OSD by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

dobra Panowie, dajcie juz spokoj z tymi kolorkami :roll:
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Tak to jest z podejściem komercyjnym z jednej strony lepszy support z drugiej liczenie kosztów (brak czujnika ciśnieniowego w samym OSD).

A skoro nie jest tak słodko, to zapytam się o pewne mankamenty obecnego systemu, które mam nadzieję zostaną wyelminowane w przyszłym rozwiązaniu...

1. Czy OSD a przede wszystkim autopilot będzie działał bez kamery? W obecnej chwili pad kamery = pad OSD = pad autopilota, z tego co wiem?
2. Czy będzie opcja pozwalająca ustawić napięcie shutdown kamery poniżej którego OSD wyłączy nadajnik video oraz kamerę a jednak będzie działać autopilot?
3. Czy OSD i autopilot będą dysponowały dwukierunkową komunikacją? W chwili obecnej OSD "nie wie" że autopilot jest włączony - sygnalizacja jego działania musi odbywać się dodatkową diodą
4. Ponieważ często zdarza się tak przy starcie, że autopilot nie zaskoczy i trzeba go restartować - sygnalizowane jest to diodą, czy w przypadku dodania komunikacji autopilot=>osd taka dioda pozostanie? Jest to wygodniejsze na polu niż zerkanie na monitor.
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

marceli pisze:1. Czy OSD a przede wszystkim autopilot będzie działał bez kamery? W obecnej chwili pad kamery = pad OSD = pad autopilota, z tego co wiem?
Autopilot jest zupełnie niezależny od OSD. Będzie działał bez względu na stan OSD czy kamery.
Na obecną chwilę OSD nakłada się na obraz kamery i bez obrazu nie ma się czego zaczepić. Pytanie do Zbiga czy uda mu się wygenerować impulsy synchronizacji. Na obecną chwilę nie wiem.
marceli pisze:2. Czy będzie opcja pozwalająca ustawić napięcie shutdown kamery poniżej którego OSD wyłączy nadajnik video oraz kamerę a jednak będzie działać autopilot?
Nie mamy wpływu na działanie kamery. Jeżeli będzie generowała jakikolwiek obraz (choćby szum) to OSD będzie działało. Jeżeli urwie się kabel do kamery to tak jak wyżej.
marceli pisze:3. Czy OSD i autopilot będą dysponowały dwukierunkową komunikacją? W chwili obecnej OSD "nie wie" że autopilot jest włączony - sygnalizacja jego działania musi odbywać się dodatkową diodą
Tak.
marceli pisze:4. Ponieważ często zdarza się tak przy starcie, że autopilot nie zaskoczy i trzeba go restartować - sygnalizowane jest to diodą, czy w przypadku dodania komunikacji autopilot=>osd taka dioda pozostanie? Jest to wygodniejsze na polu niż zerkanie na monitor.
W obecnym projekcie nie ma LEDa i nie bardzo jest już gdzie go wcisnąć. Pomyślę nad tym, bo to brzmi rozsądnie.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

PitLab pisze:Pytanie do Zbiga czy uda mu się wygenerować impulsy synchronizacji. Na obecną chwilę nie wiem.
Trudność nie polega na wygenerowaniu synchronizacji ale na zgraniu jej z synchronizacją kamery. Jedyny sposób na utrzymanie OSD przy braku kamery to wykrycie zaniku tej synchronizacji (co akurat jest łatwe) i rozpoczęcie generowania własnej (też względnie łatwe). Niestety gdy zacznie się generowanie własnej nie sposób będzie wykryć, że kamera znów nadaje synchronizację (OSD będzie łapało własną synchronizację) i stanie się matrix, gdyż obraz będzie skakał i nic nie będzie widać (telewizor dostanie 2 impulsy synchronizacji przesunięte w czasie i będzie próbował na przemian łapać się do jednego i do drugiego). Można próbować zmierzyć dokładną częstotliwość synchronizacji kamery i próbować ją klonować ale po kilkuset cyklach i tak się to rozjedzie. Po to wymyślili synchronizację żeby nie trzeba było liczyć stałych czasowych.

Moim zdaniem rozwiązanie problemu (i jednocześnie byłoby to rozwiązanie problemu blue-screen'ów w bazie) to odseparowanie wejścia z kamery od wyjścia do nadajnika i wtedy w momencie wykrycia braku synchronizacji z kamery uruchomić własną ( i wyłączyć jak kamera zacznie wysyłać impulsy) ale to wiąże ze sobą duże komplikacje hardware'owe i w sumie nie potrafię sobie teraz tego w łatwy sposób wyobrazić.
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Kuba, dobrze kombinujesz. Do takiego odseparowania wyjścia kamery od wyjścia video z OSD wystarczy dodać w OSD zwykły bufor sygnału video, np wtórnik emiterowy na tranzystorze, lub na dwóch tranzystorach PNP+NPN aby nie było przesunięcia składowej stałej. I wtedy sygnał z kamry dajemy na wejscie bufora, oraz na selektor synchronizacji (pewnie LM1881) a z do wyjścia bufora dodajemy sygnał wyjscia video oraz łapkę procka która w razie potrzeby zacznie generować własne impulsy synchronizacji.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Nawiązując do ostatnio poruszanego wątku - pracy bez kamery. Zbig właśnie pochwalił się że OSD już nie potrzebuje kamery do tego aby wyświetlać obraz. Po utracie kamery można będzie wracać na przyrządy.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Witam, co słychać w projekcie, jakie postępy, kiedy będzie można kupić gotowy produkt, czy znana jest już jego cena (może być orientacyjna )?? :)
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

marceli pisze:Witam, co słychać w projekcie, jakie postępy, kiedy będzie można kupić gotowy produkt, czy znana jest już jego cena (może być orientacyjna )?? :)
Przez te święta trochę przysnąłem z projektem. Pewnie już po nowym roku wystartujemy z betatestami, bo pod względem oprogramowania jest już gotowy do oddania w ręce użytkownika. Po testach naniosę ewentualne poprawki na płytce OSD i będzie można myśleć o produkcji. Część krytycznych pod względem dostępności części mam już kupione lub zamówione.
Orientacyjna cena OSD to 300zł.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Post autor: mounter »

PitLab pisze:
marceli pisze: Orientacyjna cena OSD to 300zł.
no i rewelacyjna wiadomość! :-)
Artu

Post autor: Artu »

Zbyszek i Piotrek nie odpoczywają po Świętach/Sylwestrze :-P

Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

no i to mi się podoba :-)
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

No fajnie, ale nie wiedziałem, że na V2 testują :shock:
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

No fajnie Piotrze a jaka będzie cena autopilota wraz z IMU?
Nie ukrywam iż jestem jednym z potencjalnych klientów, z chęcia poczekam na wasze rozwiązanie gdyż posiadam już tracker i jeden komplet osd i autopilota, oczywiście wszystko jest kwestią ceny i przede wszystkim terminów.

Potrzebuję osd i autopilota do drugiej platformy na ten sezon, czy będzie można kupić komplet powiedzmy do końca kwietnia? Jesli nie to szczerze mówiąc rozważę inne opcje.

Do ceny 300 pln za osd trzeba doliczyć koszt GPS?
Artu

Post autor: Artu »

Pozwoliłem sobie "przekleić" :-P
Pitlab pisze:
szymi pisze:W zestawie będzie GPS i czujnik prądu, czy to będą oddzielne pozycje sklepowe?
Wiele osób ma już GPSy i czujniki i pewnie nie każdy potrzebuje kolejnego. Zrobienie kilku pozycji w sklepie typu wszystko razem i wszystko osobno to tyle co pstryknąć palcem. To nie jest żaden problem.
pbrys pisze:czy Autopilot też będzie gotowy na ten sezon ?
Jest gotowany a czy się ugotuje to zależy od bardzo wielu czynników.
Jeżeli za sezon rozumiemy czas w roku kiedy intensywnie się lata, to powinniśmy zdążyć przed wakacjami, ale to nie jest rzecz którą można gwarantować.
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Wzmiankę o autopilocie przeoczyłem jednak nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy 300pln to koszt samego osd (raczej tak) czy z GPS.

Ceny autopilota zreszta tez nie widziałem...
ODPOWIEDZ