LRS.
Hermes u mnie to niecałe dziesięć lotów ale uważam ,że to jest właściwy wybór.
Zbyszek
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: arek2081 »

Zbipok, jaka jest różnica Twoim zdaniem między qlrs a hermes-em?
Z tego co widzę to te same moduły?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: zbipok »

W działaniu, zaaplikowałem oprogramowanie qczka do modemów LoRa i testowałem na biurku.
Ruszyło, ale były jakieś problemy z SBUSem i płynnością działania, dość szybko zniechęciłem się.
Nie podobała mi się również informacja o niejednakowym traktowaniu wszystkich kanałów.
Moduły te same ale oprogramowanie inne. Wylatałem ponad 40 tysięcy kilometrów na autopilocie Zbiga więc zakładam, że do Hermesa też się przyłożył.
Zbyszek
Awatar użytkownika
FlyPro
Posty: 398
Rejestracja: piątek 16 mar 2012, 10:22
Lokalizacja: Sokolniki-Wieluń/Łódzkie

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: FlyPro »

W sklepie Pitlaba widzę tylko wersję 868MHz a w instrukcji Failsafe od Hermesa jest przedstawiona wersja 433MHz. Czy oznacza to że też będzie dostępna wersja na 433MHz?
eLRS Smart, OSD+AP 1.3 i GS by Zbig & Pitlab, JETI duplex DS14, Fatshark HDO2 + RapidFIRE, Mini Talon.
( dawniej RCkopter )
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: Zbig »

Oprogramowanie jest gotowe i przetestowane na 3 pasma: 433MHz, 868MHz i 915MHz,
w sklepie zaczęliśmy sprzedaż od wersji 868MHz, docelowo mają być wszystkie.
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: piotr »

Mam pytanie czy będzie dostępny moduł nadajnika w standardzie JR -czasem bawię się modelami fpv bez retransmisji i taki moduł jest wygodny w użyciu.
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: PitLab »

piotr pisze:Mam pytanie czy będzie dostępny moduł nadajnika w standardzie JR
Chodzi o moduł wtykany w gniazdo modułu nadawczego w aparaturze?
Nasz moduł nadawczy jest dosyć duży i ciężko było by go upchnąć w tak małej przestrzeni. To musiała by być konstrukcja typu kanapka. Niebanalna jest też obudowa takiego modułu. W najbliższej przyszłości nie planuję takiej wersji, bo nie dam rady tego ogarnąć. Najbliższe plany to uruchomienie większej ilości i szersza oferta częstotliwości.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: Kkacper »

Zbig pisze:Oprogramowanie jest gotowe i przetestowane na 3 pasma: 433MHz, 868MHz i 915MHz,
w sklepie zaczęliśmy sprzedaż od wersji 868MHz, docelowo mają być wszystkie.
Taka moja mała uwaga - zdajecie sobie sprawę że 915 Mhz jest to pasmo koncesjonowane.
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: mcrakus »

Kkacper pisze:Taka moja mała uwaga - zdajecie sobie sprawę że 915 Mhz jest to pasmo koncesjonowane.
hmm myślę że zdają sobie sprawę - ale jak to z pasmami bywa są miejsca, gdzie nie jest ... :)
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: Zbig »

Produkujemy nie tylko na rynek Polski. Do tego nie cale pasmo 915 jest zajęte przez GSM.
Stosowna uwaga na ten temat jest zamieszczona w aplikacji konfiguratora:

Obrazek
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: Kkacper »

Zbig pisze:Produkujemy nie tylko na rynek Polski. Do tego nie cale pasmo 915 jest zajęte przez GSM.
Stosowna uwaga na ten temat jest zamieszczona w aplikacji konfiguratora:

Obrazek
Ok. Nie mam nic przeciwko temu, że ofoerujecie takie moduły. Jeśli w innych krajach można używać tego pasma to ok.
Chodzi mi o nasze "podwórko".
Jeśli chodzi o zajętość pasma - to że całe pasmo GSM 915 nie jest zajęte to taż nie oznacze że można z niego kożystać.
Moja uwaga dotyczyła tego, że jest to pasmo koncesjonowane i o ile z innych pasm typu 433 Mhz i 868 Mhz przykładowy "Kowalski" może kożystać bez zewzoleń lub może takowe zdobyć to na psaśmie 915 nie ma tekiej możliwości - jest to pasmo zarezerwowane dla operatorów którzy wykupili na nie koncesję - nawet jeśli w pełni tego pasma nie wykorzysują.

Chciałem tylko zwrócić uwagę potencjalnym użytkownikom tego systemu, że jeśli mają wybór to niech wybierają dozwolone u nas rozwiązania (czyli 433 lub 868 Mhz) a nie takie które mogą spowodować ew. problemy - bo i po co.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: Zbig »

Jest dokładnie tak jak piszesz.
915MHz jest dozwolone dla łączności amatorskiej w regionie 2 (obie ameryki), 433MHz oraz 868MHz w regionie 1 ( Europa, Afryka, Azja)
Np. 3DRadio też oferuje zestawy na 433, 868 oraz 915MHz - użytkownik powinien sprawdzić, które pasmo i jakie częstotliwości może używać.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: arek2081 »

Czy planujecie mieć też w ofercie odbiorniki na modułach E32 868t20s?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: HERMES by Pitlab & Zbig - na posyłki modelarzy

Post autor: Zbig »

Dlaczego? Chodzi o złącze antenowe IPEX?
ODPOWIEDZ