Zanim...
Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest poniedziałek 22 paź 2018, 00:52

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Cześć. na początek napiszę, że przed założeniem tego wątku skontaktowałem się z Administracją i uzyskałem zielone światło.

- Projekt nie jest związany bezpośrednio z forum i administracja nie bierze żadnej odpowiedzialności za jego przebieg. - Ktokolwiek zdecyduje się pomóc - robi to na własną odpowiedzialność - każdy z nas jest wolnym człowiekiem i sam decyduje o sobie.

No to teraz do rzeczy:

Long range drone camera control system (DCCS)

Pomysł bezprzewodowego systemu sterowania kamerą (aparatem fotograficznym) umieszczonym na platformie UAV (dron).
Kilkuletnia praktyka zdobyta podczas budowy bezzałogowych statków powietrznych skłoniła mnie do opracowania koncepcji systemu który będzie spełniał następujące założenia:*

- Cyfrowa transmisja obrazu z kamery umieszczonej na dronie,
- Możliwość zmiany czułości ISO, przysłony, czasu naświetlania, balansu bieli etc…,
- Możliwość sterowania Autofocusem i wskazanie obszaru autofocusa,
- Sterowanie ZOOMem aparatu,
- Możliwość przesyłania dodatkowych danych telemetrycznych lub dodatkowego sterowania dla urządzeń na pokładzie UAV,
- Zasięg systemu: 1-2 km w wolnej przestrzeni powietrznej.

Cel nadrzędny:
Etap I: Opracowanie w pełni funkcjonalnego prototypu systemu.
Etap 2: Rozwój produktu, stworzenie własnej dedykowanej aplikacji / przystosowanie do aplikacji już istniejących (Tower).

Status projektu:
System w fazie koncepcji oraz po fazie analizy rynku, dotyczącej komponentów oraz technologii niezbędnych do uruchomienia prototypu a następnie przeprowadzenia testów praktycznych.

Finansowanie:
Jako twórca systemu, będąc osobą prywatną posiadam bardzo ograniczone możliwości finansowania przedsięwzięcia. Wszelkie osoby mające chęć wsparcia projektu zapraszam do dobrowolnych wpłat dowolnej wielkości kwot na adres

https://zrzutka.pl/kyugp6

Target finansowy został ustawiony na bardzo niskim poziomie (800 zł). Uzyskanie tego celu pozwoli na uzupełnienie budżetu w stopniu umożliwiającym rozpoczęcie prac związanych z hardwarem – zakup kluczowych elementów systemu oraz wstępne testy założeń projektowych.

Dlaczego warto ?:
1. Na rynku UAV brakuje rozwiązań umożliwiających pełną kontrolę dla kamer profesjonalnych / półprofesjonalnych. Istniejące na rynku produkty umożliwiają samą transmisję obrazu do stacji naziemnej, albo też samą kontrolę – poprzez przesyłanie komend – bez podglądu.
2. Pierwszy etap „zrzutki” jest etapem kluczowym, ponieważ uzyskam odpowiedź na podstawowe pytanie – czy możliwe jest spełnienie założeń projektowych. Uzyskać to mogę niskim kosztem i w krótkim czasie – a działający prototyp będzie gwarantem dla pozyskiwania dalszych funduszy na opracowanie ostatecznego produktu, oraz jego rozwój.

Zachęcam do wsparcia projektu, liczy się każda, nawet najmniejsza wpłata.
BARDZO PROSZĘ O PRZEMYŚLANE WPŁATY - istnieje ryzyko niepowodzenia, i nie chciał bym później mieć nieprzyjemności związanych z tym, że ktoś wpłacił, pomysł nie wyszedł i teraz problem - koszty oszacowałem naprawdę na tyle, aby zakupić hardware - moim celem nie jest zebranie kasy na swoje wydatki albo wynagrodzenie za swoją pracę - to przyjdzie potem, jeśli się uda - na razie jeśli ktoś ma ochotę pomóc - zapraszam.
Na swojej stronie www (być może tu także) umieszcze listę wpłacających - z powodu RODO i tym podobnych lista będzie anonimowa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abym (na wyraźne życzenie wpłacającego) umieścił imię / nazwisko / nazwę firmy - cokolwiek na liście darczyńców.

Podczas prac z projektem - jak w każdym zresztą moim wątku - będę tutaj przedstawiał postępy prac, zdjęcia, filmy etc...

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286
Moja piękna S-500 [Zakończona]: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=31760

Ostatnio zmieniony środa 08 sie 2018, 17:47 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz

Awatar użytkownika

Wszystko fajnie, ale skoro jestes po fazie analizy rynku to moze bys napisal jakie sa jej wyniki? Jakich komponentow chcesz uzyc, jakich technologii? Co konkretnie zamierzasz zakupic za zebrane pieniadze?

Wydaje mi sie takze ze ponizsze stwierdzenie jest troszke naciagane
Cytuj:
Na rynku UAV brakuje rozwiązań umożliwiających pełną kontrolę dla kamer profesjonalnych / półprofesjonalnych. Istniejące na rynku produkty umożliwiają samą transmisję obrazu do stacji naziemnej, albo też samą kontrolę – poprzez przesyłanie komend – bez podglądu.

W czym Twoj system bedzie lepszy od np. lightbridgea polaczonego z takim dajmy na to Cam-Ctrl? Jakie systemy przejrzales i dlaczego nie spelniaja oczekiwan?

Moge sie mylic ale chyba musisz poprzec swoj projekt czyms wiecej niz tylko dobrymi checiami zrobienia czegos fajnego, zeby zbiorka odniosla sukces. Ja np. chetnie bym popral fajny projekt, ale ten opis mnie kompletnie nie przekonuje...

Awatar użytkownika

pawelsky, moze faktycznie za ogólnikowo napisałem - na FB wczoraj prowadziłem sporą dyskusję na ten temat, i pewnie dlatego.

Otóż uszczegóławiając - głównie mam zamiar wykonać coś, co będzie można używać z aparatami Sony - od NEXa po A6300 - Sony udostępnia swoje API które chcę wykorzystać. oprócz tego prawdopodobnie uda się przesłać dwukierunkowo dane - i tu myślałem o podłączeniu telemetrii do Pixhawka oraz ew rozwiązania kwestii zakłóceń, bo całośc będzie śmigała na 2,4GHz.

Za zebrane pieniądze chcę zakupić dwa moduły radiowe na 2,4 ze sporą przepustowością - co pozwoliłoby na dostanie się do aparatu ze znacznej odległości. następnie trzeba będzie to obudować jakimś procesorem bo nie sądzę, że wszystko pójdzie "od strzała". prawdopodobnie starczy na zakup anten.

Sądzę, że mój opis jest prawdziwy dla kogokolwiek kto nie korzysta z rozwiązań DJI. Owszem jest czeski "AIR Comander" który jakby podszywa się pod przyciski w aparatach Sony, jest kilka systemów transmisji samego obrazu - ale nie ma jednego i drugiego w jednym produkcie.
Więc ok - DJI nie brałem pod uwagę - ale ostatnimi czasy szukałem na prawdę sporo czegoś, to pozwoli mi np na tapnięcie w ekran i zmuszenie aparatu do autofocusa na tym obszarze.

- wczoraj miałem propozycję chyba od 2 firm kwot, jakie przekraczają moje potrzeby, w zamian za późniejszy udział w zyskach, produkcję pod własną marką etc etc.... - może jestem głupi i naiwny, ale wolę, jak "Jan Kowalski" wpłaci kilka złotych, które może zaryzykować dla idei i na spokojnie będę mógł sprawdzić mój pomysł - i (mam nadzieję po pozytywnych testach) można sie zastanawiać nad czymś dalszym - mając w ręce działający prototyp można rozmawiać o szczegółach, np sprawdzać z innymi aparatami oraz udostępnionymi przez nich funkcjami. - Skupiłem się na razie na Sony, bo od czegoś trzeba zacząć, a patrząc na drony a aparatami (i bez DJI) - w większości wypadków latają właśnie Soniacze.

Nie znamy się osobiście - a szkoda.. - myślę, że nie miałbyś wątpliwości że żadnych pieniędzy nie wydam na swoje potrzeby - czyjeś pieniądze dla mnie są jak świętość ;).

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286

Awatar użytkownika

A jaki przewidujesz docelowy koszt takiego rozwiazania? Bo zeby to mialo szanse powodzenia to musi byc albo znaczaco tansze niz np. lightbridge, albo duzo lepsze, w przeciwnym wypadku (szczegolnie przy niewielkiej skali) ciezko bedzie Ci konkurowac. Piszesz ze kierujesz w rynek kamer nawet profesjonalnch a profesjonalistow stac na lighbridge, focusy czy inne roniny. Byc moze powinienes to ukierunkowac bardziej na rynek hobbystyczny? Jesli celujesz tylko w Sony i Pixhawka, tez warto to uczciwie napisac, bo z opisu mozna odniesc wrazenie ze bedzie to system super uniwersalny.

Tak przy okazji, Lightbridge nie wymaga urzadzen DJI, mozesz go pozenic nawet z Pixhawkiem. Jak sie uprzesz to i telemetrie przeslesz...

kuczy pisze:
Nie znamy się osobiście - a szkoda.. - myślę, że nie miałbyś wątpliwości że żadnych pieniędzy nie wydam na swoje potrzeby - czyjeś pieniądze dla mnie są jak świętość ;).

Co do tego absolutnie zadnych watpliwosci nie mam, ale takich projektow na etapie koncepcji na Indiegogo czy innych Kickstarterach jest cala masa, wiec warto pomyslec nad lepsza reklama. Pomysl tez o jakims fajnym gadgecie dla sponsorow, niech tez cos z tego maja :)

Awatar użytkownika

pawelsky, Serdecznie dziękuję. Pewnie popełniam typowe błędy osoby która robi taką "akcję" po raz pierwszy..

tak - trzeba pomyśleć nad jakąś formą podziękowania, chociażby małym gadżetem...
co do kosztów - wiesz... - mam na względzie to, że może mniej funkcjonalny, ale ten czeski system kosztuje ok 600zł na polskie... - najprostszy podgląd cyfrowy kosztuje 1000zł na Banggoodzie.. - w okolicach 1000zł to powinno się bujać, ażeby miało sens na polskie warunki - nie mam złudzeń co do tego, że będzie to LightBridge... - szybciej coś ala "próbujemy dorównać DJI-go" - ułatwienie dla osób które pragną czegoś więcej niż Phantom (mówię o zoomie, wymienych obiektywach etc...), ale nie mają powodów (i środków) aby inwestować kilku tysięcy zł na LightBridge.

A i jeszcze jedno - to, ze robię to na zasadzie składki znaczy dla mnie tyle, że jestem zobowiązany przede wszystkim do informowania o postępach projektu - czyli i tu, i na swojej stronie www.
- nie podaję adresu strony, ponieważ przy okazji jakby jest moją reklamą - a nie chcę naruszać regulaminu.

Dziękuje jeszcze raz.

A czy jest możliwość wsparcia np. sprzętem, podzespołami ? Nie ukrywam jako elektronik troche "gratów" zawsze się zmagazynuje :-D

Awatar użytkownika

kuczy pisze:
w okolicach 1000zł to powinno się bujać, ażeby miało sens na polskie warunki

Cena powinna zalezec przede wszystkim od tego na jakim poziomie Tobie sie to bedzie oplacalo (zakladam ze sobie to jakos wstepnie przeanalizowales). Pamietaj ze HW nie naprawisz wystawiona w sieci aktualizacja. Jesli chcesz na tym zarabiac musisz uwzglednic koszty zwrotow i napraw. Do tego dochodza certyfikacjie i inne takie. Przy 1000PLN nie wiem czy wyjdziesz na swoje...

No chyba ze traktujesz to jako projek hobbistyczny, ktory kazdy sobie moze wydlubac w domu w oparciu o gotowe komponenty (plus jakis Twoj magiczny modul spinajacy wszystko w calosc), tylko wtedy unikalbym okreslen "profesjonalny" w opisie ;-)

Tak czy siak - powodzenia!

Ja to zrozumiałem tak, że Kuczy będzie eksperymentował i działał na froncie aby ów system powstał, wszystko będzie powiedziane, otwarte, każdy będzie mógł sobie zrobić dokładnie to samo. A zrzutka jest aby umożliwić Kuczemu zakup sprzętu i prace badawcze.

QuadFrame 800 X8/Pixhawk 2.4.8/Racerstar 30A ESC + Racerstar 4114/2060@4S

Awatar użytkownika

Tanner pisze:
Ja to zrozumiałem tak, że Kuczy będzie eksperymentował i działał na froncie aby ów system powstał, wszystko będzie powiedziane, otwarte, każdy będzie mógł sobie zrobić dokładnie to samo. A zrzutka jest aby umożliwić Kuczemu zakup sprzętu i prace badawcze.

Z 1000zl to tyle chciałbym aby to kosztowało, jeśli sam miałbym kupic :)
Zobaczymy na ile sie da ten system otworzyć. Fakt, ze teraz np teraz nie myślę o kolejnych krokach i tu Tanner ma rację, to będzie szukanie dzialajacego rozwiązania. Jestem prawie pewien ze da radę to zrobić. Czy potem powstanie z tego produkt, czy nie, to zależy od ogromnie wielu czynników a to o czym mówi Pawelsky jest bardzo ważne - akurat w mojej firmie (tam gdzie pracuję) zajmujemy się produktami jakie dopiero komuś opracowujemy i zdaje sobie sprawę, ze działający prototyp to dopiero początek.

Niech to zadziała. Taki jest planowany etap 1.

Swojego czasu bawiłem się z aparatami Canona i chdk, przez ptp komunikowałem się z RPI 0. Działało to z całkiem niezłym efektem. Napisałem prosty soft w jeden wieczór, który pobierał podgląd z aparatu, umożliwiał pełną konfigurację (praktycznie wszystko o czym wspominasz w założeniach, za wyjątkiem wyboru punktu ostrzenia).
Waga RPI 0 przy masie aparatu jest pomijalna. FW CHDK jest do sporej grupy aparatów canona i tych starszych i nowych. RPI0 ma przy okazji uart-a który może gadać z FC.
To tylko moja taka podpowiedz na rozwiązanie częściowego problemu z HW.

Awatar użytkownika

TomekEs, serdecznie dziękuję.

Właśnie o to chodzi, aby zrobić coś w ten deseń - ale dołożyć na to wszystko telemetrię i jak się da - sterowanie ;)
Oczywiscie nie od razu Rzym zbudowano, aktualnie zadałem mnóstwo pytań dotyczących linku radiowego jakiego chcę użyć aby nie kupiować kota w worku - producentów jest sporo, zawsze warto się rozejrzeć za alternatywami.

No to przy okazji....

!!! UDAŁO SIĘ ZEBRAĆ 861 z 800 zł przeze mnie zakładanych !!!

zrzutka.jpg
zrzutka.jpg [ 62.19 KiB | Przeglądany 627 razy ]

To stan na dzień dzisiejszy !!! (zrzutka trwa jeszcze 29 dni, można dopłacać jeśli ktoś czuje ochotę ;) ).
Mogę dysponować już pieniędzmi, więc jak mówiłem trwają rozmowy, myślę, że niedługo przyjdzie czas na pierwszy zakup.

W tym miejscu chciałbym od razu serdecznie podziękować wszystkim wpłacającym, będę na pewno myślał nad tym aby w jakiś sposób podziękować osobom wpłacającym. Każda wpłacona złotówka jest na wagę złota i będę myślał 10x i sprawdzał dodatkowo 3x czy na pewno dobrze została zainwestowana ;) - to moja obietnica.
Dzisiaj przeprowadziłem także rozmowy z osobami które prawdopodobnie będą mogły służyć mi swoją radą, doświadczeniem a może i swoim czasem - jeśli chodzi o aplikację mobilną (to jest sprawa na sam koniec, już po testach, ale lubię wiedzieć gdzie kogo i w jakich obszarach mam do pomocy).

Gratulację! Trzymam kciuki :-)

QuadFrame 800 X8/Pixhawk 2.4.8/Racerstar 30A ESC + Racerstar 4114/2060@4S

Gratulacje. Pierwszy sukces już jest :-D więc już o krok dalej do 1 prototypu a coś o tym wiem .

kuczy, Mavlink z tego co się orientuje opiera się na XML więc łatwo będzie to parsować.
Używając ptp zrobiłem 15 fps. Bez szału ale na podgląd wystarczyło, chociaż myślę, że dało by radę osiągnąć więcej, ograniczeniem było RPI0, online na podgląd nakładałem filtry. Jednak sterowanie samym dronem chyba lepiej zostawić na niezależnym linku.

Awatar użytkownika

No to czas na pierwsze wieści i informacje.

1. Aparat Sony NEX-5R ma możliwość dostania się do niego poprzez jego WiFi - Aplikacją Sony na Smartfon.
- Naturalnym pomysłem na wykorzystanie tej możliwości w dronie jest po prostu wykorzystanie reapetera WiFi. Dla tych, którzy chcieliby spróbować tej metody mam niestety bardzo złe wieści - Ta metoda nie działa - co prawda reapeter łączy się z aparatem, telefon łączy się z reapeterem - niestety połączenie pozostaje w fazie "oczekiwania" - czyli urządzenia się "nie dogadują".
Pomijam szczegóły bo i tak nie są istotne.

2. Pierwszym moim zakupem ze "zrzutkowych" pieniążków było Rapsberry Pi 3 B+.
Jest to na chwilę obecną "najmocniejsza" Raspberka, mająca w sobie WiFi (zarówno 2,4 jak i 5 GHz), sieć LAN, Bluetooth i mnóstwo innych przydatnych rzeczy.

Właściwie po dwóch wieczorach jest pierwszy sukces - łączę się z Sony NEX-5R, uruchamiam podgląd w aparacie (nie wiem czy jest konieczny, ale tak działa apka Sony i mogę "gadać" z aparatem.
Poniżej może niewiele mówiący obrazek - Aparat "powiedział mi" jakie komendy obsługuje, na szybko sprawdziłem zmianę ISO, zrobiłem zdjęcie - wynikiem czego otrzymałem link pod którym mogę to zdjęcie obejrzeć w przeglądarce (sprawdziłem- działa) pobrałem listę możliwych ustawień przysłony.

Także - jest pierwszy postęp ;) jak na 2 wieczory to i tak sukces ;)
hehe.jpg
hehe.jpg [ 258.49 KiB | Przeglądany 442 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.