Co potrafii NAZA w porównaniu do MultiWii 0.6.3 ?

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Co potrafii NAZA w porównaniu do MultiWii 0.6.3 ?

Post autor: Luk »

Witam,
Niedawno zainwestowałem w quada na płytce MultiWii wersja 0.6.3 z baro oraz kompasem. Miałem wielkie plany odnośnie latania FPV oraz robienia zdjęć z wysokości około 70 - 100m.
Jak na razie nadal się uczę opanować model i mam cykora przed wyższym lataniem. Zauważyłem że nawet lekki wietrzyk na wysokości 3 -4m potrafi znacznie rzucić modelem i wytrącić go z obranego kierunku.

Wystarczy spowiadania się, mam pytanko czy zmiana kontrolera z posiadanego na Nazę poprawi stabilność modelu?
Czy kontroler Naza pozwoli na spokojny lot na wysokości 100m?
Czy Naza ma możliwość utrzymywania pozycji za pomocą GPS-u? czy dopiero droższa wersja Wookong?
A może istnieje jakiś dodatek umożliwiający lot z autopilotem tańszy niż Wookong?

Wiem że to dużo pytań, mam nadzieję że kolegów nie nudzę , ale zapewne wiele osób się nad tym zastanawia.
Czy DJI Wookong ma możliwość lotu po wyznaczonych punktach jak to chwali się MK?
Jeszcze jedno pytanko , w porównaniu do MultiWii , czy kalibracja Nazy i ustawienie gimbala jest łatwiejsze?
Słyszałem opinie że NAZA znacznie lepiej radzi sobie z wiatrem niż kontroler który posiadam, czy ktoś potwierdzi?

Do zakupu MultiWii skusiła mnie ekonomia i świetne forum które pomogło mi w kilku przypadkach. Zastanawiam się jednak czy nie będę uczył się w nieskończoność i przypadkiem zaliczę kreta z 20m a to już wystarczy do porażki.
Chciałbym w końcu zrealizować plany i fantazje związane z modelem, zastanawiam się czy nie szybciej będzie po zmianie na NAZĘ.

Z góry dziękuję, mam nadzieję że temat pomoże mnie i wielu kolegom którzy zastanawiają się nad zakupami.
Łukasz
Awatar użytkownika
Ciast3k
Posty: 179
Rejestracja: środa 07 mar 2012, 22:11
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ciast3k »

a nie myślałeś że to może być kwestia złego ustawienie koptera a nie zaraz jakości części?
Bartek Castelli
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

A ja myślę że najpierw to trzeba się nauczyć latać.
Wiatr spycha każdy kopter bez trybu PH podczas lotu niezależnie od ustawień.
Od Wookong'a tańszy będzie mikrokopter z navigacją. Śledź giełdę, czasami pojawiają się atrakcyjne ogłoszenia .
Awatar użytkownika
spetial
Posty: 274
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 13:49
Lokalizacja: Sankt Augustin

Post autor: spetial »

slawko_k pisze:A ja myślę że najpierw to trzeba się nauczyć latać.
i to jest właśnie to :)
Ja moim kopterkiem też nie latam za dobrze i też myślałem, że nim coś nie tak ale ostatnio latałem z kolegą który lata od 4 lat i jak zaczął latać moim to się nadziwić nie mogłem, że tak ładnie lata :D
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

nazą lata się tak łatwo ze idealna dla początkujących, nie umiałem latać w ogóle kopterem, a teraz to już frajda a latam od tygodnia :). Jak Ci rzuca kopterem na wietrze, to może masz nieosłonięty barometr?
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

loop, zgadzam się, produkty dji są bardzo dobre dla początkujących , lecz jezeli nie ma się podstawowych umiejętności może to się źle skończyć

przykładowo co się stanie gdy DJI straci zasięg lub spadnie napięcie na baterii i przejdze w tryb "czerwony" mamy szybkie opadanie a co będzie jezeli kopter będzie nad jakimś budynkiem hmmm

trzeba przejść w tryb manualny , ( nie polecam początkującym )

elektronika elektroniką ale czasem będzie trzeba przejąć drążki i co w tedy


ale podsumowując produkty dji są bardzo dobre , i przede wszystkim jeżeli zamierzasz profesjonalnie robić zdjęcia to na pewno bym nie oszczędzał

multi wii jest jednak produktem dla tych co mogą mniej wydać na copter a chcą się pobawić /polatać
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Kuki, i tak i nie.
Miałem przygodę i na 700 albo 800m wys. wyczerpał sie akumulator, naza przeszła w stan samoloądowania, czyli zaczęła opadać stale stabilizując opadanie i trzymała przy tym kierunek i prędkość opadania. Kompletne zero szkód. Jak wyląduje na samochodzie, to może najwyżej nóżki się odbiją w karoserii, a jak na człowieku to ew. trochę skórę zarysuje, ale wątpliwe by nazą zrobić z kogoś inwalidę.
Co innego gdy tak wysoko wyłączy się silniki, wtedy pewnie powstanie wirujący spadający kawałek metalu, nie próbowałem...
Wg mnie naza jest świetna i na początek i docelowo. Multiwii nie miałem więc nie ocenię.
^ sens tylko w postępie ^
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: Luk »

Witam, Troszkę podróżowałem więc nie było kiedy poczytać.

Miło że jest zainteresowanie porównaniem tych dwóch platform. Mam pytanko:
Rozwinięcie Nazy o system z GPS to wookong, natomiast czy planujecie koledzy rozwinięcie Multii Wii o opcję z Gps-em? Oczywiście stabilizacja lotu i jakiś autopilot po zadanych współrzędnych?

Z góry dzięki.
3majcie się w długi weekend.
Łukasz
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

rozwinięcie Multii Wii o opcję z Gps-em? Oczywiście stabilizacja lotu i jakiś autopilot po zadanych współrzędnych?
Przecież od kilku tygodni jest :-) Na razie w fazie testów ale "return-to-home" działa jak najbardziej...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Marciniasty »

Multiwii już obsługuje GPS i nawet kolega z forum ostatnio jakiś modulik zaprojektował na i2c wlasnie do multiwii . RTH już jakoś tam działa i inne funkcje też są rozwijane przez autora projektu więc pewnie w tym roku coś się wyklaruje w tym temacie . Jednak do mk czy wukonga to to raczej nie bdzie miało porównania ze względu na niekomercyjny charakter projektu multiwii .
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

Luk pisze:Witam, Troszkę podróżowałem więc nie było kiedy poczytać.

Miło że jest zainteresowanie porównaniem tych dwóch platform. Mam pytanko:
Rozwinięcie Nazy o system z GPS to wookong, natomiast czy planujecie koledzy rozwinięcie Multii Wii o opcję z Gps-em? Oczywiście stabilizacja lotu i jakiś autopilot po zadanych współrzędnych?

Z góry dzięki.
3majcie się w długi weekend.
MultiWii jak Linux - dziala na nim dowolne oprogramowanie pod warunkiem,
ze sam je sobie napiszesz ;-)

Jesli cieszy Cie dlubanie, kombinowanie, testowanie, naprawianie etc to MWii.

Jesli chcesz po prostu latac to Naza / Wookong.

Moim zdaniem MultiWii jest swietne jako prosty konstroler lotu w trybie acro,
troche gorszy w trybie autolevel. Proby robienia z niego czegos wiecej polecam
tylko hobbystom (patrz wyzej).

q
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

Jesli cieszy Cie dlubanie, kombinowanie, testowanie, naprawianie etc to MWii
Zmiany nie są obowiązkowe przecież i jak ktoś nie chce to nie musi nic robić.
Ja prawie rok latałem bez podłączania do kompa i nie czułem potrzeby do zmian czegokolwiek. Latał świetnie.

Ogólnie to na pewno wart polecenia kontroler.
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

Dokladnie o tym pisze - jesli zadowala Cie podstawowa funkcjonalnosc
tak jak mnie to jest jak piszesz. Jak chcesz baro, kompas, GPS, GSM ;)
to czeka Cie dlubanie...

q
Awatar użytkownika
Tompson
Posty: 296
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 21:14
Lokalizacja: Kraków,Nowy Targ

Post autor: Tompson »

z multiiwii jest trochę dłubania ale wart w 100 % swojej ceny
pozdrawiam
Tomek
-------------------------------------

fpv to bardzo ciężka i kosztowna choroba jak miło być zarażonym
ODPOWIEDZ