eleres mod

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

lukkoz
Posty: 116
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 23:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: eleres mod

Post autor: lukkoz »

nadajnik i odbiornik kupowałem używane, można jakoś sprawdzić moc ? czy tylko odesłanie do sprawdzenia ?
Sky Surfer 1400 był, jest Zagi 2,3m :D
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: eleres mod

Post autor: Rufio »

lukkoz pisze:nadajnik niby fox800 (kupilem uzywke na forum) ,anteny od kkacpra GP wystrojone na 1200mhz.
nadajnik video na ogonie, eleres w kabinie, OSD pod skrzydłem.
Zrób proste testy:
1. skoro tak szybko tracisz na jakości sygnału, to poleć np. 300m bez włączonego toru video i porównaj odczyty telemetrii z lotem w tą sama stronę, kilka minut później ale z włączonym torem video. Im dalej odlecisz tym lepiej (jeśli masz RTH i działa to nie masz żadnego ryzyka że modelu nie będziesz w pełni widział)
2. albo po prostu zmień obie anteny video na fabryczne baciki, a przynajmniej nadawczą na samolocie i porównaj RSSI.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: eleres mod

Post autor: qczek »

Panowie,
Mam takie bardziej techniczne pytania o eleresa moda.
1) jakie jest opóźnienie wprowadzane przez tor TX-RX, chodzi mi o to, ile czasu mija od pojawienia się zmienionej ramki CPPM na wejsciu TX do wygenerowania jej na wyjściu RX. Mierzyłem z ciekawości dla RangeLInka, i przy 8 kanałach jest to 50ms...
2) Jaki macie transfer po serialu up i down link
3) Jakie pasmo zajmuje transmisja (w ramach nadawania na jednej częstotliwości, nie chodzi i po jakich zakresach freq hop sobie skacze)
4) i jaka macie czułość odbiorników

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eleres mod

Post autor: miś »

1. Bardzo podobne. Dla 8ch 52ms, dla 12ch 70ms.
2. Chodzi Ci o szybkość po radiu ? Jak tak to 38400 baud
3. Ustawiona dewiacja częstotliwości wynosi 19.5kHz, nie wiem czy zajętość pasma jest równa dewiacji czy 2x większa. Nie mam analizatora widma.
4. Kostek kiedyś to mierzył i wyszło mu -118dB
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: eleres mod

Post autor: qczek »

miś pisze:1. Bardzo podobne. Dla 8ch 52ms, dla 12ch 70ms.
2. Chodzi Ci o szybkość po radiu ? Jak tak to 38400 baud
3. Ustawiona dewiacja częstotliwości wynosi 19.5kHz, nie wiem czy zajętość pasma jest równa dewiacji czy 2x większa. Nie mam analizatora widma.
4. Kostek kiedyś to mierzył i wyszło mu -118dB
Dzieki. Chociaż trochę dziwne ze tyle można przepchać przy tak wąskim paśmie.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eleres mod

Post autor: miś »

Paczka z danymi kanałów do odbiornika zajmuje ok 8ms. Telemetria zwrotna to ok 5ms. Pozostaje od 4-20ms na hoping, synchronizację ect (zależy od długości ramki i ilości kanałów). Wszystko zależy od odpowiedniego wykorzystania i danych i sprytnego kodowania wartości kanałów tak aby paczka była jak najkrótsza.
qczek pisze: Chociaż trochę dziwne ze tyle można przepchać przy tak wąskim paśmie.
Dla tego też telemetrią eleresa nie przepchnie się całego MAVLINK'a. Tam na jedną ramkę sterowania wraca na ziemię maksymalnie 8 bajtów danych (czyli co 17..32ms w zależności od okresu ramki PPM).
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: eleres mod

Post autor: qczek »

miś pisze:Paczka z danymi kanałów do odbiornika zajmuje ok 8ms. Telemetria zwrotna to ok 5ms. Pozostaje od 4-20ms na hoping, synchronizację ect (zależy od długości ramki i ilości kanałów). Wszystko zależy od odpowiedniego wykorzystania i danych i sprytnego kodowania wartości kanałów tak aby paczka była jak najkrótsza.
qczek pisze: Chociaż trochę dziwne ze tyle można przepchać przy tak wąskim paśmie.
Dla tego też telemetrią eleresa nie przepchnie się całego MAVLINK'a. Tam na jedną ramkę sterowania wraca na ziemię maksymalnie 8 bajtów danych (czyli co 17..32ms w zależności od okresu ramki PPM).
Ok dzięki.
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: eleres mod

Post autor: szoja »

Pytanie odnośnie zakłuceń
Na picomocy na natenie GP w mieszkaniu mam 1-1,5metra zasięgu , odbiornik z anteną dipol zasilany z akumulatorka nie wpiety w instalację modelu. W instrukcji autor wymienia odległość co na mniej klikunastu metrów. Czy juz na wstępie testów odbiornik pobiera juz aż tak duże zakłucenia? Odbiornik w puszkę włożyć?
Na 500mW mam tylko 5km zasięgu w powietrzu.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eleres mod

Post autor: miś »

Jak to jest goły odbiornik, bez reszty modelu, i zasilany z baterii to nie będą to zakłócenia, tylko problem z którąś z anten lub jej wtyczką/kablem ect.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pepis85
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 19 cze 2011, 13:12
Lokalizacja: Studzionka

Re: eleres mod

Post autor: pepis85 »

Witam, kupiłem moda i mam taki problem. Po pierwsze udało mi się już zbindować go z odbiornikiem, ale teraz chodzi mi o przełączanie mocy. Nie zawsze udaje się odpalić 500mW. Czasami to samo dzieje się na 250mW. A dokładniej proszę obejrzeć filmik do końca. I jeszcze fotka z konfiguratora. https://photos.app.goo.gl/yjJBs7UXNYteNOsI3
Gdzie szukać problemu?
Załączniki
20180511_082449.jpg
20180511_082449.jpg (329.9 KiB) Przejrzano 11846 razy
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eleres mod

Post autor: miś »

Wszystko jasne. Nie wyrabia Ci zasilanie MOD'a na pełnej mocy. Napięcie spada i MOD się resetuje.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pepis85
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 19 cze 2011, 13:12
Lokalizacja: Studzionka

Re: eleres mod

Post autor: pepis85 »

Ok zbopok powiedział mi to samo ;-). Zaraz to sprawdzę. Dzięki .
Awatar użytkownika
MrFugazi
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 18 paź 2010, 05:45
Lokalizacja: Pszów

Re: eleres mod

Post autor: MrFugazi »

Po upadku wraz ze statywem na posadzkę eleres mod stracił kontakt ze wszystkimi odbiornikami, po krótkim połączeniu przechodzi chyba w tryb poszukiwania (świeci się dioda czerwona mruga zielona i robi bip bip) po podł do konfiguratora wszystko wygląda normalnie help!

Edytuj posty!

Sprawa wyjaśniona, przyczyna banalna - na wskutek uderzenia obudowa przycięła switcha od bindowania i był cały czas wciśnięty heh!
ODPOWIEDZ