Czujnik baro w kopterze

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Czujnik baro w kopterze

Post autor: Klenio »

Dokładamy do Horneta stabilizację wysokości. Prototyp ma być oparty o MS5803-14BA oraz płytkę AllInOne od Pit Laba, która ma miejsca na ten dokładnie czujnik.

Chcemy to zrobić tak, żeby nie było kolejnych suwaków do PIDów tylko pole do wpisywania masy platformy, ponieważ to od niej zależą nastawy PIDów. Dodatkowo jest to parametr który jest łatwy do zmierzenia przez każdego użytkownika. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ponieważ nie chcę zaśmiecać innych wątków złożyłem nowy temat.

Mam kilka pytań:

@ cholo:
Obejrzałem Twój film w tym poście:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=52744#52744

Czy testowałeś może jakieś czujniki rodziny MS. Jak to wypada w stosunku do SCP1000, który zachowuje się bardzo dobrze?

@ kuki83:
Przeczytałem w Twoim poście o czujniku MS5611
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=52629#52629

Czy możesz mi powiedzieć:
- jak oceniasz ten czujnik?
- czy można od Ciebie kupić sam czujnik?
- jak jest jego cena?
- czy porównywałeś czujnik w plastykowej i metalowej obudowie?
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Re: Czujnik baro w kopterze

Post autor: cholo »

Klenio pisze: Czy testowałeś może jakieś czujniki rodziny MS. Jak to wypada w stosunku do SCP1000, który zachowuje się bardzo dobrze?
powiem tak, gdy mialem scp1000 to myslalem, ze jest to najgorszy czujnik na swiecie bo byl malo dokladny, szumial a jego czestotliwosc odswiezania w trybie wysokiej rozdzielczosci byla masakrycznie wolna. jednak jak widac na filmie udalo mi sie tak go wyfiltrowac i dobrac pidy, ze latalo to przewidywalnie.

potem dostalem w lapy "zajebisty" czujnik, ktorego wszyscy uzywali/uzywaja czyli bmp085 i okazalo sie, ze jest to wielka porazka na ktorej nie potrafilem zbudowac tak sensownego i przewidywalnego utrzymania wysokosci jak na scp1000.
tu jest filmik ja to dzialalo:
http://vimeo.com/24028947

MS'y wedlug testow na forum aeroquada sa znacznie lepsze od bmp ale wydaje mi sie, ze naprawde ok sa tylko analogowe czujniki MPX wykorzystywane w MK (wsparte dodatkowo stabilizacja z czujnikow osi Z). majac dane analogowe nie musimy polegac na jakichs zajebistych algorytmach filtracji wbudowanych w czujniki.

darek53
Posty: 432
Rejestracja: środa 21 lip 2010, 00:45
Lokalizacja: PL

Post autor: darek53 »

MPXy łądnie lecą po włączeniu zasilania , czasem szybciej czasem wolniej zależy od sztuki, muszą jakgdyby "dojść" do siebie.
Są czułe na naprężenia mechaniczne i grawitację, wystarczy go obrócić o 180 st i ładnie wykres wysokości skacze , dlatego jak wspomniał Cholo trzeba dodać jakąś kompensację tego efektu.
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

od siebie mogę dodać ze MS5611 zachowuje się bardzo ładnie , kiedyś robiłem test w ciągu 5 minut było pływania 30cm

a MPX'y są super tylko że trzeba je podpinać np przez wzmacniacz operacyjny , lub przez przetwornik 21-24bity

w jakieś dwa tygodnie będę miał kilka sztuk bmp180 zobaczę co to warte


co do ceny MS
to kupiłem tutaj http://embeddedadventures.com/shopdetails/pid/106

lecz nie mają już bo kupiłem wszystkie czyli całe 5 sztuk :-) będą mieć dopiero za 6 tygodni większe ilości

w tej chwili kupiłem po cenie jaka jest na stronie czyli wychodzi około 100zł


ja idę w czujniki cyfrowe bo miej miejsca zajmują i nie trzeba stosować przetworników/wzmacniaczy , podpinam i działa


postaram cię wrzucić wkrótce film z pracy tego cz unika w copterze
Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Klenio »

Dzięki Panowie za informacje.

Ja zabieram się za uruchomienie stabilizacji wysokości. W tym celu mam dwie płytki prototypowe AllInOne z firmy Pit Lab oraz czujniki MS5803-01BA. Ich cena przy ilościach do 100 sztuk to 30EUR. Trochę drogo, ale z tego co czytałem i zrobiłem wywiad może to być dobry sensor do stabilizacji wysokości ponieważ jest fabrycznie skalibrowany (stąd cena) oraz skompensowany temperaturowo (stąd cen). Jest stosowany w dość rygorystycznych aplikacjach, więc jest szansa że zadziała.

Strona Top modułu AllInOne:
Obrazek
POWIĘKSZENIE

Strona Bottom modułu AllInOne:
Obrazek
POWIĘKSZENIE

Czujnik do góry:
Obrazek
POWIĘKSZENIE

Czujnik od dołu:
Obrazek
POWIĘKSZENIE

Zbliżenie na symbol i numer seryjny:
Obrazek
POWIĘKSZENIE

Liczę mocno na to, że konstrukcja mechaniczna czujnika spowoduje brak wpływu słońca na i podmuchy powietrza na wskazania lub co najmniej ich ograniczenie.

Chcemy to zrobić w następujący sposób:
- do płytki AllInOne przylutowany zostanie jedynie czujnik MS oraz złącze sensPORT
- łączymy się z easyCSDU przez sensPORT taśmą FCC4
- obsługa stabilizacji wysokości jest w tym samym procesorze
- za obsługę odpowiedzialny jest osobny wątek systemy operacyjnego
- odświeżanie stabilizacji wysokości 5Hz
- czujnik będzie obsługiwany przez mechanizm DMA poza wątkami systemu operacyjnego
- w CSDU który będzie miał obsługiować tą funkcjonalność konieczna będzie wymiana procesora ze względu na konieczność zwiększanie pamięci RAM
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Ja bawiłem się ostatnio modułem ewaluacyjnym Freescale'a z MPL3115A2 i powiem szczerze, że byłem pod wrażeniem. Małe, chodzi po I2C, skompensowane i dość szybkie. W praktyce udawało się bez większego problemu uzyskiwać rozdzielczość rzędu 25 cm na wysokości barycznej Gdańska. Był taki moment że największy dryf wywołany był przechodzeniem frontu atmosferycznego :) Z mojego punktu widzenia sprawiał wrażenie dobrego kompromisu między stopniem komplikacji układu a dokładnością i stabilnością. To tak przy okazji, bo nie mam pojęcia czy on się może nadać do Waszych zastosowań.
Pozdrawiam, Sebastian
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

Witam
W najbliższym czasie chce sprawdzić trochę udziwniony układ z MPX...
Czujnik cisnienia: MPXA6115 lub MPXH6115 (Jeżeli ktoś wie czym się one różnią nie licząc obudowy to będę wdzięczny za informacje. Co ciekawe mniejsza wersja jest tańsza.)
ADC (I2C): ADS1110
Potencjometr cyfrowy: MCP4018 10K (jako regulowane napięcie na Vin- ADC)

Procedura kalibracji takiego połączenia miała by wyglądać następująco.
Po odpaleniu quadro na potencjometrze ustawiam napięcie 4V, na ADC Gain=4 Rozdzielczość 16bit, co przy zakresie napięcia z MPX-a 3.5-4.5V daje cały zakres ciśnienia atmosferycznego. Odczytuje aktualne ciśnienie (wysokość). Na podstawie pomiaru wyznaczam nowe napięcie dla potencjometru i ustawiam gain na 8. W tym momencie mam dwie możliwosci. Zwiększyć szybkość odczytów zmniejszając rozdzielczość ADC do 15bit (30 SPS) lub pozostać na 16 bitach (15 SPS)i dzięki temu mieć większą dokładność.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Będzie pięknie pod warunkiem że ten potencjometr cyfrowy będzie trzymał parametry, bo inaczej wyjdzie Ci z tego lepszy termometr niż barometr.
Ja bym zastosował dostępny "za rogiem" 24 bitowy ADS1243 (niestety po SPI). I zrobił jakieś źródło VREF na poziomie 3.3V (jakiś stabilizator LDO), po czym IN- przetwornika zapiął do VREF (bo przetwornik mierzy różnicowo, a więc będzie 24 bitowy pomiar w zakresie od 3.3 do 5V). Z tego przetwornika da się spokojnie wyciągnąć 18-20 stabilnych bitów, a 15 pomiarów na sekundę do czujnika ciśnienia jest aż natto.
Pzdr. -----MIŚ-----
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

wczoraj doszły przetworniki a dzisiaj czujnik cisnienia. Niestety w takim stanie.

Obrazek

Ręce opadają.
Teraz nie wiem czy reklamować czy jednak go zastosować. Nie chce mi się czekać nastepnych kilkunastu dni na nowe.
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

wektor pisze:wczoraj doszły przetworniki a dzisiaj czujnik cisnienia. Niestety w takim stanie.
Kosmetyczna usterka. Na 95% nic mu się nie stało. Spokojnie możesz go lutować.
Tylko pamiętaj o świetle. Te bez króćca z końcówką A6U bardzo łatwo łapią światło i wynik potrafi nieźle skoczyć.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

gąbkę na niego od razu załóż
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

PitLab: Trochę mnie uspokoiłeś. Można się wkurzyć jak czujnik za prawie 50zł przychodzi w takim stanie.

Docelowo czujnik będzie zabezpieczony gąbką. W tej chwili na szybko zaprojektowałem płytkę do testów (termotransfer). Docelowo znajdzie się jeszcze na niej potencjometr cyfrowy i czujnik temperatury.

Obrazek
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

Witam
MPX + ADS uruchomiony. Na wykresie od konfiguratora MWC wygląda to całkiem obiecująco, niestety w locie jest tak se. Quad reaguje na odczyty jakby z lekkim opóźnieniem także oscyluje wokoło zadanej wysokości. Musze trochę pogrzebać przy obliczeniach z PID-ami.


Wykres czarny to odczyt z czujnika przepuszczony przez filtr (5 pomiarów, odrzucone wartości skrajne, średnia z pozostałych pomiarów)

Pozdrawiam
Wiktor
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

nie wiem czy powinieneś się tak przejmować...u mnie w mikrokopterze z MPXsem quad lata +/- 2m na altholdzie...może jest to widoczne i warte uwagi jak wisisz 10m na ziemią...ale jak polecisz na 100m to już tak nie boli :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Rurek pisze:...u mnie w mikrokopterze z MPXsem quad lata +/- 2m na altholdzie...
Rurek to ten okrągły MPX? Czy kwadratowy płaszczak? Na filmikach Holgera tak to ładnie wisi bite 2m nad ziemią i ani trochę dryfu... to chyba nie jakieś FX w adobe AE?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ