Dyskusja nt. kopułek do multikopterów by Mikun

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Grześ trudno określić dlatego pomyślałem o teście :-) wg mnie raczej transparent bo jest zrobiony z mocnego materiału typu PET to taki sam materiał z którego robi się butelki do napojów kolorowydh. Kto próbował uszkodzić taką butelkę np z wodą skacząc po niej wie jakie to mocne :-). Znowu kopułki czarne są z grubszego materiału bo ta sama wielkość materiału jest lżejsza niż transparentne i mimo zwiększenia grubości materiału jest on i tak lżejszy co widać na zdjęciach z wagą :-)
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3153
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Post autor: krall »

mikun pisze:Grześ trudno określić dlatego pomyślałem o teście :-) wg mnie raczej transparent bo jest zrobiony z mocnego materiału typu PET to taki sam materiał z którego robi się butelki do napojów kolorowydh. Kto próbował uszkodzić taką butelkę np z wodą skacząc po niej wie jakie to mocne :-). Znowu kopułki czarne są z grubszego materiału bo ta sama wielkość materiału jest lżejsza niż transparentne i mimo zwiększenia grubości materiału jest on i tak lżejszy co widać na zdjęciach z wagą :-)
Mikun - no przepiękny jest ten opis :lol:

Kopułki są naprawdę fajne - użytkuję i polecam ale raczej nie należy ich brać na poważnie w kategoriach ochrony elektroniki przy kraszu elektroniką do ziemii.
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
mario_n
Posty: 131
Rejestracja: wtorek 14 gru 2010, 21:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: mario_n »

Mam 18tki czarna i transparent i bezbarwna jest mocniejsza. Crash testów niestety nie będę robił ;)

Z moich uwag to 18 tka mogłaby być niższa.
Octocopter fpv
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

mario_n chciałem zrobić 18tkę niższą ale u mnie już by nie dała rady mam dużą kanapkę :-) jak się trochę finansowo pozbieram - czytaj zwróci mi się koszt wykonania tych kapeluszy Chaplina to zrobię też niższe oraz takie jak ma MK :-)
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Dla fanów montowania podstawek od CD :-) Kopułka 12cm w szpindlu

Obrazek
Goose
Posty: 156
Rejestracja: czwartek 13 maja 2010, 17:13
Lokalizacja: Myslowice/Norwegia

Post autor: Goose »

Super wygladaja te kopolki.

Powiedz mi te prezroczyste robisz z PER? Jaka jest grubosc tego materialu?
A no i czarne, to tez PET tylko ze czarny i growszy czy cos innego?
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Dziękuję Goose. Przeźroczyste to PET 0,4mm czarne to głównie PCV ale nie tylko (mieszanka) ma 0,6mm i mimo że jest grubsza to waży mniej
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
mario_n
Posty: 131
Rejestracja: wtorek 14 gru 2010, 21:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: mario_n »

Niestety miałem okazję niedawno zrobić crash test kopułki.

Dość agresywnie latałem hexa i straciłem nad nią kontrolę.
Upadek przy dość dużej prędkości wzdłóż ziemi (nie pionowo w ziemię).
Hexa po kontakcie z ziemią ramieniem wpadła w rotacje i jak koło zaczęła się toczyć ramionami w pionie . Efekt złamane 4 smigła jedno ramie się oderwało na łączeniu z CP (profil aluminium 10x10 urwał się w połowie pomimo braku jakiegokolwiek osłabienia nawierceniem) Uszkodzony silnik.
Co do kopułki - była zamocowana 2 srubami do CP i przy pierwszym zetknięciu z ziemia odpadła - materiał pękł przy śrubach i kopułka odleciała sobie oddzielnie a kopter niestety wylądował do góry nogami bez ochrony :(

Postuluję aby pomysleć nad zrobieniem grubszych kopułek które w bardziej pewny sposób zabezpieczą elektronikę.
Octocopter fpv
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Przecież te kopułki nie są do ochrony przed kretem! Do tego robimy sobie odpowiednie płytki ochronne w wierzyczce z elektroniką.
Kopułka chroniąca mechanicznie ważyłaby tyle co pół koptera :-) więc to nie tędy droga IMO.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Muszę chyba dopisać do nazwy "ozdobne" żeby nie było nieporozumień. :-) Pancerna to chyba znana wszystkim bombka akrylowa

Obrazek

Tyle że ktoś na forum pisał że ona zachowuje się jak szklana i pęka sobie nie wiem czy waga też jest ważna ale moja akrylowa połówka ważyła prawie 150g. Mario_n przy mocnym krecie jest tak duża siła uderzenia że jeśli kopułka nawet wytrzyma to nie wytrzyma jej mocowanie i wyrwie się w miejscu gdzie ją przykręciłeś.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Lyyar
Posty: 116
Rejestracja: czwartek 12 maja 2011, 18:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lyyar »

A może takie ? 3x cięższe od mikunowych ale za to pancerne.
Docelowo będą też z "dziurką" na GPS-a.
Załączniki
kopulki.png
po raz ostatni zmieniam Ci ten podpis - kolejny raz oznaczają wakacje.
Artu

Post autor: Artu »

Jak ma być "pancerny", to jest szeroka gama pojemników do "żywnościówki".
Na przykład taki: http://www.opinie.senior.pl/Plast-Team- ... 20337.html
Awatar użytkownika
mario_n
Posty: 131
Rejestracja: wtorek 14 gru 2010, 21:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: mario_n »

mikun pisze: Może ktoś by się podjął testu na wytrzymałość moich kopułek ? :-) Trzeba by zrobić jakiegoś wieszaka imitację ze starych pogiętych profili, spalonych lub uszkodzonych silników, śmigieł niezdatnych do użycia itp... zrobić podobną wagę koptera i bestialsko wyrzucić z balkonu na kopułkę i zobaczyć szanse przeżycia elektroniki dla wszystkich kopułek sam jestem ciekaw....
O tescie napisalem w odpowiedzi na powyższy post :)

Jako klient proponuje przeprowadzenie testu ze zwiększeniem grubości materiału (choćby o 50%) Kopulka nie byłaby dużo cięzsza a wytrzymałość mogłaby się sporo zwiększyć, tak żeby mogła chronić w jakimś stopniu elektronikę.
Octocopter fpv
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

mikun pisze:Muszę chyba dopisać do nazwy "ozdobne" żeby nie było nieporozumień. :-) Pancerna to chyba znana wszystkim bombka akrylowa

Obrazek

Tyle że ktoś na forum pisał że ona zachowuje się jak szklana i pęka sobie nie wiem czy waga też jest ważna ale moja akrylowa połówka ważyła prawie 150g. Mario_n przy mocnym krecie jest tak duża siła uderzenia że jeśli kopułka nawet wytrzyma to nie wytrzyma jej mocowanie i wyrwie się w miejscu gdzie ją przykręciłeś.
ta niestety jak już jeden z naszych kolegów się przekonał jest twarda ale krucha i pęka w ostre krawędzie które wpijają się jak ostra w elektronikę
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Niedługo postaram się zrobić kilka próbnych kopułek o większej grubości nie wiem jak będzie z wagą ale wg mnie do grubych nadają się tylko te czarne matowe są dosyć lekkie w stosunku do transparentów. Postaram się zrobić takie 0,5mm i 0,7mm. Mario_n ktoś musiał być pierwszy żeby je przetestować :-) tak się zastanawiam czy jakby kopułka była zamocowana na np 4 śrubkach M3 to by coś pomogło w jej pozostaniu na miejscu kosztem wgniecenia do wewnątrz...
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ