Łódź podwodna z drukarki 3D, eLeReS AP, FPV 1,2GHz

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łódź podwodna z drukarki 3D, eLeReS AP, FPV 1,2GHz

Post autor: cobra »

Projekt ciekawy, śledziłem go kiedyś :-).
Od razu po zamoczeniu, padła transmisja video

Antena jest strojona do pracy w środowisku powietrznym. W otoczeniu wodnym jest zupełnie odstrojona i możliwe, że pali się końcówka mocy nadajnika.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
|Darek05
Posty: 17
Rejestracja: sobota 01 maja 2021, 09:55
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Łódź podwodna z drukarki 3D, eLeReS AP, FPV 1,2GHz

Post autor: |Darek05 »

Cześć
Polecam wątek poświęcony RC dla łodzi podwodnych z tej strony https://www.modelepodwodne.pl/technika/,pozycja "Redukowanie zakłóceń:" fachowa lektura i autor strony to Polak.
1,GHz i eleres nie będzie działać w tym środowisku za duża częstotliwość, sygnał jest całkowicie tłumiony.
Poszukaj w sieci informacji na temat częstotliwości radiowe ELF (Extrem Low-Frequency) i dla czego stosowane są w łodziach podwodnych.
Pozdrawiam :-D
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Łódź podwodna z drukarki 3D, eLeReS AP, FPV 1,2GHz

Post autor: Arthor »

cobra pisze: czwartek 30 lis 2023, 15:13 Projekt ciekawy, śledziłem go kiedyś :-).
Od razu po zamoczeniu, padła transmisja video

Antena jest strojona do pracy w środowisku powietrznym. W otoczeniu wodnym jest zupełnie odstrojona i możliwe, że pali się końcówka mocy nadajnika.
W tym konkretnym przypadku bardziej podejrzewam za słabe uszczelnienie, jakieś przebicie. Inna sprawa, że antena jest z bardzo cienkiego drutu, strojona dokładnie na 1080 MHz. Może antena z grubszego drutu lepiej by się sprawdziła (szersze pasmo)?
Na początku tego projektu pytałem ludzi i szukałem informacji, jak środowisko wodne zmienia charakterystykę anteny. Niestety nie znalazłem żadnych informacji. Czy da się to jakoś sprawdzić bez specjalistycznych narzędzi? Wiem, że tu na forum była dyskusja o tym, jak zatopienie anteny w piankę zmienia jej charakterystykę...
|Darek05 pisze: czwartek 30 lis 2023, 19:11 Cześć
Polecam wątek poświęcony RC dla łodzi podwodnych z tej strony https://www.modelepodwodne.pl/technika/,pozycja "Redukowanie zakłóceń:" fachowa lektura i autor strony to Polak.
1,GHz i eleres nie będzie działać w tym środowisku za duża częstotliwość, sygnał jest całkowicie tłumiony.
Poszukaj w sieci informacji na temat częstotliwości radiowe ELF (Extrem Low-Frequency) i dla czego stosowane są w łodziach podwodnych.
Zacząłem czytać o ELF. Temat rzeka. będę musiał mu się przyjrzeć...
Napisałeś "całkowicie tłumiony". To znaczy jak bardzo? Przy nadajnikach rzędu 2W i antenach kierunkowych będę mógł uzyskać zasięg rzędu...? kilku cm? dm? m?
Jaka jest najniższa częstotliwość możliwa do przesyłu obrazu na żywo? I gdzie zdobyć Rx/Tx na takie częstotliwości?
Jednym z kolejnych etapów będzie zrobienie helicali do eLeReSa. Tylko nie mogę znaleźć żadnych kalkulatorów czy tabel rozmiarów anten.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Łódź podwodna z drukarki 3D, eLeReS AP, FPV 1,2GHz

Post autor: df2 »

Ja, kilka lat temu, też szukałem informacji o sterowaniu radiowy do Łodzi podwodnych. Znalazłem całkiem sporo informacji czego nie robić i co się nie sprawdzi.
Wyszło na to, że najlepiej ciągnąć za łodzią boję na powierzchni z odbiornikiem.

Co do Twoich pytań :
- zgadzam się z całkowitym tłumieniem. Całkowite znaczy całkowite. Uznajesz, że nie będzie sygnału i nie bawisz się w odległości typu 0.5m czy 2m. To nie ma sensu.
- przy 1-1.2ghz ja już widzę degradację obrazu w PAL. Na statku pływającym na powierzchni udało mi się uzyskać maksymalnie 150m zasięgu. Ale antena była wystawiona 1m nad ziemię, odbiorcza 3m nad ziemią. Czytałem o przypadku gdzie taka konfiguracja pozwoliła na prawie km zasięgu na wodzie (antena metr nad wodą) ale moje testy tego nie potwierdziły nigdy.
- helikale do 2.4 i 1.2 były dostępne do zrobienia na thingverse. Myślę, że helikal do RC na 433 czy 868 to więcej roboty niż to warte.

Dodatkowo:
- nie kojarzę nikogo, kto jest zadowolony w pełni ze sterowania na wodzie w systemie gdzie częstotliwość jest wyższa niż 40MHz.

- jak najbardziej potwierdzam spalenie części nadawczej vtx po zanurzeniu samej anteny w wodzie. Stawiam na ogromne niedopasowanie anteny do wody. Łódź przewróciła się kiedyś i po kontakcie anteny vtx 1.2 z wodą - zasięg trwałe został ubity. Żadna elektronika nie dotknęła wody - tylko antena.
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Łódź podwodna z drukarki 3D, eLeReS AP, FPV 1,2GHz

Post autor: kojak »

od jakiegoś czasu śledzę projekty ROV ale nigdy nie widziałem, aby ktoś się porwał na RC ;)

podoba mi się koncepcja platformy kombinowanej czyli łódka RC z linkiem video połączona kablowo z ROV którym operuje niczym operator kamery w kopterze, tutaj może być link kablem utp albo światłowodowym. Nie ma sensu chyba zasilania ROV z łodzi bo jego masa nie ma znaczenia gdy można ją balastować, a bardziej przyda się metalowa linka do wyciągania w razie zaklinowania się pod wodą.

Trochę zwlekam z tym projektem przez brak doświadczenia i przejrzystość Bałtyku ale kiedyś zrobię ;))

ps. nie drukowałbym części szczelnych bo to nie wytrzyma nic na sensownej głębokości powyżej kilku metrów, są dostępne prefabrykowane korpusy z grubego plexi. Woda pcha się nawet pod izolacją przewodów elektrycznych
ODPOWIEDZ