Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Czy ten opis był dla Ciebie przydatny?

TAK
52
95%
NIE
3
5%
 
Liczba głosów: 55

hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: hardware.net »

W ALT_HOLD_RTL można wpisać dowolną wartosc na której ma wracać , lub (tak jak ja) wpisać -1 , to wtedy samolot wraca na wysokości w której włączył się RTL. I to mi bardziej pasuje , bo zazwyczaj latam na 300 m i mam zasięg a jakby zszedł do 70 tak kilometr lub dwa odemnie to zakład o piwo że link by się zerwal

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Stracisz te piwo:)
W samolocie Zmiana wysokości RTL odbywa się jako linia prosta o początkowej wysokości na jakiej jest model i wartości końcowej ustawionej w ALD_HOLD_RTL. W przypadku faktycznej wysokości mniejszej od ALD_HOLD_RTL skrzydło unosi się pod zadanym kontem do wysokości ALD_HOLD_RTL dopiero potem wraca. Co zrobisz jak skrzydło będzie na wysokości 700m nad głową? Nawet go nie słychać a co dopiero widać.
hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: hardware.net »

przerabiałem to nie raz najpierw skrzydło obraca się w kierunku powrotu do bazy potem zaczyna schodzić z twojej wysokości do zadanej w programie pod kątem ustawionym w programie.załóżmy że schodzi z 200 m na 70 pod kątem dajmy na to 5 stopni zajmie mu to dystans około powiedzmy 500 m. Potem leci na wysokości 70 m cały czas do bazy.u mnie z parametrem minus 1 skrzydło wraca cały czas na wysokości pierwotnej dajmy na to 500 m po uzyskaniu punktu Home zaczyna kołować w zaprogramowanym okręgu u mnie 90 m pod kątem 5 stopni w dół aż uzyska wysokość zaprogramowano w systemie u mnie 150 m. Nie rozumiem o co tobie chodzi że skrzydło będzie nad głową 700 m i nie będzie go widać jeżeli masz alt hold RT ustawione na 700 to twoja sprawa ja ustawiam na 150 wtedy widać go słychać go i jest bezpiecznie wysoko.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Pisałeś, że wpisujesz -1.
hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: hardware.net »

Alt hold rth mam -1

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Witam..a jak ustawiasz wysokosc HOME? bo rozumiem ze w alt_hold wartosc -1 to obecna wysokosc na ktorej wraca model.
A druga wartosc koncowa gdzie sie wpisuje?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Nie ma drugiej:)
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Kurcze to jak to jest..kolega hardware.net napisal ze model mu wraca np na wysokosci 500m a po dotarciu na miejsce schodzi z pulapu do ustalonej wysokosci np 150m...to skad AP ma wiedziec ze ma zejsc na 150m??
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

I takie pytanie jeszcze..
Da sie w Apm zmienic min. I max wychylenia lotek podczas lotow stabilizowanych??
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

farmaceuta pisze:Kurcze to jak to jest..kolega hardware.net napisal ze model mu wraca np na wysokosci 500m a po dotarciu na miejsce schodzi z pulapu do ustalonej wysokosci np 150m...to skad AP ma wiedziec ze ma zejsc na 150m??

Tego to nie wiem. Ciemny jestem.
jeżeli chodzi o drugie twoje pytanie to po co ci to zmieniać włącz manuala i zobacz jak będą w locie mogły wychylać się lotki.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

W manualu to elegancko sie wychylaja...az za duzo bym powiedzial (bez AP tez tak chodzily)...ale w stabilizacjach to juz strasznie marnie..tak mi sie wydaje ze moze mu brakowac tych wychylow no ale zobaczymy...nie udalo sie dzis sprobowac, ale teraz siedze podlaczam osd i...lipa, "no mav data".
Dziwne bo w tamtym roku mi chodzilo na tych samych ustawieniach. Jedyna roznica to taka ze pin TX w osd jest wypiety bo potrzebuje go do orangerx. Ahhh juz mialem ten problem ale juz zapomnialem co bylo nie tak i znow trzeba ksiazke w necie przeczytac.. ;-)


Edit: Jak to mowia..skleroza nie boli ;-)
Osd juz dziala...po odlaczeniu kabla usb od APM
hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: hardware.net »

Nie pamiętam dokładnie. Wiem że w auto starcie mam po wystartowaniu krążenie na 150m. W ustawieniach alt hold rth mam coś koło 300 . Musiałbym zobaczyć w sofcie , ale teraz jestem na urlopie i nie mam dostępu .wychylenia lotek w locie stabilizowanym ustawia się przede wszystkim podczas autotune tzn ardupilot sam ustawia wartości. Mój na początku miał wychylenia rzędu 10stopni, teraz około 25. Wszystko po przeprowadzonym autotune. Ręcznie też można zwiększyć wychylenia ale sam tego nie robiłem. Wiem że można bo doczytałem i znalazłem . Ale po autotune skrzydło lata tak jak chcialem

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

hardware.net pisze:Alt hold rth mam -1
hardware.net pisze:alt hold rth mam coś koło 300
hardware.net pisze:wychylenia lotek w locie stabilizowanym ustawia się przede wszystkim podczas autotune
hardware.net pisze:Mój na początku miał wychylenia rzędu 10stopni, teraz około 25
Prosim nie mieszajta w głowach ludziom. Gdzieś ten dzwon bije ale nie wiadomo gdzie.
Krótko: mylisz skutek z przyczyną.
Autotune zmienia pidy a nie ustawienia lotek.

A wystarczy dobrze przeczytać pierwszy post. (oczywiście ze zrozumieniem.)
Dlaczego lotki na ziemi wychylają się tylko trochę?
Odpowiedź:
http://ardupilot.org/plane/docs/fixed-wing-faq.html
hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: hardware.net »

Mieszam na pewno bo nie mam możliwości mieć mp przed nosem tylko to co.z pamięci
Nie jestem jakimś mega informatykiem tylko hobbystą.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: Verid »

Biorąc pod uwagę że błędnie podana informacja dotycząca AP może kosztować kogoś model, byłoby wskazane gdybyś powstrzymał się od podawania niesprawdzonej informacji. Chcesz pomóc - fajnie. Ale zweryfikuj najpierw co piszesz. Nie możesz zweryfikować - łapy precz od klawiatury zanim kogoś w koszty wpędzisz.
Bycie hobbystą lub nie, niespecjalnie ma tu znaczenie.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ