Tricopter - ver. 001 - prototyp

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Alekub
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 11:28
Lokalizacja: Lublin

Tricopter - ver. 001 - prototyp

Post autor: Alekub »

Witam Wszystkich

Nazywam sie Kuba i od dzisiaj zarejestrowałem się juz na naszym forum. Chciałem podziękować Wszystkim użytkownikom
tego forum za ogrom informacji jakiem można na nim znaleźć - naprawdę bardzo przydatne!

Moja historia z RC zaczęła się jakiś rok temu.. zafascynowany samolotami oraz heli postanowiłem dołączyć do grona zapaleńców ale
natrafiłem przypadkiem na dział dotyczący multikopterów no i na tym temacie zostałem. Wersja jaka mi przypadła do gustu to tytułowy
Tricopter - ze względu na jego dynamikę lotu oraz budowę! Fakt iż z natury jestem majsterkowiczem postanowiłem skonstruować swój własny.
Przez ostatni miesiąc, w wolnych chwilach projektowałem i składałem do kupy poszczególne elementy.
W tej chwili jestem na etapie układania elektryki...

Załączam link do albumu oraz parę fotek na zachętę...

Proszę o opinie oraz komentarze!

- KKmulticopter V5.5 - mózg mojego Tricoptera

Obrazek

- Body - zrobione z tależy dysku twardego - HDD - bardzo wytrzymałe i zarazem lekkie

Obrazek

- Rama - elementy drewniane o szerokości 1cm

Obrazek

- Servo - zwyczajne servo z łożyskiem od HDD

Obrazek

- Prawie końcowy efekt - brak ESC x3 oraz pakietu

Obrazek


Zapraszam do oglądania pozostałych zdjęć w moim albumie - >>> GALERIA <<<
Awatar użytkownika
Alekub
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 11:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Alekub »

Dodalem nowe fotki do albumu. Trocopter juz zlozony i gotowy do lotu! Jak czas pozwoli to moze jutro wzniesie sie w powietrze. Jedyne co to przed pierwszym lotem bede musial wywazyc silniki i smigla! (sorki za pisownie, pisze z telefonu)

Pozdro!
darek53
Posty: 432
Rejestracja: środa 21 lip 2010, 00:45
Lokalizacja: PL

Post autor: darek53 »

Trochę słabo widzę to zamocowanie silnika na serwie tylko na opasce.
Zmień to bo zamiast oblotu będzie wizyta u chirurga...
swistak
Posty: 417
Rejestracja: piątek 09 mar 2012, 18:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: swistak »

Ja wogule slabo widze to serwo na tym miejscu... :oops: zdecydowanie za slabe.
Wymien to na jakies z metalowymi zebatkami inaczej silnik odleci i jak kolega darek pisal moze sie skonczyc wizyta u lekarza... Plastikowe serwa mozna montowac ale przez jakis system popychaczy wtedy nie ma tak duzych obciazen na serwie
Jesli cos dziala, to lepiej nie ruszac :)
michalgrabowski
Posty: 233
Rejestracja: środa 22 cze 2011, 11:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: michalgrabowski »

Hej :) Kibicuję Ci, trzymam kciuki :) Mógłbyś mi powiedzieć jakie wymiary i jakiego drewna użyłeś na ramiona?
MultiWii-quad - gada, lata, pełny serwis :)
Turnigy 9X
Awatar użytkownika
Alekub
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 11:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Alekub »

Lozysko przenosi jedynie ruch obrotowy z serva, ono nie utrzymuje silnika! Jak mi sie dzisiajuda to zrobie projekt w jakims programie graficznym aby pokazac jak to dziala!
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Lozysko oczywiscie podtrzymuje silnik jak napisales ale zapomniales jeszcze o silach ktore dzialaja na to serwo w momencie gdy silnik z tym smiglem pracuje . Silnik ze smiglem dziala jak zyroskop generujac spoooore opory . Wez w reke silnik ze smiglem a najlepiej silnik na ramieniu . rozkrec go i sproboj przekrecic ramie - zobaczysz jak spora sila uniemozliwia wykonanie takiego manewru. Wyobraz sobie teraz to liche serwko ktore musi pokonac ten opor dzialajac i stale korygujac polozenie silnika. |Ma to sens przy zastosowaniu odpowiedniej dzwigni Serwo jest odciazone , ruch silnika nie musi byc duzy - wystarczy 20stopni , za to bedzie dokladny.
Dodatkowo z ciekawostek - rodzaj uzytych smigiel (prawe lewe) nie ma wiekszego znaczenia w tricopterze. Jak juz wszystko sklecisz to nie ustawiaj tylnego smigla na sztorc pionowo. Tylne smiglo rownowazy moment obrotowy skrecanie w osi YAW i praktycznie nigdy nie jest prosto. Bazowe ustawienie wraz z serwem jest wiec odgiete mniej wiecej o 15-20 stopni w kier przeciwnym do ruchu obr smigiel. Nie ustawia sie tego na serwie zakresem a na ramieniu razem z serwem co powoduje ze serwo dziala w obydwu stronach w takim samym zakresie i bazowo silnik jest juz odgiety przed lotem o kat rownowazacy obrot.
i tak skonczysz ... wrając do RC
swistak
Posty: 417
Rejestracja: piątek 09 mar 2012, 18:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: swistak »

Brawa dla kolegi lukisek opisales to idealnie :)
A moje zdanie jest takie ze jak mial bym budowac tri do bym zrobil "dupke" na dwoch silnikach, za duzo jest zabawy z serwem...
Jesli cos dziala, to lepiej nie ruszac :)
Awatar użytkownika
Alekub
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 11:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Alekub »

swistak pisze:Brawa dla kolegi lukisek opisales to idealnie :)
A moje zdanie jest takie ze jak mial bym budowac tri do bym zrobil "dupke" na dwoch silnikach, za duzo jest zabawy z serwem...
Dzieki za info, postaram sie cos pozmieniac! Co masz na musli piszac "dupke"?
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Dupka czyli ramię na którym jest silnik i serwo. Tyle że robiąc ową "dupkę" na dwóch silnikach, nie mamy już tri a quada w układzie Y :) Ale mechanicznie konstrukcja na pewno prostsza.
Awatar użytkownika
Alekub
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 11:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Alekub »

Hejka

Wczoraj przeprowadzilem maly test uklady sterowania silnikami, czyli poprawnosc polaczenia motorow z plytka kkmulticopter. Wszystkie gyro pracuja tak jak powinny co mnie bardzo ciesz hehe..

Zalaczam filmik z przeprowadzonego testu



Pozdro
swistak
Posty: 417
Rejestracja: piątek 09 mar 2012, 18:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: swistak »

Dobra rada odpalaj maszynke nad glowa a nie na wysokosci twarzy :) zwlaszcza z tym marnym serwerem...
Jesli cos dziala, to lepiej nie ruszac :)
michalgrabowski
Posty: 233
Rejestracja: środa 22 cze 2011, 11:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: michalgrabowski »

Hej :) Ponawiam pytanie - jakiego drewna i o jakich wymiarach użyłeś?
MultiWii-quad - gada, lata, pełny serwis :)
Turnigy 9X
Awatar użytkownika
Alekub
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 11:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Alekub »

Mowisz ze utnie mi glowe :/ sluszna uwaga, juz raz ja stracilem dla swojej zony..... Hehe

Drewno.. Poszedlem do Obi i spedzilem godzine szukajac dobrego materialu na ramiona. Postanowilem na pierwszy test wykozystac tani, lekki i latwy w obrobce material - drewno! Jest to kijek o dlugosci 1m, szerokosci i wysokosci 1cm. Szerokos wystarczy aby przymocowac do niego silnik 2 srubami o stednicy 3mm. Slakowita dlugosc ramion to 30cm. Dwa przednie ramiona wystaja 26.5cm poza centralny element, natomiast ogon jest o centymetr krutrzy, czyli 25.5cm! Podstawa pod tylny silnik to 3.5cm/4cm/1.5cm

Czy jeszcze moge Ci w czyms pomoc?
michalgrabowski
Posty: 233
Rejestracja: środa 22 cze 2011, 11:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: michalgrabowski »

Nie, dzięki :) Wszystko już obczaiłem :) Dzięki wielkie :D
MultiWii-quad - gada, lata, pełny serwis :)
Turnigy 9X
ODPOWIEDZ