Samolot do poszukiwań

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

kuguar85
Posty: 13
Rejestracja: piątek 03 cze 2016, 20:07
Lokalizacja: bolkow

Samolot do poszukiwań

Post autor: kuguar85 »

Witam serdecznie mam do was prośbę mam zamiar zrobić coś społecznie dla gopru i nie tylko znalazłem kolesia który myśli podobnie i robi termowizyje a ja mam zrobić do tego skrzydło na początku pomysł był vtola ale niestety koszt silników żeby to utrzymało względny czas w powietrzu jest za mały mam tmotor 4014 a sama kamera to około 2kg więc samolot też będzie spory i tu moja prośba znam się na dronach ale na samolotach mniej tylko motoszybowce rtf mógł by ktoś podpowiedzieć co nie co z jakiej konstrukcji można zaczerpnąć pomysłów jakiś rozwiązań czy iść w elektrykę czy spalone każda dobra rada się przyda bo jeśli to uratuje chodź 1 życie będzie się opłacać jak dla mnie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: Verid »

Nie chcę być czarnowidzkim krakaczem ale zanim podejmiesz jakiekolwiek działania inżynierskie, zweryfikuj możliwości prawne zastosowania takiego urządzenia bo takie pomysły już tu się pojawiały ale żaden nie zapadł w pamięć jako zrealizowany. Szczególnie że do tachania 2kg nietaniej kamery, w niesprzyjających warunkach pogodowych, zwyczajnego piankolota RTF nie użyjesz.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: sajgon »

Ogólnie to temat ciekawy, sam mam platformę którą w przyszłym roku jeśli czas pozwoli mam zamiar sprawdzić w roli patrolowania zatoki Gdańskiej a właściwie jej nabrzeży, ogólnie wszelkie platformy typu pianka przy dobrej pogodzie się do tego sprawdzą o ile będą odpowiednio przygotowane a kamery są coraz mniejsze, tańsze i lżejsze z termowizją będzie podobnie oczywiście jeśli mówimy o kamerze o wadze 2kg to pianka odpada i rozpiętość skrzydeł platformy musiała by mieć koło przynajmniej 3 metry żeby zabrać jeszcze pakiety które dawały by sensowny zasięg, budżet na taką platformę z bazą obstawiam na 20k++ nie licząc kamery termo ;-) viewtopic.php?f=26&t=48119
Ostatnio zmieniony czwartek 02 gru 2021, 20:31 przez sajgon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: pma_ »

Zobacz ile FLIR kosztuje sensowny i jakoś ich ceny niezbyt spadają.
Główny problem jest prawny jak pisał Verid.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: sajgon »

pma_ pisze: Główny problem jest prawny jak pisał Verid.
Pomijam... przecież tylko hipotezujemy nikt przecież na tym forum tak nie lata ;-)
Tak przykład kamery FLIR czyli profesjonalnego sprzętu z atestami jak domniemywam i bardo niżowego ma zaporową cenę, ale już taki telefon firmy CAT z termowizją nie kosztuje wiele, obstawiam że na przełomie kilku lat powstaną małe kamerki termowizyjne do dronów które nie kosztują dużo a nie odstępują w danej pracy tym profesjonalnym ;-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: Verid »

sajgon pisze:Pomijam... przecież tylko hipotezujemy nikt przecież na tym forum tak nie lata
To jak kto lata na forum nie ma znaczenia. Nie mówimy tu zabawach rekreacyjnych uprawianych w zaciszu krzaków tylko na zlecenie i w towarzystwie służb a tu przedmiotem zainteresowania będzie wszystko - od uprawnień pilota po atest na nakrętki kołpaka śmigła. Nie spodziewaj się że ktokolwiek dopuści do współpracy z ratownikami piankowego ulepa z przytaśmowanym FLIRem.
sajgon pisze: wszelkie platformy typu pianka przy dobrej pogodzie się do tego sprawdzą
Nie zakładałbym pięknej pogody w trakcie akcji poszukiwawczej. W większości przypadków ludzie w górach gubią się lub robią sobie krzywdę w trakcie wyjątkowo paskudnej aury więc i "nosiciel" musi być przygotowany "na najgorsze" jeżeli ma być czymś więcej niż tylko fantazją.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: sajgon »

Zgadzam się z Tobą w 99% ale czasami nawet służby wykorzystują sprzęt amatorów i ten sprzęt czy wiedza bywa przydatna i wtedy jest ponad "prawem" ponad dekadę temu nikt na tym bardzo zamkniętym na "nowych" forum nie dawał mi 1% szans że jak zaczynałem przygodę z lotami FPV że dojdę do miejsca w którym teraz jestem ale za to spotkałem się tu z falą hejtu, a na ten przykład moja obecna platforma jest w stanie latać nad zatoką Gdańską obserwując przy tym znaczny obszar przy niewielkich kosztach z 20 minutowymi między lądowaniami wymuszonymi przerwami na ładowanie przez 6-8godzin co udowodnię niebawem...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: Verid »

Byłbym bardzo wdzięczny jakbyś zahodował sobie "parkę" i przestał w końcu przeżywać przy każdej możliwej okazji ten domniemany hejt, hipokryzję i inne traumy względem forum bo to już nie tylko nudne ale i żałosne się robi. Chcesz podyskutować w temacie - spoko. Chcesz się po raz kolejny wyżalić - zmień forum jak ci tu tak źle i takich nieprawości doświadczyłeś bo wszelkie kolejne insynuacje, gorzkie żale i podteksty - rzeczywiste czy domniemane, będę sumiennie, po ubecku cenzurował a w razie recydywy prześladował autora, zgodnie z najlepszymi praktykami Andrieja Wyszyńskiego. Zostałeś ostrzeżony.
Co do osiągów twojej platformy to będą one interesujące w bieżącym temacie pod warunkiem że tej "obserwacji" będziesz prowadził z dwoma kilogramami cukru (lub ekwiwalentem) na dziobie, przy pogodzie jak dziś rano.
Bo latanie przez 6-8h przy flaucie i słoneczku, nad "znacznym" obszarem (cokolwiek pod tym "znacznym" się kryje) z międzylądowaniami znacznie krótszymi niż 20 minut nie jest żadnym wyzwaniem dla przeciętnego piankolota typu Easy Star. Świadczy tylko o tym że pilot ma dużo pakietów i dupsko ze stali żeby usiedzieć tyle z aparaturą w łapie.
A jeżeli chodzi o służby "czasami" korzystające z wiedzy hobbystów to myślę że koledze nie chodzi o "może kiedyś, raz w życiu, w wyjątkowej sytuacji" tylko o coś bardziej....regularnego. Jeszcze zanim się zaczęły jazdy prawne z EASA, chciałem wspomóc miejscowych strażaków-ochotników za pomocą Phantoma 2 z FLIR Duo. Ocena pogorzelisk, śledzenie pożarów obszarowych takich jak wypalanie traw i te sprawy. Nietania kamera ale wychodząc z podobnego założenia jak wątkotwórca stwierdziłem że pozbieram, kupię i będę wspierał wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. Bez szans. Rozbiło się właśnie o sprawy prawne. Nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności za wydanie pozwolenia hobbyście na loty wokół akcji ratunkowej a tym bardziej na koordynowanie akcji na podstawie danych przez niego dostarczonych. Dlatego właśnie kwestie prawne postawiłem na pierwszym miejscu. Żeby się nie okazało że kolega zbuduje mega płatowiec który nigdy nie zostanie użyty.
Ten wredny...
kuguar85
Posty: 13
Rejestracja: piątek 03 cze 2016, 20:07
Lokalizacja: bolkow

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: kuguar85 »

Witam ponownie jeśli chodzi o odzew bardzo wam dziękuję jestem po wstępnych rozmowach ze strażą goprem i policja i są zainteresowani zresztą sam jestem w jednej z tych służb i ostatnio przy poszukiwaniach wszystkie te instytucje wydzwanialy po innych i szukali drona z termo bo liczył się czas niestety bez skutecznie może to głupie z mojej strony ale staram się pomagać jak mogę i każda instytucja zrobi bardzo duzo żeby pomóc jeśli ma.noalnych przelozonych a tych coraz mniej. Ale wracając do tematu sprzęt może być wykorzystywany prywatny na prośbę służb sam latałem swoimi dronami podczas poszukiwań a gotowe rozwiązania takie jak autel dragonfish nie są na 1 kino zakupow bo koszt to 630 k a wolą dołożyć i kupić wóz gaśniczy ratowniczy częściej się przydaje. Tak że reasumując kwestie prawne da się ogarnąć wiem że to będzie kolos ale trudno liczyć się czas lotu i stabilność tak naprawdę im wolniej tym lepiej. Jest duzo przeciw ale plusów widzę 2 ratowanie i chęci a to podstawa. Znaleźliśmy nawet chętnego na kupno na pokład AED ale z uwagi na wagę musieliśmy zrezygnować. Tak że jeszcze raz dzięki za taki odzew
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: pawelsky »

kuguar85 pisze:Witam ponownie jeśli chodzi o odzew bardzo wam dziękuję jestem po wstępnych rozmowach ze strażą goprem i policja i są zainteresowani zresztą sam jestem w jednej z tych służb i ostatnio przy poszukiwaniach wszystkie te instytucje wydzwanialy po innych i szukali drona z termo bo liczył się czas niestety bez skutecznie może to głupie z mojej strony ale staram się pomagać jak mogę i każda instytucja zrobi bardzo duzo żeby pomóc jeśli ma.noalnych przelozonych a tych coraz mniej.
Pamietaj ze to nie policja, straz czy GOPR decyduje kto gdzie i czym moze latac. Co innego latanie jakims malenstwem mieszczacym sie w kategorii open, co innego 3-metrowym kolosem wazacym ladnych "kilka" kilogramow. Takze do kwestii prawnych podszedlbym tu bardzo powaznie, bo jesli cos sie wydarzy, to Ty jako pilot bedziesz ciagany po sadach...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: Verid »

Dwie rzeczy
-stabilność. Nie masz co liczyć że stabilność płatowca, nawet wspomagana autopilotem pozwoli na precyzyjne obserwacje. Z kamerą na sztywno to sobie można widoczki w chmurach podziwiać a nie zaginionych szukać. Czyli chciał, nie chciał musisz doliczyć do ładunku jakiś gimbal. Nie tylko po to by wystabilizować kamerę ale żeby móc ją w ogóle obrócić w żądanym kieruku. Gimbal zdolny szarpnąć 2kg kamery nie będzie lekką konstrukcją.
-prędkość. Z tym "im wolniej tym lepiej" nie jest tak do końca prawda. Oczywiście, fajnie jak samolot może mocno wyhamować bez ryzyka przepadnięcia, choćby do lądowania w kijowych warunkach ale to się realizuje klapami/hamulcami. Natomiast sam samolot powinien być relatywnie szybki bo a)chcesz sprawnie dotrzeć na miejsce poszukiwań b)nie chcesz żeby ci go halny skonfiskował jak na wysokości przelotowej trafisz niekorzystne warunki.
BTW - nie zastanawiałeś się nad Anafi Thermal od Parrot'a? Wydaje mi się łatwiejsze w obsłudze, tańsze i szybsze w uruchomieniu do działania niż płatowiec. Niestety nie znam się w żadnym stopniu na kamerach termowizyjnych i nie wiem czy to co Thermal ma na pokładzie będzie adekwatne do tego co planujesz ale może warto rzucić okiem?
Po prostu mam pewne obawy czy znajdziesz gotowiec czy nawet pół-gotowiec który bezpiecznie będzie woził taką masę a zrobienie takiego cacka od zera będzie wymagało nie lada doświadczenia i zaplecza technicznego.
Ten wredny...
kuguar85
Posty: 13
Rejestracja: piątek 03 cze 2016, 20:07
Lokalizacja: bolkow

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: kuguar85 »

Macie rację i wiem że nie służby wydaje zgodę na lot ale wydaje mi się że w sytuacji zagrożenia zagrożenia życia istnieje możliwość wydania zgody sytuacji wyższej konieczności co prawda nie jestem w biegu jeszcze tej kwestii na pewno temat prześlę co do kamery i gimbala a to te 2 kg to właśnie wstałem z systemem stabilizacji ogrodu itp itd jaki przesyłanie danych gotowe wersję mają dwa problemy albo cena albo parametry na przykład kamery termowizyjnej taka ma na którą będziemy mieli jest na ukończeniu i będzie mogła się równać z niej jedną kamerą z bardzo wysokiej półki na początku plan był taki żeby zbudować drona z kamerą ale czas lotu z takim obciążeniem był stanowczo za krótki mam silniki które potrafią unieść po 3 kg na silnik ale z kamerą i bateriami niestety czas lotu skracał się kolosalnie więc postanowiliśmy wejść płatowca a wracając jeszcze do kwestii prawnych muszę prześledzić jak to się mniej więcej ma bo ostatnio przy poszukiwaniach latało u nas śmigło wiem że ono dostają pozwolenie na przeloty odgórnie ale może uda się to jakoś podczepić wysokość lotu będzie w granicach 120m max a będzie latał po max km od startu a później przejście na kolejne stanowisko tak mniej więcej działa się podczas zaginięć ludzi

Wysłane z mojego Mi Note 10 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: Verid »

Po pierwsze, wyłącz autokorektę albo przynajmniej sprawdź post przed wysłaniem bo wychodzą kurioza.
Po drugie, "wydaje mi się" w sytuacji gdy chcesz się usługowo bawić sprzętem za kilkadziesiąt kPLN jest bardzo ryzykownym podejściem. Ale to tylko moje zdanie bo jestem stworzeniem z natury ostrożnym a omawianej kasy nawet na oczy nie widziałem.
Po trzecie, jak zapewne już się zorientowałeś, płatowiec będzie dość pokaźnych rozmiarów. W szeroko pojętych górach, miejsca na start/lądowanie takim bydlakiem może być niewiele a już tym bardziej w odstępach "co kilometr". O przenoszeniu tego kloca z miejsca na miejsce wolę nawet nie myśleć bo już mi żal biedaka który ma to tachać i jeszcze nie zepsuć w trakcie (nie, nie wszędzie da się wparować quadem/skuterem śnieżnym).
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: Kowal »

kuguar85 pisze:...znam się na dronach...
To czemu nie pójdziesz w ty kierunku :roll: Łatwiej transportować, wystartować z przygodnego terenu, można precyzyjniej sterować, zawisnąć nad przeszukiwanym terenem...
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
kuguar85
Posty: 13
Rejestracja: piątek 03 cze 2016, 20:07
Lokalizacja: bolkow

Re: Samolot do poszukiwań

Post autor: kuguar85 »

Autokorekta wyłączona co do latania w górach masz rację nie ma miejsca na start na szczęście poszukiwania w górach są raczej mniej spotykane częściej ludzie gubią się na terenach pod górami jak i w okolicznych lasach i tu się robi problem w zaczyna Karkonosze są rozległe co to lotów użyczania pomagania wraz z konstruktorem kamery robimy to za free i sama pomoc Jest dla nas zapłata może to głupie z mojej strony dla co poniektórych ale i tak teraz może być hejt mało kto lubi moja formacje a ale to chronić i pomagać jeszcze dla niektórych coś oznacza i chce mieć satysfakcję z pomocy komuś


Wysłane z mojego Mi Note 10 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ