Ładownie Pb

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Opcje jakie mam na ładowarce to
1.Wybieram rodzaj baterii w tym przypadku Pb
2.Prąd ładowania od 0.1A do 5A
3.Ilość cel 1,2,3,4,6,7,8 itp aż V dochodzi do 20V
4.Potem on a automatycznie sprawdza baterię i wybór jaki dokonałem.
Na foto wyżej okazuje się że jest OK czyli Start i ładuje...
Już jakieś 190minut zleciało ładowania i prąd maxymalny jakim mam ładowac dałem 1.2A
Zaczeła od 1.2A ale potem to skacze różnie 0.5A,0.8A,0.3A różnie...po 190 minutach weszło w nią narazie..1460mAh,aktualnie chyba już dokańcza pokazuje mi 14.70V i ładuje naprawdę małym prądem 0.1A czasami nawet przestaje na parę sekund...to jest automat to się sama wyłączy jak będzie naładowana...
A teraz jak naładuję powinienem doprowadzać za każdym razem do rozładowania minimalnego czy raczej np:.baza-potrzebuje 12V mniej juz nie da rady to do tych 12V i doładowywać :?: Będzie w ten sposób OK... :-?
Dzisiaj ją dostałem to miała 12.75V czyli była w stanie "przechowania"...to 14.70V co pokazuje ładowarka jest mierzone na okrągło i się zmienia "ładuje = rośnie"
Załączniki
IMG_2365.JPG
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Jutro odbiorę coś takiego i będzie w bazie jak by co, zawsze jest na co spojrzeć jeżeli chodzi o zasilanie na bierząco "w polu"...chciałbym coś co zacznie piszczeć na 12V-równo ale nie znalazłem nic podobnego... :-? To coś na foto mierzy od 7.5V do 20V...i samo pobiera jakieś 20mA więc wolę mieć oko na prąd bazy...
Załączniki
miernik.jpg
miernik.jpg (44.77 KiB) Przejrzano 2221 razy
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

do piszczenia to coś takiego, na 10,5 volta zaczyna krzyczeć to tylko przykładowo bo drogie, na pewno można znaleźć o wiele tańsze

Edicao: tak pod ręką tutaj, o wiele tańsze i uniwersalniejsze
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Rurek, kuźwa, nie siej fermentu w tak prostej i oczywistej sprawie :!: Aku żelowy to akumulator ołowiowy kwasowy (PB jak zwą), tyle że w usprawnionej wersji. Ale dalej jest to kwasowy ołowiok i tyle. Poniżej 2V na cele, czyli 10V na typowy 12V aku jest dla niego bardzo niezdrowe, ale nie pada tak szybko jak lipol wyssany poniżej 3V na cele.
Ładuje się toto metodą stałego napięcia (14.4V dla aku 12V) z ograniczeniem prądu do 0.1C czyli 1/10 pojemności (standardowo).
Na początku ładowarka puszcza pełny (ograniczony) prąd, czyli 1/10C, a potem jak napięcie się podnosi, to prąd maleje, a na sam koniec ma wartość prawie 0. I tak ma być, bo takie są charakterystyki ładowania ołowioków. Tyle.
A rozładowywać wolno do 10,5V, a w ostateczności do 10V. Poniżej to katowanie tego aku i tyle. Ale nie spuchnie i nie wybuchnie jak lipol, jak się go przez przypadek wyssa do 1V na cele, tyle że straci trochę na pojemności.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Kazdy producent powinien podawac maksymalny prad ladowania dla swojego zelaka. Jesli nie podaje to 10%C. Moj 7Ah zelak ma w specyfikacji max 1A i laduje go 0.9A
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

miś pisze:Rurek, kuźwa, nie siej fermentu w tak prostej i oczywistej sprawie :!:
Sorry :mrgreen: dmucham na zimne... zajechałem w domu 3 szt akku po 100Ah które miałem w domu do podtrzymania fazy (kocioł, kominek i , hehe internet :lol: )
Winna była ładowarka (źle sobie radziła w trybie buforowym) a także ...temperatura...w pomieszczeniu na poddaszu gdzie je trzymałem w lato się zrobiło 36 stopni...no i spuchły żelówki fajny widok ;-)
Dlatego tak drążę bo na pewno zwykły prostownik do kwasowych tradycyjnych akku samochodowych NIE NADAJE SIĘ do żelówek bo ładuje kosmicznym prądem.
Inna sprawa że ładowarka modelarska z trybem Pb będzie raczej działać w trybie żelówkowym :-P wiec rzeczywiście niepotrzebnie jątrzę :oops:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Amen,dzisiaj po nocy ładowania ładowarka pokazuje że skończyła i biorę miernik do ręki sprawdzam pokazuje 13.10V trochę za mało mi się wydaję...
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Napięcie końca ładowania, te 14,4V jest przy podłączonej ładowarce. Po zakończeniu ładowania napięcie spada i takie właśnie będzie. Wszystko jest ok.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
ZiMi
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 16:09
Lokalizacja: Warszawa-Ząbki

Post autor: ZiMi »

Napięcie końca ładowania, te 14,4V
A dlaczego ładowarki pokazują koniec ładowania na 14,7?

Poprosiłbym o wyjaśnienie o co chodzi w opisie ładowania aku żelowego EUROPOWER EP 3,6-12
Praca rezerwowa: 13,5 do 13,8 [V]
Praca cykliczna: 14,4 do 15 [V]
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Jeśli akumulator pracuje buforowo, czyli cały czas jest doładowany, to końcowe napięcie ładowania musi być nieco niższe - właśnie te 13,5 do 13,8V.
Jeśli praca jest cykliczna, czyli ładowanie - rozładowanie, to ładujemy do wyższego napięcia.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

To to trochę dziwne mi się wydawało bo
Ładowarka pokazywała 14.7V że naładowana bateria,a miernik 13.10V zaraz po naładowaniu---nie kumam tego---to gdzie pozostałe V znikają...czy to 14.7V to jest prąd jaki dostaje bateria w czasie ładowania to ile ona w końcu oddaje naładowana 13.10V i spada czy 14.7V... :shock:
No bo w końcu kupiłem ten aku do bazy żeby było 12V a nie 13.10V bo jak pisali już wczesniej np:.odbiorniki video nie chcą banglac poniżej 12V---niektóre albo inne gadżety...

Rzecz w tym że jak Cobra pisze OK to musi tak być...ale i tak mnie to zastanawia od wczoraj gdzie moje Vvvvvvvv.... :mrgreen:
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Marcin, nie wnikaj ;-) 14,7V to napięcie końcowe ładowania, podawane przez ładowarkę. Akku jako żródło, gdy już jest odłączone ładowanie, podaje 13 z groszami i to jest okej. Podpinać i oglądać.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ