Pomysl na zasilanie odbiornika

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kazikfer »

ok zaczne od zmierzenia ile amper zjada to duze serwo 33kg z serwem linki gazu 5kg i odbiornikiem i dam znac.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Nie rób tego. Zrób tak jak napisałem w poprzednim poście. I czytaj dokładniej ;-)
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kazikfer »

no wiec tak.. z braku pakietu zasilajacego odbiornik, badz tez akumulatora (ani tego ani tego jeszcze sie nie dorobilem) zastosowalem nowki paluszki 4x 1.5v co daje 6v mierzone miernikiem nawet troche ponad 6v na poczatku..

i tak...
po podlaczeniu tylko odbiornika pobor byl 0.03ampera
po podlaczeniu odbiornika i malego serwa pobor byl okolo 0.22 ampera
po podlaczeniu odbiornika i duzego serwa 1.3 ampera ale serwo chyba nie dzialalo z pelna moca
po podlaczeniu odbiornika i obydwu serw znowu 1.3 ampera ale juz male serwo nie reagowalo dopiero jak puscilem duze serwo to male sie ogarnialo

... nadmienie ze pobory mierzylem dociskajac ramie serwa prawie na max w obawie przed uszkodzeniem.. no tak zeby czuc ze solidnie kontruje do ustalonej pozycji

wnioski:
-4 baterie AA chyba maja pobor pradu max 1.3 ampera bo naprawde mi sie wydaje ze duze serwo nie pracowalo na maxa (springRC 33kg)
-moze te kabelki co mam od koszyka baterii do odbiornika maja za mala srednice i wiecej pradu nie poplynie ,albo odbiornik nie puszcza.. niewiem
-musze kupic taka mini wage rybacka i sprawdzic czy to duze serwo pracowalo z maxymalnym ciagiem.. jak tak to musze przebudowac model bo nie daje rady :cry:
jak okaze sie ze nie pracuje na max to znaczy ze wina zasilania tj. musze kupic BEC i zasilic to jedno serwo osobno, albo to po prostu 4x AA nie daja rady i wystarczy ze zastapie je pakietem albo akumulatorem 6v

- z dobrych wiesci to.. podlaczylem kamere i odbiornik 2.4 ghz do tv i odpalilem moja hk gt2 tez 2.4ghz i dwa serwa.. wszystko w jednym pokoju i smigalem serwami i nic... zero zaklucen ani nawet tyci tyci

P.S. w tych duzych akumulatorach 12ah 6v znajduje na opisie: initial current max 3.6a tj. prad inicjacji mniejszy niz 3.6a... wiec coz to jest... ? prad przez pierwsza sekunde?
...oby (jak sie uporam z tym serwem) sie nie okazalo ze ono polyka 4a bo bede ugotowany
Awatar użytkownika
Peper82
Posty: 118
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 08:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Peper82 »

Link do dyskusji na temat ekwiwalentu:
http://www.hobbyking.com/unitedhobbies/ ... oduct=8496
Piszą że 3A powinno wziąć.
Skoro masz tylko 1.3A to problem jest z zasilaniem, albo paluszki są mało wydajne albo problem z przekrojem kabli - powinny się grzać jeśli tak jest.
T8FG + Rangelink
Epp FPV
Pitlab Autopilot + Ground Station
Fox 1.2Ghz 800 + Biquad
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kazikfer »

ok zapytam tutaj bo nie chce zakladac nowego watku...

jaki przekroj kabla powinienbyc zeby spokojnie poplynelo 3a - to do ewentualnego przedluzacza dla duzego serwa
a jaki przekroj kabla zeby poplynelo 5a? to do kabla z aku do odbriornika tak zeby bylo na duze serwo i troche zapasu

edit: bym byl zapomnial: 6v
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Na oko, 20AWG starczy.
Awatar użytkownika
Peper82
Posty: 118
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 08:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Peper82 »

Kabel zastosowany do serw standard ma wystarczający przekrój dla 5A jest to chyba 22AWG.
Bezpieczniej zastosować grubszy przykładowo 20AWG.

Voltarz nie ma znaczenia , chodzi tu o prąd wyrażony w Amperach.
T8FG + Rangelink
Epp FPV
Pitlab Autopilot + Ground Station
Fox 1.2Ghz 800 + Biquad
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Lee pisze:Na oko, 20AWG starczy.
\

Na oko to chłop w szpitalu umarł.
https://www.google.pl/search?hl=pl&rlz= ... 4gT9noDIBw Cała masa tabelek pozwalających dobrać przewód do prądu (i długości).
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Post autor: ci3jk4 »

strejla_u pisze:
Na oko to chłop w szpitalu umarł.
https://www.google.pl/search?hl=pl&rlz= ... 4gT9noDIBw Cała masa tabelek pozwalających dobrać przewód do prądu (i długości).
Hmmm, ja zawsze mam też z kablami problem, ale na przykład w regulatorach HK 12A [ala mystery blueseries] w oryginale mam kable 20AWG - czyli wg tabelki 4A.
To co mam wszystkie przewody powymieniać na 12-14 AWG dla bezpieczeństwa? Przecież to strasznie cięzkie i grube...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

strejla_u, ja mam wstręt do tych tabelek bo nie podają tych samych wartości, raz np. 18 awg max 30A a w innej tabelce 18 awg na max 38A...
A jak będą się grzać to się nic nie stanie, kupi się grubszy i git.
Ja tam używam np, przewód z przekrojem uzwojenia ok 1mm i lece tym prawie 20A przez parę godzin i jest tylko gorący :D
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kazikfer »

wiec kupilem taki aku motocyklowy 6v 4ah, poki co bede go doladowywal ladowarka do aku motocyklowych bo mam na stanie.
Obrazek

i biorac lekcje z tego filmiku http://www.youtube.com/watch?v=NoGsp1nCono
i tych wyjasnien http://acn.waw.pl/jacek77/rc/technika/z ... eserw.html

obralem za cel zasilanie tym aku jednego serwa (tj tego duzego)... biorac pod uwage ze dwa zrodla napiecia maja ten sam voltarz powstal mi taki schemat... mojej produkcji

Obrazek

poki co kanal jeden nie biore pod uwage ale wydaje mi sie ze gdyby tam wpiac male serwo bedzie zasilane tym samym zrodlem co obiornik czyli bateriami 4xaa

mam nadzieje ze bedzie dzialalo jak ktos widzi blad to prosze o korekcje
Awatar użytkownika
Peper82
Posty: 118
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 08:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Peper82 »

Jest ok.
Kolejne serwo wpięte do odbiornika będzie zasilane z 4x AA tak jak pisałeś.
T8FG + Rangelink
Epp FPV
Pitlab Autopilot + Ground Station
Fox 1.2Ghz 800 + Biquad
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kazikfer »

jedna tylko rzecz mnie zastanawia czy minus z aku powinien byc rozdzielony przy serwie i do odbiornika tak jak narysowano czy powinien isc z aku do pina odbiornika i z tamtad do serwa czy... to nie ma znaczenia

Obrazek

czy

Obrazek
Artu

Post autor: Artu »

Masy lepiej i łatwiej by było połączyć pomiędzy bateriami:

Obrazek
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kazikfer »

hmmm to dales Artu teraz zagwostke myslalem ze to zupelnie dwa 100% oddzielne zrodla ale z Twojego toku wychodzi ze masy i tak sie lacza wiec latwiej jest je zlaczyc razem ?

chodzi tez o to ze duze serwo zrzera powyzej 2 amper dlatego aku chcialbym miec dla niego dedykowane
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
ODPOWIEDZ