Se skrzydełko produkuję

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Se skrzydełko produkuję

Post autor: loop »

Takie tam... 1500W, 5s, 80A i styropian :-)
Rany... ale ciężko "ładnie" dłubać w styro, najlepiej mi wychodzą kanały lutownicą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako kleju na styro używam żywicy, bo nawet CA do pianek żre styro.
Jeszcze trochę pracy zostało, potem brzydala puszcze testowo aby sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Po oblocie poprawki, instalacja fpv i laminowanie taśmą/folią i włóknem.

Silnik z tym lub ciut większym śmigłem na 50A i 5S ma dawać ponad 3 kg ciągu. Skrzydło teoretycznie ze wszelkim badziewiem zaważy poniżej 2kg, więc pionowzlot będzie i w końcu nie pokaleczę sobie palców :)
Mam taką dziwną obawę, że przy pełnej prędkości coś kurde strzeli....
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Se skrzydełko produkuję

Post autor: Mieciu »

loop pisze: Mam taką dziwną obawę, że przy pełnej prędkości coś kurde strzeli....
nie ty jeden...

Jak ten metalowy potwór wpadnie w wibracje to rozwali te liche balsowe mocowanie.

PS. A co się z foxem stało?
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Domek akurat jest bardzo mocny i na wylot zrobiony ze skrzydłem, po drugiej stronie trzyma płaska balsa. Balsy są nasączone żywicą, klejone gęstym CA, twarde na tyle, że zupełnie nie martwię się o napęd i przeniesienie siły.
Martwię się że przy max prędkości powstanie ogromne ssanie nad skrzydłem i zacznie się telepanie, lub skrzydło się złamie.

Fox lezy sobie na regale i jakoś nie czuję się na siłach go skończyć, w tym czasie oblatałem kilka innych pianek, a tego kolosa się boję :P
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Oklej je fornirem a pod spod daj tkanine szklana taka ze 60g to będziesz miał pancerny model. Tyle ze już wyposażenie założyłem to po ptokach troche
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Se skrzydełko produkuję

Post autor: Rurek »

loop pisze:....
Jako kleju na styro używam żywicy, bo nawet CA do pianek żre styro.
....
Koledzy piszą (doświadczeni) że żywica to nieodpowiedni klej do styro bodajże...szybko ulega starzeniu i się wykrusza...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Roman
Posty: 1652
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 19:34
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Roman »

- mogłeś nie zalewać tej balsy żywicą i ca tylko ją zalaminować ( zakładam że silnik to wymontuje ) pod łożem silnika w styro , powinna być wklejona jakaś listewka sosnowa
- ten środkowy pasek węglowy mógł by być trochę dłuższy
- nie zapomnij dać podkładkę pod śmigło ( z starej karty kredytowej lub innego tworzywa, laminatu ) żeby nie złożyły ci się łopatki za mocno , bo jak się później nie rozłożą symetrycznie , to ( ty już wiesz co :lol: )
I tak skończysz na LawMate
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Se skrzydełko produkuję

Post autor: jelcyn »

Rurek pisze:
loop pisze:....
Jako kleju na styro używam żywicy, bo nawet CA do pianek żre styro.
....
Koledzy piszą (doświadczeni) że żywica to nieodpowiedni klej do styro bodajże...szybko ulega starzeniu i się wykrusza...
Po dłuższym kontakcie z wilgocią samo odpada.
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Luzik :-)
Domek jest podklejony od drugiej strony listwą, na płasko ze skrzydłem. Skrzydło noszę sobie trzymając za domek.

Środkowa listwa to ta najgrubsza, najcięższa, nie robiłem dłuższej bo waży.
Czy żywica się wykruszy, to zależy od jej rodzaju. Nie miałem jeszcze okazji tak długo używać czegoś żywicznego, aby mi się pokruszyło, więc jak będzie się sypać to wymieni się.

Czy środek ciężkości powinien wypadać 18cm od dzioba? To zagi ma 1,7m szerokości
^ sens tylko w postępie ^
szczepen02
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 18:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: szczepen02 »

http://fwcg.3dzone.dk/ wpisz sobie długości i będziesz miał
Awatar użytkownika
pawlo
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 03 mar 2011, 21:07
Lokalizacja: Olszewnica St.

Post autor: pawlo »

Rurka węglowa wklejona L12 polimerem, mój stratos przy 550W mocy i nurkowaniu z 300m spokojnie wytrzymywał (oklejony cały wzmacnianą taśmą).
fx 79, S-800, Vega, Ursus, pix , ostatnio Fimi x8
i kilka wynalazków ...
myślę że już starczy
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Dzięki! Wrzuciłem dane, wyszło 23cm w głąb.
W takim razie bez problemu sobie wyważę.

Pawlo, ale to epp stratos czy styro? Styropian śmiesznie kruchy jest.
Boję się że się rozpadnie, a mocowania nic nie dadzą.
Której taśmy użyłeś?

Chyba śmigło mam za kiepskie, moje to 12x6 a do tego silnika zalecają 13x10 do 15x8
Hmm... gdzie takie śmigło znajdę? Czy może jednak nie pchać większego?
Silnik ma KV600, może mu zasadzić 4 łopatowe 13 cali? ;)

Gdzie mogę poczytać o timing mode i PWM set dla regulatora?
Nie wiem ile czego ustawić i za co to odpowiada.
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

Takie gołe styro aż w oczy kole :lol: :-P żeby chociaż styrodur to był :P

Ja na twoim miejscu dałbym przynajmniej jakiś dźwigar z takniny z obydwóch stron, o ile pręt może by wytrzymał to po pewnym czasie poprostu klej w nim puści i zacznie się przesuwać w rowiku(wiem z doświadczenia :-P ) Albo całego machnac tak jak trappy na jakis klej w sprayu jak nie chcesz laminować
szczepen02
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 18:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: szczepen02 »

Ja w swoim Zagi 1,2m dałem pręty węglowe i jeszcze na to pasy tkaniny szklanej. Skrzydełko nie do złamania w rękach ;p Nurkowania z 150m w dół na pełnym gazie i poderwanie w górę na max wychyleniach bez problemu :mrgreen: Tylko jeszcze zalaminuj całe centro i natarcie.
Awatar użytkownika
pawlo
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 03 mar 2011, 21:07
Lokalizacja: Olszewnica St.

Post autor: pawlo »

Stratos ze styro, taśma bezbarwna z siatką włókna szklanego( przed oklejeniem powierzchnię potraktuj papierem ściernym i przesmaruj klejem), rurkę wklejałem na dwie tury zanim w pełni polimerowy klej zasechł (kolo 3 dni).
fx 79, S-800, Vega, Ursus, pix , ostatnio Fimi x8
i kilka wynalazków ...
myślę że już starczy
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Miałem skrzydło wyciete ze styroduro. Fajny materiał, ale jak pęka, to po całości, że nie było już co ratować (bo pęka razem ze wzmocnieniami), mi tak pękł że nie było co zbierać. No i Styroduro waży całkiem sporo, trzebaby robić puste profile, a chyba sie nie opłaca tego potem wzmacniać i chronić przed zgnieceniem, łatwo byłoby uszkodzić.

W tym styro mam od spodu po rurce ~5mm od góry płaskowniki jak na zdjęciu. Teoretycznie do pewnej prędkości wytrzyma, potem może wpaść w flatter, albo pęknie od ssania ;-). Centropłat mogę pociągnąć włóknem z żywicą, ale dopiero po udanym próbnym (przed fpv).
W którym naszym sklepie kupie klej w spray?
ODPOWIEDZ