Platforma AXN FPV by VaderJK

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Platforma AXN FPV by VaderJK

Post autor: vaderjk »

Witam,


Jestem tu nowy, aczkolwiek juz od jakiegos czasu czytalem forum i obmyslalem koncepcje przerobienia moje AXN Floater Jeta z HK na FPV (w sumie byl zakupiony w tym celu, ale latalem nim tradycyjnie).

Zawsze chcialem polatac jak w "prawdziwym" samolocie - pilotem nie zostalem, ale marzenia pozostaly. Jako ze elektronika aktualnie droga nie jest - wiec podjalem wyzwanie zrobienia FPV - na razie w wersji minimalistycznej - zalozenie:

1. Do latania w miare blisko - ok 1km
2. Pozostawic jak najlepsze wlasciwosci lotne (odpadaja pan tilty itp)
3. Na poczatek bez OSD - tzreba sie nauczyc oceniac wysokosc, odleglosc , orientacje
a potem sie doda OSD.
4.Niedrogo.


Wiec kupilem Foxa 700mW, kamerke 600TVL , obiektyw 2,8, na razie sterowanie ma byc na poczatek na HK-T6A .
Zasilanie pakietem 3S 1000mAh.
Stacja bazowa - to grabber USB + Laptop, odbiornik Fox na statywie na dachu samochodu.
Pudlo na laptopa (zamiast googli :-)

Fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Filmik z pierwszego lotu - czesc srodkowa jest FPV - widac lagodniejsze sterowanie




W najblizszych planach jest zmiana anteny w nadajniku video na Inverted Vee, zmiana toru sterowania RC na FrSky z telemetria, sterowanie z apki po kabelku -sygnal PPM - a FrSky na maszcie.

Bede pisac o postepach.


Pozdrawiam,

VaderJK
Artu

Re: Platforma AXN FPV by VaderJK

Post autor: Artu »

vaderjk pisze:zmiana toru sterowania RC na FrSky z telemetria, sterowanie z apki po kabelku -sygnal PPM - a FrSky na maszcie.
Rozważ może taką opcję eLeReS by Mifau...
Cenowo to samo co FrSky (zniżka dla Forumowiczów :-D), a możliwości... :-P
Poza tym projekt rozwojowy...
Awatar użytkownika
biczownia
Posty: 271
Rejestracja: poniedziałek 07 cze 2010, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: biczownia »

znajome poldery obok mostu Milenijnego:) też tam często latam:)
... i tak skończysz na kiss24A
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Artu dobrze podpowiada. FrSky też może być, ale telemetria imo mija się z celem, bo:
dasz moduł na maszt, z jakąś lepszą antenką, a na odbiorniku będą pewnie nadal standardowe antenki. Sygnał zwrotny będzie za słaby, żeby go odebrać w bazie.
Poza tym, potem i tak będzie jakieś OSD.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
xader
Posty: 60
Rejestracja: wtorek 13 wrz 2011, 13:40
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: xader »

Jeszcze jeden plus na rzecz eleres'a - przy frsky i 1.2 vtx lpf (~20$) wydaje sie byc wymagany, szczegolnie iz axn nie jest zbyt duza maszyna. Na RCG wiekszosc opinii o polaczeniu 1.2video i frsky nie jest pozytywna...:
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 34&page=17

Jezeli zalezy ci na kanale zwrotnym zawsze mozesz kupic najtansze osd z hk (<10$) i tam zawrzec napiecie rssi.
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Witam,

Dzieki za uwagi - ale na razie FrSky musi wystarczyc - bo leci juz z HK, musze wymyslic jak go zgrac z Foxem 700mW 1,2GHz. Ogolnie opinie byly dobre, a do czasu co nie kupie OSD to to pikanie z telemetri ma mi sygnalizowac ze pora wracac - a mam nadzieje ze potem - przestawiajac prog alarmu - uda sie go wylaczyc - jak bede potrzebowac.

A czy wiecie moze na jakim kanale video (czestotliwosci) z zakresu 1,2GHz sa najmniejsze zaklocenia wzgledem FrSkya?

Jaki filtr na video polecicie? Czy sa jakies sensowne do okolo 20$?
Bo jak czytalem o filtrach to bylo ze na 1,2GHz tez obcinaja - np o polowe moc - to sie mija z celem...


Ogolnie antena foxa bedzie na samym ogonie, a frsky ma byc prawie na samym dziobie - mam nadzieje ze to wystarczy.


Jak sprawdzalem zasieg na ziemi na aktualnym torze rc - HT-T6A to wyszlo mi 650m na ziemi - myslalem ze to przeszkadza fox, ale mimo ze go wylaczylem to sie zasieg nie polepszyl...


Pozdr,

VaderJK
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Witam,


Mam pytanie czy montaz anteny Inverted Vee do tylu bedzie mialo duzy wplyw ?
Zakladajac ze latam na max 2km (a na poczatku do 1km).

Po prostu trudno mi bedzie technicznie ja zamontowac w odpowiednim kierunku - a ona podobno lepiej promieniuje do przodu niz do tylu.

Drugie pytanie to jaki wplyw na zasieg na 1,2GHz ma przesloniecie anten video przez model styropianowy z wyposazeniem?

Czy na to trzeba bardzo uwazac - umieszczac antene tak zeby prawie zawsze wystawala "poza" model?


Pozdrawiam,

VaderJK
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

a nie lepiej zrobic antenke gp i zamontowac tak jak u mnie:
Obrazek

btw. tu masz watek na temat mojego floaterka:
http://rc-cam.info/viewtopic.php?p=19294
Artu

Post autor: Artu »

vaderjk pisze:Mam pytanie czy montaz anteny Inverted Vee do tylu bedzie mialo duzy wplyw ?
Zakladajac ze latam na max 2km (a na poczatku do 1km).
Montuje sie ją w takim położeniu, bo jak słusznie Zauważyłeś, ma lepsze "promieniowanie/odbiór" w kierunku rozwartych ramion.
Wyobraź sobie sytuację, że odlatując od "bazy" zaczyna rwać link wideo...
Przy "odwrotnym montażu", czyli wąsiki skierowane w tył, po nawrocie nie odzyskasz sygnału, bo antena będzie promieniować/odbierać w odwrotną stronę, niż kierunek lotu/powrotu.
I z tego powodu, montujemy ją w takim położeniu:

Obrazek

I jeszcze inny sposób montażu:

Obrazek

I jeszcze jeden:

Obrazek

Tak też można:

Obrazek
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

To ze ma byc do przodu to ja wiem - i ze po to sie ja do przodu daje zeby przy slabym zasiegu po zawroceniu bylo lepiej.

Bardziej mi o to chodzilo jak duza to jest roznica. Moze przy tych lotach co chce nie ma to zadnego znaczenia.


Cholo Twoj watek czytalem kilkakrotnie - bardzo mi sie podobaly Twoje loty axnem.

Jednak z rozlozeniem sprzetu w modelu chce tak zrobic zeby frsky byl jak najdalej od nadajnika i anteny video - zebym nie musial stosowac filtra na video.

Wiec antene video na ogonie dalem a frskya w kabince .

Pytanie tylko czy przesloniecie modelem anteny video bedzie mocno tlumic sygnal video.
Chlo Twoj uklad mi srednio pasuje bo za blisko bylaby antena video frskya.
Zakladajac ze daje ja dobrym kierunkiem tzn rozwarciem do przodu, ale za to w locie - na baze - bedzie na jej lini caly model...

Pozdrawiam,

VaderJK
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
Artu

Post autor: Artu »

Przemyśl jednak zamianę, czyli RX-RC w ogonie, a całe wideo z przodu...
Kamera płytkowa również potrafi nieźle siać na link RC...
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

vaderjk pisze: Pytanie tylko czy przesloniecie modelem anteny video bedzie mocno tlumic sygnal video.
Chlo Twoj uklad mi srednio pasuje bo za blisko bylaby antena video frskya.
tu nie chodzi o odleglosc tylko, ze antenki odbiorcze sa pod antena nadawcza.
moge Cie zapewnic, ze natezenie pola jest tam mniejsze niz w odleglosci ponad 1 metra od anteny i na jej poziomie (szczegolnie w przypadku anteny gp).
na zestawie jak na zdjeciu jest fox 800 - wlaczanie i wylaczanie go nie powodowaly praktycznie zadnego spadku zasiegu.
na coronie dsss latalem na tym zestawie 5km na wzmacniaczu i baciku w nadajniku bez zadnych problemow. frsky nie latal jeszcze w tym modelu.

tu jest np. filmik na 2km (wszystkie anteny dookolne):
http://exposureroom.com/members/cholo/8 ... f3bff39f5/
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Hej,

Dzieki za informacje.

Jako ze mam kabelek USB do FRSKYa z telemetria to tak mysle ze moge sobie zrobic testy - na laptopie podgladac RSSI nadajnika i odbiornika - z roznym ulozeniem antenek, dalej - blizej, wyzej-nizej i z wlaczonym i wylaczonym foxem - i bede wiedziec w jakim miejscu jest lepiej a w ktorym gorzej.

Potem oczywiscie i tak planuje test naziemny odleglosciowy.

Aktualnie musze ograniczyc sie do sprzetu ktory juz mam- moge tylko zmieniac konfiguracje - ulozenie elementow.

Nastepne duze zmiany beda dopiero po zakupie OSD - wtedy bedzie pewnie duza reorganizacja - zeby zasieg sie zwiekszyl - ale do tego to daleko - na pewno nie w tym sezonie. Njapier musze nauczyc sie latac swobodnie bez OSD.

Pozdr,
VaderJK
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Witam kolegow po przerwie.

Troche Was posluchalem - teraz AXN wyglada tak

Obrazek


Zobaczymy co bedzie w locie - czy sie pogorszy czy moze polepszy ...
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

ales sie uparl na to vee :roll:
jak juz polatasz to zrob antenke gp i porownaj ;-)
ODPOWIEDZ