Kłopot z zakresem pola "widzianego" przez monitor

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
chessus
Posty: 202
Rejestracja: środa 28 wrz 2011, 09:20
Lokalizacja: Kraków

Kłopot z zakresem pola "widzianego" przez monitor

Post autor: chessus »

Budując swoją „bazę naziemną” natrafiłem na taki problem:
Przeglądając różne telewizorki natrafiłem na takie coś:
http://www.avde.pl/nvox/nvox-t123-vga-t ... 39067.html
przekonała mnie niska waga, przyzwoita rozdzielczość oraz format 4:3 bo jak zauważyłem kamerka pokazuje obraz w tym formacie a po podpięciu do monitora 16:9 bardzo rozciąga.
Ponieważ nie mam jeszcze dużego doświadczenia w FPV założyłem że właściwe proporcje nie zaszkodzą w ocenie położenia.
Dla uściślenia podam że podłączam to do kamery sony_600_tvl :
http://www.helipad.pl/kamera_sony_600_t ... -3637.html
i OSD Remzibi.
W czym problem?
Otóż po podłączeniu wszystkiego do kupy Na różnych monitorkach mam różny zakres widzialnego obrazu. Dane z OSD są w niektórych miejscach obcięte.
Na powyższym NVOXsie jest niestety najgorzej. Obraz jest obcinany z każdej strony,
Na fatsharkach cały obraz rejestrowany przez kamerę jest widoczny w całości (i jest to mój punkt odniesienia)
Na laptopie 11 cali 16:9 obcina obraz podobnie jak NVOX
Najlepszy efekt (jedynie minimalnie obcięty) jest na monitor ku OVERMAX takim jak ten:
http://allegro.pl/dvd-overmax-dwa-ekran ... 03633.html
ale tutaj obraz jest rozciągnięty i ciut za mały jak dla mnie.
Próbowałem podpiąć bezpośrednie omijając OSD ale efekt bez zmian
Kombinowałem również z różnymi zestawami nadawczo odbiorczymi ale guzik 
Sprawdzałem w ustawieniach kamerki ale tam nic nie znalazłem.
O ile w laptopie może to być kwestia ustawień softu to w NVOXsie nie mam takiej możliwości.
Dzwoniłem do ich serwisu ale też nie potrafili mi pomóc.
W czym szukać przyczyny?
Czy mieliście podobne problemy?
Nie wiem czy odsyłać monitorek do wymiany na inny model z bardziej rozbudowanym softem czy ewentualnie jestem w stanie sobie z tym przy Waszej pomocy inaczej poradzić.
Mam niewiele czasu na ewentualną odsyłkę więc proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Sprawdzałeś czy w różnych monitorkach, które używałeś ustawień w opcjach ekranu (wyświetlania) coś takiego jak PS, LB lub WIDE? (pan-scan, letter box, wide) zobacz może to pomoże. Praktyka jest taka że każdy monitor mimo określonego standardu PAL coś obcina mam podobnie na goglach flytecha wszystko ok a na monitorku 4:3 (telewizorku) firmy sonic

(dokładnie taki)

Obrazek

obcina mi spód tak że znaki mam do połowy rozwiązaniem było podniesienie wszystkiego w OSD o jeden wiersz do góry, po prostu uciekałem od krawędzi.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nic nie poradzisz, monitory które natywnie wyświetlają obraz w proporcjach 4:3 i są przeznaczone do wyświetlania obrazu tv w standardzie PAL - z założenia i historycznej zgodności wycinają część obrazu ponieważ część linii była historycznie nie do użycia lub/oraz niesie ze sobą informacje dodatkowe jak np telegazeta. Na ekranie widziałbyś to jako robaczki na górze ekranu. Dlatego, historycznie - obraz w tego typu monitorach (bardziej telewizorach) jest obcięty równo z każdej strony i delikatnie "powiększony" do rozmiarów fizycznych ramki otaczającej wyświetlacz. Czyli bez grzebania w elektronice wewnątrz nic nie da się zrobić.
Fachowo obszar widoczny dla szarego widza nazywa się "safe area"lub "overscan" a pełny obraz , widoczny po wciśnięciu odpowiedniego guzika na zaawansowanych, profesjonalnych monitorach nazywa się "underscan".
Więcej do poczytania tutaj na wiki lub szybka definicja od Adobe'a
W skrócie - sprzęt powszechnego użytku, nie dedykowany (jak google FPV) i posiadający historyczną zgodność ze standardem z lat 40stych poprzedniego wieku ;-) będzie obcinał.
W Twoim wypadku musisz zdecydować - czy chcesz widzieć lepiej w goglach (czyli dajesz opisy OSD bliżej krawędzi) czy chcesz mieć ładniej na tym monitorku (wtedy konfigurujesz napisy z OSD dalej od krawędzi).
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
chessus
Posty: 202
Rejestracja: środa 28 wrz 2011, 09:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: chessus »

Chłopaki dziękuję za szybką odpowiedź. Czy jednak sprzęt z podobnej półki jak monitorek Overmaxa pokazuje ładnie prawie cały obraz dlatego że akurat taki się model trafił czy dlatego że jest w formacie 16:9?
Z tego co widzę popularniejsze do fpv są 16:9. Dlaczego?
Niestety soft mojego modelu jest jakiś zubożony i opcje V-position i H-position można ustawić jedynie w menu TV a już w AV NIE.
Mogę go odesłać i czekać jakieś 3 tygodnie aż będą mieli nową dostawę i może trafi się z nowszym softem (bo takie też im przychodzą) albo zaakceptować to co jest. Po prostu zastanawiam się czy warto czekać.
U mnie najbardziej obcina lewą stronę więc w osd kamerki nie widać nawet strzałki pokazującej pozycję ustawianego parametru :(
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Skoro niesymetrycznie obcina to znaczy że jakiś trefny jest (i egzemplarz a tym bardziej projekt i założenia konstruktora). W tych "tańszych" to już jest.
16:9 bazują na nowszym historycznie podejściu do tematu ;-) i nie mają w założeniu wstecznej zgodności z systemami z ubiegłego stulecia ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
chessus
Posty: 202
Rejestracja: środa 28 wrz 2011, 09:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: chessus »

Wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zobacz całą galerię |

poniżej obraz z overmaxa a wyżej NVOX.
Na moim miejscu wymienialibyście na inny egzemplarz?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

W nowym lepiej nie będzie, jeżeli jesteś zadowolony z walorów obrazu to zostaw.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
chessus
Posty: 202
Rejestracja: środa 28 wrz 2011, 09:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: chessus »

No i zdecydowałem się odesłać telewizorek.
Zastanawiam się nad zastosowaniem zwykłego monitora komputerowego, mam wolny taki monitor:
http://allegro.pl/lg-l1960tr-1-super-ce ... 81931.html

z konwerterem sygnału S-VIDEO I BNC DO VGA.
np. taki jak ten:

http://allegro.pl/ak145-konwerter-sygna ... 75085.html

Jakiego w takim przypadku mogę się spodziewać efektu? Chodzi mi głównie o blue screena. Czy jego obecność zależeć tu będzie od modelu monitora czy może od konwertera?

Nie wiem również czy istnieje jakaś zasada, że takie rozwiązanie (monitor+konwerter) jest lepsze lub gorsze z jakiegoś powodu od telewizorka, czy monitora z wejściem analogowym.

Jeśli to zły trop to może mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakiś sprawdzony zestaw. Podkreślam że raczej wolałbym 4:3 , zależałoby mi też na jak największym obszarze widzialnym i wielkości max 19' bo nie zmieści się do walizki. Dodam jeszcze że wolałbym nie schodzić poniżej 12 '. Oczywiście ważny brak blue screena (ale nie chcę używać do tego osobnego OSD) .
Cena mogłaby oscylować w około 500 zł ale nie koniecznie. Zależy mi na dobrze ulokowanych pieniądzach a nie na zakupie na jeden sezon.
Awatar użytkownika
Marcin_rc
Posty: 157
Rejestracja: środa 17 lis 2010, 15:05
Lokalizacja: łódź

Post autor: Marcin_rc »

Do tego dochodzi kwestia zasilania.

Bardzo ciekawy temat bo jestem przed wyborem monitorka/gogli.

No i cena- monitor 15" kosztuje grosze.
kontakt: 660883192 marcin.sliwerski54@wp.pl
http://imageshack.com/scaled/large/545/zrhp.jpg
ŁÓDZKI KLUB MODELARSTWA SPORTOWEGO
RCMAFIA.PL
marcinrc.prv.pl
Awatar użytkownika
chessus
Posty: 202
Rejestracja: środa 28 wrz 2011, 09:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: chessus »

Tutaj jest łatwo bo z zasilacza wychodzi 12V , więc nie było by kombinacji.
Awatar użytkownika
Marcin_rc
Posty: 157
Rejestracja: środa 17 lis 2010, 15:05
Lokalizacja: łódź

Post autor: Marcin_rc »

Wszystkie monitory są zasilane 12v? ( tylko, że jedne mają zasilacze wew a drugie zew. )

Ciekawe jak z poborem prądu takiego monitora. No i jakością obrazu przesłanego przez ten konwerter.
kontakt: 660883192 marcin.sliwerski54@wp.pl
http://imageshack.com/scaled/large/545/zrhp.jpg
ŁÓDZKI KLUB MODELARSTWA SPORTOWEGO
RCMAFIA.PL
marcinrc.prv.pl
Awatar użytkownika
chessus
Posty: 202
Rejestracja: środa 28 wrz 2011, 09:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: chessus »

Tego właśnie chciałbym się tutaj dowiedzieć ;)
Awatar użytkownika
Marcin_rc
Posty: 157
Rejestracja: środa 17 lis 2010, 15:05
Lokalizacja: łódź

Post autor: Marcin_rc »

konwerter grosze kosztuje, monitor też.. ale nie wydaje mi się, że jest to tak dobre rozwiązanie a nikt na to nie wpadł.
kontakt: 660883192 marcin.sliwerski54@wp.pl
http://imageshack.com/scaled/large/545/zrhp.jpg
ŁÓDZKI KLUB MODELARSTWA SPORTOWEGO
RCMAFIA.PL
marcinrc.prv.pl
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

A to trzeba sobie forum poczytać, wszystko jest... np to że ten konwerter to taki sobie jest...lepszy jest AverMedia
Zachęcam do wysiłku i przewertowania działu "inne urządzenia na ziemi" - dlaczego jesteście tacy leniwi?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Artu

Post autor: Artu »

Tani ten konwerter to nie jest...(jeśli to ten) Konwerter sygnału AVerDVR TV2VGA
ODPOWIEDZ