"Padające" regulatory w ArduWii

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

"Padające" regulatory w ArduWii

Post autor: woyu »

Zaczęło się od tego że do zakupionej płytki FC na Arduino nano oraz elementach wii dokupiłem 4 regulatory Mystery pentium-30A. Po złożeniu całości wykalibrowałem w każdym osobno zakres throttle przy okazji sprawdzając kierunek obrotów. Podłączenie do FC - wszystko ładnie chodzi silniki reagują na zmianę położenia i ruchy drążków. Niestety po ok 5 minutach "zabawy" poszedł dym z 1 regulatora po czym parę sekund później z 2 innych. Ten który pozostał cały czas działa prawidłowo. Zrażony tym typem regulatora (może za badziewny do Wiikoptera?) Zakupiłem od forumowego Kolegi komplet sprawdzonych regulatorów HK 18A przerobionych na fast PWM. Po otrzymaniu przesyłki (dzięki za super-ekspres !) zainstalowałem je w moim quadro. Po zamontowaniu śmigieł i stwierdzeniu, że piwnica jest trochę za mała na pierwsze loty wyprowadziłem go na dwór. JAK TO FAJNIE LATA ! no ale do czasu.... jako że nie miałem pod ręką innego pakietu jak 1000mAh i 5000mAh testy robiłem na tym mniejszym. Po drugim ładowaniu i krótkim zawisie kopter już nie mógł się wzbić w powietrze. Pakiet OK - zaczęłem testy każdego silnika podłączając je bezpośrednio do odbiornika (FRSky) no i jeden nie uzyskiwał pełnych obrotów. Zamiana silników wskazała że winny jest regulator.Jako że ostał mi się jeden ww Mystery zamieniłem "uszkodzonego" HK na sprawnego Mystera. No i polatałem... 1000mAh do końca no i ok 10 minut na tym 5000mAh. Po tym czasie okazało się że kolejny HK nie daje rady... silnik oczywiście podłączony do innego regulatora działa dobrze.
Co teraz? mam pytania
dlaczego 3 Mystery tak szybko padły(siwy dym) a jeden do tej pory działa i to całkiem prawidłowo ?
co może powodować uszkodzenia tych regli z HK ?
czy opłaca się i jest sens naprawiać w/w regle czy lepiej zainwestować w jakieś sprawdzone (Plush 18A lub RC timer 20A?)
Przez te kłopoty z reglami zaczynam się zrażać do tego koptera :(
A i na koniec jeszcze pytanko jak zgrać z Ardu pliki na komputer ( bo w drugą stronę to bez kłopotu)
Z góry dziękuję za każdą pomoc z Waszej strony!
Załączniki
woyukopter.jpg
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

No normalne to to nie jest.
Pewnie jakiś błąd montażu.
Musisz wszystko porządnie przepatrzyć bo regle same od siebie raczej nie powinny padać w takiej ilości.
Może kable do silników gdzieś są nieosłonięte i dotykają gdzieś w trakcie lotu na skutek drgań.

Z ciekawości to jakie masz silniki?

Regle można spróbować naprawić o ile nie jest zwęglona płyta i masz jakiś dawców bo jak masz kupować tranzystory w sklepie to juz lepiej nowe regle kupić.
Tyle że dopóki przyczyny nie znajdziesz to może nowych nie zakładaj.
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Re: "Padające" regulatory w ArduWii

Post autor: Jakub Jewuła »

A sprawdziles tak podstawowa sprawe jak to czy regle sie grzaly
po paru minutach lotu? Jesli tak to goracy byl stabilizator czy tranzystory
zasilajace uzwojenie silnika?

q
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

A nie masz czasem połączonych plusów z beców w reglach razem (czerwone kabelki) ? To też może powodować uszkodzenie regli.
Pzdr. -----MIŚ-----
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

Silniki posiadam takie:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=13864

Montaż starałem się prowadzić starannie, wszystkie połączenia w termokurczach a zasilania silników połączone na dodatkowej płytce wykonanej w technice laminat+dremelek.

regulatory Mystery nie zdążyły się nagrzać po prostu zadymiły, a HK 18A po locie letnie w dotyku - zamocowane stroną tranzystorów opaskami do ramy zrobionej z szerokiego profilu alu ładnie się chłodziły. No ale te moje loty to na małym gazie tak aby powisieć w kwardracie 4x4metry.

A wujku dobra rado nie sprawdziłem czy te + z beców nie są zwarte - idę pomierzyć ....
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

No i pomierzyłem. + z 3 becow to wolne piny a z jednego idzie na + 2 serw od kamery.
Zwarcie pomiędzy plusami z BEC-ów jest więc niemożliwe ....
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

woyu pisze:No i pomierzyłem. + z 3 becow to wolne piny a z jednego idzie na + 2 serw od kamery.
Zwarcie pomiędzy plusami z BEC-ów jest więc niemożliwe ....
Czyli ślepy trop...
Kurcze, zaczynam sądzić że jakimś pechowcem jesteś :-P Bo upalone regle się zdarzały tutaj, ale żeby tyle na raz i u jednej osoby, to mi jakąś klątwą pachnie :lol: No chyba że te silniki robią takie kwiatki, bo chyba nikt o kim słyszałem ich nie używał. Ale było by to bardzo dziwne. Jakie masz śmigła w tym zestawie. Bo KV1200 to raczej max 9''. Jak większe to może za dużo prundu żreć.
Pzdr. -----MIŚ-----
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

pewnie morlock Stratos rzucił klątwę na moje quadro w obawie że go zostawię ....
A śmigła to 9x5, ładnie to chodzi ,ale te uszkodzone regulatory dają jakieś 50 % ciągu. sprawdzam ich ciąg po podłączeniu bezpośrednio do odbiornika aby wykluczyć fc .
Zamawiać te rc-timery 20A ? :-|
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

dziwne, ze uszkodzone regle daja jakis ciag :shock:
przewaznie po upaleniu jednej fazy po prostu nie potrafia wystartowac silnika wiec cos tu jest nie tak.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

a może po tych radiatorach przylepionych do profila ALU coś włazi i uszkadza?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

Regle są w koszulkach...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No to znaczy że masz totalnego niefarta do regli, naprawdę totalnego. Jeszcze tylko pytanko, jak i gdzie wytwarzasz sobie +5V dla sprzętu całego? Wydaje mi się że to jest ostatnia możliwość - jakieś chore napięcie na linii +5V. I jakimś cudem wpływające na regle...chociaż słabo widzę też i tę teorię ...bo prędzej usmażył by się w tym wypadku kontroler kopterowy.
Ewentualnie jakaś nieprawidłowość w prowadzeniu masy (tzw pętla masy)...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

zamieszczam poniżej link do mojego "testowania" quada na świerzym powietrzu.

Jak widać czasami udało mi się zablokować wirniki i pewnie regulatory musiały przyjąć na siebie ponad-znamionowe prądy. W ostatnim ujęciu nie mogę już się wznosić - jeden z silników nie dawał wystarczającej mocy.

http://www.youtube.com/watch?v=KBUstG5gdJk


Co do regulatorów - rozprułem koszulki i 2 środkowe tranzystory miały zwarcie ( tak samo w 2 regulatorach). Tranzystory typu P - znalazłem regulator dawcę (mystery ) i dałem koledze z "hotejrem" do przelutowania.

Jak coś z tego wyjdzie to się pochwalę na forum....
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Padające" regulatory w ArduWii

Post autor: breweryhills »

woyu pisze:jako że nie miałem pod ręką innego pakietu jak 1000mAh i 5000mAh testy robiłem na tym mniejszym
Jakie masz pakiety ? Możesz wstawić fotki wszystkich połączeń zasilających - od pakietu do regli oraz od regli do silników ?
Pozdrawiam, Sebastian
ODPOWIEDZ