L4-ME mój pierwszy kład

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Marciniasty pisze:Zobacz na ten obrazek i powiedz dla czego niemiaszki inaczej polutowały kable niż Ty .
A może dlatego że to inny rodzaj FC? Nie wiem. Jak według Ciebie powinienem to zrobić, oczywiście stosując włącznik?
Jeśli prąd nie będzie przez niego przepływał to po podłączeniu lipola, to i regle i samo FC będzie zasilane. Na moje wychodzi, że albo wszystko przez pstryczek, albo nic.
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Marciniasty »

Jak już tak bardzo się upierasz na wykorzystanie fc jako miejsce do połączenia całego zasilania to przenieś ten kabelek z padu 15 na pad 16 i będziesz miał włączanie FC przez pstryczek i zasilanie regli przez podłączenie baterii .
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Pstryczek jest nieporozumieniem. Wywal go!
Jeżeli coś ma się wyłączyć w locie od wibracji to zgadnij co to będzie?
To że niemiaszki dali wyłącznik do FC to wcale nie oznacza że są nieomylni! Zamiast wyłącznika masz konektor do LiPo który jest ciężko spalić przez przeciążenie oraz wyłaczyć przez wypadnięcie jednego konektora z drugiego. Jak to mówią - safety first! I jeżeli można zawodny element układanki wyeliminować - to powinno się tak zrobić...a więc wywal pstryczek albo daj go w innym celu skoro już się tak upierasz :-) np do załączania LEDów 8-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Marciniasty pisze:...przenieś ten kabelek z padu 15 na pad 16 i będziesz miał włączanie FC przez pstryczek i zasilanie regli przez podłączenie baterii .
Wtedy zasilanie całości odbywa się przez podłączenie lipola.
Rurek pisze:Pstryczek jest nieporozumieniem. Wywal go!
Jeżeli coś ma się wyłączyć w locie od wibracji to zgadnij co to będzie?
To że niemiaszki dali wyłącznik do FC to wcale nie oznacza że są nieomylni! Zamiast wyłącznika masz konektor do LiPo który jest ciężko spalić przez przeciążenie oraz wyłaczyć przez wypadnięcie jednego konektora z drugiego. Jak to mówią - safety first! I jeżeli można zawodny element układanki wyeliminować - to powinno się tak zrobić...a więc wywal pstryczek albo daj go w innym celu skoro już się tak upierasz :-) np do załączania LEDów 8-)
Cholerka to już jest 2:1 ;-)
Uparłem się na niego bo wydaje mi się że tak jest wygodniej, ale skoro ma się wyłączyć, to chyba pójdzie się paść...
Nie twierdzą że MK są nieomylni, twierdzę tylko, że to oblatana i testowana platforma, więc pewno coś by napisali o tym.
Ale oko pstryczek wywalam... A miało być tak pięknie :cry:
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

3:1. Ja też pisałem, że wg mnie tak się nie da i mam w ogóle bez włącznika, ale wolałem żeby mądrzejsi potwierdzili.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ja myślę że 100:1 :-) bo jakby przekopać forum to mało kto używa, raczej wszyscy wywalają z MK, a w innych kontrolerach nawet nie wpadają na tak genialny pomysł jak pstryczek do załączania koptera !!!! Kurna to nie jest lama do latania po pokoju żeby ją pstryczkami uruchamiać...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Artu

Post autor: Artu »

Rurek pisze:Kurna to nie jest lama do latania po pokoju żeby ją pstryczkami uruchamiać...
Oj widać, że nie Miałeś do czynienia z zacną LAMĄ :-P nawet tam nie ma "pstryczka" :mrgreen:
Ale potwierdzam - "pstryczek" to zuło :evil:
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Ok Panowie wsjo jasna. Ja zielony to myślałem że pstryczek będzie pro itd... :oops:
Lutuję właśnie silniki do regli i spróbuję odpalić układ. O wynikach poinformuję jak tylko się płytka zamelduje, albo jak dym z niej pójdzie :mrgreen:
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Post autor: mzyla »

Marciniasty pisze:Prądy w takim quadzie to jakieś 12-20A do zawisu zależy jak jest zrobiony , a jak dasz w palnik np ostrą winda w górę to i 50A weźmie czasami . A na pakiecie 10C to on długo nie polata bo pakiet napuchnie no chyba że to 5000mAh :) .
No to widoczn ie jakieś innne quady robie, bo spokojnie chińskie 2200 25C czyli 15C realne dają radę.
Pomiar na osd też jakoś nie skacze na 50A.
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Póki co pstryczek został, ale docelowo będzie bez. Polutowałem silniki i podłączyłem do zasilania. dymy nie poszły :mrgreen:

Czego to cholerstwo tak piszczy, za małe napięcie?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ten sposób piszczenia to brak sygnału z odbiornika RC.
Pzdr. -----MIŚ-----
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Dokładnie jak piszesz, tyle że nie mam pojęcia dlaczego? Satelitkę bindowałem przed uruchomieniem i było oko, z resztą teraz też cały czas świeci, czyli komunikacja miedzy radiem a satelitą jest?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

A w MKtoolu przestawiles typ odbiornika na Spectrum ? Podłączyłeś we właściwe miejsce (bo satelitke podłącza się w inny punkt niz PPM) ? Bo jak nie zrobiłeś któregoś z powyższych to będzie drzeć mordę i nie zagada.
Pzdr. -----MIŚ-----
Artu

Post autor: Artu »

To może sprawdź, czy na pewno Masz dobrze przylutowane przewody od satelitki... :roll:

Obrazek
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Wczoraj postanowiłem wszystko rozlutować i poskładać tak jak powinno być. Żeby sobie robotę ułatwić rozpisałem sobie kolory kabli przy poszczególnych reglach, ponumerowałem wszystko żeby się nie pogubić i dawaj z lutownicą do płytek. Poupychałem wszystko tak jak potrafiłem, podłączyłem diody, później kabelki sygnałowe i te od lipola. Z tymi ostatnimi niezbyt wyszło, bo płytka FC nie chce siąść na dampery tak jak powinna, ale to i tak pikuś w porównaniu z tym co wyszło po podłączeniu do MKtola...
Dwa silniki kręcą w prawą, a dwa w lewą, tyle że tylko pierwszy tak jak powinien... Ponumerowałem sobie regle, nie jak wcześniej 1;3;2;4, a po kolei, a co, ja wiem przecie lepiej :oops:
Wszystko jeszcze raz na czynniki pierwsze i za drugim podejściem wyszło :D
miś pisze:A w MKtoolu przestawiles typ odbiornika na Spectrum ? Podłączyłeś we właściwe miejsce (bo satelitke podłącza się w inny punkt niz PPM) ? Bo jak nie zrobiłeś któregoś z powyższych to będzie drzeć mordę i nie zagada.
Przylutowana była dobrze, chodziło o typ odbiornika. Znalazłem tą opcję, nie powiem że z łatwością :roll: ustawiłem satelitkę spektrum w MKtolu i teraz już błędów nie ma.
Mam pytanie: jak ustawić w radiu i FC na 11, czy 22ms? W MKtool jest to odpowiednio Hi i Lo res. Wiem że dla modeli z serwami cyfrowymi powinno się ustawić na 11ms, ale kład takowych nie posiada.

Kable sygnałowe i zasilanie postanowiłem amputować i wykombinuję je inaczej/lepiej bo to co zrobiłem wyglądało jak po świeżym, konkretnym kretobiciu. Całość na dziś wygląda tak
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN

EDYTA

Podziałałem trochę nad włożeniem "na czysto" elektroniki w ramę. Kable mnie wkurzały i poplątane strasznie były, więc postanowiłem wystrugać płytkę pod którą mógłbym podłączyć zasilanie, kable sygnałowe i ledy. Te ostatnie z możliwością wyłączania. Szybki schemat, przeniesienie na płytkę, trawienie (pierwszy raz w życiu) i efekt wyszedł taki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jakość ścieżek pozostawiała wiele do życzenia, więc postanowiłem pokryć je lutem dla wzmocnienia. Wygląda jak kupa, ale działa, tyle że mam obawy czy pod obciążeniem nie popłynie mi wszystko...?
Zdecydowałem że jednak poskładam całość z tą płytką i teraz wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
No tak, jak wiadomo tylko krowa nie zmienia poglądów i stwierdziłem że jednak nie do przyjęcia jest ta płytka... Siadam do projektowania i nastrugam szybciorem płytke v1.1

EDYTA

Szału nie ma, ale ta powinna robić.
Obrazek
Podłączam FC i resztę kanapki. Wczoraj przyszły kopułki od mikuna, więc jeszcze mocowanie jakieś muszę nastrugać. Prawdopodobnie z pudełka po CDkach.
CDN

EDYTA

No niby już całość poskładana, śmigła dostanie dopiero przed oblotem no i po wyważeniu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Poniżej: włącznik do LEDów, mocowanie satelity i dorobiona półka pod lipola.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozostała kosmetyka, jak malowanie mocowania osłony i półki.

Czy satelitka przymocowana jest w dobrym miejscu? Czytałem że strach z nią latać na większe odległości bo można stracić zasięg. Jakie to "odległości"
I kolejne pytanie LEDy nie świecą. Po podłączeniu zasilania (podczas testu na zasilaczu) pod moją płytkę wszystko było oko, a teraz po podpięciu lipola zero...
W MKtolu świeci na czerwono GPS kład drze ryja i wyświetla błąd kompasu. Wiem że trzeba skalibrować i wtedy ponoć diody zaświecą, choć coś mi to nie pasuje, biorąc zwłaszcza pod uwagę moją słabą znajomość języka Sheakspeae'a :oops:
ODPOWIEDZ