eLeReS by Mifau?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Powinno działać, ale do zapisu logów z telemetrii, czyli zapięte do TX.
W modelu to jedynie przy AutoPilocie można by to podpiąć i zapisywało by to co ma iść do OSD, czyli większość istotnych parametrów.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: mkrawcz1 »

Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
komanndos
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 lis 2013, 14:34
Lokalizacja: Marki

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: komanndos »

Wiem, wiem, zauważyłem już po napisaniu posta, że na Ali jest taniej. Zamówiłem 2 sztuki, zobaczymy co z tego wyjdzie ;-)
SS2000, SC2400, DIY FT Guinea Pig :-)
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: PiotrC »

Chciałem wysłać eleres MOD na maszt z odbiornikiem frsky i napotkałem taki problem:

w aparaturze nadajnik frsky --> odbiornik Frsky (nie ma ppmsum) wiec użyłem --> ppm encoder(http://ardupilot.org/rover/docs/common-ppm-encoder.html) --> eleres MOD
I tutaj się pojawił problem:

ppm leci do eleresa - w konfiguratorze pokazuje, że wykrywa 8 kanałów,ale:

w eleres mod swieci sie tylko czerwona dioda,
nie łączy się z odbiornikiem,
nie pika przy właczenu ani przy przełączniu mocy. Czyli tak, jakby nie dochodzil sygnał ppm (ale w konfiguratorze ładnie pokazuje zey jest 8 kanałów...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Zobacz w konfiguratorze jaki pokazuje "frame time".
Możesz też załączyć "VPPM Compatibility". Powinno pomóc.
Pzdr. -----MIŚ-----
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: PiotrC »

16,1 ms? Vppm włączyłem nic nie zmienia...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

PiotrC pisze:16,1 ms?
I tu leży problem. Minimalny czas ramki przyjmowany przez eleresa to 17.5ms.
Pzdr. -----MIŚ-----
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: PiotrC »

Mozna cos z tym zrobić? Moze ten enkoder przeprogramowac?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Tego to ja już nie wiem. Ale 16ms to bardzo zły czas, bo 8 kanałów po 2ms daje już 16ms, a potrzeba jeszcze conajmniej 2.5ms na gap (przerwę). A co by było jakby poustawiać na kanałach po 2.2ms ? Dla tego dla 8 kanałów sensowne minimum czasu ramki to 20ms.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: MorF »

Hejo,
w zasadzie to nie wem w ktorym watku pisac, tym czy o inav :)
od niedawna mam eleresa od Marbalona + kfc32f3 z eleresem na plytce.

Dzis podczas lotow (tak na prawde drugi raz z lrs) mialem takie dropy RSSI do zera nawet na odlegosci od 400m od bazy, wysokosc 30-70m.
Takie zaniki gdzie na OSD widze RSSI 0 oraz Tx eLeReSa pika trwajace ok 1-2sek.
Na modelu "czuc" ze wtedy nie ma reakcji na drazki.

Moc tx na 200mW potem 500mW.
Na tx i Rx mam dipole tez od marbalona, probowalem ustawienia "pionowo" i "poziomo" w stosunku do ziemi. Antena w modelu na skrzydle na krawedzi natarcia.
Pionowo (oczywiste) bylo lepiej (rzadziej utrata) ale mimo wszystko wydaje mi sie ze cos jest nie tak..
W Tx najnowszy soft jaki byl w iNav rowniez (bo wiem ze byly takie problemy na starszych)

Troche sie podlamalem bo na linku mialem lepsze odleglosci 2.4.

Niestety BT mi zerwal polaczenie dlatego mam tylko 1 loga z trackmyRC (https://pastebin.com/rrDAjkGn).
Pozniej juz mialem slaby pakiet wiec nie probowalem dalej.
Log TMRC
Log TMRC
snapshot1356.png (589.8 KiB) Przejrzano 3588 razy
Czy robie cos nie tak??
Dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: marekj »

W wątku o AP&OSD od Zbiga i Pitlaba opisałem swoją niedawną przygodę, w której chyba znaczący udział miał eleres (odbiornik), ale odzewu ze strony kolegów znających temat tegoż odbiornika nie było więc pozwolę sobie wkleić tekst poniżej. Być może toś coś podpowie w tej kwestii.

Po ponad 9000 km nalotu mojemu Sky Surferowi przydarzyła się dziwna przygoda. Wracając z dłuższej trasy na chwilę straciłem sygnał. Siedziałem w cieniu samochodu, który zapewne częściowo przysłaniał model. Wstałem i wszystko wróciło do normy. Jednak po kilkunastu sekundach (może nieco więcej) na sekundę pojawiło mi się menu OSD, po czym sygnał RC stracił się i model wszedł w tryb AUTO, wracając spokojnie do bazy. Po kilku minutach pojawił się nad bazą i zaczął krążenie. Nieszczęścia chodzą zwykle parami więc i tym razem się to sprawdziło. nieopatrznie postawiłem nadajnik z monitorem (z nagrywarką) na dachu samochodu, usiadłem spokojnie w cieniu bagażnika i czekałem na lądowanie, które powinno nastąpić dopiero za około godzinę. Od czasu do czasu zerkałem na monitor i w pewnym momencie zauważyłem, że zgasł. Był cały gorący. Nic dziwnego, ostre słońce i upał ok. 30 stopni zapewne zrobił swoje. Wyłączyłem i schowałem sprzęt do cienia w bagażniku. Po kilku minutach monitor z nagrywarką uruchomił się bez problemu. Jednak po sprawdzeniu nagrania w domu okazało się, że wszystko do tego czasu ulotniło się. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że po prostu nie uruchomiłem przed startem nagrywania, ale jestem prawie pewien, że to zrobiłem. W sumie nie mam kluczowego momentu nagrania, jak traci się sygnał RC, ale jest dokładnie tak, jak wcześniej opisałem.
Model długo sobie krążył nad bazą a ja sprawdziłem stronę nadawczą. Eleres mrygał zieloną diodą. Wyjąłem moduł nadawczy, odkręciłem antenę, sprawdziłem przewód łączący eleresa z anteną. Nawet miałem zamiar pojechać do domu po nowy zestaw anteny z przewodem, bo czasu było dość, ale w końcu zrezygnowałem. Model nie reagował na zwiększanie mocy nadajnika czy jego ponowne uruchamianie. Zastanawiałem się, jak będzie wyglądać lądowanie gdy zabraknie prądu. Nie pamiętam już nawet ustawień regulatora, ale chyba wszystko związane z zasilaniem jest na off. Okazało się, że gdy napięcie spadło poniżej ustawionego w OSD alarmu, silnik zmniejszył moc i następnie wyłączył się. Chyba zadziałał stosowny algorytm w Ap&Osd. Model bezpiecznie wylądował w odległości ok. 25 m od miejsca startu. Po wylądowaniu wyłączyłem zasilanie (nadal nie było linku RC), ale po chwili z ciekawości je ponownie włączyłem. Okazało się, że link RC działa i model jest gotowy do lotu. Czyż bym znalazł po 9000 km nalotu kolejny bug eleresa czy też AP?
AP&OSD ma wgraną wersję 2.50 a w eleresie (odbiornik) jest wersja 1_25d czy też e.

Na koniec dodam, że od tamtej pory przeleciałem ponad 300km i wszystko jest w porządku, tak jak było do tej pory. Oczywiście wszystkie możliwe połączenia w instalacji modelu zostały sprawdzone i "komisja" nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: MorF »

komanndos pisze:https://www.banggood.com/Openlog-Blackb ... mds=search

Powiedzcie mi, jaka jest szansa, żeby to cudo zapisało logi z eleresa? Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zrobienia loggera, ale jakoś z programowaniem mi nie po drodze i tak bujam się z tematem, a tu patrzę, że fajny malutki logger za niewielkie pieniądze :-)
Do mnie dziś przyleciał :) niestety chwilowo nie mam eleresa ale wrzucę testy później
Awatar użytkownika
komanndos
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 lis 2013, 14:34
Lokalizacja: Marki

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: komanndos »

Do mnie dopiero kilka dni idzie pocztą, więc pewnie jeszcze trochę poczekam. Jak będziesz miał okazję to testuj i napisz jak to działa ;-)
SS2000, SC2400, DIY FT Guinea Pig :-)
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: MorF »

komanndos pisze:ak będziesz miał okazję to testuj i napisz jak to działa ;-)
Poki co ponioslem porazke, podlaczylem do ftdi zgodnie z info na stronie ale zima LEDy nie swieca nawet.
W teorii powinien przyjsc zaflashowany openlog firmware, ktory po podlaczeniu (9600 lub 1152000) powinien wystartowac w trybie tworzenia nowego pliku.
Nie tworzy "CONFIG.TXT" sam w z siebie a jak utworzylem z palca to tez najwyrazniej nie czyta
Nie zabanglalo :)
komendami na wiki https://github.com/sparkfun/OpenLog/wiki/command-set tez nie dziala

Pomyslalem ze moze przyszedl "goly" z niezaladowanym FW wiec skompilowalem w arduino ale nie odpowiada na probe wgrania FW. Coz.. dobrze ze nie bylo drogie :)
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: mkrawcz1 »

Może Atmega czysta i trzeba zacząć od bootloadera?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
ODPOWIEDZ