MK Jawora

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

MK Jawora

Post autor: jawor »

Cześć,

przegryzam się przez dokumentację i mam dwie zagwostki:

1/ Mixer-SETUP - czytam to, będzie latał w HEXa i nie mam pewności, czy można go ustawić w tryb "x", czyli dwa ramiona do przodu?
2/ Oświetlenie LED - jak zrobić, aby migało gdy napięcie lipo spadnie poniżej pewnego poziomu? Konfiguracja Output i tranzystor do SV2? Ale ja tam chce wpiąć serwo NICK stabilizacji gimbala???

J
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

Zerknij TU wygląda, że się da. Gdzieś na forum czytałem że taki układ nazywa się Heksa Erika.
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Dokładnie, musisz zassać Hexę Erikę ale bodajże w niej nie działa funkcjonalność programowego wirtualnego orientowania FC względem ramy (co 15°) tak więc musisz od razu ustawić FC mechanicznie rogiem do kierunku lotu w X-sie...
Drugie rozwiązanie to normalna HEXa "+" ale tu z kolei (może się mylę - proszę o sprostowanie) po "wirtualnym" przesunięciu na orientację "X" czyli obrót w MKToool'u o 15° to nie działa prawidłowo stabilizacja gimbala na takim nowo utworzonym wirtualnym kierunku.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Dzięki bardzo. Czyli pierwszy temat mam już ogarnięty - mixer HEXa Erica + FC mechanicznie rogiem do kierunku lotu.

A co z tym sygnalizowaniem spadku napięcia poprzez miganie LEDów, MK nie ma takiego "bajeru"?

J
Awatar użytkownika
ZiMi
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 16:09
Lokalizacja: Warszawa-Ząbki

Post autor: ZiMi »

Ma taki bajer. Napięcie progowe ustawiasz w zakładce Misc
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

ZiMi pisze:Ma taki bajer. Napięcie progowe ustawiasz w zakładce Misc
A gdzie się podłącza LEDy?
darek53
Posty: 432
Rejestracja: środa 21 lip 2010, 00:45
Lokalizacja: PL

Post autor: darek53 »

Do LEDów musisz mieś specjalny układ wzmacniający bo gołe FC MK nie wysteruje oświetlenia.
https://www.mikrocontroller.com/index.p ... 3b08f1e1ae
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

CZeść,

uruchomiłem i polatałem, no i coś jest nie tak... W zawisie, baaardzo wolnym locie i wznoszeniu jest SUPER. Jednak, gdy lecę ciutek szybciej (10km/h) zaczyna szarpać, podobnie, gdy obniżam wysokość lotu (nawet schodząc po skosie).

FC i ESC orginał MK, silniki MT2814-10, śmigła APC 10x47.




Ten lot jest na PIDach:
P=100
I=120
D=20
Gier_P=100
Gier_I=120
DynamicStability=100
ACC_Gyro-Factor=40
ACC_Gyro-Compensation=32
DriftCompensation=0
Stability=8
Main-I=16

Próbowałem również zmniejszać P i D (np P=80, D=6) - zachowanie było bardzo podobne.

Gorąca prośba do posiadaczy MK o sugestie w którym kierunku napierać, aby uspokoić go przynajmniej przy locie postępowym (z opadaniem jakoś "da się żyć")

J
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

Jaka to hexa? Ile waży? Jaki soft? Wiele zależy od smigiel i środka ciężkości...
Zwieksz mingas tak żeby silniki chodziły przy starcie szybciej, przy opadaniu bedą miały programowy ogranicznik. Daj p w okolicach 90, dynamic stabilty 70, stabilty na 6, to na początek;) jak nie pomoże to walnij d nawet 27 (testowalem u siebie i przy podobnych objawach sporo sie zmieniło)
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

jakuban pisze:Jaka to hexa? Ile waży? Jaki soft? Wiele zależy od smigiel i środka ciężkości...
Zwieksz mingas tak żeby silniki chodziły przy starcie szybciej, przy opadaniu bedą miały programowy ogranicznik. Daj p w okolicach 90, dynamic stabilty 70, stabilty na 6, to na początek;) jak nie pomoże to walnij d nawet 27 (testowalem u siebie i przy podobnych objawach sporo sie zmieniło)
HEXa XL, RTF (z eos600) 4,3kg. Soft chyba najnowszy, FC kupowałem w MK tydzień temu.

Śmigła i środek ciężkości, masz na myśli wyważenie samych śmigieł?

J
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

jawor pisze:
Śmigła i środek ciężkości, masz na myśli wyważenie samych śmigieł?

J
Wyważenie śmigieł to podstawa, potem silniki jeśli jest potrzeba.
A środek ciężkości to po prostu środek w osi pionowej i poziomej koptera czyli ułożenie gimbala i pakietów.
darek53
Posty: 432
Rejestracja: środa 21 lip 2010, 00:45
Lokalizacja: PL

Post autor: darek53 »

ACC_Gyro-Factor=40

domyślnie jest chyba 27 i tak daj

Gyro stability spróbuj dać na 7


Jeżeli opada i wachluje ramionami to spróbuj powalczyć jeszcze z D
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Napęd jest wyważony, najpierw silniki i śmigła niezależnie, później komplet silnik+śmigło. Środek ciężkości jest chyba jest ok, gimbal zamocowany centralnie w punkcie jego (z aparatem) środka ciężkości, latam na dwóch pakietach zamocowanych symetrycznie na przeciwległych ramionach.

Wprowadziłem poprawki zgodnie z waszymi sugestiami (dziękuję), odbyłem dwa loty (min gaz zwiększony):
Pierwszy:
P=90
I=120
D=20
Gier_P=100
Gier_I=120
DynamicStability=70
ACC_Gyro-Factor=27
ACC_Gyro-Compensation=32
DriftCompensation=0
Stability=6
Main-I=16

Drugi:
j.w. jedynie D zwiększyłem do 27.

Wydaje mi się, że jest troszkę lepiej, pomimo wiatru, który (w przeciwieństwie do wczoraj) był dość znaczy (ok 3-4m/s) - jednak to ciągle nie to.

Mam wrażenie, że pierwszy lot (D=20) jest lepszy, przy D=27 szarpał nawet przy wznoszeniu. W ogóle zauważyłem ciekawą zależność, jak na filmie jest cisza (słychać tylko silniki) to leci pięknie, jak słychać szum powietrza to szarpie...



Co dalej, D=20 i zmniejszać P?

J
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Ja miałem u siebie P=70, D=17.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Jawor bo nie doczytałem skoro masz oryginales MK dałeś zalecane dumpenery pod FC? Niestety AD to nie to samo co IDG :-(
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ