Zanim...
Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest piątek 26 lut 2021, 22:34

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Cześć.

Od jakiegoś czasu czynie próby lotów na long range.
Problemem jak się pewnie domyślacie jest zasięg wizji.
Zastanawiam się po jakiej stronie leży przyczyna, antena, VTX a może gogli?.

Zaczynając od początku, anten jakich zazwyczaj używam w goglach to 2x Pagoda-2 (RHCP) jedna w pionie a druga w poziomie (foto).
W modelu natomiast jest iFlight Albatros, koniczynka oraz Pagoda-2 (testowane na zmianę wszystkie RHCP i z podobnym zasięgiem).

Model który opisuję ma VTX Holybro Atlatl HV V2 o mocy max 800mW co moim zdaniem jest wystarczające by polatać w promieniu około 800-1000m i dużo dalej.
Realny zasięg który zapewnia komfortowe latanie to 350-450m/800mW, mało...

Biorąc pod uwagę że nie mogę sugerować się jednym modelem, test wykonałem również na modelu z GOKU HM600 VTX 600MW i antenie Flywoo Atomic (RHCP).
Maksymalny zasięg który udało mi się osiągnąć tym modelem to 1000m/600mW.
Oglądając różne materiały wideo na YT wydaje mi się że oba z wyżej wymienionych VTX powinny dać większy zasięg.

Ostatnim podejrzanym jest już dość leciwy zestaw gogli od Flysight SPX01 SpeXman.
Wydaje mi się że po jego stronie leży przyczyna i on ogranicza loty w LR.
Przyznam że nie testowałem zasięgów na antenach kierunkowych bo takowych jeszcze nie posiadam (zamówione jadą).

Sporo jeszcze myślałem nad zrobieniem moda w tych goglach i wszczepić moduł zewnętrzny typu True-D albo polecieć na całość i zaimplantować RapidFIRE.
Tutaj widziałem że ktoś takie rzeczy czyni https://www.youtube.com/watch?v=vkk6TnOHsOU&t=1s
Nie wiem na ile to poprawi zasięg i czy to ma sens pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym.

Kończąc... zdaję sobie sprawę że moja konfiguracja nie jest niczym nadzwyczajnym i wymagając od niej bóg wie czego jest nierealne.
Chodzi mi tylko o poprawę jakości wideo tak by latać max 5-8km, wiem że bez anteny kierunkowej też będzie ciężko.
Może macie jakieś własne doświadczenia z tymi antenami oraz podobnymi mocami VTX by podzielić się własnymi zasięgami.

Za wszelką pomoc dziękuję :)

rsz_20210223_151251.jpg
rsz_20210223_151251.jpg [ 186.72 KiB | Przeglądany 148 razy ]

Awatar użytkownika

pomijając fakt prawa jakie nas obowiązuje i legalnego latania na odległość kilometrów to rozwiązania są dwa:
1. anteny kierunkowe w goglach - jakiś dobry helical czy crosshair. Dla wygody można by sie pokusić o tracker na którym zamontowane były by antenki i retransmisja.
2. 1.2GHz na maszcie i retransmisja na 5.8 do gogli. przy dobrej instalacji to na dookólnej antenie 10km zrobisz spokojnie.

musisz się tez liczyć z tym że analog video to nigdy nie będzie transmisja FullHD do której przyzwyczaja nas DJI, zawsze coś będzie szarpać, śnieżyć, kopać itd.

Piszesz o samolocie czy kopterze? Przy kopterze ważne jest odsunięcie końcówki anteny nadawczej od ramy (u mnie mocno to poprawiło zasięg.). Na 800mw powinieneś spokojnie parę km zrobić ważne tylko żeby pomiędzy tobą a modelem nie było żadnych przeszkód (domów drzew krzaków...)

Patyczak KFC32FTB +gps.
Spitfire deagostini + supertigre G51 - sprzedam

Awatar użytkownika

lotpawel, Co do prawa i lotów w FPV to chyba każdy się zgodzi że wytyczne są chore.
Biorę pod uwagę tylko i wyłącznie 5.8Ghz ale w przyszłości może coś zbuduję na 1.2 z trackerem...
Co do gogli analogowych to doskonale wiem że obraz nie jest super i potrafi śnieżyć oraz nie być idealny.

oskare2345, Pisze i o kopterach i o skrzydłach.
Co do wyniesienia anteny około 5-7cm ponad model to wiem i tak robię.
Stosując antenę iFlight Albatros ma ona 15cm i dalej jest podobny zasięg, lecz fakt faktem wyniesienie anteny ponad carbon,elektronikę czy pakiet lipo znacznie poprawia wizję.
Co do przestrzeni to latam głównie na polach gdzie nie ma drzew i innych blokujących analogowy sygnał przedmiotów.
Jednym słowem testy przeprowadzam na otwartej przestrzeni...

Awatar użytkownika

Thomassino pisze:
lotpawel, Co do prawa i lotów w FPV to chyba każdy się zgodzi że wytyczne są chore.

Nie, nie kazdy sie zgodzi, co wiecej nowe przepisy umozliwiaja cos co poprzednio nie bylo dozwolone, czyli rekreacyjne loty BVLOS...

Thomassino pisze:
Co do przestrzeni to latam głównie na polach gdzie nie ma drzew i innych blokujących analogowy sygnał przedmiotów.

Jest tez cos takiego jak ziemia i strefy Fresnela...

Thomassino pisze:
Jednym słowem testy przeprowadzam na otwartej przestrzeni...

Podstawowym testem jaki powinienes przeprowadzic to pozyczyc od kogos miernik i sprawdzic rzeczywista moc swojego nadajnika...

Awatar użytkownika

Thomassino pisze:
Nie, nie kazdy sie zgodzi, co wiecej nowe przepisy umozliwiaja cos co poprzednio nie bylo dozwolone, czyli rekreacyjne loty BVLOS...

Napisałem "chyba" więc nie jest to jednoznaczne ze słowem "wszyscy".

pawelsky pisze:
Jest tez cos takiego jak ziemia i strefy Fresnela...

Ciekawy temat, a nawet bardzo dziś poczytam i się poedukuję.

Thomassino pisze:
Podstawowym testem jaki powinienes przeprowadzic to pozyczyc od kogos miernik i sprawdzic rzeczywista moc swojego nadajnika...

Tak, kupiłem parę dni temu RF Power Meter 27 - 2400 5800 mhz arduino ad8319 5.8Ghz 2.4Ghz antenna tool FPV, to sobie pomierzę...

pawelsky, rozumiem że nadajniki wideo często po nagrzaniu tracą znacznie moc, mniej więcej z tych moich 800mW może na wyjściu antenowym być 550mW lub jeszcze mniej.
Tak czy inaczej to moje "realne" 550mW nie jest na tyle małą mocą by tak szybko tracić wizję po przebyciu odległości wyżej przeze mnie opisanych.

pawelsky, możesz się wypowiedzieć co myślisz o module zewnętrznym "receiver vrx"? czy jest sens w ogóle w to inwestować?

Awatar użytkownika

Thomassino pisze:
pawelsky, rozumiem że nadajniki wideo często po nagrzaniu tracą znacznie moc, mniej więcej z tych moich 800mW może na wyjściu antenowym być 550mW lub jeszcze mniej.
Tak czy inaczej to moje "realne" 550mW nie jest na tyle małą mocą by tak szybko tracić wizję po przebyciu odległości wyżej przeze mnie opisanych.

Powodow dla ktorych moc nadajnika jest mniejsza (i mam tu na mysli moc DUZO mniejsza) od oczekiwanej moze byc wiele wiele od nieumiejetnej konfiguracji, niewlasciwie zalozonych anten po uszkodzony nadajnik wlacznie.

Thomassino pisze:
pawelsky, możesz się wypowiedzieć co myślisz o module zewnętrznym "receiver vrx"? czy jest sens w ogóle w to inwestować?

Nie widze sensu inwestowania w cokolwiek na slepo.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.