Quad by Jawor

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

darek53
Posty: 432
Rejestracja: środa 21 lip 2010, 00:45
Lokalizacja: PL

Post autor: darek53 »

Witam

Czy latasz na tych silnikach?
http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=2112

Jak oceniasz te silniki ? jaka jakość wykonania i łożysk czy pracują z wibracjami ? itd.
Jaki uzyskałeś czas lotu ?
Awatar użytkownika
joemonster
Posty: 562
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 21:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: joemonster »

No, no, no, niby prosty quad jakie mają wszyscy, ale wprawną rękę pilota helikoptera nawet w lataniu krzyżakiem po podwórku można rozpoznać. Klasa.
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Tył quada jest czerwony a przód zielony, faktycznie latam na silnikach TR 28-30B 14A 1050Kv.

Dziękuję za miłe komentarze odnośnie pilotażu, faktycznie gdy latałem "koło nogi" to dawało radę. Największa różnica pilotażu w porównaniu do heli to bezwładność w osi YAW, puszczam drąga a on jeszcze się kręci, mifau twierdzi, że można to zminimalizować parametrami, ale będzie wtedy bardziej nerwowy - na razie postanowiłem się przyzwyczaić.

"Schody" zaczęły się, gdy wyszedłem polatać szybciej na większym polu, przy odległości 30m zupełnie traciłem orientację przód tył (muszę podoklejać więcej światełek) co kończyło się kretem.

Połamałem śmigła (również te zapasowe), stąd moja "akcja" zbiorowego zakupu.

J
Awatar użytkownika
joemonster
Posty: 562
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 21:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: joemonster »

Otóż i to, światełka działają nocą, w dzień nie pomogą. Ja się zastanawiam na doczepieniem jakieś kadłubka do quada, mam w piwnicy ten od Sky Lady, z nim (po skróceniu do 0.5 m :-)) będę miał jakąś orientację. A Quad dźwignie.

Być może rozwiązaniem jest też latanie w układzie z ramieniem do przodu, jak ten szatan:

Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

joemonster pisze:Otóż i to, światełka działają nocą, w dzień nie pomogą. Ja się zastanawiam na doczepieniem jakieś kadłubka do quada, mam w piwnicy ten od Sky Lady, z nim (po skróceniu do 0.5 m :-)) będę miał jakąś orientację. A Quad dźwignie.
U mnie na dniach pojawi się na przodzie kamera (do FPV), powinno pomóc w dzień. Jak dalej będzie słabo to pewnie pomyślę nad jakimś jaskrawym ogonem
joemonster pisze: Być może rozwiązaniem jest też latanie w układzie z ramieniem do przodu, jak ten szatan:
Ten szatan to naprawdę hardcore. Wg mnie to nie kwestia orientacji ("X" vs. "+"), ale wyczucia modelu i opanowania manewrów do perfekcji / automatyzacji. Jak zaczyna jakiś manewr to automatycznie (bez analizowania aktualnej orientacji / położenia) go kończy w przewidzianej / wyćwiczonej pozycji. Przy tej prędkości / widoczności modelu szanse na wprowadzenie korekcji "on the fly" są minimalne (kilkakrotnie boleśnie doświadczyłem tego w helikach).

Sorki, ale wcześniej nie zauważyłem pytania darek53:
- maksymalny czas lotu (do odcięcia, na początku miałem źle ustawione progi informowania o poziomie napięcia) to 14 minut, bateria Rhino 2150mAh 3S 11.1v 30C.
- jakość wykonania, taka sobie, jeden z nich wyraźnie wydaje inny dźwięk od pozostałych (taki trochę piskliwy), podejrzewam dogorywające łożyska. Piasty dostarczone w komplecie trochę "rzucają", trzeba było zabawy (przykręcasz, sprawdzasz czy ok, jak nie to przekręcasz o 90st itd), aby doprowadzić do akceptowalnego poziomu, ale nie jest idealnie (ruchy końca piasty +-0,5mm)

J
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

jawor pisze:Największa różnica pilotażu w porównaniu do heli to bezwładność w osi YAW, puszczam drąga a on jeszcze się kręci, mifau twierdzi, że można to zminimalizować parametrami, ale będzie wtedy bardziej nerwowy - na razie postanowiłem się przyzwyczaić.
Jako ciekawostke powiem tylko, ze Jawor lata na defaultowych ustawieniach.
Czyli zadnego podrasowywania parametrow (chociaz w jego przypadku trzeba troche zmniejszyc D) przed nakreceniem powyzszego filmiku nie bylo.

Jawor, max sila prostujaca YAW zostala wczoraj, w poznych godzinach wieczornych, zwiekszona wprost w firmwarze o ok 33%. Nie wprowadzi to zatem dodatkowej nerwowosci quada. Dzisiaj udostepnie nowe FW w CyberdroneConfiguratorze.
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

jawor pisze:
joemonster pisze:Otóż i to, światełka działają nocą, w dzień nie pomogą. Ja się zastanawiam na doczepieniem jakieś kadłubka do quada, mam w piwnicy ten od Sky Lady, z nim (po skróceniu do 0.5 m :-)) będę miał jakąś orientację. A Quad dźwignie.
U mnie na dniach pojawi się na przodzie kamera (do FPV), powinno pomóc w dzień. Jak dalej będzie słabo to pewnie pomyślę nad jakimś jaskrawym ogonem
joemonster pisze: Być może rozwiązaniem jest też latanie w układzie z ramieniem do przodu, jak ten szatan:
Ten szatan to naprawdę hardcore. Wg mnie to nie kwestia orientacji ("X" vs. "+"), ale wyczucia modelu i opanowania manewrów do perfekcji / automatyzacji. Jak zaczyna jakiś manewr to automatycznie (bez analizowania aktualnej orientacji / położenia) go kończy w przewidzianej / wyćwiczonej pozycji. Przy tej prędkości / widoczności modelu szanse na wprowadzenie korekcji "on the fly" są minimalne (kilkakrotnie boleśnie doświadczyłem tego w helikach).

Sorki, ale wcześniej nie zauważyłem pytania darek53:
- maksymalny czas lotu (do odcięcia, na początku miałem źle ustawione progi informowania o poziomie napięcia) to 14 minut, bateria Rhino 2150mAh 3S 11.1v 30C.
- jakość wykonania, taka sobie, jeden z nich wyraźnie wydaje inny dźwięk od pozostałych (taki trochę piskliwy), podejrzewam dogorywające łożyska. Piasty dostarczone w komplecie trochę "rzucają", trzeba było zabawy (przykręcasz, sprawdzasz czy ok, jak nie to przekręcasz o 90st itd), aby doprowadzić do akceptowalnego poziomu, ale nie jest idealnie (ruchy końca piasty +-0,5mm)

J
Dobrym rozwiązaniem jest tez zamontowanie kompasu i wykorzystanie funkcji powrotu do ustalonej pozycji (najczęściej startowej) względem stron świata, po puszczeniu dragów. Z tego co kojarzę, to taka opcja jest możliwa w MK ;-)
tombrzus
Posty: 121
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 22:00
Lokalizacja: Nowa Iwiczna

re: Devil inside

Post autor: tombrzus »

Rzeczywiscie diabeł, i ile on tej kukurydzy wykosił.... :-(

Czy jest to quad na standardowym zestawie KK?


pozdrawiam,

Tomek
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

tombrzus pisze:Czy jest to quad na standardowym zestawie KK?
tak
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Panowie, to wątek o cdronie a nie KK :)

Ustawienie X oraz + to dobierane są do sposobu latania. Dla FPV zawsze X bedzie lepszy - nie widac smigla z przodu. Latacze klasyczni kopterow uzywaja ustawienia silnikow +.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Cześć,

mój quad został właśnie doposażony w zestaw FPV:
- kamera DX201
- Tx/Rx RangeVideo 1,3GHz
- nagrywam easyCapem pod kontrolą VirtualDub

Obrazek
Tak wygląda całość, RTF 960gr

Obrazek
Kamera ze stabilizacją - serwo jeszcze nie podłączone

Obrazek
Nadajnik - poszedł na zewnątrz, bo trochę się grzeje (300mW)

Obrazek
OSD (zamontowane pod modelem)

Filmik z oblotu (pilotowany klasycznie): http://www.vimeo.com/14920840 (jeszcze się kompiluje)

Wnioski:
1/ Znacząco (z 13 do 9ciu minut) skrócił się czas lotu, pewnie jest to efektem:
- wzrostu ciężaru (z 850 na 960gr)
- wzrostu poboru prądu (wszystko zasilam z jednego pakietu)
- zmianą śmigieł, połamałem APC i założyłem EPP1045
Nie wiem, który czynnik jest decydujący - zabrakło czasu na szczegółowe testy

2/ Zakłócenia toru video, gdy model jest nieruchomy jest OK, ale gdy nim latam jest trochę gorzej. Czy tego typu zakłócenia wyeliminuję za pomocą RX Diversity?

3/ Nasycenie kolorów - zmieniają się w zależności od sceny, czy w DX201 można to jakoś ustawić na stałe?

J
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

mifau pisze: Jawor, max sila prostujaca YAW zostala wczoraj, w poznych godzinach wieczornych, zwiekszona wprost w firmwarze o ok 33%. Nie wprowadzi to zatem dodatkowej nerwowosci quada. Dzisiaj udostepnie nowe FW w CyberdroneConfiguratorze.
Przy okazji właśnie przetestowałem przesłane przez Ciebie parametry dla YAW (bez zmiany softu).
Quad zachowuje się teraz w sposób bardzo zbliżony do helika, tzn. jak puszczę drąga YAW to natychmiast się zatrzymuje. Widać to dość wyraźnie w pierwszej części filmu, super sprawa, dzięki!

J
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

jawor pisze: super sprawa, dzięki!
Nie ma za co...to tylko parametry :-D (fakt, ze nie trzeba bylo zmieniac firmware'u jest bonusem)
Na pewno mozna wyciagnac z nich wiecej, niz sam przypuszczam :mrgreen:

Jaka masz wartosc parametru D ?
Przy szybkim schodzeniu trzesie troche...trzebaby go zmniejszyc. Wogole przy FPV mniejsze D gwarantuje przyjemniejsze pilotowanie :-D
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

mifau pisze:Jaka masz wartosc parametru D ?
Obecnie D = 0,65, DD = 0,03, przed najbliższymi testami (znooooowu dopiero w weekend...) zmniejszę, np. D = 0,5, DD = 0,01?

J
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

jawor pisze:
mifau pisze:Jaka masz wartosc parametru D ?
Obecnie D = 0,65, DD = 0,03, przed najbliższymi testami (znooooowu dopiero w weekend...) zmniejszę, np. D = 0,5, DD = 0,01?

J
DD = 0,02 lub 0,025 (ale najpierw zostaw to 0,03 i zobacz czy sie nie trzesie w rece, potem w locie - jesli bedzie ok to zostaw).
D moze byc nawet 0,4 (ale na poczatku sprawdz 0,5).
ODPOWIEDZ