SKYWALKER - dotarł

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Artu

Post autor: Artu »

Cosik ucichło w temacie... :roll:
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

Artu pisze:Cosik ucichło w temacie... :roll:
Artur spokojnie, cierpliwość chyba nie jest Twoją najmocniejszą stroną, co? ;-)
24-go (właściwie prawie 25-go) napisałem: "Sprzęt prawie gotowy (myślę, że na 102% to będzie za jakieś 10-12 dni)" i spokojnie, zrobi się, najwyżej będzie kilka dni poślizgu (rok szkolny lada chwila i niestety są sprawy ważne i ważniejsze...
Aktualnie przerabiam wszystkie zawiasy na klasyczne płytkowe z ośką wklejając w obie współpracujące krawędzie (lub naklejając na nie) listwy lub paski balsy...

Myślę, nad tematem okablowania i mam jeszcze pytanko... Skąd dać zasilanie serw SW i SK w ogonie. Sygnał sterujący do tych 2-ch serw pójdzie bezpośrednio z odbiornika na ogonie.
Sygnał PPM pójdzie światłowodem do modułu przyłączeniowego pod skrzydłem (kolor zielony).
No i jak będzie lepiej? Dać zasilanie kablem ekranowanym z ESC czy przez oddzielny BEC? A może skoro i tak zasilanie trzeba ciągnąć z kadłuba to może dać też stąd sygnał sterujący a nie bezpośrednio z odbiornika?
Załączniki
Skywalker 1.JPG
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
Artu

Post autor: Artu »

Filonxxxl pisze:Skąd dać zasilanie serw SW i SK w ogonie.
A czym zasilisz RX + Fiber optic, które planujesz zamontować w ogonie :roll:
Może i na te dwa serwa wystarczy prundu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

Artu pisze:
Filonxxxl pisze:Skąd dać zasilanie serw SW i SK w ogonie.
A czym zasilisz RX + Fiber optic, które planujesz zamontować w ogonie :roll:
Może i na te dwa serwa wystarczy prundu :mrgreen:
Nie no nie da rady, zasilanie z tego małego czerwonego oznaczonego jako 3 RC ale to jednocelowe maleństwo 1S 480mAh, więc nie da rady...
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
Artu

Post autor: Artu »

A to niebieskie w ogonie samo się zasili :shock:
Czy też z "maleństwa"...
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

Artu pisze:A to niebieskie w ogonie samo się zasili :shock:
Czy też z "maleństwa"...
"Maleństwo" zasila odbiornik (znaleziony przez Ciebie PDF, strona 5) a "moduł światłowodowy" jest zasilany z niego...
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

odbiornik (w rozumieniu glownie anten na jak najkrotszych kabelkach) mozna dac jak najdalej od anteny nadawczej video oraz esc i kabli zasilajacych silnik czyli pewnie na ogonie.
druga opcja (ktora, ja stosuje) to dac odbiornik w cieniu (czyli dokladnie pod antena nadawcza) gdzie natezenie pola nadajnika video bedzie prawdopodobnie mniejsze niz na ogonie. wtedy trzeba sie liczyc jednak z zakloceniami od esc i kabli silnika.
zaklocenia od silnika sa widoczne glownie podczas jego pracy i imho sa raczej rzadko spotykane czyli opcja pod antena nadawcza (szczegolnie jezeli bedzie to GP) ma jednak lekka przewage.
zasilanie odbiornika najlepiej na stabilizatorze liniowym przez filtr kondzior elektrolit+dlawik+kondziory elektrolit plus ceramiczny.
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

Ot i masz, nowy pomysł się pojawił - antena Rx RC pod anteną Tx AV, hmmm może i niezły pomysł.
Jako antenę nadawczą chciałem dać Inverted Vee - wtedy też ma to rację bytu? A ta GP to skrót od czego?
Filtrowanie zasilania odbiornika to nawet kiedy będzie (a będzie) on zasilany z zupełnie oddzielnego pakietu (te małe, czerwone na ogonie)?
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

Filonxxxl pisze:Ot i masz, nowy pomysł się pojawił - antena Rx RC pod anteną Tx AV, hmmm może i niezły pomysł.
Jako antenę nadawczą chciałem dać Inverted Vee - wtedy też ma to rację bytu? A ta GP to skrót od czego?
Filtrowanie zasilania odbiornika to nawet kiedy będzie (a będzie) on zasilany z zupełnie oddzielnego pakietu (te małe, czerwone na ogonie)?
GP czyli graoundplane ma najlepsze tlumienie ale inverted vee tez bedzie mialo zero pod soba. nawet na osobnym pakiecie warto dac chociaz dlawik zeby wytlumic to co sie wyindukuje na kablach.
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

cholo pisze:<ciach>nawet na osobnym pakiecie warto dac chociaz dlawik zeby wytlumic to co sie wyindukuje na kablach.
Ale nie robisz sobie ze mnie jaj, co :?: ;-)
Bo wiesz te kabelki będą miały długość, yyyy... no nic nie będą miały bo pakiecik przy samym odbiorniku jak na rysunku...

No i teraz tak sobie myślę czy dać Tx AV w miejscu przewidzianym czyli trochę za śmigłem z filtrem 900-1300MHz i antenką I.Vee podniesioną na wysięgniku do góry a antenę RC pod nią czy może inaczej...
...antenę RC na sam ogon a nadajnik video ze szpargałami dać za kamerę, przed skrzydło jak w tych dedykowanych "zabudowach" - to jak będzie lepiej?
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

cholo pisze:...nawet na osobnym pakiecie warto dac chociaz dlawik zeby wytlumic to co sie wyindukuje na kablach.
Nie prawda. To co się wyindukuje nawet na 20 metrowych kablach zasilających nie ma najmiejszych szans jakkolwiek wpłynąć na zasilany lub zasilający obwód. Przy zasilaniu oddzielnym pakietem stosowanie dławików nie ma najmniejszego sensu.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Dobrze prawisz Jelcyn :-) u mnie mam i oddzielny pakiet na video oraz filtry na zasilaniu w osd Misia i mam zakłócenia w postaci dużych ciemniejszych pasów poziomych (cieni) zmieniających się wraz ze zmianą obrotów silników... coś ewidentnie mi sieje z regli lub przewodów silnika a przewód video od kamery do osd oraz z osd do nadajnika video mam ekranowany i jak widać to też nie pomogło...

Uwaga trochę nudnawe !! Najlepiej widać zakłócenia przez pierwsze 2 min filmu.

cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

jelcyn pisze:
cholo pisze:...nawet na osobnym pakiecie warto dac chociaz dlawik zeby wytlumic to co sie wyindukuje na kablach.
Nie prawda. To co się wyindukuje nawet na 20 metrowych kablach zasilających nie ma najmiejszych szans jakkolwiek wpłynąć na zasilany lub zasilający obwód. Przy zasilaniu oddzielnym pakietem stosowanie dławików nie ma najmniejszego sensu.
w takim razie jak wytlumaczysz drgania serw spowodowane pobliskim nadajnikiem video i zasilanym osobnym pakietem. pierdzenia w glosnikach czy radiu przy blisko pracujacej komorce tez nigdy jak rozumiem nie slyszales (radio na osobnym pakiecie niz komorka oczywiscie ;-) ).
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Witam wszystkich serdecznie, gdyż jest to mój pierwszy post tutaj!

Filon, przeprowadziłeś chociaż naziemny test tego LRS-a? Pytam, bo sam zacząłem się zastanawiać na jego kupnem. Szczególnie, iż konstrukcję pod szybki montaż odbiornika na ogonie jak wiesz mam całkiem niezłą. Nie wierzę do końca w te filmiki na RCG odnośnie rekordów 15-20km... Trzepie im tymi modelami jakby lecieli z jadącego auta (sprawdzone - zły pomysł). Przydałby się test na własnym podwórku.
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

Naziemny to niekoniecznie, bo z balkonu ale raptem 1 piętro.
Widok w stronę testową zasłonięty przez blok 4-ro piętrowy i ogólnie warunki miejskie.
Jakieś 3-4km było zupełnie dobrze, potem lekkie "brzęczenie" serw i po 5,5km zaczęło się coś, czego do końca nie rozumiem - serwa (były wpięte 2) zaczęły dość gwałtownie pracować w zakresie jakichś 2/3 zekresu ruchu, dopiero zmiana lokaliacji pomogła i powróciły do normalnego ruchu zgodnego z ustawionym testem serw w 9C stojącej na balkonie.
Na tym zakończyłem bo jednak to testowanie "po ziemi" ma imho mały sens, w powietrzu sygnał nie trafia na bloki, metalowe konstrukcje, blaszane puszki samochodów i od cholery pracującej elektroniki.
Pełny test zasięgu będzie jak dostanę w swoje łapki RVOSD 5, ale to jeszcze chwilkę potrwa.
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
ODPOWIEDZ