RaspberryPi

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

RaspberryPi

Post autor: Szymon »

Celowo wrzucam tu a nie gdzie indzie ze względów oczywistych.

Strona domowa projektu: http://www.raspberrypi.org/

Obrazek

Głównym celem producentów jest stworzenie mocarnego komputerka (tak, komputer to dobre słowo) kieszonkowych wymiarów dostępnego za przyziemną cenę 25$ (za wersję A, wersja B jest droższa ale posiada kilka dodatkowych ficzerów i większą pamięć RAM). Płytka posiada m.in. HDMI out, RCA out, Audio out, czytnik kart SD, 1/2 porty USB, 128/256 MB RAMu, trochę portów IO, gniazdo LAN (tylko wersja B) i kilka innych rzeczy.

Z ciekawszych rzeczy przeklejonych z FAQ:

The Model A will cost $25 and the Model B $35.

The Raspberry Pi measures 85.60mm x 53.98mm x 17mm, with a little overlap for the SD card and connectors which project over the edges. It weighs 45g.

The SoC is a Broadcom BCM2835. This contains an ARM1176JZFS, with floating point, running at 700Mhz, and a Videocore 4 GPU. The GPU is capable of BluRay quality playback, using H.264 at 40MBits/s. It has a fast 3D core accessed using the supplied OpenGL ES2.0 and OpenVG libraries.

Debian, Fedora and ArchLinux will be supported from the start. We hope to see support from other distros later.

Z tego co poczytałem, posiada obsługę I2C więc sensory wykorzystywane w choćby MWC można zapiąć. Czytając dalej, chyba jest problem z sprzętowym PWMem, ale jakoś głęboko nie szukałem więc ręki nie dam.

Na moje to dobra platforma do budowy FC. Sprzedaż rusza niebawem, nie wiem czy nie za 2 tygodnie. Na starcie tylko wersja B będzie dostępna i o ile dobrze pamiętam nakład to 10k sztuk. Z taką armatą można zrobić FC, OSD, AP, i odtwarzacz MP3 w jednym.
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Przymierzałem się do budowy koptera na podobnej płytce (BeagleBoard) i niesie to za sobą pewne problemy. Niestety na takim sprzęcie chodzi już normalny system operacyjny który ma swoje zalety i wady, na przykład niezerowy czas bootowania oraz podatność na zaśmiecanie. Pomimo, iż na pokładzie chodzi linux bałbym się wstawiać to do koptera. Jako dodatek jest to coś pięknego, gdyż można na tym pogonić nawet cyfrową transmisję obrazu po wifi ale główny kontroler lotu w dalszym ciągu powinien być oddzielny aby zapewnić ciągłość pracy. W przypadku IMU krytyczne jest zachowanie idealnych stałych czasowych do obliczeń co w przypadku systemu operacyjnego nie jest takie oczywiste. Nie mniej na pewno warto się zainteresować tematem jako rozbudowa już istniejących rozwiązań o dodatkowe funkcjonalności.
Pozdrawiam
Kuba
razor
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:07
Lokalizacja: wawa

Post autor: razor »

właśnie sam się zastanawiałem, dlaczego większość platform jest na Atmedze328@16, na którą ludzie narzekają że ma słabe wyjścia PWM i powoli kończy się moc obliczeniowa,
skoro jest tyle innych tanich procków, te z architekturą ARM (50-100MHz) w cenie ~10-20pln itp

a co do OS, przecież są edycje systemów do zadań w czasie rzeczywistym.
RTLinux jest na GPL2

ależ świat się zmienia, na tym raspberry quake3 w fullhd odpalają :)
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

razor pisze:właśnie sam się zastanawiałem, dlaczego większość platform jest na Atmedze328@16, na którą ludzie narzekają że ma słabe wyjścia PWM i powoli kończy się moc obliczeniowa,
skoro jest tyle innych tanich procków, te z architekturą ARM (50-100MHz) w cenie ~10-20pln itp

a co do OS, przecież są edycje systemów do zadań w czasie rzeczywistym.
RTLinux jest na GPL2

ależ świat się zmienia, na tym raspberry quake3 w fullhd odpalają :)

Atmega to pomyłka (ze skrajności w skrajność :D ). Ludzie używają wszędzie Atmegi z uwagi na to, że jest popularna i łatwo znaleźć do niej support w sieci oraz na etapie prototypu jest pozornie tańsza (chociażby dlatego, że Atmegę można na pająka przylutować a ARM'a w obudowie TQFP100 już średnio :P ). Sporo też zależy od tego, że duża część osób zajmująca się projektami nie wiedziała od czego zacząć i często z niewiedzy wybierała Atmegi bo ktoś polecił czy coś. Kiedyś też trudniej było o wsparcie dla ARM'ów, ale czasy się zmieniły i powiedziałbym, że teraz więcej jest supportu właśnie dla nowych konstrukcji. Całe środowisko Ardu* i Bascom też trochę przemawiają za Atmegą.

RTOS jest jakimś rozwiązaniem ale do niego nie trzeba takiej kobyły jak raspberry, wystarczy chociażby dobry ARM który będzie tańszy od wspomnianej atmegi :)
Pozdrawiam
Kuba
razor
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:07
Lokalizacja: wawa

Post autor: razor »

no ja się tak zastanawiam, czy jakiegoś projektu nie zacząć właśnie na czymś ~70-100MHz, bo do takich procków są jeszcze płytki prototypowe/startery.

np.
http://www.kamami.pl/index.php?ukey=pro ... tID=185132
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Mogę polecić serię F1, F4 jeszcze nie używałem ale mam zamiar się na nie przesiadać w niektórych projektach.
Pozdrawiam
Kuba
ODPOWIEDZ