futaba

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

magneto pisze:kefir to sie zgadza wszystko ,ale ze idzie do mnie 9z z modulem 72MHz torozgladam sie za odbiornikem do niego a ze jest na nim oznaczenie:
fp-tk-fm
pcm transmiter
to nie wiem jaki kupic. A zeby byc spokojnym o latanie zgodnie z prawem chce dokupic modul na 35MHz wraz z odbiornikem i jaki kupic modul i odbiornik.
I nastepna sprawa czy transmiter PCM moze pracowac z PPM?

Zostan na 72Mhz do FPV, dokup tylko odb futaby.
Jak chcesz legalnie to kup najtanszy modul RF 35Mhz na kwarc i do tego CORONE na 35Mhz


Jesli kupiles apke z modulem na 72Mhz to poszukaj do niego doskonalych i ostatnio tanich odbiornikow Futaby 149DP. Pracuja ladnie w PCM-ie i sa to jedne z najmniej podatnych na zakl odbiornikow. Musisz tylko kupic wersje na 72Mhz , ktorych to pelno na ebay-u oraz do tego odpowiednie kwarce (nie na 35 a na 72 Mhz ).
Ewentualnie poszukaj modul odb z synteza.

tutaj Futka 149dp
http://cgi.ebay.com/Futaba-R149DP-Lo-Hi ... 19bc5ac6bb

a tutaj odbiorniczek z syntezą na 72Mhz
http://cgi.ebay.com/Futaba-R319-DPS-72M ... 414fa5efad

te 2 konstrukcje to BETON jesli chodzi o osiagi. Zla strona takiego rozwiazania to to ze PCM nie ostrzeze ciebie jak konczy sie zasieg.

EDIT:

Modul nadawczy w twoim radiu moze pracowac zarowno w PCM jak i w PPM , takze obsluzy prawie kazdy odbiornik na 72Mhz
Awatar użytkownika
magneto
Posty: 249
Rejestracja: czwartek 18 lut 2010, 02:41
Lokalizacja: Płock

Post autor: magneto »

Lukisek dzieki za odpowiedz. chce dopytac jeszcze zeby mniec pewnosc, do tego modulu nadawczego ktory posiadam pasuje ten piewszy odbiornik z kwarcem a ten drugi z syntezą nie,musze miec modul w odbiorniku z synteza.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Odb z synteza pasuje do wszystkiego ;-) - krecisz magicznymi srubkami i juz :-)

Synteze moze miec modul RF oraz takze odbiornik.
Polega to na tym ze jesli masz nadajnik z synteza - mozesz 2 srubkami na module ustawic sobie dowolny interesujacy ciebie kanal - nie potrzebujesz zadnego kwarcu
tak wyglada taki modul
http://www.rcuniverse.com/magazine/arti ... cle_id=542

Podobnie ma sie rzecz z odbiornikiem (sa albo na kwarc albo z syntezą) i tu takze mozesz ustawiac czestotliwosc za pomoca trymerkow (tak jest w futabie , 2 link z mojego posta poprzedniego) lub np bindowac odbiornik za pomoca odpowiedniej sekwencji nacisniec przycisku(CORONA).

Jak sam widzisz idealna sytuacja jest gdy zarowno nadajnik jak i odb maja synteze . Wtedy mozesz sobie ustawiac dowolne kanaly bez ograniczen i zabawy z kwarcami.
Kwarce to delikatna rzecz , lubia sie zgubic itp. Trzeba miec ich troche zeby pokryc cale pasmo :) . Jak pojdziesz na pole i dysponujesz np jednym kwarcem na kanal 63 a okaze sie ze twoj kolega ma takze tylko taki to sobie nie polatacie :). Oczywiscvie to zart ale wyobraz sobie sytuacje gdy jestes na zlocie i w powietrzu jest jednoczesnie np 10 maszyn , kazdy na swoim kanale a ty masz 3 kwarce i akurat na takie kanaly jakie sa juz wykorzystywane. Majac modul RF z synteza i odbiornik takze - ustawiasz sobie pierwszy wolny kanal i latasz.
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Mam pytanie w temacie futaby bo znalazłem jeszcze coś takiego i wcześniej w tym poście dałem linka do futaby i tutaj daję do tej drugiej czym one sie różnią i która jest lepsza do latania fpv i zasięgu czy jest podobny w obydwóch ???
http://cgi.ebay.co.uk/Futaba-9C-Aircraf ... 19bc5b4261

Są dwie 9ZAP i 9CAP jak jest w nich różnica... :oops:
Załączniki
store_futaba9cap.jpg
P1110465_resize.JPG
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

Modułu mają takie same, więc zasięg ten sam ;-)
Jeśli masz okazje kupić 9ZAP to bierz bez wahania. Ma lepszy soft niż 9CAP, większe możliwości programowania.
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

ale co tu programować z szybowcu ??najwyżej w przyszłości jakiś pan/tilt...
Wydaje mi się że 9CAP jest chyba popularniejszym modelem radia w lotach FPV.
9ZAP chyba już nie robią nie wiem jak z CAP-em..???
Na razie czekam już 3-tydzień na kamerkę od ping-ponga...trochę długoooo..i oblatuje szybowca na DX7 ale coraz bardziej ciągnie mnie w stronę FPV i coraz częściej zabieram szybowca na pole niż heli-które sprzedaję-koszta..przede wszystkim...dlatego zastanawiam się nad zmianą apki DX7 na coś bardziej odpowiedniego do FPV.. :roll:
Ja bym zrobił taki sondaż kto na jakim radiu lata i odbiorniku...tutaj na forum...zawsze jakaś podpowiedź która może zdecydować w kwestii wyboru aparatury do latania FPV... :roll:
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

marcin.gala pisze: Na razie czekam już 3-tydzień na kamerkę od ping-ponga...trochę długoooo..
Co Ty zamówiłeś i gdzie? a jaki nadajnik video? kurka coś długo...porównywalnie do mojego składania juniora ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Zacznijcie trenować kark albo kupcie dobre szelki bo ten nadajnik nie należy do najlżejszych :-D
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

kamerka z e-bay.com i na nią tak długo czekam ale gościu wysłał dopiero po 8dniach jak zapłaciłem i pisał mi przesyłka idzie od 15 do 20 dni roboczych a nadajnik i odbiornik już jest z range video 1.3Ghz... :roll:
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

No musisz sie zdecydowac . Jedna i druga konstrukcja sa udane. 9Z jest tansza bo starsza ale moim zdaniem lepiej wykonana, moze troszke mniej intuicyjna w obsludze . Zasieg to jak tam powiedzial ktos wczesniej , to samo. Ja czasem nie rozumiem ludzikow co kupuja nowke sztuke np dx6 (sam to kiedys zrobilem) po to zeby potem ja sprzedawac. Zamiast rozejrzec sie za czyms takim jak 9Z za grosze na ebayu. Nawet jak bedzie trzeba cos w niej wymienic to i tak wyjdzie taniej niz jaskis Hitec.
Z drugiej strony prosze poczytac jak wymiata DX6i w FPV z odpowiednim wzmakiem :)
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

No ja kupowałem nowe DX7 ale zaczynałem od heli i w sumie nie myślałem że nadejdzie czas i FPV a teraz,wolałbym wymienić apkę i muszę sprzedać DX7... :-?
Chociaz już tu pisałem na forum jak by można było wzmocnić DX7..
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

i ktos doradził jak ją wzmocnić ?
Taki sposob ma swoich zwolennikow jak i przeciwikow.
Jesli ciebie interesuje to moge napisac tobie na PW dokladnie jak to zrobic.
Ostatnio zmieniony piątek 21 maja 2010, 15:17 przez lukisek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=365&po ... c&start=15

są różne wzmacniacze znalazłem taki 500mW co by można było włożyć w środek DX7 razem z "BEC-kiem" i zasilać głównym włącznikiem radia...
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Widze ze wiesz o co chodzi , wiec pozostaje tylko zakup odpowiedniego wzmacniacza.
na e-bayu mozna kupic wzmacniacz wi-fi 500mW taki plasciutki jak wafelek. do tego Bec i sprawa zalatwiona. Antene spokojnie mozesz zostawic tą ktora jest oryginalna. Podlaczenie sprowadza sie do podpiecia wtyczek. Jedyna rzecz ktora musisz zrobic to dolutowac zasilanie do wzmacniacza i wyprowadzic przewod do baterii , lipola. Mozna to ladnie zgrabnie zrobic , nie niszczac przy tym obudowy aparatury.
Awatar użytkownika
magneto
Posty: 249
Rejestracja: czwartek 18 lut 2010, 02:41
Lokalizacja: Płock

Post autor: magneto »

Marcin.gala mam pytanie czy moze licytujesz ta futabe 9cap co jest w tym linku http://cgi.ebay.co.uk/Futaba-9C-Aircraf ... 19bc5b4261
ODPOWIEDZ