eLeReS - w praktyce - OSIĄGI

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

to jest zwyczajny dipol tylko pogrubiony o niepotrzebną kolosalną (patrząc na zdjęcie) masę x5 :-)
A za te wtyczkę to ja bym ich pocienkował ;-) tak jak ona pocienkowuje parametry... toż to masakra jakaś nie nadająca się do naszych zastosowań ta wtyczka jest :-(
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Rurek, ale wtyczke zawsze mozesz sobie zmienic.

I tak sprzedaja to z kablem 120cm wiec wypada to skrocic i zamontowac SMA.
Co do wagi, dobre pytanie. Sprobuje sie dowiedziec.
Artu

Post autor: Artu »

Rurku, to jest antena do konkretnego urządzenia, i taką ma wtyczkę, jaką ma.
Można obciąć. Ale płacić 55zł (+przesyłka), to lekkie przegięcie.
Można taka zrobić za cenę pigtail-a i patyka od waty cukrowej :mrgreen:
433MHz Half-wave dipole for LRS :-D
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Artu pisze:Rurku, to jest antena do konkretnego urządzenia, i taką ma wtyczkę, jaką ma.
Można obciąć. Ale płacić 55zł (+przesyłka), to lekkie przegięcie.
Można taka zrobić za cenę pigtail-a i patyka od waty cukrowej :mrgreen:
433MHz Half-wave dipole for LRS :-D
Hmm...a czemu w tym tutorialu autor pisze zeby skrocic oba konce do 150mm?
Myslalem ze dlugosc ramion dla 433MHz to 164mm
Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

esamolocik pisze:
Artu pisze:Rurku, to jest antena do konkretnego urządzenia, i taką ma wtyczkę, jaką ma.
Można obciąć. Ale płacić 55zł (+przesyłka), to lekkie przegięcie.
Można taka zrobić za cenę pigtail-a i patyka od waty cukrowej :mrgreen:
433MHz Half-wave dipole for LRS :-D
Hmm...a czemu w tym tutorialu autor pisze zeby skrocic oba konce do 150mm?
Myslalem ze dlugosc ramion dla 433MHz to 164mm
To samo mi się ciśnie, wszędzie wypisują 164mm na ramie, tu 150? Dotnę swoją antenę do 150 i sprawdzę, po RSSI co się stanie.
Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

Rurek pisze:
dual pisze: A dipol wykonałem naprawdę solidnie, troszkę antenek już wykonałem i nie mam z nimi problemów. :)
No wiesz - dipol jest pewnym kompromisem ze względu na masę i aerodynamikę :-) co z tego że zasięg będzie największy na baciku skoro i tak nie dolecisz tak daleko bo paliwa zabraknie ze względu na zwiększone spalanie z powodów w/w ;-)
I właśnie ze względu na ten kompromis "wielcy LRSowcy" nie ładują wielkich anten na odbiorniki - bo co by im zależało przy i tak wygórowanej cenie dołożyć bat za 5 $....
Sorry, że dwa posty pod sobą ale dopiero odczytałem. Mi generalnie chodzi o uzyskanie tak dużego zasięgu RC abym miał problemy z zasięgiem energetycznym. Jak do tej pory RC kończy się znacznie szybciej. Więc będę wkładał cokolwiek aby to zmienić. :) A przy masie platformy ponad 3kg opory anteny to pomijalna sprawa.
Pozdrawiam

Marcin
Artu

Post autor: Artu »

dual pisze:
esamolocik pisze:Hmm...a czemu w tym tutorialu autor pisze zeby skrocic oba konce do 150mm?
Myslalem ze dlugosc ramion dla 433MHz to 164mm
To samo mi się ciśnie, wszędzie wypisują 164mm na ramie, tu 150? Dotnę swoją antenę do 150 i sprawdzę, po RSSI co się stanie.
Niby dostrojone na profi sprzęcie... :mrgreen:

Obrazek
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Najlepiej robic antene z tutka Shrerera . On ma konkretny sprzet pomiarowy i na pewno wie co robi.
i tak skonczysz ... wrając do RC
Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

Dla mnie sprawa jest prosta, robisz antenę i lecisz. Jak zalecisz dalej znaczy, że lepsza. Dokładnie w taki sposób zamierzam sprawdzić słuszność 164 do 150mm. :)
Pozdrawiam

Marcin
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

dual pisze:Dla mnie sprawa jest prosta, robisz antenę i lecisz. Jak zalecisz dalej znaczy, że lepsza. Dokładnie w taki sposób zamierzam sprawdzić słuszność 164 do 150mm. :)
dual, ale to sie pochwalisz czy dalej zaleciales? ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

hmmm czyste matematyczne obliczenie dla 435MHz (bazowa częstotliwość dla naszego eLeReS'a) to daje 172,41379310344827586206896551724 mm :-)
Nie uwzględniono żadnych współczynników skrócenia ani dla anteny ani dla kabla.
Tak więc zapewne długości 164 czy 150 wynikają a) z oczekiwanej częstotliwości b) oczekiwanego SWR'a
I tylko mając dobre przyrządy, po parunastu cięciach - mistrzowie doszli do tych długości ....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

esamolocik pisze:
dual pisze:Dla mnie sprawa jest prosta, robisz antenę i lecisz. Jak zalecisz dalej znaczy, że lepsza. Dokładnie w taki sposób zamierzam sprawdzić słuszność 164 do 150mm. :)
dual, ale to sie pochwalisz czy dalej zaleciales? ;)
Pewnie, wczoraj latałem na 164 i wyniki były gorsze od bata fabrycznego od CLa. Jak będę miał dziś czas to dotnę jedną z anten na 150 i dla porównania zrobię jedną na 166mm (czyli współczynnik 0,97), a długość 164 (a dokładnie 163,5mm) wynika ze współczynnika 0,95 czyli takiego "uniwersalnego". Ta długość 150 troszkę mnie dziwi.
Pozdrawiam

Marcin
Artu

Post autor: Artu »

Rurek pisze:I tylko mając dobre przyrządy, po parunastu cięciach - mistrzowie doszli do tych długości ....
Czyli trzeba zrobić antenę (z naddatkiem) i wysłać do Kostka :-P
pit202

Post autor: pit202 »

widać było po nadawczej , co innego mi wyszło z wyliczeń a co innego podczas badania na SWR
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Chlopaki, to moze by sie znalazl u nas na forum jakis dobry kolega co ma odpowiedni sprzet pomiarowy i nam wyliczyl, zestroil anteny dla eLeReSa - tak zeby wicagnac max z tego cudenka.
ODPOWIEDZ