Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: labo »

Cześć,
Kupiłem taki nadajnik AV:
https://abc-rc.pl/product-pol-8607-Nada ... -mocy.html
Ma on dwa pola GND, niestety nie są one ze sobą połączone. Coś tam między nimi miernik pokazuje. W modelu mam jedna masę. Zewrzeć te dwie w nadajniku?

Druga sprawa, czy ktoś wie jak regulować moc w tym nadajniku? W instrukcji nie ma nic na ten temat.
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: Chestnut »

otóż masy są dwie zakładam jak w podobnym nadajniku który kupiłem jako "boscam- nieznany model" -jedna jest do zasilania a druga (opcjonalnie) jako masa dla przewodów video (jeśli używasz ekranowanych).
druga sprawa- regulacja mocy według mnie jest jednoznaczna ze zmianą napięcia zasilania- im wyższe napięcie tym wyższa moc wyjściowa (i ciepełko)
nie pamiętam czy to panowie z flitetest'u, (stara ekipa) czy IBeCrazy- ale testowali coś podobnego- i od pewnego napięcia moc nadawania już nie rosła, tylko bardziej się grzał regulator napięcia, więc najlepiej miernik siły sygnału i doświadczalnie- bo nawet jeśli jest instrukcja, to w tych zabawkach wartości w niej podane są często "orientacyjne"
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: Tanner »

Często spotykany sposób zmiany mocy nadawania w nadajnikach to przytrzymanie przycisku - z reguły jest tak, że krótkim naciśnięciem zmieniasz kanał 1-8, dłuższym wchodzisz w zmianę bandu A-D lub A-E a jeszcze dłuższym, tak z 10s, wchodzisz w zmianę mocy nadawania i tam do wyboru jest jedna kresa pozioma, dwie lub trzy - spróbuj.

Co do sterowania napięciem - myślałem, że w nadajnikach jest przetwornica, skoro można je zasilać 2-4Ss, to nie ona po prostu się grzeje w zależności od wysokości napięcia do zbicia, a układ nadajnika i tak dostaje to samo napięcie?
Awatar użytkownika
FlyPro
Posty: 398
Rejestracja: piątek 16 mar 2012, 10:22
Lokalizacja: Sokolniki-Wieluń/Łódzkie

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: FlyPro »

Tanner pisze: Co do sterowania napięciem - myślałem, że w nadajnikach jest przetwornica, skoro można je zasilać 2-4Ss, to nie ona po prostu się grzeje w zależności od wysokości napięcia do zbicia, a układ nadajnika i tak dostaje to samo napięcie?

Dołączam się do pytania... Rozumiem że należy też nadajnik wyposażyć w radiator? I czy najlepiej zasilać go 2s?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: Tanner »

Nie no, nie dokładać nic, zasilać jak przykazał producent (ten autora wątku: 7-24 V) , ale nie odpalać na długo na ziemi - podczas lotu sam się chłodzi i jest git.

W praktyce - mam kilka eachinów 600mW i żaden mi się nie spalił jeszcze na biurku nawet jak długo był odpalony, mimo, że ciężko było palec utrzymać. Ale mam też jeden mocniejszy który ma już wiatraczek zamontowany z fabryki.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: pawelsky »

Tanner pisze:W praktyce - mam kilka eachinów 600mW i żaden mi się nie spalił jeszcze na biurku nawet jak długo był odpalony, mimo, że ciężko było palec utrzymać. Ale mam też jeden mocniejszy który ma już wiatraczek zamontowany z fabryki.
To nie jest kwestia spali-nie spali, tylko kwestia mocy nadawania. Im bardziej nagrzany tym gorsza. Radiator z pewnoscia nie zaskodzi. Mozna jeszcze zajrzec pod puszke czy jest odpowiednie przewodzenie termiczne i ew. Dolozyc termopady.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: labo »

Dostałem odpowiedź w sprawie regulacji mocy:

Krótkie przyciśnięcie przycisku zmienia kanał,
Dłuższe - zakres częstotliwości (BAND)
Jeszcze dłuższe (ok 5s) zmienia moc

Czyli tak jak napisał Tanner.

Pozostaje jeszcze sprawa mas. Zewrzeć je? Używać jednej, której?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: kuczy »

labo pisze:Pozostaje jeszcze sprawa mas. Zewrzeć je? Używać jednej, której?
Zmierz multimetrem, który pin "GND" jest połączony z "masą" na gnieździe antenowm, i użyj tego pinu. Stawiam na ten, który jest obok pinu zasilania.

Co do "sterowania mocy napięciem" - bzdura. Jeśli jakiś nadajnik tak działa to raczej przypadkiem. Ja swój zasilam 6s, wczesniejszy dron chodził na 3S i nie zauważyłem różnicy.
Szybciej już coś uzyskasz mierząc faktyczną moc na końcówce w zależności od kanału (ktoś na forum kiedyś pomierzyl to... oraz stosując dobre anteny )
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Co do "sterowania mocy napięciem" - bzdura. Jeśli jakiś nadajnik tak działa to raczej przypadkiem.
Z pomiarow wynika co innego...
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=443646#p443646
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: kuczy »

pawelsky:
Rurek pisze:94mW@11V....116mW@12V.....143mW@13V....172mW@14V.... masaaaakra.....
kuczy pisze:Jeśli jakiś nadajnik tak działa to raczej przypadkiem.
Myślę, że jednak napisałem poprawnie, że nie jest to "ficzer" tylko "bug" - oczywiście jeśli ktoś o tym wie to może sobie taką właściwość nadajnika wykorzystać, ale nie sądzę, że taki był zamysł producenta
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Myślę, że jednak napisałem poprawnie, że nie jest to "ficzer" tylko "bug"
Mysle ze jednak nie, bo jak mozna wyczytac w poscie Rurka, zachowuje sie tak nie tylko tania podroba Foxa aka "masaaaakra" ale rowneiz oryginalny Fox800.

Po prostu trzeba miec swiadomosc tego ze moc nadajnika moze sie zmeiniac zarowno wraz z temperatura jak i z napieciem zasilania i w zadnym razie nie jest to bzdura.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: kuczy »

pawelsky, "może zależeć" a "sterowanie napieciem" - dla mnie jest różnicą. Pierwsze jest dla mnie prawdą, drugie bzdurą - ponieważ nie jest to właściwość wszystkich nadajników, tylko cechą (powiedział bym błędną konstrukcją) niektórych modeli. edit: albo inaczej - nie jest właściwością zamierzoną przez producenta.

W kazdym razie wiadomo o co chodzi. Nie ciągnę dalej bo jak ktoś przeczyta i moje i Twoje wypowiedzi to będzie miał jasność sytuacji, i zapozna się z oboma spojrzeniami na tą samą kwestię.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Jeśli jakiś nadajnik tak działa to raczej przypadkiem.
kuczy pisze:bzdurą - ponieważ nie jest to właściwość wszystkich nadajników
Bardz szybko przeszedles z "jakis", na "wszystkie" :)
kuczy pisze:nie jest właściwością zamierzoną przez producenta
A skad wiesz? Projektowales ten nadajnik?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: kuczy »

pawelsky, Jak pisałem - dalsza dyskusja nie wnosi nic konstruktywnego do tematu.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Nadajnik AV, dwie masy połączenie, regulacja mocy

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:pawelsky, Jak pisałem - dalsza dyskusja nie wnosi nic konstruktywnego do tematu.
Jednak wciaz dyskutujesz ;-)

EDIT: Hehe, i jeszcze mi wypracowania na poltorej strony maszynopisu na PW wysyla. :roll:

Litosci Kuczy! Zagalopowales sie z ta 'bzdura' i teraz wymyslasz naciagane teorie ze jak czegos nie ma we wszystkich nadajnikach na swiecie to to nie moze byc 'ficzer' tylko musi byc 'bug', byle tylko wyszlo na Twoje. Wez no Ty lepiej ten czas poswiec na swoj croudsourcoeowy projekt, bedzie z tego wiecej pozytku... ;-)
ODPOWIEDZ